Lybra 2.0 20v - zamarza sprzęgło?

Tomcjusz
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 223
Rejestracja: 27 lis 2011, 18:24
Imię: Tomcjusz
Lokalizacja: Częstochowa

Lybra 2.0 20v - zamarza sprzęgło?

Post autor: Tomcjusz » 09 sty 2017, 11:21

Witam.
Podczas ostatnich mrozów ( -18 stopni) zauważyłem bardzo nieprzyjemne zjawisko. Po odpaleniu samochodu pedał sprzęgła z dość dużym oporem i powoli wchodzi w podłogę. Podobnie powoli cofa się po zwolnieniu. Gdy silnik się już rozgrzeje i sprzęgło rozrusza się nieco podczas jazdy przez miasto to zjawisko to ustaje prawie całkowicie. Ale mam wrażenie że przy dłuższej trasie trochę jakby powracało - tzn. pedał znowu sztywnieje i zaczyna poruszać się w tempie ślimaczym. Generalnie takich efektów nie zaobserwowałem w temperaturach zbliżonych do zera. Im mniej na termometrze tym bardziej się to nasila. Czy przyczyną może być zamarzanie sprzęgła? Sterowanie sprzęgła jest chyba hydrauliczne więc może od mrozu gęstnieje w nim jakiś płyn?
Lancia Delta II 1,6 16V
Lancia Lybra Berlina 2,0 20V

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 4001
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Lybra 2.0. - zamarza sprzęgło?

Post autor: volf » 09 sty 2017, 12:03

Na początek wymień płyn w układzie wysprzęglika, tam jest płyn hamulcowy.
KAPPA TDS & JTD

Awatar użytkownika
cysiek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1117
Rejestracja: 22 paź 2009, 14:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Sulejówek

Re: Lybra 2.0. - zamarza sprzęgło?

Post autor: cysiek » 09 sty 2017, 15:46

Ja w sobotę rano paliłem lybre przy temperaturze ok -27 i sprzęgło działało bez zarzutów. No może trochę ciężej pedał chodził niż zwykle. Za to strasznie zaczęło auto "wyć". Dźwięk wydobywał się z okolic radia . Po jakiejś minucie wszystko wróciło do normy.
Pozdrawiam
Cysiek
Lancia Lybra 2,0 LX 20v 154KM
LPG: Stag IV, KME Silver, Reg Fast

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 4001
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Lybra 2.0. - zamarza sprzęgło?

Post autor: volf » 09 sty 2017, 15:57

Wyć na mrozie to lubi pompa wspomagania kierownicy...
KAPPA TDS & JTD

Tomcjusz
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 223
Rejestracja: 27 lis 2011, 18:24
Imię: Tomcjusz
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Lybra 2.0 20v - zamarza sprzęgło?

Post autor: Tomcjusz » 10 sty 2017, 10:47

Dokładnie. Mam tak samo - wycie nasila się przy ruszaniu kierownicą a w miarę rozgrzewania się silnika słabnie aż w końcu ustaje. Ale czy nie jest to objaw kończącego żywota pompy?
Lancia Delta II 1,6 16V
Lancia Lybra Berlina 2,0 20V

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 4001
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Lybra 2.0 20v - zamarza sprzęgło?

Post autor: volf » 10 sty 2017, 10:52

Może i jest ale pewnie jeszcze z 10 lat pojeździsz :)
Zresztą przy naprawdę dużym mrozie to i nowa będzie pewnie wyć, trzeba by wstępnie olej podgrzać : ok2 :
KAPPA TDS & JTD

Awatar użytkownika
Pawcio78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1465
Rejestracja: 24 lip 2009, 15:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: RE: Re: Lybra 2.0 20v - zamarza sprzęgło?

Post autor: Pawcio78 » 10 sty 2017, 13:49

Tomcjusz pisze:Dokładnie. Mam tak samo - wycie nasila się przy ruszaniu kierownicą a w miarę rozgrzewania się silnika słabnie aż w końcu ustaje. Ale czy nie jest to objaw kończącego żywota pompy?
Jeśli nie cieknie to śmiało jeździj.
była: Tempra 1.6 86KM
jest: Lybra 1.8 131KM 2000r. , Y 1.2 60KM 2001r. , Delta 4WD HF turbo 2.0 8V 165KM 1987r.

Awatar użytkownika
cysiek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1117
Rejestracja: 22 paź 2009, 14:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Sulejówek

Re: RE: Re: Lybra 2.0 20v - zamarza sprzęgło?

Post autor: cysiek » 10 sty 2017, 15:38

Pawcio78 pisze:
Tomcjusz pisze:Dokładnie. Mam tak samo - wycie nasila się przy ruszaniu kierownicą a w miarę rozgrzewania się silnika słabnie aż w końcu ustaje. Ale czy nie jest to objaw kończącego żywota pompy?
Jeśli nie cieknie to śmiało jeździj.
U mnie niestety przy dużych mrozach potrafi się płyn spienić i pójść korkiem (odpowietrznikiem). Ale robić mi się tego nie chce bo trzeba by było cały układ przejrzeć gdzie powietrza łapie
Pozdrawiam
Cysiek
Lancia Lybra 2,0 LX 20v 154KM
LPG: Stag IV, KME Silver, Reg Fast

Awatar użytkownika
Przemek555
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 119
Rejestracja: 02 kwie 2010, 23:41
Lokalizacja: Kielce

Re: Lybra 2.0 20v - zamarza sprzęgło?

