Thesis - problem z kontrolkami

artirek1
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 14
Rejestracja: 12 paź 2010, 8:16
Lokalizacja: Opole

Thesis - problem z kontrolkami

Post autor: artirek1 » 25 paź 2010, 12:48

Witam serdecznie.
W mojej Lanci Thesis lubią zapalić się różne kontrolki informujące o błędach, np. tylne oświetlenie, kontrolka hamulca ręcznego, systemu kontroli trakcji oraz lubią piszczeć czujniki parkowania. Wszystko, to dzieje się podczas dłuższych opadów deszczu lub po wyjechaniu z myjni samochodowej. Jak samochód stoi w garażu, to nie mrugają żadne kontrolki. Z reguły po wyłączeniu i włączeniu silnika problem ustępuje. Oczywiście mimo, że kontrolki świecą to wszystko jest sprawne (hamulce i oświetlenie działają bez zarzutów)
Mam pytanie, jak można zminimalizować zapalanie się tych kontrolek? Myślałem o przeczyszczeniu styków i wszelkich złączeń przewodów ( samochód ten zanim go kupiłem) stał kilka miesięcy bez ruchu pod wiatą, czyli przewody mogły zaśniedzieć.
Jak ktoś wie, co mógłbym jeszcze zrobić lub gdzie szukać newralgicznych złączeń i styków, to proszę o wszelkie podpowiedzi.
Z góry dziękuję.

kacprus82
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 42
Rejestracja: 11 mar 2010, 6:35
Lokalizacja: pruszków

Re: Thesis - problem z kontrolkami

Post autor: kacprus82 » 26 paź 2010, 6:35

Witam kolego
Wszystkie te kontrolki są nieobliczalne jak pogoda , mam czasami to samo kiedy autko stoj parę dni przeważnie zapala mi się poduszka powietrzna . Od kiedy kupiłem Thesis ( luty ) myślałem że zapaliły mi się już wszystkie kontrolki , a tu niespodzianka w sobotę Thesiska zrobiła żarcik , pokazała jakąś awarię EBD .
Z mojego małego doświadczenia z tym samochodem dochodzę do wniosku że z tym trzeba żyć .
Pozdrawiam

artirek1
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 14
Rejestracja: 12 paź 2010, 8:16
Lokalizacja: Opole

Re: Thesis - problem z kontrolkami

Post autor: artirek1 » 26 paź 2010, 8:14

Witam
Jeżeli chodzi o kontrolkę poduszek, to u mnie także zapala się najczęściej, ale tylko wtedy jak siedzi pasażer z przodu. Diagnoza w servisie: uszkodzony czujnik obecności pasażera (koszt 850 + wymiana razem 1000zł). Trochę drogo i w dodatku łatwo taki czujnik - matę uszkodzić klękając np. na przedni fotel, dlatego szukam innego rozwiązania, w LT powiedzieli mi, że to może być problem z instalacją, a nie z czujnikiem, lecz mieszkając w Opolu nie mam rozeznania za dobrym elektrykiem samochodowym.
Pozdrawiam.

LUKI82

Re: Thesis - problem z kontrolkami

Post autor: LUKI82 » 26 paź 2010, 9:13

Taki rzeczy są nie prawidłowym objawem. Moja Thesis już drugi rok stoi pod chmurką i jedyny problem na który miał wpływ deszcz to był związany z czujnikiem parkowania. Natomiast błąd EPB pojawiał mi się przy mrozach ok -20 st. Szykują się wam nie małe poszukiwania.

argenta67

Re: Thesis - problem z kontrolkami

Post autor: argenta67 » 26 paź 2010, 18:41

Thesis to cała masa elektroniki( i w dodatku niemieckiej : cenzura : ) i na szczęście ma opcje samo naprawy i dlatego każda kontrolka co sie zapali to sama gaśnie, jak byście mieli jakiegoś szmelcwagena to by wam kasy na komputer w serwisie zabrakło. Mam styczność z kolegą co zajmuje się tą niemiecką produkcją i wiem coś na ten temat.

kacprus82
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 42
Rejestracja: 11 mar 2010, 6:35
Lokalizacja: pruszków

Re: Thesis - problem z kontrolkami

Post autor: kacprus82 » 27 paź 2010, 8:46

I to jest właśnie dobre samo się popsuło to i samo się naprawi

Awatar użytkownika
Michael G
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 114
Rejestracja: 05 maja 2009, 11:57
Lokalizacja: Zgierz

