Thema - VIS a czujnik wałka rozrządu

lancia1969
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2058
Rejestracja: 22 cze 2005, 0:00
Imię: magOmichVE
Lokalizacja: Usa
Kontakt:

Thema - VIS a czujnik wałka rozrządu

Post autor: lancia1969 » 23 sty 2008, 21:56

Drodzy Themowcy ,
Mam prośbe :D ,przyjechała do mojego znajomego Thema z silnikiem 2.0. 16 V i jeszcze Vis-em na sterowniku boscha 261200980 (motronic 1,7 tak googlarka podaje) i problem w tym że auto pali tylko na wolnych obrotach , każde dodanie gazu powoduje strzały w rure , kolektor ssący. Oczywiście wszystkie masy , przepływomierze pompy i cisnienia sa ok .
Pytanie moje brzmi - czy ten silnik z takim osprzętem ma czujnik wałka rozrządu czy go nie ma ?

Auto zwiedziło kilku mechaników i nie wiem czy któryś poprostu go nie założył lub nie była zmieniana głowica i poprostu nie mam jednej cześci - inaczej mam czujnik położenia czytający sygnały z koła pasowego i nic wiecej - cewka zespolona dla 4 cylindrów i tyle ...

Grzesiek

Awatar użytkownika
Jeremy McFee
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 27 lut 2005, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

Thema - VIS a czujnik wałka rozrządu

Post autor: Jeremy McFee » 23 sty 2008, 22:01

tak, ta Thema ma "koło foniczne" i czujnik położenia wału - mi też właśnie się to zesrało.
Poza tym serwis sprawdził mi wszystko.

Zmorą Themy jest nieszczelny wydech - wtedy sonda Lambda głupieje, a za nią wszystko.
Jak do tego jeszcze dojdzie nieszczelny dolot (w tym nieszczelny VIS) - to można się zesrać z naprawieniem tego wszystkiego.

Oczywiście - wszystko się naprawić da - ale nie będę w tym miejscu zeznawał, jakim to odbędzie się kosztem!

@#$%^&*()!@$!!!!
J. McFee

lancia1969
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2058
Rejestracja: 22 cze 2005, 0:00
Imię: magOmichVE
Lokalizacja: Usa
Kontakt:

Thema - VIS a czujnik wałka rozrządu

Post autor: lancia1969 » 23 sty 2008, 22:09

Jeremy McFee easy !!! Nie denerwuj sie - jeszcze jestes :D potrzebny .. a czytam z uwagą Twoja (nie)przygode z Lancią :wink:
Vis-a mam nowego , własciwie tylko nie mam jak przetestowac cewki ale ektrycznie jest ok ( działa na wolnych - wysokich na razie : cenzura : brak wiec nie wiem :? ) natomiast możesz mi powiedzieć czy to koło foniczne jest założone na wałku rozrządu ? i jaką to ma wtyczke? i co jest w srodku ? ( czujnik halla?) jak to wygląda - tak jak aparat bez kopułki?

Grzesiek

Awatar użytkownika
Jeremy McFee
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 27 lut 2005, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

Thema - VIS a czujnik wałka rozrządu

Post autor: Jeremy McFee » 24 sty 2008, 9:31

"lancia1969" pisze:Jeremy McFee easy !!! Nie denerwuj sie - jeszcze jestes :D potrzebny .. a czytam z uwagą Twoja (nie)przygode z Lancią :wink:
Vis-a mam nowego , własciwie tylko nie mam jak przetestowac cewki ale ektrycznie jest ok ( działa na wolnych - wysokich na razie : cenzura : brak wiec nie wiem :? ) natomiast możesz mi powiedzieć czy to koło foniczne jest założone na wałku rozrządu ? i jaką to ma wtyczke? i co jest w srodku ? ( czujnik halla?) jak to wygląda - tak jak aparat bez kopułki?

Grzesiek
Nie mam pojęcia, jak to jest w szczegółach - z tego, co mówił mi mechanik, to jest koło "magnetyczne" i jakoś tak komunikuje się z czujnikiem położenia wału (to koło jest chyba na wale?) - moje "ma bicie" i przy wysokich obrotach czujnik głupieje.

Nie zaglądałem tam, bo nie mam czasu.
teraz czekam na nowe koło foniczne (podobno 600 zł) i zobaczymy, co się stanie - jak już to nie pomoże - to Thema pójdzie na złom.

