Kappa - skrzynia biegów

leszek_mazurek
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 15
Rejestracja: 29 mar 2009, 20:35
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Kappa - skrzynia biegów

Post autor: leszek_mazurek » 31 sie 2009, 10:10

Witam. Mam pytanko, jak często wymienia się olej w skrzynie biegów w kappie 2,4 TDS i jaki olej lac, gdzie sprawdzac poziom. I mam jeszcze pytanko co do tarczy sprzegłowej, czy jest mokra czy sucha.
Lancia Kappa 2,4 TDS

http://www.widzewyraznie.w8w.pl

Awatar użytkownika
mikaeltdi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1262
Rejestracja: 13 lut 2007, 0:00
Imię: Michał
Lokalizacja: Kielce

Odp: Kappa skrzynia biegów

Post autor: mikaeltdi » 31 sie 2009, 18:12

Hi! Tarczas sprzęgła -sucha -chyba ze olej wywala ;)
w skrzyni jest miarka do sprawdzania stanu oleju najlepiej wg mnie dostać się do niej od spodu auta po lewej stronie oczko jak do oleju w silniku i bagnecik ,olej jaki wlejesz taki będzi ebyle by był do skrzyn biegów i nie automatycznych, ja wymieniałem raz przy wymianie sprzęgła i po ostatniej kontrolii jest stan stabilny.
Pozdrawiam

PS lałem shella 90/80 albo coś w tym stylu mogę sprawdzić jeśli w czymś pomogę .
była Lancia Kappa 2,4 TDs 1995r.
jest Renault Espace 1,9DCI 2004r.

Duvelsheyss
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 30
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:52
Lokalizacja: Sosnowiec/Kraków

Odp: Kappa - skrzynia biegów

Post autor: Duvelsheyss » 31 sie 2009, 23:45

W skrzyni znalazłem 2 korki. odkręciłem jeden i drugi. Wylałem z olej ze skrzyni i przez miarkę wlałem nowy olej. Mam pytanie. Dlaczego są 2 korki do skrzyni? Od tego momentu jak wymieniłem olej coś zaczęło mi stukać. Szczególnie rano jak skrzynia jest zimna. Po przejechaniu paru metrów stuk ustają. O co tu chodzi? Może ktoś pomoże?

wega
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 873
Rejestracja: 24 cze 2007, 0:00
Lokalizacja: KATOWICE

Odp: Kappa - skrzynia biegów

Post autor: wega » 01 wrz 2009, 7:01

Zdaje się że odkręciłeś tą śrubę której nie wolno odkręcać. Może stukanie spowodowane jest "rzadkim, świeżym" olejem ale wydaje mi się że nie. Tyle razy mówimy tutaj o OPCJI SZUKAJ. Był temat poruszany, nawet z fotorelacją, o wymianie oleju w skrzyni biegów. O tym, którą śrubę odkręcić itd.itd. ale wy dalej swoje. Nie wiem czy nie będziesz musiał zrzucić skrzynkę i do niej zajrzeć.

Awatar użytkownika
prezesjm
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2062
Rejestracja: 03 lip 2005, 0:00
Imię: Janusz
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odp: Kappa - skrzynia biegów

Post autor: prezesjm » 01 wrz 2009, 7:30

A której to śruby nie można wykręcić ze skrzyni ? I niby dlaczego ??? Są od spodu faktycznie dwie śruby, jedna w korpusie wałków , jedna w dyfrze. By ojej całkowicie spuścić można odkręcić obie. Trudno tu coś w manualu zepsuć, olej najlepiej ciepły zlać i zalać nowym . Auto powinno stać na równym podłożu, uzupełniać do wskazań na miarce i musi być dobrze. Może w skrzyni był już problem wcześniej i ktoś zalał gęstym minerałem. Wlałeś syntetyk ( jak wlałeś ) i coś się odzywa. W używanych autach niestety nie wiadomo co poprzednik motał, co kombinował . To taka loteryjka. Pojeździj ostrożnie i zobaczysz co się będzie działo. Sprawdzaj poziom oleju.

