Thesis - rozbieranie tylnych drzwi

Awatar użytkownika
Jedrek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 165
Rejestracja: 07 lut 2007, 0:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Jędrzejów

Thesis - rozbieranie tylnych drzwi

Post autor: Jedrek » 25 mar 2012, 22:46

Wiem z doświadczenia jak pomocne mogą być takie historyjki obrazkowe dlatego zadałem sobie trochę trudu i zamieszczam ten opis
Może się komuś przydać
Mam nadzieję że inni naprawiając swoje Thesiski będą robić podobne opisy -żeby następni nie musieli uczyć się na błędach.
Co prawda już w innym poście przeczytałem że zdjęcie tapicerki to pikuś, ale wiem z doświadczenia ze nie trudno przy okazji urwać jakieś zaczepy, kołki czy inne wynalazki.
Ponieważ nie znalazłem na forum szczegółowej instrukcji demontażu tapicerki robię to teraz ja.
A więc tak:
Aby zdemontować tapicerkę drzwi tylnych należy zdemontować górną część (skórzaną) uchwytu do zamykania drzwi
Obrazek
Jest zamontowana na zatrzask -trzeba użyć dość dużej siły żeby ją zdjąć.
wewnątrz uchwytu znajdziecie 2 długie śruby
Trzecia śruba znajduje się pod gumowym korkiem za dźwignią otwierania drzwi:
Obrazek
Pozostałe mocowania -to spinki po obwodzie drzwi które trzeba "wyrwać" z drzwi. Żeby ich nie uszkodzić można się wspomagać cienką łyżką lub czymś co ją przypomina pamiętając jednocześnie żeby nie uszkodzić lakieru na drzwiach :)
Tapicerka od wewnątrz wygląda tak:
Obrazek
Następnie rozłączamy instalację elektryczną i cięgno do otwierania drzwi- aby można było odłożyć tapicerkę w bezpieczne miejsce
Teraz możemy już się skupić na naprawie tego co znajduje się wewnątrz drzwi.

Ja demontowałem tapicerkę dla dwóch powodów:
1. Nie działał podnośnik szyby - tzn. podnośnik działał, ale szyba się nie poruszała
2. Nie działało mechaniczne otwieranie drzwi.
  Tzn: Nie dało się drzwi otworzyć od wewnątrz mimo ciągnięcia za uchwyt
   Nie działał boczny (mechaniczny) przycisk otwieranie drzwi w klamce zewnętrznej.
   Główny -elektryczny przycisk otwierania drzwi od zewnątrz pracował poprawnie.

Awaria podnoszenia szyby spowodowana była tym iż szyba wysunęła się z uchwytu który ją mocuje do prowadnicy.
Uchwyt w kształcie rynienki (która obejmuje dolną krawędź szyby) jest z tworzywa
Być może próba otwierania okna wówczas gdy jest ono przymarznięte kończy się właśnie taką awarią.
Opuściłem elektrycznie podnośnik w dół aby mieć do niego wygodny dostęp.
Odtłuściłem klejone powierzchnie spirytusem.
Następnie usunąłem awarię wklejając szybę do uchwytu specjalistycznym klejem do wklejania szyb.
Po czym docisnąłem już elektrycznie szybę do oporu do góry i pozwoliłem zaschnąć spokojnie klejowi.
Zobaczymy czy to na długo wystarczy
Niestety nie zrobiłem stosownej fotki -ale jeśli ktoś dojdzie do tego etapu -z pewnością mój opis wystarczy.

Następnie naprawa otwierania mechanicznego drzwi.
Przycisk w klamce zewnętrznej ten "centralny" uruchamia elektryczne wspomaganie otwierania zamka drzwi.
Pisząc otwieranie mechaniczne - mam na myśli otwieranie zamka poprzez pociąganie za cięgna czy linki.
W klamce zewnętrznej boczny przycisk klamki jest połączony z zamkiem poprzez krótkie cięgno z drutu.
Obrazek
Dźwignia przy zamku uległa niewielkiemu utlenieniu (stop aluminium) i przestała się obracać na swojej osi.
Efekt przed naprawą był taki -że przycisk w klamce był "twardy" -nie dał się wcisnąć"
Wystarczyła kropla WD40 żeby ją rozruszać, a następnie odrobina smaru w sprayu żeby nasmarować.
Klamka wewnętrzna nie działała -ponieważ poprzedni właściciel auta (lub serwis do którego się udał) prawdopodobnie zaglądał do drzwi aby ocenić czemu nie działa szyba -szyby nie naprawił, a składając drzwi - zapomniał o założeniu cięgna zamka które wygląda tak
Obrazek
Po prawidłowym założeniu cięgna i zmontowaniu drzwi (w odwrotnej kolejności do opisanego wyżej demontażu) wszystko działa poprawnie
mam nadzieje ze to "zrób to sam" było wyczerpujące i będzie dla innych pomocne

