Kappa - poszukiwana osłona wlotu powietrza do wentylatora

wozwo
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 54
Rejestracja: 24 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Kappa - poszukiwana osłona wlotu powietrza do wentylatora

Post autor: wozwo » 24 cze 2021, 18:43

Witam
Dzisiaj ktoś mi w serwisie zwrócił uwagę że brakuje mi jakiejś "folii"/osłony/rynienki, która powinna być zamontowana nad wlotem powietrza do obudowy wentylatora od góry, tj w miejscu gdzie jest kratka pod którą znajduje się przesłona, odcinająca obieg zewnętrzny - dołączyłem fotkę z innego wątku dot. demontażu. W/w folia/osłona znajduje się nad wlotem a pod plastikową atrapą podszybia. Ma ona zapobiegać dostawaniu się wody do obudowy wentylatora i do wnętrza samochodu. Nigdy tego u siebie nie widziałem, trudno to znaleźć w necie.... a miałem kiedyś problem z wodą w środku auta.
Prośba do Was o wyjaśnienie jak to wygląda i może ktoś może zrobić fotkę?

Pozdrawiam :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Lewutek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 664
Rejestracja: 28 mar 2005, 0:00
Lokalizacja: "Wincentowo" ... świętokrzyskie

Kappa - poszukiwana osłona wlotu powietrza do wentylatora

Post autor: Lewutek » 27 cze 2021, 19:07

CZE ...
wygląda że nie masz całego podszybia ... link do zdjęcia podszybia ... https://omoto.pl/podszybie-lancia-kappa ... 52411.html

wozwo
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 54
Rejestracja: 24 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kappa - poszukiwana osłona wlotu powietrza do wentylatora

Post autor: wozwo » 27 cze 2021, 23:15

Lewutek pisze: 27 cze 2021, 19:07 CZE ...
wygląda że nie masz całego podszybia ... link do zdjęcia podszybia ... https://omoto.pl/podszybie-lancia-kappa ... 52411.html
Podszybie (to które jest w linku) oczywiście mam. Chodzi mi o to czy pomiędzy podszybiem a obudową wentylatora (nad ta kratkaą) jest coś jeszcze w kształcie jakiejś osłony itp.? Coś co mogłoby hamować dostawanie się wody do środka obudowy dmuchawy.

wozwo
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 54
Rejestracja: 24 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kappa - poszukiwana osłona wlotu powietrza do wentylatora

Post autor: wozwo » 28 cze 2021, 12:50

A czy ktoś z Szanownych forumowiczów mógłby w wolnej chwili zerknać czy coć tam jest (pod podszybiem i nad kratką obudowy dmuchawy) i czego ewentualnie mi brakuje?
Byłbym wdzięczny za pomoc...

Lewutek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 664
Rejestracja: 28 mar 2005, 0:00
Lokalizacja: "Wincentowo" ... świętokrzyskie

Kappa - poszukiwana osłona wlotu powietrza do wentylatora

Post autor: Lewutek » 28 cze 2021, 15:05

CZE ...
Mam 2 "kapusty" ... w obydwu pod podszybiem ... ale nad kratką wentylatora ... nie było i nie ma nic ... także jest tylko podszybie i obudowa wentylatora z kratką wlotową na wirnik wiatraka wentylatora ... tak jak na Twoim zdjęciu załączonym powyżej ... woda nie powinna Ci się dostawać poprzez podszybie na wirnik wentylatora ... problem wody w aucie może być różny, np. odklejona szyba czołowa ( w niewielkim fragmencie) ... ja tak niedawno miałem z szyba czołową ... została "wycięta" od nowa (bez strat uszczelki) i ponownie wklejona ... jak na razie spokój.

Może moje informacje Ci coś pomogą :D

Awatar użytkownika
stefan67
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 183
Rejestracja: 20 mar 2011, 13:03
Imię: Janusz
Lokalizacja: Lesko

Re: Kappa - poszukiwana osłona wlotu powietrza do wentylatora

Post autor: stefan67 » 28 cze 2021, 16:57

Zdejmowałem podszybie kilka razy, w tym co najmniej raz w celu wymiany wentylatora i również nic pomiędzy jego obudową a w/w nie posiadam...
Lancia Kappa 2.0 20V automat 1996 r.