Post autor: Przemek555 » 12 sty 2017, 22:25

To chyba chodzi o moją byłą... kiedyś rozszczelnił się przewód od układu hydraulicznego sprzęgła pod akumulatorem. Ponieważ oryginalnego wężyka nie dało się kupić, w sklepie dobrali mi coś podobnego ale od hamulców z dodatkową przejściówką - trochę dłuższy niż oryginał, od tego momentu wydaje mi się że sprzęgło chodziło ciężej w zimne dni, ale ponieważ Lancia była garażowana nie było to praktyczne odczuwalne. Zacząłbym poszukiwania od tego miejsca może jest jakieś przewężenie. Ten wężyk wchodzi w jakiś okrągły rozdzielacz. Było to jakieś 2lata temu i wtedy wymieniany był płyn w całym układzie.
Pozdrawiam
Coraz częściej na drogach spotyka się szaleńców, pędzą na złamanie karku, wbrew rozsądkowi... Naprawdę, czasami aż ciężko ich wyprzedzić...

eks Lybra 2.0 20V Sedan 2000r, Mondeo 2.5t

Tomcjusz
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 223
Rejestracja: 27 lis 2011, 18:24
Imię: Tomcjusz
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Lybra 2.0 20v - zamarza sprzęgło?

Post autor: Tomcjusz » 13 sty 2017, 10:41

A żebyś wiedział że chodzi o Twoją "eks".
Pozdrawiam.
;)
Lancia Delta II 1,6 16V
Lancia Lybra Berlina 2,0 20V

Awatar użytkownika
Przemek555
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 119
Rejestracja: 02 kwie 2010, 23:41
Lokalizacja: Kielce

Re: Lybra 2.0 20v - zamarza sprzęgło?

Post autor: Przemek555 » 13 sty 2017, 11:57

mam nadzieje że się będzie dobrze prowadziła (sprawowała) ;) więcej grzechów nie pamiętam,
aha, wysprzęglik był wymieniany ze 3 lata temu, a sprzęgło podobno przy 140kkm (jeździła wcześniej kobieta).
pozdrawiam
Coraz częściej na drogach spotyka się szaleńców, pędzą na złamanie karku, wbrew rozsądkowi... Naprawdę, czasami aż ciężko ich wyprzedzić...

eks Lybra 2.0 20V Sedan 2000r, Mondeo 2.5t

Tomcjusz
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 223
Rejestracja: 27 lis 2011, 18:24
Imię: Tomcjusz
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Lybra 2.0 20v - zamarza sprzęgło?

Post autor: Tomcjusz » 16 sty 2017, 8:54

Dzięki. Bo już się zastanawiałem nad wymianą tego sprzęgła.
Przejechała jakieś trzy tysiące kilometrów i jeździ całkiem dobrze. Ponad miesiąc temu dostała gaz. Trochę wcześniej przestał chodzić jeden cylinder - okazało się że świece były zalane olejem bo kopułka zaworów nie miała uszczelki tylko była uszczelniona na silikon. Więc dostała też nowe świece. No i jedną z cewek. Porobiło jej się też coś z nawiewami - powietrze leci mocnym strumieniem jedynie na szybę, z pozostałych otworów tylko leciutko dmucha. A że przy okazji czasami ta szyba mocno paruje, to podejrzewam że to ma związek z klapką obiegu wewnętrznego. Bo przy wciskaniu przycisków kierunku nawiewu zmienia się ton szumu lecącego powietrza - znaczy klapki jakby działały. Zima jest a ja nie mam warunków na ogarnięcie tych nawiewów. Poczekam więc do wiosny. Miałeś tak kiedyś?
Lancia Delta II 1,6 16V
Lancia Lybra Berlina 2,0 20V

Awatar użytkownika
Przemek555
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 119
Rejestracja: 02 kwie 2010, 23:41
Lokalizacja: Kielce

Re: Lybra 2.0 20v - zamarza sprzęgło?

Post autor: Przemek555 » 16 sty 2017, 11:41

Zeszłej zimy nie działała mi regulacja temperatury powietrza z prawej strony, leciało tylko zimne, pomogło czyszczenie potencjometru w silniczku sterującym klapami (dostęp przez schowek[kiepski]). Silniczek sterujący rozdziałem powietrza jest poniżej też z prawej strony, może wystarczy wyczyścić potencjometr.
Szyby w tym aucie raczej zawsze mocno parowały i tu chyba wiele nie wykombinujesz - spróbuj nie włączać ECON chociaż przy ujemnych temperaturach i tak klima nie rusza.
Co do obiegu wewnętrznego to jak Ją kupiłem to był zawsze w pozycji zamkniętej. elektryk coś porobił, i później było ok. Tę klapę łatwo podejRZeć przez wyjęcie filtra przeciwpyłkowego w podszybiu, zobaczysz czy jest otwarta czy nie.
Coraz częściej na drogach spotyka się szaleńców, pędzą na złamanie karku, wbrew rozsądkowi... Naprawdę, czasami aż ciężko ich wyprzedzić...

eks Lybra 2.0 20V Sedan 2000r, Mondeo 2.5t

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”