dedra 1.8i dziwny bezpiecznik

trk0
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 70
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kielce

dedra 1.8i dziwny bezpiecznik

Post autor: trk0 » 05 lut 2008, 16:41

witam. juz od kilku miesiecy jestem posiadaczem lanci dedry 89 rok z silnikiem 1.8 16v. i ostatnio zaczal mnie irytowac pewny bezpicznik, i w zwiazku z tym mam pytanie do pozostałych posiadaczy, czy oni tez go posiadaja i od czego on dokladnie jest.
mianowicie po otworzeniu maski silnika na wprost po srodku jest taka duza czarna plastikowa obudowa zaraz pod przednia szyba z napiem "lancia" (przynajniej u mnie tak jest) po odkreceniu trzech srub i zdjeciu tego plastiku widac chyba dwa przekazniki jakies, i kable i wlasnie jest tez tam ten bezpiecznik. moze bym i nie zwrocil na niego wogole uwagi, jednak kiedys zdarzylo mi sie, ze samocho nie chcial mi odpalic ( przyjechalem na miejsce i zgasilem go doslownie na pare minut) po kilku probach i na benzynie i na samym gazie nic, a paliwo i jedno i drugie na 100% bylo. dopiero po sparwdzeniu prawie calego silnika rozkrecilem ten plastik i zauwazylem, ze ten bezpiecznik jest spalony. jako, ze nie mailem zadnego pod reka, skrecilem te kable ze soba razem i ........... odpalil. jednak dojechalem do domu i od razu kupilem zestaw bezpicznikow. wszystko bylo O.K. i ostatnio znowu sie spalil.
i moje pytanie, czy ktos wie, czy ten bezpiecznik powienien tam byc, czy porpzedni wlasciciel sam go dorobil?!
jaki bezpiecznik powinien tam byc skoro 20 sie spalila wsadzilem 25 i tez sie zjaralo, boje sie zeby czegos nie spalic kompletnie poprzez wlozenie wiekszego bezp. albo zwarcie na stałe.

Awatar użytkownika
Egon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1718
Rejestracja: 14 mar 2007, 0:00
Lokalizacja: Łódź -
Kontakt:

dedra 1.8i dziwny bezpiecznik

Post autor: Egon » 05 lut 2008, 17:03

z tego co pamietam jest to przekażnik od pompy paliwa i bezpiecznik powinien byc na nim 30 lub 35A ale pewnosci na 100% nie mam / na gazie może nie mogłes zapalic bo może za każdym razem odpala ci z paliwa
Lancia Klub Polska - Łódź


Lancia Kappa 2.4 1997 ,Fiat 126p 1978, kiedyś 3 x Kappa 1x Lybra, oraz 35 innych aut

Awatar użytkownika
kretekpodnietek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 478
Rejestracja: 11 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: przeworsk

dedra 1.8i dziwny bezpiecznik

Post autor: kretekpodnietek » 05 lut 2008, 17:43

tak, to jest bezpiecznik od pompy paliwa, u mnie chyba jest 20A i jeszcze jest tam jakiś jeden 7,5A ale nie wiem od czego.

a bezpiecznik lepiej załóż taki jaki ma być, w końcu pompa tapla sie w paliwie, lepiej żeby to było tak jak ma być.

ale skoro sie pali, znaczy ze pompa za duży opór stawia, sprawdź połączenia, ale moja sugestia jest taka że sie zaciera pompa. u siebie mam chyba 20Awłożone, ale sie nie pali.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2008, 17:51 przez kretekpodnietek, łącznie zmieniany 1 raz.
Lancia nuova delta 1.8 8v LPG 1994r

Pozdrawiam Łukasz

Awatar użytkownika
Egon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1718
Rejestracja: 14 mar 2007, 0:00
Lokalizacja: Łódź -
Kontakt:

dedra 1.8i dziwny bezpiecznik

Post autor: Egon » 05 lut 2008, 17:45

"kretekpodnietek" pisze:tak, to jest bezpiecznik od pompy paliwa, u mnie chyba jest 20A i jeszcze jest tam jakiś jeden 7,5A ale nie wiem od czego.

a bezpiecznik lepiej załóż taki jaki ma być, w końcu pompa tapla sie w paliwie, lepiej żeby to było tak jak ma być.
ty masz 8V i pompe 1.2 bar moze wtedy jest 20A a przy 16V jest 3 bar i może wtedy mocniejszy , ja w Tipo na jednopunkcie pompa 1.2bar miałem 30A
Lancia Klub Polska - Łódź


Lancia Kappa 2.4 1997 ,Fiat 126p 1978, kiedyś 3 x Kappa 1x Lybra, oraz 35 innych aut

trk0
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 70
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kielce

dedra 1.8i dziwny bezpiecznik

Post autor: trk0 » 05 lut 2008, 20:03

dzieki za pomoc. tak tez mi sie wydawalo, ale wolalem spytac. wsadze jutro 30A i zobaczymy a palic sie mogla bo ostatnio pustka w baku byla. i to na 99% przez to.

