Zeta - problem z nagrzewnicą

argenta67

Re: Zeta - problem z nagrzewnicą

Post autor: argenta67 » 31 gru 2010, 18:59

Paweu pisze:Źle mnie zrozumiałeś - ja się nie stawiam :) Chodzi o to, że w moim rozumieniu elektroniczne sterowanie to układ który na podstawie czujników dobiera temperaturę. W przypadku delty zawór nagrzewnicy sterowany jest silnikiem elektrycznym i otwierany jest na tyle, aby zapewnić przepływ płynu przez nagrzewnicę konieczny do uzyskania żądanej temperatury. Jeżeli chodzi o realizację tej funkcji, to jest tak jak mówisz - w delcie za pomocą zawora, a w zecie (wg rysunków z ePER) nie ma takiego zawora.
Mniej więcej o to chodzi, ale jest ogólną tendencja technologiczna czyli wszystkie nowsze auta nie posiadają zaworów odcinających dopływ płynu do nagrzewnicy po to aby nagrzewnica nie była narażona na wysychanie latem, a potem na zimę włączasz zawór, puszczasz płyn, a nagrzewnica dziurawa. Nawet w Argencie (81-85) w wersji z klimatyzacją nie było takiego zaworu inaczej był, ale tylko działał jak się włączało "MAX A/C" to wtedy się zamykał, jeśli samo A/C to zawór puszczał płyn, a klapa zasłaniała nagrzewnice, max i zawór i klapa. Zeta to druga połowa lat 90-tych i zawór wykluczony. Nie pełne otwarcie na nagrzewnicę będzie powodowało niską temperaturę ogrzewania pomimo ustawienia wysokiej temp na wyświetlaczu.

quick
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 67
Rejestracja: 08 mar 2008, 0:00
Imię: sebastian
Lokalizacja: elblag
Kontakt:

Re: Zeta - problem z nagrzewnicą

Post autor: quick » 01 sty 2011, 10:09

Panowie sprawa wygląda tak-
jakiś czas temu przestała mi działać dmuchawa,nie pracowała na żadnym poziomie,z nawiewów leciało jednak gorące powietrze(minimalnie,ale jednak gorące) pojechałem do mechanika.Mechanior coś tam pogrzebał i stwierdził,że na dmuchawie jest za mały prąd i wykombinował,że podłączy ja na krótko,zrobił coś na zasodzie osobnego układu zasilania dmuchawy.Teraz za to dmuchawa działa choć to i tak nie jest to samo co przedtem,dodam jeszcze że razem z zanikiem dmuchawy znikło też podgrzewanie siedzeń.wcześniej dmuchawa hulała aż miło a teraz działa jakby na połowie prędkości,ale przez nawiewy leci ledwo letnie powietrze. Kiedy zrobiłem tak jak pisał Paweu,czyli wyłączyłem ten "układ mechaniora" ustawiłem ECO i regulowałem temp. max-min to słychać jest jakieś ruchy-jakby zamykanie i otwieranie klapy a z nawiewów przy max28 st, leci gorące powietrze.a przy ustawieniu siły nawiewu na maxa to czuć że dmucha,ale dzieje się tak tylko przy pozycji ECO,przy innych dmuchawa milczy.Macie może pomysł co z tym można zrobić?

argenta67

Re: Zeta - problem z nagrzewnicą

Post autor: argenta67 » 01 sty 2011, 10:46

quick pisze:Panowie sprawa wygląda tak-
jakiś czas temu przestała mi działać dmuchawa,nie pracowała na żadnym poziomie,z nawiewów leciało jednak gorące powietrze(minimalnie,ale jednak gorące) pojechałem do mechanika.Mechanior coś tam pogrzebał i stwierdził,że na dmuchawie jest za mały prąd i wykombinował,że podłączy ja na krótko,zrobił coś na zasodzie osobnego układu zasilania dmuchawy.Teraz za to dmuchawa działa choć to i tak nie jest to samo co przedtem,dodam jeszcze że razem z zanikiem dmuchawy znikło też podgrzewanie siedzeń.wcześniej dmuchawa hulała aż miło a teraz działa jakby na połowie prędkości,ale przez nawiewy leci ledwo letnie powietrze. Kiedy zrobiłem tak jak pisał Paweu,czyli wyłączyłem ten "układ mechaniora" ustawiłem ECO i regulowałem temp. max-min to słychać jest jakieś ruchy-jakby zamykanie i otwieranie klapy a z nawiewów przy max28 st, leci gorące powietrze.a przy ustawieniu siły nawiewu na maxa to czuć że dmucha,ale dzieje się tak tylko przy pozycji ECO,przy innych dmuchawa milczy.Macie może pomysł co z tym można zrobić?
Doprowadzić do oryginału bo inaczej to można wróżyć z fusów, zmień elektryka.

