Lybra 1.9 JTD - sprzęgło/drżący pedał/biegi ciężko wchodzą

Awatar użytkownika
mmilon
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 128
Rejestracja: 20 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Lybra 1.9 JTD - sprzęgło/drżący pedał/biegi ciężko wchodzą

Post autor: mmilon » 11 lut 2010, 19:04

Witam,
Od wczoraj mam problem, nagle pedał sprzęgła zrobił się miekki, drży przy wciskaniu (na samym początku gdy kładę na nim stopę, jak wciskam przestaje), sprzęgło zaczęło brać zaraz przy podłodze, generalnie niemal w podłodze. Mam wrażenie, że nie wysprzęgla do końca, ponieważ biegi wchodzą bardzo ciężko. Przy ruszaniu auto trochę szarpie przy niskich obrotach. Na jedynce przy wciśniętym sprzęgle, bardzo wolno jedzie do przodu. Nie wiem co jest grane, ponieważ sprzęgło wymieniłem rok temu (nowe Valeo), rok temu wymieniłem też tą sprężynkę, która jest pod pedałem sprzęgła (rozsypała mi się). Pytanie: koło dwumasowe?, wysprzęglik? czy coś innego. Piszcie proszę jeżeli macie jakieś podejrzenia.

Awatar użytkownika
zrobek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 152
Rejestracja: 31 paź 2006, 0:00
Lokalizacja: Poznań

Odp: Lybra 1,9 JTD,sprzęgło,drżący pedał,biegi ciężko wchodz

Post autor: zrobek » 11 lut 2010, 20:39

wymieniałeś komplet sprzęgła z łożyskiem, czy tylko tarcze?

Awatar użytkownika
mmilon
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 128
Rejestracja: 20 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Odp: Lybra 1,9 JTD,sprzęgło,drżący pedał,biegi ciężko wchodz

Post autor: mmilon » 11 lut 2010, 20:56

komplet

Awatar użytkownika
kaeres
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1413
Rejestracja: 20 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Wodzislaw Sl., Poland

Re: Lybra 1,9 JTD,sprzęgło,drżący pedał,biegi ciężko wchodzą

Post autor: kaeres » 12 lut 2010, 9:59

Po objawach ja stawiam diagnozę - dwumas.

Awatar użytkownika
mmilon
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 128
Rejestracja: 20 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Odp: Lybra 1,9 JTD,sprzęgło,drżący pedał,biegi ciężko wchodz

Post autor: mmilon » 12 lut 2010, 15:45

byłem dzisiaj u mechanika, diagnoza jest tak, że to podobno jednak sprzęgło. Jak wciskam pedał sprzęgła jest zbyt miękki, łapie już od samej podłogi, generalnie auto na biegu powoli jedzie nawet przy wciśniętym pedale sprzęgła, poprostu nie wysprzęgla. Jak wciskam pedał sprzęgła zaczyna coś drapać pod maską, więc albo docisk się rozleciał, albo łożysko.

Awatar użytkownika
letnik22
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 332
Rejestracja: 11 paź 2006, 0:00
Lokalizacja: Olsztynek

Odp: Lybra 1,9 JTD,sprzęgło,drżący pedał,biegi ciężko wchodz

Post autor: letnik22 » 12 lut 2010, 16:20

stawiam na wysprzęglik, trochę mniej na pompę sprzęgła.

Awatar użytkownika
mmilon
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 128
Rejestracja: 20 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Odp: Lybra 1,9 JTD,sprzęgło,drżący pedał,biegi ciężko wchodz

Post autor: mmilon » 12 lut 2010, 23:07

z mechanikiem umówiłem się na poniedziałek, dzisiaj postanowiłem jeździć:) generalnie jak wieczorem jechałem do domu, to sprzęgło już niemal nie istniało, tzn., dojeżdżając do świateł przed zatrzymaniem się wrzucam jedynkę, ponieważ, po całkowitym zatrzymaniu bieg nie bardzo chce wejść. Jak stoję na światłach z wrzuconą jedynką i wciśniętym sprzęgłem to muszę wcisnąć hamulec, ponieważ auto powoli toczy się do przodu (nie wysprzęgla).
Generalnie śmiać mi się już z tego chce, w ciągu ostatnich dwóch tygodni zaliczyłem zepsute urządzenie odcinające zapłon (dodane zabezpieczenie) - wylutowane i wyrzucone, w poprzedni weekend wymieniłem czujnik położenia wału (auto codziennie gasło w połowie drogi do pracy i spychałem je na pobocze), no i teraz to sprzęgło, które wymieniłem rok temu..., zaczynam tracić cierpliwość.

Awatar użytkownika
Bany
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 29 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp: Lybra 1,9 JTD,sprzęgło,drżący pedał,biegi ciężko wchodz

Post autor: Bany » 13 lut 2010, 22:11

pękła łapka od łozyska oporowego lub mniej prawdopodobne:widełki
Coraz częstsze przypadki...
Trzeba sprawdzić tulejke łozyska,czasami ona jest przyczyną.

Awatar użytkownika
mmilon
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 128
Rejestracja: 20 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Odp: Lybra 1,9 JTD,sprzęgło,drżący pedał,biegi ciężko wchodz

Post autor: mmilon » 15 lut 2010, 13:09

rozebrali to dzisiaj, Bany miałeś rację, pękło łożysko oporowe sprzęgła (wymieniony przed rokiem komplet Valeo), wymieniają sprzęgło na nowe. Słaby materiał, czy jakieś inne powody, np. dwumasa?, jakie są objawy kończoącego się koła dwumasowego i czy pęknięte łożysko oporowe może wynikać z wyeksploatowanej dwumasy?