Duvelsheyss
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 30
Rejestracja: 16 sie 2009, 22:52
Lokalizacja: Sosnowiec/Kraków

Odp: Kappa - skrzynia biegów

Post autor: Duvelsheyss » 01 wrz 2009, 9:09

Zalałem olejem 75W40 jeżeli dobrze pamiętam. Najprawdopodobniej Lotos. Z tym że poranne stuki zaczęły się poźniej. Kurcze muszę tam zajrzeć bo z tego co sobie przypominam moją ostatnią czynnością przed przykręceniem dolnej osłony było właśnie sprawdzenie oleju w skrzyni. Nowy więc trudno było odczytać. Jakoś się udało, wyszedł że jest do kreski max. Ale skrzynia była dodatkowo ciepła. Może właśnie tym to jest spowodowane? Że olej w skrzyni jest na max? Co o tym myślicie?

Sprawdzałem na szukajce i nie znalazłem nic na temat wymiany oleju, a tym bardziej na temat korków.

Awatar użytkownika
prezesjm
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2062
Rejestracja: 03 lip 2005, 0:00
Imię: Janusz
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odp: Kappa - skrzynia biegów

Post autor: prezesjm » 01 wrz 2009, 13:35

Wlać powinieneś coś o specyfikacji SAE 75W-80, API GL-5 czyli np. Tutelę ZC 75 Synth. Drogi ale dobry do twojego auta.

Ibex
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 14 paź 2008, 0:00
Lokalizacja: Jarocin

Kappa - problemy ze skrzynią biegów

Post autor: Ibex » 07 lut 2011, 19:44

Witam,
Jestem od dwóch lat użytkownikiem Lancii Kappa, 95r. 2.0, 20V, 145KM. Od pewnego czasu mam problem ze skrzynią biegów. Po prostu czasem jest problem z wrzuceniem biegu(1, 2, 3, 4, z 5 nie było problemu) ciężko wchodzą. Nie dawno wymieniana była pompka układu hydraulicznego sprzęgła. Rozmawiałem z jednym z mechaników,że problem może być po stronie oleju w skrzyni biegów. Uważa że należy go wymienić gdyż może sklejać synchronizatory skrzyni i dlatego momentami biegi ciężej wchodzą. Auto ma teraz 238tys.km, sprowadzone było z Niemiec więc domniemywam, że przy stanie ok. 105tys. km olej w skrzyni mógł być zmieniony(tak zaleca instrukcja obsługi), może więc jest to powodem, ale ja aż tak na tym się nie znam.
Czy może ktoś coś doradzić???
Zastanawiałem się nad tarczą sprzęgła ale przy zużytej tarczy auto inaczej by się zachowywało i mechanik też tak powiedział.
Proszę o pomoc:)
IBEX
Ostatnio zmieniony 07 lut 2011, 20:00 przez stabraf, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Połączyłem tematy - podobny problem.

Awatar użytkownika
stabraf
Administrator
Administrator
Posty: 8477
Rejestracja: 22 lut 2008, 0:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Problemy ze skrzynią biegów KAPPA

Post autor: stabraf » 07 lut 2011, 19:49

Na początek zwróć uwagę ,czy masz odpowiednią ilość płynu hamulcowego w zbiorniczku - powinien być powyżej tego wężyka wystającego z tyłu z boku zbiorniczka ;)

skyblu
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2755
Rejestracja: 19 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Pruszków -Kanie

Re: Problemy ze skrzynią biegów KAPPA

Post autor: skyblu » 07 lut 2011, 20:18

stabraf pisze:Na początek zwróć uwagę ,czy masz odpowiednią ilość płynu hamulcowego w zbiorniczku - powinien być powyżej tego wężyka wystającego z tyłu z boku zbiorniczka ;)
zdejmij mieszek drążka i wyjmij filc zobacz czy tu wszystko jest dokręcone nie ma luzów
LANCIA KAPPA JTD sedan-była
Alfa Romeo 166 JTD jest
Krzysiek
Projekty Wnętrz

