Kappa - regulacja wysokości świateł ksenon

Awatar użytkownika
Rider Zeta 2.0 Ti
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 79
Rejestracja: 20 lut 2005, 0:00
Lokalizacja: WIELOWIES /K. GLIWIC

Kappa - regulacja wysokości świateł ksenon

Post autor: Rider Zeta 2.0 Ti » 02 paź 2014, 11:01

Pojawił mi się dziwny problem, mianowicie co jakiś czas lekko "fiksował" regulator wysokości świateł. zjechały do dołu i wracały po sekundzie do normalnej pozycji. Zdarzało się to kilka razy w miesiącu.
Niestety ostatnio regulacja przestała całkowicie działać - lapmy pozostały w pozycji maks do góry - oślepiam jadących z przodu i zapewne daję po lusterkach :(

Kupiłem używany regulator - ten mocowany z tyłu pod autem - zero efektu mimo wymiany - regulator na pewno OK. Przemierzony miernikiem

Szukałem po kabelkach, ale... z tyłu w bagażniku do głównej wiązki wchodzą 3 kabelki z regulatora (czerwony, biały, fiolet) jednak trudno zlokalizować wyjście tych kabli z przodu, natomiast do silniczków w lampach dochodzą juz 4 kable, w większości niebieskie.

Zapewne pomiędzy kablem z czujki z tyłu i kablami do silniczków musi być jakiś sterownik, kostka lub coś podobnego, domyślam się, że to uległo uszkodzeniu, lub nie ma styku

Miał ktoś podobny przypadek ?
Z góry dzięki za wskazówki.

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: KAPPA Regulacja wysokości świateł KSENON

Post autor: Borek » 02 paź 2014, 11:23

Jeśli wierzyć manualowi, to w tym układzie jest jeszcze akcelerometr. Jego zadaniem jest pomiar przyspieszeń tak, aby światła szły troszkę do dołu gdy dajesz w palnik i troszkę do góry gdy ostro hamujesz. U mnie nie hula tylny regulator (ułamana wajcha), ale działanie tego akcelerometru czasem mogę zaobserwować przy hamowaniu, bo nie trzeba jakoś super ostro się zatrzymywać.

Nie jestem do końca pewien gdzie on miał być zamocowany, ale chyba pod fotelem pasażera albo pod schowkiem. Obejrzyj w instrukcji albo może w eperze, on też często posiada wskazówki gdzie co jest.
Drop a gear and disappear!

Awatar użytkownika
Rider Zeta 2.0 Ti
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 79
Rejestracja: 20 lut 2005, 0:00
Lokalizacja: WIELOWIES /K. GLIWIC

Re: Kappa - regulacja wysokości świateł ksenon

Post autor: Rider Zeta 2.0 Ti » 03 paź 2014, 0:09

Dzisiaj poświeciłem trochę czasu mojemu autku, ale niestety nie znalazłem tej cudownej skrzynki - ilość kabelków pod maską to masakra :)
Ostatecznie światła ustawiłem na zasadzie typowego warsztatu, czyli mechanicznie wyregulowałem kluczem.
Jestem jednak umówiony z lokalnym magikiem elektronikiem i w przyszłym tygodniu ma na to zerknąć :)

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa - regulacja wysokości świateł ksenon

Post autor: Borek » 03 paź 2014, 8:07

Rzuciłem okiem na ten rysunek i jest on trochę zagadkowy. 7 to ten czujnik z tyłu, a nas interesuje nr 8, jednostka kontrolna pochylenia lamp. Wygląda jakby była w tunelu środkowym na wysokości fotela kierowcy, nie wiem czy nie trzeba go zdjąć albo sięgać pod nim.
Obrazek

9 i 10 to stacyjka i wajchy na kierownicy, więc nas nie obchodzą. Na dole akumulator widać, a ta mała skrzynka to bezpieczniki i przekaźniki.
Drop a gear and disappear!

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 4007
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Kappa - regulacja wysokości świateł ksenon

Post autor: volf » 03 paź 2014, 20:28

Ciekawe gdzie faktycznie jest ta centralka :) , eper widzi to tak (12 to centralka)
emaps (Small).jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
KAPPA TDS & JTD

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa - regulacja wysokości świateł ksenon

Post autor: Borek » 03 paź 2014, 20:58

To już wskazuje na prawy próg, oczywiście w środku. :D
Drop a gear and disappear!

Awatar użytkownika
Rider Zeta 2.0 Ti
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 79
Rejestracja: 20 lut 2005, 0:00
Lokalizacja: WIELOWIES /K. GLIWIC

Re: Kappa - regulacja wysokości świateł ksenon

Post autor: Rider Zeta 2.0 Ti » 03 paź 2014, 21:57

Drugi rysunek wydaje się dokładniejszy, na pierwszym czujka z tyłu tez wygląda jakby była w drzwiach lub na fotelu.
Zastanawiam się, czy centralka nie znajduje się gdzieś pod deską rozdzielczą, lub w okolicach kolumny kierowniczej wewnątrz. Jest tam od spodu taka fajna pokrywa. Jeśli znajdę chwilę to jutro zaczynam poszukiwania.
Sprawdziłem wszystkie kabelki i raczej wszystko wygląda OK. Regulatory padły równocześnie więc raczej winna jest centralka.
Na fotce jest zbliżony jej kształt, więc powinno być łatwiej :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”