Kappa - padaja mi szybko H7

PeGaZ
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 273
Rejestracja: 07 kwie 2005, 0:00
Lokalizacja: Wa-wa Tarchomin

Kappa - padaja mi szybko h7

Post autor: PeGaZ » 10 mar 2006, 13:34

"Nat" pisze:Troche dziwne, że zarówka H4 60 W ma 1750 lumenów, a taka sama 55W tylko 1000, prawie o połowe mniej!
No bo te H4 60W/55W to odpowiednio "długie" (60W) i "krótkie" (55W) i to ma duże znaczenie. Bo żarnik 60W jest w "czole" żarówki, niczym nie przesłonięty, zaś żarnik 55W (do "krótkich") jest osłoniety od góry blaszką, stąd ok. połowa światła "znika". Dodatkowo - oba żarniki są umieszczone w różnych miejscach względem lustra - stąd różna ilości lumenów zmierzonych...
Kappa '98 2.0 20V - LPG - była
Obecnie bezpartyjny - bo śmigam VW
VW Passat Variant B5 3BG 2001
1.9 TDI 130KM/PBOX 155KM, HIGHLINE

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Kappa - padaja mi szybko h7

Post autor: Nat » 10 mar 2006, 13:56

"PeGaZ" pisze:
"Nat" pisze:Troche dziwne, że zarówka H4 60 W ma 1750 lumenów, a taka sama 55W tylko 1000, prawie o połowe mniej!
No bo te H4 60W/55W to odpowiednio "długie" (60W) i "krótkie" (55W) i to ma duże znaczenie. Bo żarnik 60W jest w "czole" żarówki, niczym nie przesłonięty, zaś żarnik 55W (do "krótkich") jest osłoniety od góry blaszką, stąd ok. połowa światła "znika". Dodatkowo - oba żarniki są umieszczone w różnych miejscach względem lustra - stąd różna ilości lumenów zmierzonych...
Dzieki, to szalenie interesujące. Zastanawiam sie nad jednym: co sie dzieje z ta energią. Pominąwszy różnice w mocy jako nieistotne to jednak żarówka wypromieniowuje prawie 50 proc. mniej energii. a przeciez światło odbite od blaszki powinno odbic sie jeszcze raz od odbłyśnika i rozproszone JEDNAK wypromieniować. Ciekawe, w co zamienia się ta energia? W ciepło? wtedy te żarówki z blaszką byłyby duzo gorętsze od tych bez i z zasady duzo szybciej by sie przepalały...
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

PeGaZ
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 273
Rejestracja: 07 kwie 2005, 0:00
Lokalizacja: Wa-wa Tarchomin

Kappa - padaja mi szybko h7

Post autor: PeGaZ » 10 mar 2006, 15:35

"Nat" pisze: Dzieki, to szalenie interesujące. Zastanawiam sie nad jednym: co sie dzieje z ta energią. Pominąwszy różnice w mocy jako nieistotne to jednak żarówka wypromieniowuje prawie 50 proc. mniej energii. a przeciez światło odbite od blaszki powinno odbic sie jeszcze raz od odbłyśnika i rozproszone JEDNAK wypromieniować. Ciekawe, w co zamienia się ta energia? W ciepło? wtedy te żarówki z blaszką byłyby duzo gorętsze od tych bez i z zasady duzo szybciej by sie przepalały...
Po pierwsze - najpierw należałoby się zastanowić ile energii zamienia się w światło - czyli jaka jest sprawnośc żarówki 5-10%?. Dlaczego tradycyjna żarówka 100W (żarnikowa) ma odpowiednik 11W w świetlówce (która ma znacznie większą sprawność) jeżeli chodzi o "jasność"?
Wniosek z tego, że te 50% mniej światła, to wcale nie 50% procent mniej wypromieniowanej energii, ale 50% mniej energii, która zamieniła się na światło, a nie wydostała się na zewnątrz (czyli zmieniła się na ciepło). Stanowi ona mały ułamek pozostałej energii, która i tak zamieniła się na ciepło - nie ma więc aż tak dużego wpływu na żywotność.

Kolejna sprawa - to to co wcześniej napisałem o usytuowaniu żarnika względem lustra. Przecież ono ma też duże znaczenie. Wystarczy, że źle założysz żarówkę i zamiast zasięgu świateł 50m będziesz miał 10m... Można powiedzieć, że wtedy zmniejsza się całkowita sprawnośc układu żarówka/reflektor.
A w przydpaku H4 oba włókna znajdują się w różnych jego miejscach. Właśnie dlatego m.in. w żarówkach H4 jest na żarnikiem od "krótkich" ta blaszka - aby żarówka nie świeciła "na wprost" ale trochę w dół gdy "krótkie" są włączone. Nie da się w ten sposób osiągnąć dla obu świateł tej samej sprawności układu żarówka/reflektor.

Być może źle użyłem słowa "sprawność", ale fizykę ostatnio miałem ok. 8 lat temu na studiach ;)
Kappa '98 2.0 20V - LPG - była
Obecnie bezpartyjny - bo śmigam VW
VW Passat Variant B5 3BG 2001
1.9 TDI 130KM/PBOX 155KM, HIGHLINE

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”