Re: Thesis - problem z kontrolkami

Post autor: Michael G » 06 lis 2010, 22:50

Kolego! Z Thesisem jak z kobietą Jeno mówi drugie robi : yesyes :
Patrz czy masz objaw awarii sygnalizowanej przez kontrolki.
Jak nie,.... zlej temat. Szkoda pieniędzy.
Oczywiście nie dotyczy to utrzymujących się światełek np: brak oleju, płynów awarii zawieszenia itd, bo to zwykle coś oznacza. Ale deszczu ta bryka nie lubi... jak kotka. Tak więc to raczej norma...musi wyschnąć i tyle
Pozdrawiam
Michael G
W każdej kobiecie jest Lancii dwie trzecie.Były: Thema 2.0 16V 155 KM,Kappa 2,4 JTD 136 KM, Wiśniowy Thesis 2,4 JTD 150 KM Tereską zwany ;-)

artirek1
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 14
Rejestracja: 12 paź 2010, 8:16
Lokalizacja: Opole

Re: Thesis - rozwiązany problem z kontrolkami

Post autor: artirek1 » 23 lis 2010, 11:56

Witam wszystkich.
Wspólnie z znajomym mechanikiem samochodowy udało nam się rozwiązać problem z zapalającymi i gaszącymi się kontrolkami na desce rozdzielczej (zapalały się kontroli hamulca ręcznego ABS, kontroli trakcji i prędkościomierz przy tych kontrolkach przestawał działać )
Rozebraliśmy podszybie i okazało się, że główna wiązka kabli biegnącą pod mechanizmem wycieraczek jest zanurzona częściowo w wodzie. Działo się tak dlatego, że otwór wylotowy zbierającej się tam wody jest powyżej od dolnej części tej wiązki (100% wada fabryczna lanci), ponadto gamonie z serwisu, którzy wymieniali mi stabilizator przygnietli wąż, którym miał odpływać woda.
Przede wszystkim pozbyliśmy się wody, udrożniliśmy kanały odpływowe ( są trzy) i kable osuszyliśmy zwykłą damska suszarą do włosów. Następnie zaizolowaliśmy główną wiązkę (taśma izolacyjna i folia) na całej długości pod szybą i podpięliśmy wiązkę do mechanizmu wycieraczek, tak, że w przyszłości nawet zgromadzona tam woda nie będzie miał kontaktu z kablami.
Jeżdżę już kilka dni i żadna kontrolka się nie zapaliła, co za ulga ( nawet nie chcę pisać co zaproponowali mi w serwisie, normalnie bym zbankrutował, a ta naprawa kosztował mnie flaszkę whyski).
Powyższy zabieg można wykonać samemu, w razie czego należy skorzystać z podnośnika lub kanału, aby sprawdzić, czy wąż odpływowy nie jest czymś przygnieciony (najlepiej do otworów wlać wodę i patrzeć, czy wylatuje pod samochodem).
Mam nadzieję, że niektórym powyższa czynność, także poprawi nastój.
Pozdrawiam.

LUKI82

Re: Thesis - problem z kontrolkami

Post autor: LUKI82 » 23 lis 2010, 21:50

Gratulacje rozwiązania problemu. Bardzo cenna i dokładnie opisana informacja jak sobie z tym poradzić.

krzysiekxy1
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 26 wrz 2012, 18:52
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Re: Thesis - problem z kontrolkami

Post autor: krzysiekxy1 » 26 wrz 2012, 19:29

Witam
ja tez miałem podobne problemy z kontrolkani w thesis 2.4 JT, jak padał deszcz, i co jakis czas coś zaświeciło, a to sie okazało że tylna szyba popuściła na kleju po prawej stronie w dolnej cześci szyby i woda sie przedostawała i kapała na wszystkie kable min. na centralke parktronicu, hamulca i przewody az wkońcu spaliło mi parctronika i byłem w szoku jak zobaczyłem ze tak woda przeciekała że miałem pod kołem zapasowym wiadro wody a sterownik od parktronicu był cały zatopiony w wodzie. więc jak sie zorientowałem skąd przedostaje sie woda że to szyba popuściła kupiłem klej do szyb sciągłem tylne tapicerki boczne i po całej długości wstrzykłem kleju i jest ok, ale to nie ostatnia niespodzianka , miałem też zatkane kanały odprowadzenie wode od szyberdachu i przelewało mi wode po słupkach i zalewało bezpieczniki i przewody po lewej stonie jak i po prawej w zależności jak było nachylone auto, po tej stronie ciekło. wiec sciągłem nadkole prawe i lewe i tam sa znajduja sie odprowadzenia wody które były niesamowicie zatkane syfami liściami wszystkim, po oczysczeniu woda juz odprowadza sie normalnie bez zadnych problemów i nie zalewa mi już przewodów.