Awatar użytkownika
Marcin_D
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3240
Rejestracja: 21 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: Radom woj. mazowieckie

Re: Kappa - poszukiwana osłona wlotu powietrza do wentylatora

Post autor: Marcin_D » 28 cze 2021, 18:50

Jak miałem Kappę to zaglądałem tam (do wentylatora) ze 3 razy, nawet go wymieniałem. Nic tam nie widziałem żeby była jakaś dodatkowa osłona.

wozwo
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 54
Rejestracja: 24 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kappa - poszukiwana osłona wlotu powietrza do wentylatora

Post autor: wozwo » 29 cze 2021, 9:42

To mam jasność - dziękuję. Musze szukać gdzie indziej..
A serwis gdzie byłem, coś chyba pomylił sugerując brak osłony

Awatar użytkownika
Johnny
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1602
Rejestracja: 11 cze 2009, 14:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Wrocław / Mirków

Re: Kappa - poszukiwana osłona wlotu powietrza do wentylatora

Post autor: Johnny » 29 cze 2021, 10:38

Ja obstawiam tak jak Lewutek. Nieszczelność uszczelki szyby czołowej... Mi kapało w "dziwnych" miejscach przy mocnych ulewach, po wymianie szyby przestało kapać.
Lancia Dedra 1.6 8V 30 tyś km miłych wspomnień
Lancia Kappa 2.4 20V 67 tyś km miłych wspomnień
Lancia Kappa 2.0 20V TURBO

wozwo
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 54
Rejestracja: 24 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kappa - poszukiwana osłona wlotu powietrza do wentylatora

Post autor: wozwo » 29 cze 2021, 12:23

U mnie bylo tak że po jakimś czasie jak były deszcze (samochód stał), po ruszeniu i np gwałtownym skręceniu w lewo, usłyszałem jakby co najmniej garnek wody się gdzieś przelał/przemieścił i w konskwencji woda wylała sią pod dywan w miejscu gdzie są nogi pasażera oraz do słupka prawego gdzie są zawiasy od drzwi. Do tej pory nie wiem którędy się dostała - samochód długo stał więc może proces był powolny aż się nazbierała odp. ilość wody i wtedy nastąpił przelew. Rozbierając podszybie, jak dla mnie to jedyne miejsce, ta kratka nad dmuchawą, którędy woda mogłaby się przedostawać. Szybę miałem wymienianą na nową, żadnych przecieków ani rdzy nie stwierdzono którędy woda mogłaby się przedostać...ehh

Lewutek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 664
Rejestracja: 28 mar 2005, 0:00
Lokalizacja: "Wincentowo" ... świętokrzyskie

Kappa - poszukiwana osłona wlotu powietrza do wentylatora

Post autor: Lewutek » 29 cze 2021, 22:56

CZE ...
Woda nie może się dostać do wnętrza auta przez wentylator / kratkę wentylatora. Możesz sobie wiaderko wody wlać bezpośrednio przez kratki do wentylatora i kanałem powietrznym woda musi się przelać do przestrzeni parownika klimatyzacji i nagrzewnicy ... dalej powinna się wylać pod autem przez odprowadzenie skroplin klimatyzacji ... takie bardzo mocne uproszczenie opisowe :lol:

Nowa szyba też może się odkleić ( u mnie tak było) ... i nie są do duże odklejone szczeliny. Wymianę szyby czołowej robiłem w NORDGLASS - dobra firma wg mnie, bo dają bezterminową gwarancję na prawidłowy montaż ... pojechałem z gwarancją po dwóch latach od wymiany NOWEJ szyby ... zrobili test szczelności wklejenia szyby (roztwór chyba płynu do naczyń na zewnątrz miejsca klejenia szyby oraz sprężone powietrze z pistoletu od wnętrza kabiny z cieniutką końcówką w rejon klejenia do nadwozia) ... i wyszło że szyba jest w dwóch miejscach odklejona po obydwu pionowych brzegach szyby (były bąbelki po zewnętrznej stronie szyby) ... Byli bardzo zdziwieni ... ale wycieli szybę bez strat i ponownie wkleili w ramach gwarancji (i dalej mam aktualną / ważną gwarancję : yesyes : )... ten specjalny klej / silikon "odparzył" od uszczelki szyby ... także udaj się do dobrego / sprawdzonego zakładu montującego szyby ... np. NORDGLASS w twoim rejonie ... celem sprawdzenia szczelności wklejenia szyby :!:

