Lybra - sprawdzenie klimatyzacji

Awatar użytkownika
conway87
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 236
Rejestracja: 10 lis 2011, 20:00
Imię: Kamil
Lokalizacja: Krośniewice

Lybra - sprawdzenie klimatyzacji

Post autor: conway87 » 28 lut 2012, 17:26

Witam, ciekawi mnie taka rzecz. Czy moge teraz przy takiej pogodzie gdy jest 1-2 stopnie na plusie sprawdzić czy działa mi klimatyzacja? Jeżeli tak to jak to zrobić? I drugie pytanko czy filtr kabinowy znajduje sie na podszybiu od strny kierowcy? Gdy otworze maske to na podszybiu jest taka prostokatna klapka z dwoma srubkami, czy tam jest filtr??
Ostatnio zmieniony 28 lut 2012, 18:26 przez Dudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Prosimy tytułować posty zgodnie z zasadami!!!

Awatar użytkownika
Marcin_D
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3249
Rejestracja: 21 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: Radom woj. mazowieckie

Re: Sprawdzenie klimatyzacji

Post autor: Marcin_D » 28 lut 2012, 17:56

Z tego co pamietam to jest temperatura graniczna przy której się sprężarka nie załączy, ale w Lybrze to nie wiem jak ona się kształtuje. (chyba coś ogólnie koło 3st.C na +)

argenta67

Re: Sprawdzenie klimatyzacji

Post autor: argenta67 » 28 lut 2012, 18:06

Jakie kol-wiek prace przy klimatyzacji gdy temp na zewnątrz jest niższa niż 10-15st nie ma sensu bo nigdy wewnątrz auta nie mamy temp w okolicach 10-15st.

Awatar użytkownika
Marcin_D
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3249
Rejestracja: 21 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: Radom woj. mazowieckie

Re: Sprawdzenie klimatyzacji

Post autor: Marcin_D » 28 lut 2012, 18:12

No chyba że ktoś trzyma auto w ogrzewanym garażu gdzie ma te 16st.C albo więcej.

Znam takich osobiście.

argenta67

Re: Sprawdzenie klimatyzacji

Post autor: argenta67 » 28 lut 2012, 18:15

Marcin_D pisze:No chyba że ktoś trzyma auto w ogrzewanym garażu gdzie ma te 16st.C albo więcej.

Znam takich osobiście.
Ale jaki tego sens jeśli wyjeżdżając z garażu mamy bez klimatyzacji niską temperaturę.

Awatar użytkownika
Marcin_D
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3249
Rejestracja: 21 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: Radom woj. mazowieckie

Re: Sprawdzenie klimatyzacji

Post autor: Marcin_D » 28 lut 2012, 18:25

Sensu żadnegoi, ale w takich warunkach można sprawdzić czy sięzałacza i działa - tylko rurę wtdechową trzeba wężęm poza bramę garaży wyprowadzić - co by nie zaczadzieć.

argenta67

Re: Sprawdzenie klimatyzacji

Post autor: argenta67 » 28 lut 2012, 18:38

Marcin_D pisze:Sensu żadnegoi, ale w takich warunkach można sprawdzić czy sięzałacza i działa - tylko rurę wtdechową trzeba wężęm poza bramę garaży wyprowadzić - co by nie zaczadzieć.
Czy sie załącza czy nie można sprawdzić np FES bo garaż to nie warunki naturalne w jakich ma działać klimatyzacja i ma spełniać swoje zadanie. W garażu auto stoi, silnik pracuje na biegu jałowym, nie ma wiatru, ruchu powietrza, słońca i innych czynników atmosferycznych, z którymi to ta klima ma sobie dać radę wiec po co próbować jak próby spełzną na niczym po wyjeździe na naturalne warunki.

