Phedra - Ryzyko oblodzenia drogi

Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: Phedra - Ryzyko oblodzenia drogi

Post autor: mikee72 » 25 sty 2020, 21:11

wiesiu, co masz na myśli pisząc: resetowałem radio?

A wracając do tematu - to nie jest komunikat że 'może być ślisko', on dotyczy konkretnie gołoledzi (black ice).
Czyli w teorii powinien mieć związek z temperaturą i opadami.

Jedna pewna sprawa: w mojej Phedrze wskaźnik temperatury miga od 3 stopni w dół.
Czyli, uwaga: jest zimno. I nic poza tym, interpretacja należy do ciebie: może być ślisko, załóż kurtkę wychodząc..
Sama niska temperatura - nawet minusowa - nie jest powodem do wyświetlenia komunikatu. Sprawdzone.

Dzisiaj - w końcu, po długim czasie oczekiwania :) - wyskoczył komunikat o możliwym oblodzeniu.
No i teraz dane wyjściowe:
- wyjeżdżałem z czwartego poziomu otwartego parkingu centrum handlowego (nie zwróciłem uwagi na wskazanie temperatury ale mogło być nieco cieplej niż na zewnątrz),
- komunikat wyskoczył minutę/dwie po wyjechaniu na ulicę,
- w momencie wyskoczenia ostrzeżenia termometr pokazywał 3 stopnie (migające),
- nie padało, ani nie mżyło - chociaż ogólnie było wilgotno, a wcześniej mżyło,
- żadne systemy antypoślizgowe nie były załączane do tego momentu, jechałem bardzo spokojnie.

Na tą chwilę podejrzewam zatem, że komunikat powodowany jest przez szybkie obniżenie temperatury, niezależnie od opadów.

Niedawno przy 1 stopniu siknąłem na szybę płynem do szyb (z manualnego spraya) po obu czujnikach,
(bo nadal nie mam pewności czy od deszczu jest na dole czy na górze he he).
Komunikatu nie było, co by potwierdzało że czujnik deszczu nie bierze udziału w tym komunikacie.

[edit] 26 stycznia:
W nocy 25/26 stycznia była w Poznaniu lekka gołoledź, rano auta były nieznacznie oklejone zmarzniętą mżawką.
Phedra to przewidziała kilka godzin wcześniej! Zadziwia mnie to auto, może wytypuje też numery totka..?
Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

wiesiu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 524
Rejestracja: 02 lis 2016, 9:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Phedra - Ryzyko oblodzenia drogi

Post autor: wiesiu » 29 sty 2020, 8:52

Reset radia, przytrzymanie przycisku DARK. Ja tam dalej twierdze ze w tym mechanizmie nie ma nic nadzwyczajnego. Ponizej 3 stopni sie raz na jakis czas zalacza, nie wiem jak przy - ilus tam,bo nie sprawdzalem.
-Lancia Phedra 3.0 LPG 2004
- i inne same Fordy :P

Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: Phedra - Ryzyko oblodzenia drogi

Post autor: mikee72 » 30 mar 2020, 21:51

Dziś w ciągu dnia było względnie ciepło i słonecznie.
Koło 19:30 podjechałem jeszcze do paczkomatu i robiło się już chłodniej.
Podczas powrotu pokazało się 'ryzyko oblodzenia' - na termometrze były 3 stopnie, nie migały.
I wiecie co? Nieco później zaczął padać śnieg :)
Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

wiesiu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 524
Rejestracja: 02 lis 2016, 9:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Phedra - Ryzyko oblodzenia drogi

Post autor: wiesiu » 31 mar 2020, 17:43

To nie ma żadnej "inteligencji". To ma tylko jakis licznik aby za czesto nie wyswietlac tego komunikatu. Jak sie jedzie dluzszy czas przy 4 i wiecej stopniach i nagle pojawi sie 3 to pojawia sie komunikat, ktory przez dluzszy czas od tego momentu juz sie nie pojawi.

Analizowalem to cala zime i i powtorze, ze nie ma w tym niczego poza algorytmem pojawiania sie komunikatu ponizej 3 stopni C i jakims licznikiem aby sie nie pojawiał za czesto.

Dlatego tez po resecie radia przyciskiem DARK komunikat zawsze sie pojawi jak tylko wlaczy sie radio i jest 3 lub mniej stopni C.
-Lancia Phedra 3.0 LPG 2004
- i inne same Fordy :P

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Re: Phedra - Ryzyko oblodzenia drogi

Post autor: MobiDoktorGSM » 01 kwie 2020, 12:46

mikee72 pisze: 30 mar 2020, 21:51 Podczas powrotu pokazało się 'ryzyko oblodzenia' - na termometrze były 3 stopnie, nie migały.
I wiecie co? Nieco później zaczął padać śnieg :)
Wczoraj miałem podobnie i zaczęło sypać śniegiem :lol: :lol: :lol:
Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”