Thesis - lekkie szarpanie przy puszczaniu gazu

mariuszlaskowski
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 41
Rejestracja: 25 sie 2011, 10:17
Imię: mariusz
Lokalizacja: Toruń

Thesis - lekkie szarpanie przy puszczaniu gazu

Post autor: mariuszlaskowski » 25 lis 2011, 11:57

Witam wszystkich, jestem nowym forumowiczem i chciałem się dowiedzieć o dwie kwestie. Od niedawna jestem właścicielem Lancii Thesis 2.4 JTD z 2003 roku. Mam pewien problem zwiazany z puszczaniem pedału gazu. Jeżeli szybko puszczę pedał gazu to czuję lekkie szarpnięcie. Zjawisko to nie występuję gdy puszczam pedał gazu delikatnie. Chciałem się dowiedzieć czy to jest normalne w tym samochodzie. Dodam, że mam manualną skrzynie biegów, a zjawisko występuję praktycznie tylko przy niskich biegach: I, II i III. Poza tym niewielkie szarpanie występuje tylko przy rozgranym silniku po przejechaniu conajmniej kilku, kilkunastu kilometrów.
Poza tym chciałem sie dowiedzieć, czy niewielki świst turbiny jest normlnym zjawiskiem w tym samochodzie. Samochód jeździ normalnie, ma moc, nie dymi, nie ma innych odgłosów z turbiny, bardzo dobrze też przspiesza. Turbina w moim samochodzie była obejrzana przez mechanika, który powiedział, że turbina jest w dobrym stanie i nie ma koniecznosci jej regeneracji. Nie ma żadnych wycieków z turbiny, wszystkie filtry i olej były wymienione. Lekki świst występuje tylko przy przyspieszaniu w zakresie obrotów 1,5-2 tys.
Ostatnio zmieniony 26 lis 2011, 9:05 przez Dudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę tytułować zgodnie z zasadami/Poprawione

Awatar użytkownika
LybraSW
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 647
Rejestracja: 24 lut 2008, 0:00
Imię: Michal
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Lekkie szarpanie przy puszczaniu gazu

Post autor: LybraSW » 25 lis 2011, 21:28

Lekkie szarpanie przy puszczaniu sprzęgła w jtd zazwyczaj oznacza że daje o sobie znać koło dwumasowe. Zazwyczaj jego żywot kończy się w okolicach plus/minus 160 - 200 tyś km. ( tyle wytrzymało u mnie ).
Była - Lancia Lybra SW 2.4 JTD Bicolore - lll miejsce w konkursie piękności na zlocie LKP w Sielpii
Ford Focus II FL 1.6 TDCI 2010r
Cannondale F800 Lefty
Cięższa połówka MonikiSW

mariuszlaskowski
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 41
Rejestracja: 25 sie 2011, 10:17
Imię: mariusz
Lokalizacja: Toruń

Re: Thesis - lekkie szarpanie przy puszczaniu gazu

Post autor: mariuszlaskowski » 28 lis 2011, 7:37

Właśnie przy puszczaniu sprzęgła nic nie szarpie, tylko przy puszczaniu pedału gazu. Zjawisko to praktycznie występuje tylko przy 1,2 i 3 biegu. Poza tym nie dochodzą żadne odgłosy ze strony sprzęgła i nie drży pedał sprzęgła. Raczej myślę, że to cos innego.

Awatar użytkownika
LybraSW
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 647
Rejestracja: 24 lut 2008, 0:00
Imię: Michal
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Thesis - lekkie szarpanie przy puszczaniu gazu

Post autor: LybraSW » 28 lis 2011, 15:46

Czyli dobrze rozumiem że szarpie autem przy ujmowaniu gazu ?

To kilka pytań :

Kiedy wymieniałeś filtr paliwa ?
Czy robiłeś diagniostykę komputerową ?
Była - Lancia Lybra SW 2.4 JTD Bicolore - lll miejsce w konkursie piękności na zlocie LKP w Sielpii
Ford Focus II FL 1.6 TDCI 2010r
Cannondale F800 Lefty
Cięższa połówka MonikiSW

mariuszlaskowski
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 41
Rejestracja: 25 sie 2011, 10:17
Imię: mariusz
Lokalizacja: Toruń

Re: Thesis - lekkie szarpanie przy puszczaniu gazu

Post autor: mariuszlaskowski » 29 lis 2011, 10:01

tak autem szarpie przy zdejmowaniu nogi z gazu. Jeżeli zdejmuję bardzo powoli wszystko jest w porządku, ale gdy szybko zdejmuję nogię z gazu (np. przy hamowaniu) to w tedy szarpie. Szarpnięcie jest tylko jedno, później jedzie już normanie. Filtr paliwa był zmieniany w ASO Lancii we wrześniu. Diagnostyka też była robiona we wrześniu. Dodam jeszcze, że auto bardzo wolno jedzie na niskich biegach z nogą zdjętą z pedału gazu.

Awatar użytkownika
gaco
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 43
Rejestracja: 26 lip 2010, 23:15
Imię: Michał
Lokalizacja: Prudnik

Re: Thesis - lekkie szarpanie przy puszczaniu gazu

Post autor: gaco » 03 gru 2011, 14:30

szarpanie przy zdejmowaniu nogi z gazu moze byc powodem luzów na mechanizmie roznicowym / przegubach. Ja tak miałem niestety, zanim zorientowałem się o co chodzi, mechanizm powiedział papa.

mariuszlaskowski
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 41
Rejestracja: 25 sie 2011, 10:17
Imię: mariusz
Lokalizacja: Toruń

Re: Thesis - lekkie szarpanie przy puszczaniu gazu

Post autor: mariuszlaskowski » 19 gru 2011, 12:01

Kwestia szarpania w trakcie puszczania pedału gazu już się wyjaśniła. Przyczyną były opony. Dwie opony ząbkowały, były problemy z ich wyważeniem oraz strasznie hałasowały. Po ich wymianie samochód nie szarpie po puszczeniu gazu, samochód jeździ bez szelestnie i bez wibracji. Wszystkim klubowiczom dziękuję za pomoc.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”