Pozdr

JMF
J. McFee

lancia1969
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2058
Rejestracja: 22 cze 2005, 0:00
Imię: magOmichVE
Lokalizacja: Usa
Kontakt:

Thema - VIS a czujnik wałka rozrządu

Post autor: lancia1969 » 24 sty 2008, 14:41

Jeremy McFee Dziękuje za odpowiedź :D

A czy któryś z Forumowiczów dysponuje zdjęciem z góry silnika z Vis-em za cholere nie moge tego w sieci znależć :roll: a musze sptrawdzic czy ma miec zaślepione wałki czy nie :D

Awatar użytkownika
Jeremy McFee
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 665
Rejestracja: 27 lut 2005, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

Thema - VIS a czujnik wałka rozrządu

Post autor: Jeremy McFee » 24 sty 2008, 15:46

"lancia1969" pisze:Jeremy McFee Dziękuje za odpowiedź :D

A czy któryś z Forumowiczów dysponuje zdjęciem z góry silnika z Vis-em za cholere nie moge tego w sieci znależć :roll: a musze sptrawdzic czy ma miec zaślepione wałki czy nie :D
gdzies na forum jest zdjęcie komory silnika mojej Themy, ale nie wiem gdzie (było robione na jakimś zlocie).
zrobiłbym Ci, ale mam auto na warsztacie i nie mam teraz czasu tam pojechać
J. McFee

Awatar użytkownika
Piszczyk
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 917
Rejestracja: 19 sie 2007, 0:00
Imię: Rafał
Lokalizacja: opole lubelskie

Thema - VIS a czujnik wałka rozrządu

Post autor: Piszczyk » 24 sty 2008, 17:58

sprawdz te zdjęcia z mojej themy

zdjęcie
i inne na tej stronce
...niewykonalność jakiegoś zadania jest tymczasowa i spowodowana jedynie złym doborem narzędzi...

jest :
DELTA I 1.6 GTi.e.`1992   w wiecznym remoncie
AR166 2,5 V6 `2000   holownik
HiLux 3.0d `2007   służbowy
Thesis 3,0V6 `2002   żony
Thema 2,8 PRV   powrót do przeszłości

Awatar użytkownika
mario09
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 947
Rejestracja: 12 lut 2005, 0:00
Lokalizacja: Radom - Wierzbica woj. mazowieckie

Thema - VIS a czujnik wałka rozrządu

Post autor: mario09 » 24 sty 2008, 19:02

Panowie rozmawiaja sobie o dwoch roznych czesciach :wink:
Grzegorz, w tych silnikach, nie ma zadnego czujnika na walkach rozrzadu. Jeremy ma na mysli czujnik polozenia walu (czujnik halla). Ja mialem podobne problemu jak Twoje, gdy mi wlasnie przeplywomierz padl. Teraz w drugim aucie rowniez z VISem mam inne objawy, ale ponownie podejrzewam przeplywomierz gdyz byl wymieniany u poprzedniego wlasciciela i sa klopoty. Jeremy powie Ci dokladnie jaki powinien byc symbol przeplywomierza gdyz niedawno wymienial. Oczywiscie sprawdzic cewke. Czy check engine nic nie wyswietla?
P.S. Piszczyk, czy Twoja Thema to turbo? Kola pasowe wlasnie od tej wersji :wink:
Lancia Thema III 2.0 i.e.+gaz II gen. (zestaw Lovato LovU2)
Lancia Thema III 2.5 turbo ds LS

Awatar użytkownika
Piszczyk
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 917
Rejestracja: 19 sie 2007, 0:00
Imię: Rafał
Lokalizacja: opole lubelskie

Thema - VIS a czujnik wałka rozrządu

Post autor: Piszczyk » 24 sty 2008, 19:32

mario09zapytał:
P.S. Piszczyk, czy Twoja Thema to turbo? Kola pasowe wlasnie od tej wersji
niestety nie :cry:
o ile mi wiadomo nic nie było kombinowane przy silniku i koło wygląda
w miarę oryginalnie (mocowanie czujnika położenia wału itp...)
nie chciałem zabierać głosu bo nie byłem pewien ale faktycznie
nie przypominam sobie obecności jakiegoś czujnika pod kołami
pasowymi od wałków rozrządu w 2.0 16v VIS - grzebałem kiedyś w
1.6 16v (delta nova/brawo/siena) i tam takowy był
(ma marginesie - zasr : cenzura : ny dostęp)
...niewykonalność jakiegoś zadania jest tymczasowa i spowodowana jedynie złym doborem narzędzi...

jest :
DELTA I 1.6 GTi.e.`1992   w wiecznym remoncie
AR166 2,5 V6 `2000   holownik
HiLux 3.0d `2007   służbowy
Thesis 3,0V6 `2002   żony
Thema 2,8 PRV   powrót do przeszłości

lancia1969
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2058
Rejestracja: 22 cze 2005, 0:00
Imię: magOmichVE
Lokalizacja: Usa
Kontakt:

