Lybra - wymiana lusterka wstecznego na fotochromatyczne

benmali
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 66
Rejestracja: 11 maja 2012, 18:12
Imię: Ben
Lokalizacja: Wrocław

Lybra - wymiana lusterka wstecznego na fotochromatyczne

Post autor: benmali » 24 kwie 2013, 13:06

mam mały kłopot polegający na tym że chyba z nudów postanowiłem wymienić w mojej Lybrze 1,8 2000r lusterko wewnętrzne - na fotochromatyczne.
Nabyłem drogą kupna takie lusterko od Lybry mając nadzieję że będzie to prosta operacja plug-and-play.
No i się oczywiście przeliczyłem troszeczke.
Tzn plug-and-play jest , ale tylko częściowo.
Lusterko fotochromatyczne ma identyczne mocowanie mechaniczne do szyby jak nie-fotochromatyczne (czyli można je bez problemu zamocować na przyklejonej do szyby szynie) ma również taką samą kostkę połączeniową (po podłączeniu tej kostki działają te wesołe diody- czerwona i zielona, na obudowie lusterka)

Jednak kostka-wtyk którą mam zainstalowaną przy szybie jest zubożona o kilka przewodów w stosunku do kostki-gniazda w lusterku fotochromatcznym - nie ma zasilania "fotochromatyczności" oraz doprowadzonego sygnału włączonego "wstecznego".
Czyli - mówiąc prosto moja instalacja elekr. w aucie nie przewiduje montażu lusterka fotochromatycznego, nie ma wymaganych przewodów w kostce.

I teraz pytanie - jak te brakujące przewody uzupełnić? Skąd pociągnąć nowe przewody?
A może wystarczy np. zmostkować zasilanie diody (zielonej) z zasilaniem "fotochromatyczności"?
Skąd pociągnąć przewód z sygnałem wrzuconego wstecznego?

Będę bardzo wdzięczny za informacje, może nawet schematy elektryczne itp.
Ben
Lancia Lybra 1,8 srebrna
wyjątkowa - pod wieloma względami.....

benmali
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 66
Rejestracja: 11 maja 2012, 18:12
Imię: Ben
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lybra - wymiana lusterka wstecznego na fotochromatyczne

Post autor: benmali » 25 kwie 2013, 12:24

problem doraźnie rozwiązany.
Może ten przykład przyda się komuś w przyszłości.
Otóż podłączyłem zasilanie lusterka fotochromatycznego pod zasilanie złącza "Telapasu" znajdującego się w lusterku.
Po prostu obciąłem kabelki zasilające "Telepas" (do jego kostki wchodzą tylko 2 przewody zasilające),
obciąłem również 2 przewody zasilające lusterko (do lusterka fotochromatycznego wchodzą 3 przewody - ten 3-ci, od wstecznego na razie jest niewykorzystany) połączyłem je z sobą za pomocą jakiejś złączki (ważne aby mała była - co by się zmieściła w obudowie lusterka) i ....DZIAŁĄ !!!
Tylko uważać należy na poprawną polaryzację +12V i masy (masowe kabelki są koloru czarnego).
Pierwsze testy wykazały ze lusterko sciemnia się gdy jest różnica w natężeniu światła przed lusterkiem, z przodu samochodu - i za lusterkiem , czyli z tyłu samochodu.
NIe przewiduje w najbliższym czasie wykorzystywania złącza Telepasu więc takie rozwiązanie wydaje się sensowne - zasilanie w tym złączu jest "po stacyjce" więc na postoju nie czerpie prądu, opróćz tego jest zabezpieczone bezpiecznikiem - więc zgodnie ze sztuką....
Jedyne co chciałbym jeszcze zrobić to podłączyć 3-ci przewód z lusterka do napięcia pojawiającego się po wrzuceniu wstecznego biegu. Takie rozwiązanie rozjaśnia obraz w lusterku przy cofaniu , co może być przydatne.
Może ktoś jest w stanie podpowiedzieć skąd mogę pociągnąć sygnał wrzuconego biegu wstecznego?
Ben
Lancia Lybra 1,8 srebrna
wyjątkowa - pod wieloma względami.....

Awatar użytkownika
Heathen
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2001
Rejestracja: 15 paź 2009, 14:35
Imię: Konrad
Lokalizacja: Zabrze

Re: Lybra - wymiana lusterka wstecznego na fotochromatyczne

Post autor: Heathen » 25 kwie 2013, 12:31

Ze światła cofania?
Tylko to mi przychodzi do głowy:)
QV...soon:)

benmali
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 66
Rejestracja: 11 maja 2012, 18:12
Imię: Ben
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lybra - wymiana lusterka wstecznego na fotochromatyczne

Post autor: benmali » 25 kwie 2013, 12:45

Ze światła cofania to byłoby najprostsze, ale musiałbym ciągnąć przewód przez całe auto - a trochę mi się nie chce....
MUSI być jakiś czujnik, włącznik albo przy mechanizmie zmiany biegów albo przy skrzyni...
Tylko gdzie?
Ben
Lancia Lybra 1,8 srebrna
wyjątkowa - pod wieloma względami.....

Awatar użytkownika
janosik99
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 175
Rejestracja: 28 mar 2011, 9:03
Lokalizacja: W-wa

Re: Lybra - wymiana lusterka wstecznego na fotochromatyczne

Post autor: janosik99 » 26 maja 2013, 20:40

Też się zastanawiam nad tym jak to podłączyć i pomyślałem sobie, że może gdzieś do skrzynki bezpieczników by się wpiąć?
Lancia Lybra SW 1.8 2000r

Awatar użytkownika
szatan
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 390
Rejestracja: 11 mar 2008, 0:00
Imię: Marek
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Lybra - wymiana lusterka wstecznego na fotochromatyczne

Post autor: szatan » 26 maja 2013, 21:19

benmali pisze:ze swiatła cofania to byłoby najprostsze, ale musiałbym ciąnąć przewód przez całe auto - a troche mi się nie chce....
MUSI być jakiś czujnik, włącznik albo przy mechamiżmie zmiany biegów albo przy skrzyni...
tylko gdzie?

Czujnik jest na skrzyni koło wysprzęglika, przynajmniej w 2.4jtd tak jest.
Była:
Lybra 2.4JTD Intensa '03

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”