A może w Twoim przypadku po wymianie szyby auto stało zbyt krótko na związanie kleju / silikonu ... i/lub auto stało na nierównej powierzchni po wklejeniu :!: ... i powstały naprężenia powodujące miejscowe "odklejenie" się szyby

Lewutek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 664
Rejestracja: 28 mar 2005, 0:00
Lokalizacja: "Wincentowo" ... świętokrzyskie

Kappa - poszukiwana osłona wlotu powietrza do wentylatora

Post autor: Lewutek » 30 cze 2021, 12:06

CZE ...
Porządek i czystość (liście, muły od kurzu itp) w podszybiu to podstawa aby mieć pewność że woda sobie swobodnie odpływa poza auto ... to samo dotyczy odpływu skroplin z klimatyzacji ... jeśli te warunki są spełnione a woda jest w kabinie to trzeba szukać innych powodów np. nieszczelna szyba czołowa

wozwo
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 54
Rejestracja: 24 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kappa - poszukiwana osłona wlotu powietrza do wentylatora

Post autor: wozwo » 30 cze 2021, 13:05

Lewutek pisze: 29 cze 2021, 22:56 CZE ...
Woda nie może się dostać do wnętrza auta przez wentylator / kratkę wentylatora. Możesz sobie wiaderko wody wlać bezpośrednio przez kratki do wentylatora i kanałem powietrznym woda musi się przelać do przestrzeni parownika klimatyzacji i nagrzewnicy ... dalej powinna się wylać pod autem przez odprowadzenie skroplin klimatyzacji ... takie bardzo mocne uproszczenie opisowe :lol:

A jeżeli są tam odpływy i byłyby zatkane?

Nowa szyba też może się odkleić ( u mnie tak było) ... i nie są do duże odklejone szczeliny. Wymianę szyby czołowej robiłem w NORDGLASS - dobra firma wg mnie, bo dają bezterminową gwarancję na prawidłowy montaż ... pojechałem z gwarancją po dwóch latach od wymiany NOWEJ szyby ... zrobili test szczelności wklejenia szyby (roztwór chyba płynu do naczyń na zewnątrz miejsca klejenia szyby oraz sprężone powietrze z pistoletu od wnętrza kabiny z cieniutką końcówką w rejon klejenia do nadwozia) ... i wyszło że szyba jest w dwóch miejscach odklejona po obydwu pionowych brzegach szyby (były bąbelki po zewnętrznej stronie szyby) ... Byli bardzo zdziwieni ... ale wycieli szybę bez strat i ponownie wkleili w ramach gwarancji (i dalej mam aktualną / ważną gwarancję : yesyes : )... ten specjalny klej / silikon "odparzył" od uszczelki szyby ... także udaj się do dobrego / sprawdzonego zakładu montującego szyby ... np. NORDGLASS w twoim rejonie ... celem sprawdzenia szczelności wklejenia szyby :!:

Szyba to raczej nie jest bo w krótkim okresie czasu zebrało się jej dość dużo, jakby "garnek" uwięziony gdzieś, a gwałtowny manewr autem spowodował, ze ta woda przelała się i wyszła w kabinie. jakby gromadziła się w jakimś miejscu jak obudowa (bez odpływu). Stąd może właśnie obudowa dmuchawy lub nagrzewnicy...

A może w Twoim przypadku po wymianie szyby auto stało zbyt krótko na związanie kleju / silikonu ... i/lub auto stało na nierównej powierzchni po wklejeniu :!: ... i powstały naprężenia powodujące miejscowe "odklejenie" się szyby

wozwo
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 54
Rejestracja: 24 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kappa - poszukiwana osłona wlotu powietrza do wentylatora

Post autor: wozwo » 30 cze 2021, 13:07

Sorki za mało czytelne cytowanie :|

ioffshem
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 95
Rejestracja: 12 sie 2016, 19:35
Imię: PIOTR
Lokalizacja: Krasnobród///Steyr

Re: Kappa - poszukiwana osłona wlotu powietrza do wentylatora

Post autor: ioffshem » 01 lip 2021, 14:34

taka osłona --grubsza sztywna folia jest ale w alfie 166 kappa tego nie miała
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
AR 75 2,5 v6 MILANO była
Kappa 2,0 20v 95r była
jest Kappa 2,0 20v 98r. Alfa 166 2,5

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”