Awatar użytkownika
Dziadek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 448
Rejestracja: 21 lip 2007, 0:00
Lokalizacja: ŻNIN

dedra 1.8i dziwny bezpiecznik

Post autor: Dziadek » 05 lut 2008, 20:53

: yesyes : Specjalnie powędrowałem do garażu sprawdzić u mnie są takie bezpieczniki

zielony 30A
zielony 30A
bursztynowy 40A i miejsce puste na czwarty bezpiecznik.
Silnik 1.8 8V Lancia Delta

Ale namieszałem co?
Pozdrawiam Dziadek
Lancia Delta 1.8 8V+LPG BRC

Awatar użytkownika
karol1125
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 416
Rejestracja: 15 cze 2007, 0:00
Lokalizacja: Lidzbark k/Działdowa

dedra 1.8i dziwny bezpiecznik

Post autor: karol1125 » 05 lut 2008, 20:58

"trk0" pisze:dzieki za pomoc. tak tez mi sie wydawalo, ale wolalem spytac. wsadze jutro 30A i zobaczymy a palic sie mogla bo ostatnio pustka w baku byla. i to na 99% przez to.
Jak była pustak w baku to czyli przytarłeś pompę.

A co do bezpieczników to najlepiej sprawdzić jaki prąd pobiera ta pompa i włożyć o jeden stopień więcej(czyli jak np. pompa bierze 19 [A] to włóż 25), ale nie większy, bo spalisz co innego(w tym wypadku pompę :D ). Ale to tylko wtedy gdy nie wiesz jaki był fabrycznie.
Delta Nuova 1,8 8V 94r.

trk0
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 70
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kielce

dedra 1.8i dziwny bezpiecznik

Post autor: trk0 » 06 lut 2008, 16:04

taka pustka nie byla, ale stalem pod gorke wiec mogla nie zaciagnac sie benzyna i spalic bezpiecznik...... chyba.
a co do bezpiecznikow to mam tylko ten jeden i dwa przekaznik i tyle, zadnych innych oznak elektryki :)
jak ja kupilem, to byl bezpiecznik 20A, (byla spalona pompa paliwa i jezdzil tylko na gazie i odpalal bez problemu), po kupnie nowej pompki spalil sie ten bezpiecznik. pozniej wlozylem 25A i spalil sie jakos niedawno, wczoraj. dzis zalozylem 30A i zobaczymy jak dlugo pozyje.
ale moze lepiej dla bezpieczenstwa wlozyc ten 25, do wczoraj chodzil i bylo OK, a bezpiecznik mniej kosztuje niz cokolwiek innego co moglo by sie spalic..... czyli pompka?!?

Awatar użytkownika
makek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 698
Rejestracja: 24 sty 2005, 0:00
Lokalizacja: Bełchatów

dedra 1.8i dziwny bezpiecznik

Post autor: makek » 07 lut 2008, 8:00

1.8 8v ma ciśnienie 3 bary i to jest ciśnienie w układzie wtryskowym, utrzymywane przez regulator, a nie ciśnienie na pompie, bo ono może wynosić nawet 7-8 bar. Kolega pewnie kupił zamiennik pompy, produkcji ???, więc nie wiadomo dokładnie czy bezpiecznik zabezpieczający sprawdzi się taki jak w oryginale. Prąd jaki płynie w układzie, największy jest podczas rozruchu pompy, kilkakrotnie większy niż znamionowy i dobór zabezpieczenia powinien to uwzględniać, oczywiście wszystko w ramach rozsądku.
Nie zaszkodzi posłuchać (np. z kanału) jak pracuje pompa.

trk0
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 70
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kielce

dedra 1.8i dziwny bezpiecznik

Post autor: trk0 » 07 lut 2008, 8:04

witam.
pompa kupiona zostala od fiata Tipo z tego co pamietam. i byla dobierana zeby miala te same wlasciwosci co orginalna spalona. na kanal nie bardzo mam gdzie, ale przy nastepnej wizycie u mechanika powiem, aby tez i to sprawdzil.
wielkie dzieki za pomoc w tym temacie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”