argenta67

Re: Thesis - rozbieranie tylnych drzwi

Post autor: argenta67 » 26 mar 2012, 6:57

No popatrz czyli nie tylko u nas w kraju pracują partacze :lol: :lol: :lol: :hmmm: bo auto dopiero świeżo sprowadziłeś

Andrzej673
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 32
Rejestracja: 07 kwie 2012, 20:12
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Thesis - rozbieranie tylnych drzwi

Post autor: Andrzej673 » 08 kwie 2012, 13:50

mam problem z tymi drzwiami tzn nie zamykaja sie tzn ani pilot, ani kluczyk, ani z wewnatrz nie zamyka mi tych drzwi gdzie pozostale sie rygluja . na dobro sprawe mam te drzwi zawsze otwarte co robic? czy tez posmarowac wd40 ta linke ktora opisywales ta rolke raczej chce sam rozebrac boczek jak opisales i obejrzec co sie moglo zaciać. moze ktos cos podpowie, pomoże poradzi. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jedrek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 165
Rejestracja: 07 lut 2007, 0:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Thesis - rozbieranie tylnych drzwi

Post autor: Jedrek » 09 kwie 2012, 21:25

Z tego co mi wiadomo -funkcja blokowania zamka jest realizowana tylko elektrycznie.
Nie zgłębiałem tematu ponieważ ja szukałem przyczyny braku możliwości mechanicznego otwierania.
Strona elektryczna była u mnie OK.
Musisz więc pójść dalej w rozbieraniu i wymontować zamek z drzwi bo blokada jest pewnie wewnątrz.
-Wcześniej upewniając się, że do ostatniej kostki przed zamkiem dochodzi prąd.
Ktoś już chyba pisał o naprawianiu samego zamka.

Awatar użytkownika
Jacek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 461
Rejestracja: 11 mar 2005, 0:00
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Thesis - rozbieranie tylnych drzwi

Post autor: Jacek » 19 cze 2012, 14:53

Akurat muszę zajrzeć do klamki tylnej bo mi lewy mikrowyłacznik nie działa, więc opis będzie bardzo przydatny. :D
Swoją drogą ciekawy jestem skąd Argenta67 jest taki pewny że przy aucie Jędrka nie pracował nasz partacz na gościnnych występach... :lol: : gafa :
FFE (F**K Fuel Economy) teraz AR156SW 2,4JTD20V -mała szara ropucha, Flavia Berlina 1.8, Honda CB750K , nowa pasja: Motobecane M2 250ccm SV JAP-iszon z1929 roku.
były:
BMW1602, Manta A SR, BMW528i rekin, Argenta VX, Thema 3,0V6LS, Thesis 3,2V6

jjash
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1345
Rejestracja: 14 mar 2011, 15:26
Imię: Jan
Lokalizacja: Poznań

Re: Thesis - rozbieranie tylnych drzwi

Post autor: jjash » 20 lip 2012, 21:53

W nawiązaniu do mojego posta, który trafił na śmietnik :)
Rozebrałem tapicerkę, rozebrałem klamkę. Szukałem Argenta w tym poście. Widziałem go. Jednakże mi nie chodziło jak rozebrać drzwi - bo to już było tu właśnie opisane. Chodziło mi o to, że nie mogłem sobie poradzić z wyjęciem klamki. Ale dałem radę. I naprawiłem! Teraz mi działa otwieranie elektryczne. Mikrowłącznik był ok. Po prostu ciężko, a raczej wcale nie chodził element, który go wyzwalał. Rozmontowałem na części, przeczyściłem i teraz jest OK. Dzięki.
Jash