quick
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 67
Rejestracja: 08 mar 2008, 0:00
Imię: sebastian
Lokalizacja: elblag
Kontakt:

Re: Zeta - problem z nagrzewnicą

Post autor: quick » 01 sty 2011, 11:09

ok odłączę to co on wymyślił.I co dalej z tym zrobić?

argenta67

Re: Zeta - problem z nagrzewnicą

Post autor: argenta67 » 01 sty 2011, 14:13

No już pytanie wirtualne bo nie wiadomo co tam się dzieje, musisz kogoś na żywo znaleźć bo tak na odległość nie da rady, wiatrak jest również ważnym elementem całego tego układu.

quick
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 67
Rejestracja: 08 mar 2008, 0:00
Imię: sebastian
Lokalizacja: elblag
Kontakt:

Re: Zeta - problem z nagrzewnicą

Post autor: quick » 01 sty 2011, 18:06

czy możliwe jest,że na dmuchawie jest za mały prąd? nie taki jak powinien być i czy to może być przyczyną tego że ona nie działa?

argenta67

Re: Zeta - problem z nagrzewnicą

Post autor: argenta67 » 01 sty 2011, 18:31

quick pisze:czy możliwe jest,że na dmuchawie jest za mały prąd? nie taki jak powinien być i czy to może być przyczyną tego że ona nie działa?
Na silniczku dmuchawy jest takie napięcie jakie ustawiłeś nasilenie nadmuchu na wskaźniku nawiewu tj im większe natężenie na tym wskaźniku większe napięcie na silniczku i automatycznie szybsza praca silniczka, większy nadmuch.

quick
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 67
Rejestracja: 08 mar 2008, 0:00
Imię: sebastian
Lokalizacja: elblag
Kontakt:

Re: Zeta - problem z nagrzewnicą

Post autor: quick » 01 sty 2011, 18:36

czyli wychodzi na to,że walnięty mam cały układ sterujący pracą dmuchawy

argenta67

Re: Zeta - problem z nagrzewnicą

Post autor: argenta67 » 01 sty 2011, 19:23

quick pisze:czyli wychodzi na to,że walnięty mam cały układ sterujący pracą dmuchawy
To jest własnie problem bo tak na obraz z monitora nie da się nic sprawdzić :noco: .

quick
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 67
Rejestracja: 08 mar 2008, 0:00
Imię: sebastian
Lokalizacja: elblag
Kontakt:

Re: Zeta - problem z nagrzewnicą

Post autor: quick » 10 lut 2011, 19:54

I....stał się cud dmuchawa naprawiła się sama. nie rozumiem tego auta,ale najważniejsze ,że okazało się że moja Zetka ma duszę .
Niestety pojawił się inny problem-nie wiem czy zakładać nowy temat-ale napiszę krótko tu-otóż strzałka temp.wskazuje 70st. a Zetka krzyczy STOP i pali się czerwona kropeczka prxy temperaturze-może wiecie co to może być?

katarzynap3
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 31
Rejestracja: 01 lis 2011, 13:33
Imię: Kasia
Lokalizacja: Łańcut

Re: Zeta - problem z nagrzewnicą

Post autor: katarzynap3 » 04 gru 2019, 17:40

Witajcie, dawno mnie nie było. Moja Zetką służyła dzielnie, a teraz przyszedł czas na niespodziankę. Przyszedł mróz i wysiadło ogrzewanie. Mimo maksymalnej temperatury nic nie grzeje. Wcześniej jeszcze parę razy zalaczało się ogrzewanie ale na zasadzie jak jej się zachciało. Teraz jest już tylko zimne powietrze. Wentylator działa. Czy to problem nagrzewnicy? Pozdrawiam i dziękuję za pomoc. 😉

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”