Lybra - hamulce tył, jakie śruby jarzma

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5035
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Lybra - hamulce tył, jakie śruby jarzma

Post autor: Bichoń » 11 mar 2020, 0:10

Zabrałem się dzisiaj za robotę przy hamulcach tylnych lybry i poległem. Bez problemu odkręciłem śruby trzymające zacisk do jarzma, ale żeby wymienić tarczę muszę jeszcze odkręcić jarzmo od zwrotnicy(?).
Po pierwsze - u mnie siedzi tam śruba z główką na klucz inbus 8. Czy to są oryginalne śruby, bo spodziewałbym się tam raczej śruby z tradycyjną, sześciokątną główką.
Po drugie, wygląda na to, że jeżeli już tą śrubę odkręcę, to ją zniszczę i będę potrzebował zamiennika. Czy ktoś wie jakie parametry ma mieć ta śruba (gwint, długość, twardość)?
zacisk.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Lybra - hamulce tył, jakie śruby jarzma

Post autor: volf » 11 mar 2020, 2:08

Nie da rady zdjąć tarczy bez odkręcania jarzma?
W Kappie się da-trochę tarcze trzeba odchylić i wychodzi jak i wchodzi.
Co do śrub to pewnie im mocniejsze tym lepiej, słabszych niz 10.9 bym nie montował...
KAPPA TDS & JTD

Awatar użytkownika
Helios
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2274
Rejestracja: 20 cze 2008, 0:00
Lokalizacja: Legnica

Re: Lybra - hamulce tył, jakie śruby jarzma

Post autor: Helios » 11 mar 2020, 8:47

Tak, te śruby tam w oryginale na imbus 8. Do jednej dostęp słaby. Śruby wyglądają na takie co nie ruszysz, jednak w końcu zawsze mi puściły. Imbus na szczęście wchodzi dość głęboko. Spróbuj wsadzić imbusa fajkowego (w kształcie litery L) i stukać go młotkiem przy czym co każde uderzenie pilnować czy się nie wysunął. Dasz radę ;)

Awatar użytkownika
batman
Wiceprezes Lancia Klub Polska
Wiceprezes Lancia Klub Polska
Posty: 1629
Rejestracja: 08 sie 2011, 19:11
Imię: Artur
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lybra - hamulce tył, jakie śruby jarzma

Post autor: batman » 11 mar 2020, 19:04

Dokładnie tak jak Helios pisze :)
Ja akurat wczoraj robiłem hamulce z tyłu w Lybrze i namęczyłem się ale śruby w końcu puściły. Powodzenia
Były: Fiat 125p, Fiat 126p (5 szt.), Trabant 1,1 kombi, Skoda Favorit, Lancia Delta 1,6 ie '94, Lancia Y elefantino blue '97, Opel Vectra B'98, Lancia Y 1,2 8V '95, Fiat Punto 1,1 SX '96, Fiat Linea 1,4 16V T-Jet (wylądował pod czołgiem :) ), Fiat Seicento 0,9 '99
Są: Lancia Y elefantino rosso 1,4 16V '00, Fiat Stilo 1,6 16V '02, Lancia Y LS 1,2 16V '00, Lancia Ypsilon 1,2 16V '04
"Się robi" - Lancia Y 1,4 T-Jet Martini : yesyes : (planowany efekt - 180 KM i 300 Nm przy ok 940 kg masy)
LANCIA .... to jest choroba, chyba nieuleczalna :lol:


Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5035
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra - hamulce tył, jakie śruby jarzma

Post autor: Bichoń » 11 mar 2020, 22:34

Powalczyłem trochę i dało radę, użyłem do tego mimośrodowego narzędzia do wykręcania śrub z obrobioną główką - pomyślałem, że do okrągłej główki też będzie się nadawać i był to strzał w dziesiątkę. Wcześniej jeszcze trochę potraktowałem jarzmo opalarką no i całą dobę jakiś penetrator był tam zapuszczony.
IMG_20200311_182659.jpg
Śruba wygląda tak, jak następnym razem będę się zabierał za taką robotę, to przygotuję sobie zawczasu dwie takie M9 z gwintem długości 2cm i podmienię. Śruby trzymające zacisk do jarzma są twardości 10.9, więc te pewnie będą tej samej klasy.
IMG_20200311_201915.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Lybra - hamulce tył, jakie śruby jarzma

Post autor: volf » 12 mar 2020, 10:55

Serio tam są M9, kto to wymyślił?
Myślałem, ze tylko w angielskich konstrukcjach używa się dziwacznych gwintów (tam są akurat calowe) i potem nie idzie śrubki dopasować...
KAPPA TDS & JTD

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5035
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra - hamulce tył, jakie śruby jarzma

Post autor: Bichoń » 12 mar 2020, 11:46

Cóż, TRW to amerykańce chyba?
Co do M9 - nakrętka M8 się nie mieściła, M10 wchodziła luźno, chyba też mierzyłem to suwmiarką. W każdym razie nie znalazłem w swoich zasobach śruby, którą mógłbym tą zastąpić.
Co do wymiany na taką z łbem sześciokątnym - może być problem z tą drugą śrubą trzymającą jarzmo, bo dostęp do niej jest dużo gorszy i klucz oczkowy albo nasadka może się tam nie zmieścić. Ja jej w ogóle nie odkręcałem, wystarczyło mi odkręcić górną i tak poluzowane jarzmo delikatnie stukając młotkiem odchylić odrobinę, żeby tylko tarcza się zmieściła.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”