Thesis 2.4 JTD automat - wibracje przy przyspieszaniu

Awatar użytkownika
Zygi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 296
Rejestracja: 07 lut 2006, 0:00
Lokalizacja: Konstancin woj.mazowieckie

Thesis 2.4 JTD automat - wibracje przy przyspieszaniu

Post autor: Zygi » 31 mar 2012, 7:20

Zaczęło u mnie pojawiać się nieprzyjemne zjawisko. Podczas przyspieszania odczuwam nieprzyjemne wibracje. Najciekawsze jest to, że odczuwa się je tym bardziej, im samochód jest bardziej obciążony. Jak jadę sam jadąc po równej nawierzchni wibrację czuje tylko przy maksymalnym przyspieszaniu. Jak jadę po nierównej drodze, na której samochód "przysiada" (w sensie cały samochód nurkuje pod własnym ciężarem) czuje wibrację nawet przy średnim przyspieszaniu (jadąc samemu). Kiedy jadę obciążony, wibrację czuć przy prawie każdym przyspieszaniu. Niby miałem wymieniany przegub wewnętrzny z prawej strony (sam ten element z trzema ruchomymi pierścieniami - nie wiem jak się to fachowo nazywa) i miałem nadzieję, że wszystko już będzie ok. Ale niestety tak nie jest. Na podnośniku nie czuć za bardzo luzu na przegubach. Macie pomysł co to może być? Jest to thesis w automacie 2.4jtd, wersja 185KM. Ogólnie mam ten samochód od niedawna i na początku wydaje mi się, że tego nie miałem. W międzyczasie wymieniałem rozrząd z filtrami i olejami i miałem wrażenie, że jakby to tych wszystkich wymianach to się wzmagało. Niby wyszedł wtedy, że na tym prawym przegubie jest luz. Ale zmiana nie pomogła :/

jjash
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1347
Rejestracja: 14 mar 2011, 15:26
Imię: Jan
Lokalizacja: Poznań

Re: Thesis 2.4JTD automat - wibracje przy przyspieszaniu

Post autor: jjash » 01 kwie 2012, 11:28

A czy jak już się rozpędzisz do np. 130-150 to czy nadal masz wibracje czy zanikają? Jak utrzymują się, i nasilają wraz ze wzrostem prędkości, musisz sprawdzić raz jeszcze czy nie ma luzów na przestrzeni kielich półosi - łożysko trójkątne. Miałem tak w Lybrze i niestety, musiałem wymienić półoś. Sama wymiana łożyska niewiele dała.
Pozdrawiam
Jan
Jash

THESIS 2.4 150KM - Obrazek
LYBRA 2.4 140KM - Obrazek

Awatar użytkownika
Zygi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 296
Rejestracja: 07 lut 2006, 0:00
Lokalizacja: Konstancin woj.mazowieckie

Re: Thesis 2.4JTD automat - wibracje przy przyspieszaniu

Post autor: Zygi » 01 kwie 2012, 13:18

Wibracje są przy każdym przyspieszaniu - nawet przy wyższych prędkościach. Chyba niestety będą czekać mnie wydatki :-?

Awatar użytkownika
jakubg
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5640
Rejestracja: 22 sty 2008, 0:00
Lokalizacja: Brodnica/Ciche
Kontakt:

Re: Thesis 2.4JTD automat - wibracje przy przyspieszaniu

Post autor: jakubg » 02 kwie 2012, 8:32

A rozrząd został poprawnie założony? Szwagrowi źle założyli w kappie jtd i miał podobne objawy. Przy ostrym dawaniu gazu auto całe się trzęsło i wpadało w wibrację. Może to to?
Są: Lancia Musa 1,3 M-jet'06;Ypsilon 1.4 16V'04;Kappa 2.4jtd '99;Kappa 2.4TDS SW '98;Delta 1.6 GT i.e. '89
Były:Kappa 3.0V6 SW Automat '96;Y 1,2 LS ECVT '97;Kappa 3.0V6 Automat '96;Delta II 1.6 8v;Lybra 2.0 SW Automat '00;Y10 Mia 1.0 '91;Kappa 2,4jtd '01;Y 1,2 LS ECVT '96;Thema 8.32 '88 oraz 1/2 Kappy 2.0t 16V '95

Zapraszam do sklepiku!

Awatar użytkownika
DamianS
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 171
Rejestracja: 14 kwie 2012, 8:27
Lokalizacja: Bournemouth

Re: Thesis 2.4JTD automat - wibracje przy przyspieszaniu

Post autor: DamianS » 14 kwie 2012, 23:50

Uszkodzony przegub wewnętrzny na 90%.
Przegub składa się z krzyżaka który pracuje w kielichu. Najczęściej uszkodzeniu ulaga krzyżak ale wyrabiają się także kielichy.
Kamienie krzyżaka (łożyska) wygniatają dołki w kielichu. Przy obciążeniu kamienie krzyżaka blokują się w dołkach co powoduje wibracje.
Jeśli wymieniałeś krzyżak proponuję sprawdzić stan kielichów.
Obrazek

Awatar użytkownika
Jacek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 461
Rejestracja: 11 mar 2005, 0:00
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Thesis 2.4JTD automat - wibracje przy przyspieszaniu

Post autor: Jacek » 23 sie 2012, 23:54

Trochę poniewczasie ale dodam moje trzy grosze.
Thesis nie ma krzyżaków tylko przeguby kulowe bodajże Rzeppa czy jakieś tam.
U mnie też pojawiły się drgania ale równocześnie stwierdziłem luz na jednym ze sworzni kulowych wahacza.
FFE (F**K Fuel Economy) teraz AR156SW 2,4JTD20V -mała szara ropucha, Flavia Berlina 1.8, Honda CB750K , nowa pasja: Motobecane M2 250ccm SV JAP-iszon z1929 roku.
były:
BMW1602, Manta A SR, BMW528i rekin, Argenta VX, Thema 3,0V6LS, Thesis 3,2V6

Awatar użytkownika
Zygi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 296
Rejestracja: 07 lut 2006, 0:00
Lokalizacja: Konstancin woj.mazowieckie

Re: Thesis 2.4JTD automat - wibracje przy przyspieszaniu

Post autor: Zygi » 24 sie 2012, 19:51

Podsumowując temat wibracji u mnie...jjash i Damian mieli rację. W zeszłym tygodniu wymieniłem kielich i jest git malina. Nie ma wibracji i wreszcie jest przyjemnie niezależnie od obciążenia. Ciekawe tylko na ile to starczy...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”