THESIS 2.4 150KM - Obrazek
LYBRA 2.4 140KM - Obrazek

argenta67

Re: Thesis - rozbieranie tylnych drzwi

Post autor: argenta67 » 20 lip 2012, 22:01

jjash pisze:W nawiązaniu do mojego posta, który trafił na śmietnik :)
Rozebrałem tapicerkę, rozebrałem klamkę. Szukałem Argenta w tym poście. Widziałem go. Jednakże mi nie chodziło jak rozebrać drzwi - bo to już było tu właśnie opisane. Chodziło mi o to, że nie mogłem sobie poradzić z wyjęciem klamki. Ale dałem radę. I naprawiłem! Teraz mi działa otwieranie elektryczne. Mikrowłącznik był ok. Po prostu ciężko, a raczej wcale nie chodził element, który go wyzwalał. Rozmontowałem na części, przeczyściłem i teraz jest OK. Dzięki.
A widziałeś adnotacje do swojego posta w śmietniku, teraz podgląd/stóż oko "wielkiego brata" czuwa.
Tak szczerze mówiąc to ta fotka powinna pomóc.

jjash
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1345
Rejestracja: 14 mar 2011, 15:26
Imię: Jan
Lokalizacja: Poznań

Re: Thesis - rozbieranie tylnych drzwi

Post autor: jjash » 20 lip 2012, 22:36

Widziałem, widziałem. trzeba będzie się poprawić. Właśnie jak spojrzałem na zdjęcie zamieszczone przez Ciebie, kapnąłem się, że nie przytwierdziłem kabelka elektrycznego do stelaża wewnętrznego. Szlag! Teraz będzie mi się majtał. Chociaż wtyczkę mam przytwierdzoną spinką do poszycia drzwi. Może zatem nie będzie. Mam tylko nadzieję, że nie wkręci mi się w cięgła klamki. Buuu!
Jutro biorę się za tylne drzwi. Tam też nie działają mi elektryki. O dziwo, drzwi pasażera są ok.
Jash

THESIS 2.4 150KM - Obrazek
LYBRA 2.4 140KM - Obrazek

Awatar użytkownika
ArtoKucior
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1458
Rejestracja: 14 lip 2013, 6:49
Imię: Artur
Lokalizacja: Płońsk

Re: Thesis - rozbieranie tylnych drzwi

Post autor: ArtoKucior » 28 sie 2022, 12:09

brak zdjęć...dziś robiłem u siebie, również problem z opuszczaniem szyby.
Zdejmujemy rączkę używamy siły:
1.jpg
odkręcamy 2 śruby:
2.jpg
i trzecią pod klamką:
3.jpg
rozpinamy zatrzaski pociągając do siebie...sama góra wychodzi do góry:
4.jpg
Jeśli musimy to rozpinamy elektrykę jeśli nie to nie. U mnie był/jest problem szyby. Otóż nie zawsze zjeżdża ona w dół. Po rozmontowaniu boczka okazało się, że wszystko ładnie pracuje, szyna zjeżdża w dół lecz bez szyby:
1661678076743.jpg
Zasugerowałem się tym co kolega wyżej napisał i również upchałem silikonu szklarskiego w tę szynę, szyna podjechała w górę i czekam aż wyschnie. Dam znać czy to zdało egzamin
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
pietrek125
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2850
Rejestracja: 06 lut 2018, 21:59
Lokalizacja: Gród Kraka

Re: Thesis - rozbieranie tylnych drzwi

Post autor: pietrek125 » 28 sie 2022, 12:56

Ja zastosowałem taśmę dwustronnie klejącą, podnośnik w górę i voilà działa... a tak przy okazji tą białą wytłoczke z cienkiego styropianu miałeś już potarganą ?, uszkodzenie jej a nawet tego ciągnącego się kleju na którym się trzyma powoduje dostawanie się wody poprzez tapicerkę drzwi do wnętrza auta.
Lancia Thesis może nie jest zbyt szybka, ale za to dużo pali...