Awatar użytkownika
stabraf
Administrator
Administrator
Posty: 8477
Rejestracja: 22 lut 2008, 0:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Problemy ze skrzynią biegów KAPPA

Post autor: stabraf » 07 lut 2011, 20:25

skyblu pisze:
stabraf pisze:Na początek zwróć uwagę ,czy masz odpowiednią ilość płynu hamulcowego w zbiorniczku - powinien być powyżej tego wężyka wystającego z tyłu z boku zbiorniczka ;)
zdejmij mieszek drążka i wyjmij filc zobacz czy tu wszystko jest dokręcone nie ma luzów
Ooo - dobry pomysł - sam miałem podobny problem: :link:

skyblu
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2755
Rejestracja: 19 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Pruszków -Kanie

Re: Problemy ze skrzynią biegów KAPPA

Post autor: skyblu » 07 lut 2011, 21:07

stabraf pisze:
skyblu pisze:
stabraf pisze:Na początek zwróć uwagę ,czy masz odpowiednią ilość płynu hamulcowego w zbiorniczku - powinien być powyżej tego wężyka wystającego z tyłu z boku zbiorniczka ;)
zdejmij mieszek drążka i wyjmij filc zobacz czy tu wszystko jest dokręcone nie ma luzów
Ooo - dobry pomysł - sam miałem podobny problem: :link:
miałem problem z 3 i 5
okazało się, że jakaś nakrętka właśnie w tym miejscu się odkręciła i piątki już nie było ;)
LANCIA KAPPA JTD sedan-była
Alfa Romeo 166 JTD jest
Krzysiek
Projekty Wnętrz

Alan

Re: Kappa - skrzynia biegów

Post autor: Alan » 10 lut 2011, 21:42

Gdzież ten bagnet oleju w TDS? dziś mechanior wymieniał mi manszety przegubów i zdemontował całą półoś,co też spowodowało ubytek oleju.Niby cos dolali ale wolę sprawdzić

Awatar użytkownika
Claromonte
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1578
Rejestracja: 26 paź 2010, 15:48

Re: Odp: Kappa - skrzynia biegów

Post autor: Claromonte » 02 maja 2011, 21:23

wega pisze:Tyle razy mówimy tutaj o OPCJI SZUKAJ. Był temat poruszany, nawet z fotorelacją, o wymianie oleju w skrzyni biegów. O tym, którą śrubę odkręcić itd.itd. ale wy dalej swoje.
Jestem lebiegą, przyznaje !, dlatego właśnie nie znalazłem tej fotorelacji.
biegi wchodziły już ciężko, jedynka strasznie się blokowała, po zmianie oleju jest znacząca poprawa, można powiedzieć że biegi wchodzą bez problemu, trochę za późno pomyślałem ale mogłem wlać jakiś tani olej żeby pojeździć i oczyścić trochę skrzynie a potem wlać coś lepszego.

Czytaj więcej: http://www.forum.alfaholicy.org/145_146 ... z1LN47gx6v
No to pytam czy takie rozwiązanie najpierw wlać tani olej a potem wymienić na drogi jest dobre? szczególnie dla kogoś kto nie zamierza swoją kappą przejechać więcej niż 150tys km?

Awatar użytkownika
Masa625
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 13
Rejestracja: 18 lut 2013, 0:28
Imię: Marcin
Lokalizacja: Konin

Re: Kappa - skrzynia biegów

Post autor: Masa625 » 30 mar 2020, 9:25

dzień dobry.
Panowie mam pytanie do smakoszy Kapp.

czy każda kappa miała skrzynie 5 biegową?

czy wersja 2,4 jtd miała 6 biegów podobnie jak alfa 166?

dzięki za info

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Alfa 166 2,4 JTD 1999.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”