Thema - VIS a czujnik wałka rozrządu

Post autor: lancia1969 » 24 sty 2008, 20:53

Panowie dzięki za zaangażowanie - Zdjęcie ok tylko dokładnie potrzebuje druga strone :D Jeremy przeszukałem kilka postów ze zlotów ale chyba po przeprowadzce troche pogineło i nie moge znależć .
Mario rozumiem że jest w tym typie tylko jeden czujnik założony na kole pasowym dół silnika . W moim przypadku jest tak że nie ma halla tylko zwykły magnetyczny . Auto zwiedziło kilku magików i szukam .... może ktoś zamienił koło pasowe moje ma tylko dwa zęby a to chyba za mało.
Motronic czyta czujnik i położenie przepustnic plus wychylenia klapy w przepływce i na tej podstawie liczy zapłon?
Bo jak tak to troche do dupy ale ..... podobno to kiedys jeżdziło :) moja mała dygresja.
Efekt jest taki że mam tylko wolne obroty - dodanie gazu powoduje fajerwerki w dolcie i wylocie .
Eper - nienawidze tego programu ale nic szczególnego nie znalazłem albo nie umiem szukac.

Awatar użytkownika
prezesjm
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2062
Rejestracja: 03 lip 2005, 0:00
Imię: Janusz
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Thema - VIS a czujnik wałka rozrządu

Post autor: prezesjm » 24 sty 2008, 22:15

W 16-tce z Visem jest jeden czujnik na kole pasowym. Koło ma wiele wypustów i jeden kawałek bez ząbków. Zresztą widać go dobrze na jednym ze zdjęć powyżej. Koło z dwoma zębami było w starej 8-ce, w starszej 16-tce bez Visa kolo ma 4 ząbki w tym jeden podwójny czyli w sumie 5. Na wałkach nie ma żadnych czujników, od strony skrzyni wałki sa zaślepione. Dziwne że auto pali na takim kole. Jest jeszcze z tyłu na bloku czujnik spalania stukowego bez którego ponoć auto nie chce dobrze działać a nawet może się nie uruchomić. Tego nie jestem pewien ale to opinia gościa znającego się na tych silnikach. Uszkodzenie czujnika na wale może powodować takie objawy jak opisujesz Grześ, czujnik może być za blisko impulsatora i też będą się cuda działy. Poprawna odległość to kilka mm.

lancia1969
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2058
Rejestracja: 22 cze 2005, 0:00
Imię: magOmichVE
Lokalizacja: Usa
Kontakt:

Thema - VIS a czujnik wałka rozrządu

Post autor: lancia1969 » 24 sty 2008, 23:51

Dzieki Janusz !!

Musze jutro podjechac do Themy i dokładnie oglądnąc to koło na bank ma 2 wypusty i to jeszcze nie synchronicznie i pewnie to jest przyczyna :)

Jutro spokojniej powalcze i poszukam schematu tak na wszelki słuczaj przedzwonie wiązke :)

Żal mi tego własciciela Themki bo od 4 miesiecy włóczy się po Kraku i wszyscy go spuszczaja bo brzytwie a Themisko całkiem fajne v3 pewnie była 2 ale dołozony ładny zderzak ładna niebieska alcantara i generalnie gośc ok -więc czemu mam nie pomóc :D

Dam znać co i jak

Jeszcze raz bardzo dzięki :)_

lancia1969
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2058
Rejestracja: 22 cze 2005, 0:00
Imię: magOmichVE
Lokalizacja: Usa
Kontakt:

Thema - VIS a czujnik wałka rozrządu

Post autor: lancia1969 » 26 sty 2008, 1:57

: glowa_w_mur : buca dalej nie jeździ - pozostało w dniu jutrzejszym - wylać paliwo i wymienic wtryski - reszta nowa czyli komputer , czujnik , koło foniczne , przepływonierz, czujnik przepustnicy , cewka, sonda , Vis nowy szczelny działający ,cisnienie paliwa idealne , mieszałem kółkami nierządu też nie to , wiązka przedzwoniona ok dzisiaj już nie mam siły :?

Awatar użytkownika
prezesjm
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2062
Rejestracja: 03 lip 2005, 0:00
Imię: Janusz
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Thema - VIS a czujnik wałka rozrządu

Post autor: prezesjm » 26 sty 2008, 9:21

a ten czujnik spalania stukowego podmieniałeś ?

lancia1969
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2058
Rejestracja: 22 cze 2005, 0:00
Imię: magOmichVE
Lokalizacja: Usa
Kontakt:

Thema - VIS a czujnik wałka rozrządu

Post autor: lancia1969 » 13 mar 2008, 0:14

Auto zrobione ,śmiga jak marzenie ... :D

Wystarczyło wymienić wał ,debile przy wymianie rozrządu tak mordowali lewą srubę w prawo ,że skrzywili wał : cenzura : .
Złożony na nowym wale, nowe panewy , pierścienie , zrobiona głowica i chodzi jak zegarek - cała zabawa zamkneła sie kwotą 3000 zł ( łacznie z elemntami zawieszenia i odbudową instalacji gazowej oraz zakupem nowej cewki .
Właściciel szcześliwy i pewnie niedługo zawita na Nasze Forum.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”