Były:
Fiat 1300 (116A) 1962r (1.3 OHV R4)
Fiat 125S (125B) 1969r (1.6 DOHC R4)
FSO 125p (115D) 1990r (2.0ie DOHC R4)
Fiat Marea Weekend ELX ST.Moritz (185) 2002r (1.9JTD)

Są:
Lancia Thesis EMBLEMA ACC (841) 2002r (3.0 V6)
Fiat Marea Weekend HLX Tour de France (185) 2001r (2.4 R5)
Fiat 125S (125B) 1971r (1.6 DOHC R4)
Lada 1500s (21061) 1981r (1.6 DOHC R4)
Skoda Octavia II Tour (1Z5) 2012r (2.5 R5)
Suzuki Grand Vitara (TE) 2014r. (2.4 R4)

Awatar użytkownika
ArtoKucior
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1458
Rejestracja: 14 lip 2013, 6:49
Imię: Artur
Lokalizacja: Płońsk

Re: Thesis - rozbieranie tylnych drzwi

Post autor: ArtoKucior » 29 sie 2022, 16:43

pietrek125 pisze: 28 sie 2022, 12:56 Ja zastosowałem taśmę dwustronnie klejącą, podnośnik w górę i voilà działa... a tak przy okazji tą białą wytłoczke z cienkiego styropianu miałeś już potarganą ?, uszkodzenie jej a nawet tego ciągnącego się kleju na którym się trzyma powoduje dostawanie się wody poprzez tapicerkę drzwi do wnętrza auta.
W miejscu obok było...przy podnośniku moje dzieło : gafa : Może idzie czymś ją skleić...pomyślę nad tym.
A propo sylikonu szklarskiego...działa, jest ok...

spolok
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 49
Rejestracja: 20 wrz 2020, 0:57
Imię: Szymon
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Thesis - rozbieranie tylnych drzwi

Post autor: spolok » 11 paź 2022, 10:59

pietrek125 pisze:Ja zastosowałem taśmę dwustronnie klejącą, podnośnik w górę i voilà działa... a tak przy okazji tą białą wytłoczke z cienkiego styropianu miałeś już potarganą ?, uszkodzenie jej a nawet tego ciągnącego się kleju na którym się trzyma powoduje dostawanie się wody poprzez tapicerkę drzwi do wnętrza auta.
czym zastępujecie klej żeby ponownie tę wytłoczkę przykleić? Ja u siebie na całej dlugości przeciąłem ten klej.Obrazek

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

--------
2009 Ford Mondeo kombi mk4 2.2 TDCi, 2002 Lancia Thesis 3.0 V6
Moja Tereska

Awatar użytkownika
1608cc
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 563
Rejestracja: 06 sie 2019, 20:40
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Kraków

Re: Thesis - rozbieranie tylnych drzwi

Post autor: 1608cc » 11 paź 2022, 12:38

Reinz
Marea Weekend 2.4 20V HLX Tour de France 2001

Diagnostyka Examiner/MES/AlfaODB
Klonowanie/Virgin ME3.1/ME7.3.1
Naprawa sterowników ME7.3.1
Klonowanie BCM
Blokady 2.0VIS/2.0T

Kanał YT :)

Awatar użytkownika
pietrek125
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2850
Rejestracja: 06 lut 2018, 21:59
Lokalizacja: Gród Kraka

Re: Thesis - rozbieranie tylnych drzwi

Post autor: pietrek125 » 11 paź 2022, 14:00

Butylowy w pasku na rolce taki jak do reflektorów
Lancia Thesis może nie jest zbyt szybka, ale za to dużo pali...

Były:
Fiat 1300 (116A) 1962r (1.3 OHV R4)
Fiat 125S (125B) 1969r (1.6 DOHC R4)
FSO 125p (115D) 1990r (2.0ie DOHC R4)
Fiat Marea Weekend ELX ST.Moritz (185) 2002r (1.9JTD)

Są:
Lancia Thesis EMBLEMA ACC (841) 2002r (3.0 V6)
Fiat Marea Weekend HLX Tour de France (185) 2001r (2.4 R5)
Fiat 125S (125B) 1971r (1.6 DOHC R4)
Lada 1500s (21061) 1981r (1.6 DOHC R4)
Skoda Octavia II Tour (1Z5) 2012r (2.5 R5)
Suzuki Grand Vitara (TE) 2014r. (2.4 R4)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”