Kris
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1185
Rejestracja: 13 lip 2010, 22:29
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Gorzyce (woj.śląskie)

Re: Lybra - sprawdzenie klimatyzacji

Post autor: Kris » 28 lut 2012, 19:13

filtr kabinowy jest od strony pasażera. Pod tą klapką z kratką od strony kierowcy są bezpieczniki.
Jeśli chodzi o sprawdzenie klimatyzacji to wg Ciebie co to znaczy?
Klimę się sprawdza włączając pełną moc nadmuchu i mierząc temperaturę w środkowej kratce wylotowej- powinno być ok 7*C. Można też sprawdzić ilość gazu w obwodzie chłodzenia w warsztacie, który się tym zajmuje.
Z uwagi na to, że sprężarki nie można załączać w temperaturze poniżej 4*C w warunkach zimowych klimy nie sprawdzisz. Blokada ta zapobiega uszkodzeniu sprężarki. Podobnie w lato nie sprawdzisz, czy dobrze działa układ ogrzewania :)
było Uno 1.0, Bravo 1.2 16V, była Lybra LX SW 1.8 LPG, była Croma 1,9 150KM jest Lancia Ypsilon Platino 0.9 i Ford Galaxy

Awatar użytkownika
conway87
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 236
Rejestracja: 10 lis 2011, 20:00
Imię: Kamil
Lokalizacja: Krośniewice

Re: Lybra - sprawdzenie klimatyzacji

Post autor: conway87 » 28 lut 2012, 19:50

Ok dzieki wielkie, czyli kabinowy jest od strony pasażera tam mam taka klapke przykrecona na dwie srubki, to rozumiem ze to tam.A z klika chodzilo mi poprostu o to czy sprezarka sie zalaczy czy nie

laly2000

Re: Lybra - sprawdzenie klimatyzacji

Post autor: laly2000 » 28 lut 2012, 20:04

Tak jak Argenta pisze - podpiąć pod kompa i tam można sprawdzić stan bodaj AC Compressor. Z tego co kojarzę to klima +5 st., ze względu na rozszerzalność temperaturową czynnika r134a.

Kris
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1185
Rejestracja: 13 lip 2010, 22:29
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Gorzyce (woj.śląskie)

Re: Lybra - sprawdzenie klimatyzacji

Post autor: Kris » 29 lut 2012, 7:23

bardziej ze względu na olej w sprężarce. Kiedyś chciałem sobie dopompować kółka sprężarką z lodówki (mam takie coś poskładane) i tylko był jakiś zgrzyt... Od tego czasu nie włączałem sprężarki więc nie wiem czy się jeszcze do czegoś będzie nadawać. W układzie sprężarki nie mam czynnika chłodzącego, więc to nie jego wina.
było Uno 1.0, Bravo 1.2 16V, była Lybra LX SW 1.8 LPG, była Croma 1,9 150KM jest Lancia Ypsilon Platino 0.9 i Ford Galaxy

laly2000

Re: Lybra - sprawdzenie klimatyzacji

Post autor: laly2000 » 29 lut 2012, 7:44

A może. Ja widziałem takie uzasadnienie, jak podałem, ale źródła nie pamiętam, więc sprzeczać się nie będę.

Awatar użytkownika
conway87
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 236
Rejestracja: 10 lis 2011, 20:00
Imię: Kamil
Lokalizacja: Krośniewice

Re: Lybra - sprawdzenie klimatyzacji

Post autor: conway87 » 18 mar 2012, 13:55

A gdy np w klimatyzacji nie ma gazu to czy podlaczajac pod kompa sprawdze czy dziala czy nie? Czy musze najpierw doładowac czynnik?

argenta67

Re: Lybra - sprawdzenie klimatyzacji

Post autor: argenta67 » 18 mar 2012, 14:56

conway87 pisze:A gdy np w klimatyzacji nie ma gazu to czy podlaczajac pod kompa sprawdze czy dziala czy nie? Czy musze najpierw doładowac czynnik?
Komputer w Lybrze nigdy nie sprawdza czy działa klimatyzacja sprawdza tylko cewkę sprężarki a jeśli nie ma gazu to nic nie sprawdzi.

Awatar użytkownika
conway87
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 236
Rejestracja: 10 lis 2011, 20:00
Imię: Kamil
Lokalizacja: Krośniewice

Re: Lybra - sprawdzenie klimatyzacji

Post autor: conway87 » 18 mar 2012, 15:27

Ok dzieki, czyli naajpierw doladuje klime

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”