Awatar użytkownika
Bany
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 29 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp: Lybra 1,9 JTD,sprzęgło,drżący pedał,biegi ciężko wchodz

Post autor: Bany » 15 lut 2010, 21:59

Ostatnio wyjmowałem skrzynie z kappy gdzie nie było dwumasa i sprzęgło wciskanie nie ciągniete.
Które sam montowałem ze 2 lata temu.
Wydaje mi sie że tylko tulejka ma znaczenie i widełki-muszą byc równo wytarte na obu końcach podpierających łozysko.

Awatar użytkownika
mmilon
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 128
Rejestracja: 20 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Odp: Lybra 1,9 JTD,sprzęgło,drżący pedał,biegi ciężko wchodz

Post autor: mmilon » 17 lut 2010, 22:26

epilog: urwane z jednej strony widełki (łapki) które odciągają tarczę sprzęgła, w rezultacie zniszczone łożysko i docisk.

Awatar użytkownika
Rodżer
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 124
Rejestracja: 27 lip 2009, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra 1,9 JTD,sprzęgło,drżący pedał,biegi ciężko wchodzą

Post autor: Rodżer » 26 maja 2010, 7:48

Odświerzę trochę temat drodzy Koledzy i Koleżanki :)
Otóż pojawił się u mnie podobny problem, mianowicie drży pedał sprzęgła, zarówno przy wciskaniu jak i kiedy jest wciśnięty. Samo sprzęgło pracuje prawidłowo, nie ma jakichś problemów typu bierze przy podłodze albo wcale :) Mam również wrażenie (ale może to tylko jakaś autosugestia), że pierwszy bieg czasem jakby z lekkim oporem wchodził i autem bardziej trzęsie przy ruszaniu. Ktoś z Was pisał (nie w tym temacie), że pomogła na taki objaw wymiana wysprzęglika, tutaj też pojawia się ten wątek. Można to jakoś sprawdzić czy od razu do mechanika?
Dzięki i pozdrawiam :)
Item ględziarze i bajdury,/Ciągnący z nieba grubą rentę,/O, łapiduchy z Jasnej Góry,/Z Góry Kalwarii parchy święte,/
I ty, księżuniu, co kutasa/Zawiązanego masz na supeł,/Żeby ci czasem nie pohasał,/Całujcie mnie wszyscy w dupę.
Julian Tuwim

Awatar użytkownika
Rodżer
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 124
Rejestracja: 27 lip 2009, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra 1,9 JTD - sprzęgło,drżący pedał,biegi ciężko wchod

Post autor: Rodżer » 17 kwie 2013, 19:31

Odkopię temat i własny post :) Po przygodach jak wyżej wymieniłem kompletne sprzęgło i koło dwumasowe (sierpień 2010, od tamtej pory może ze 30 tys przejechane). Wczoraj rano usłyszałem przy puszczonym sprzęgle jakieś takie ciche cykanie - przy wciśniętym przestawało. Później wieczorem pojechałem w miasto i już nie wróciłem :( Zaczęły się problemy z wrzuceniem biegu - najpierw 2 i 4 potem nie wszedł już żaden. Przy pracującym silniku nie idzie nic wdusić, przy zgaszonym wchodzą. Dokulałem się do garażu odpalając na wrzuconej dwójce, autem szarpie, przy wciśniętym sprzęgle auto troszkę ciągnie. Wymacałem wysprzęglik - cały zalany płynem, kupiłem nowy, wymieniłem, odpowietrzyłem i ... NIC. Dalej ten sam objaw. Czy pozostaje warsztat i demontaż skrzyni czy może być problem np z pompą? Ewentualnie jak ją sprawdzić? Pedał sprzęgła chodzi jakoś tak "gumowo", odbija w miarę ok.
Item ględziarze i bajdury,/Ciągnący z nieba grubą rentę,/O, łapiduchy z Jasnej Góry,/Z Góry Kalwarii parchy święte,/
I ty, księżuniu, co kutasa/Zawiązanego masz na supeł,/Żeby ci czasem nie pohasał,/Całujcie mnie wszyscy w dupę.
Julian Tuwim

Krzysiek82
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 963
Rejestracja: 16 lip 2009, 7:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Brzeg

Re: Lybra 1.9 JTD - sprzęgło/drżący pedał/biegi ciężko wchod

Post autor: Krzysiek82 » 19 kwie 2013, 7:49

Musisz dobrze odpowietrzyć cały układ po wymianie wysprzęglika (pompy też jeśli ktoś wymienia) i powiem Ci, że kiepsko długo i ciężko to się odpowietrza...

Awatar użytkownika
Rodżer
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 124
Rejestracja: 27 lip 2009, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra 1.9 JTD - sprzęgło/drżący pedał/biegi ciężko wchod

Post autor: Rodżer » 19 kwie 2013, 19:07

Odpowietrzałem, odpowietrzałem i wciąż nic. Potem pojawiło się światełko w tunelu - dawało się włożyć trójkę :) Ale chwile potem z układu wyszedł duży bąk, pedał wpadł w podłogę, siłownik przestał się poruszać, ręczne machanie pedałem powodowało jedynie puszczanie bąków powietrza - pompa kaput. Dzisiaj udało mi się ją wydrzeć z auta, tłok w korpusie lata całkiem luźno. Właśnie poszukuję nowej i mam nadzieję, że jak to poskładam do kupy to zacznie działać...
Item ględziarze i bajdury,/Ciągnący z nieba grubą rentę,/O, łapiduchy z Jasnej Góry,/Z Góry Kalwarii parchy święte,/
I ty, księżuniu, co kutasa/Zawiązanego masz na supeł,/Żeby ci czasem nie pohasał,/Całujcie mnie wszyscy w dupę.
Julian Tuwim

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”