Awatar użytkownika
grnb
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 444
Rejestracja: 18 mar 2011, 19:52
Imię: piotr
Lokalizacja: Racibórz

Re: Thesis - problem z kontrolkami

Post autor: grnb » 26 wrz 2012, 21:04

oo tak, przednie kanały szyberdachu też mi się przytkały niedawno i miałem ostatnio powódź! pomogło przeczyszczenie zwykłym drutem i niestety pozbycie się tych jakby zaworków na końcach rurek
Lancie:

'02 Thesis 2.0t, http://do-slubu.com.pl

'07 ypsilon 1,4 16v,

Awatar użytkownika
AQQ2009
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 237
Rejestracja: 04 sty 2014, 12:56
Imię: Burza
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Thesis - problem z kontrolkami

Post autor: AQQ2009 » 12 lip 2014, 22:55

witajcie nadszedł na mnie czas.... teraz to mnie gnebi nie działający predkosciomierz wraz z błędem ABS oraz pomaranczowym i czerwonym wykrzyknikiem recznego;/;/ dzis rozbieralem podszybie ale tam sucho i kable podwiesilem wyzej w razie czego... nie wiem czego sie czepic sprawdzalem tylne bezpieczniki przednie pod maską w boxie wszystko ok... nie wiem co dalej.... BLAGAM POMOCY. wszystko dziala procz predkosciomierza.... no i gnebią mnie te kontrolki....;/
Była: Alfa Romeo 155 1.8 8V ts, Thesis 2.0 turbo
Jest: Honda Civic Hybrid
Obrazek

Awatar użytkownika
belial666
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 3404
Rejestracja: 11 maja 2014, 14:24
Lokalizacja: Stargard Szczeciński/Złotów

Re: Thesis - problem z kontrolkami

Post autor: belial666 » 12 lip 2014, 23:55

A co robiłeś w tym kierunku już?
Nr. telef. 501259455

artsfast
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 128
Rejestracja: 25 wrz 2010, 12:15
Imię: Artur
Lokalizacja: Poznań

Re: Thesis - problem z kontrolkami

Post autor: artsfast » 13 lip 2014, 2:15

Też miałem podobne problemy głównie abs epb i parktronic. Wywaliłem całą puszkę z bezpiecznikami znajdującą się po lewej stronie kierownicy. Ta ze złączem OBD-2. Po rozebraniu jej okazuje się ze jest tam dwustronna płytka z elektroniką, która przez zapchany odpływ z szyberdachu ciągle dostawała dawkę wody. Udrożnienie odpływu oraz wyczyszczenie płytki preparatem typu Kontakt 30, WL , 31 lub podobnym dało pożądany rezultat. Od pół roku żadnego błędu.

Awatar użytkownika
LUKIThesis
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2123
Rejestracja: 15 lip 2013, 14:27
Lokalizacja: Stolica

Re: Thesis - problem z kontrolkami

Post autor: LUKIThesis » 13 lip 2014, 21:55

AQQ2009 pisze:witajcie nadszedł na mnie czas.... teraz to mnie gnebi nie działający predkosciomierz wraz z błędem ABS oraz pomaranczowym i czerwonym wykrzyknikiem recznego;/;/ dzis rozbieralem podszybie ale tam sucho i kable podwiesilem wyzej w razie czego... nie wiem czego sie czepic sprawdzalem tylne bezpieczniki przednie pod maską w boxie wszystko ok... nie wiem co dalej.... BLAGAM POMOCY. wszystko dziala procz predkosciomierza.... no i gnebią mnie te kontrolki....;/

Wiązki podwiesiłeś, a czy kostkę z upieciem masy do karoserii też sprawdziłeś ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”