Lybra 2.4 JTD - nie gaśnie podświetlanie klamek

Krzysiek82
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 963
Rejestracja: 16 lip 2009, 7:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Brzeg

Lybra 2.4 JTD - nie gaśnie podświetlanie klamek

Post autor: Krzysiek82 » 01 kwie 2012, 23:41

W poprzednim wątku pytałem o przygasanie świateł i wszyscy zgodnie doszliśmy do wniosku, że mam problem z alternatorem / masami / zaśniedziałymi stykami. Świadczy o tym za niskie napięcie ładowania akumulatora + różne dziwne objawy. OK.

Co jest powodem tego, że nie gaśnie podświetlenie klamek po zamknięciu samochodu?

Na sąsiednim forum Jan23456 napisał, że należy sprawdzić masy i stały plus modułu komfortu lub odłączyć akumulator na parę minut. Odłączyłem aku i faktycznie podświetlenie zgasło po dokładnie 1 minucie. Tak sprawdziłem parę razy i było ok. Zadowolony poszedłem do domu mając na uwadze w najbliższych dniach sprawdzić te styki i alternator. Niestety wieczorem chcąc pojechać samochodem doznałem niemiłej niespodzianki - rozrusznik nie chce zagadać. Kontrolki się świecą, wyświetlacz też jest ok, ale rozrusznik ani drgnie. Coś mnie tknęło i zamknąłem samochód i odczekałem 1 minutę. Niestety, podświetlenie znowu cały czas się świeci i najprawdopodobniej rozładowało aku na tyle, że kontrolki nie durnieją, ale rozrusznik nie ma siły pokręcić. Tym bardziej, że już rano ciężko mi się zapalało samochód.

Dodam, że stan drzwi kierowcy nie jest rozpoznawany, tzn. ani na ICS nie pokazuje otwartych drzwi ani nie zapala się oświetlenie wewnętrzne. To też wiadomo - mikrostyki w zamku. Ale to nie ma chyba wpływu na podświetlenie klamki skoro działało do tej pory i zaczęło działać po odłączeniu aku...

Awatar użytkownika
amigo
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 46
Rejestracja: 09 sie 2010, 23:27
Lokalizacja: Rydułtowy

Re: Lybra 2.4 JTD - nie gaśnie podświetlanie klamek

Post autor: amigo » 02 kwie 2012, 2:28

Miałem podobną sytuację, ale ostatnio gaśnie bez problemu samo. Może to pomoże :)

podświetlenie klamki
Lancia Lybra SW 1.9 JTD 1999 r. 105 KM - wersja exclusive z basenem z krystalicznie czystą, klimatyzowaną wodą.

W podziękowaniu za każdą pomoc przy mojej Lucynce daję od siebie 25% rabat na usługi w Pol-Media dla wszystkich forumowiczów Lancia Klub Polska
Tworzenie i pozycjonowanie stron internetowych - przeszło 10 lat w branży stron www i SEO.
Projektowanie logo firmy, instalacja informacji o ciasteczkach, cookies na stronie www.

Jabluszko
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 104
Rejestracja: 09 mar 2011, 11:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra 2.4 JTD - nie gaśnie podświetlanie klamek

Post autor: Jabluszko » 02 kwie 2012, 10:30

Zamknąłeś:
1. Pilotem?
2. Kluczykiem?
U mnie na 100% gaśnie po zamknięciu pilotem, kluczykiem nie sprawdzałem (ale pewnie też).
Samo zamknięcie drzwi nie wystarcza i podświetlenie cały czas się pali.

JM

Krzysiek82
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 963
Rejestracja: 16 lip 2009, 7:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Brzeg

Re: Lybra 2.4 JTD - nie gaśnie podświetlanie klamek

Post autor: Krzysiek82 » 02 kwie 2012, 10:43

amigo pisze:Miałem podobną sytuację, ale ostatnio gaśnie bez problemu samo. Może to pomoże :)

podświetlenie klamki
Czytałem ten wątek. Tam tak naprawdę nie ma żadnego rozwiązania, są tylko schematy.
Jabluszko pisze:Zamknąłeś:
1. Pilotem?
2. Kluczykiem?
U mnie na 100% gaśnie po zamknięciu pilotem, kluczykiem nie sprawdzałem (ale pewnie też).
Samo zamknięcie drzwi nie wystarcza i podświetlenie cały czas się pali.

JM
Jasne, że zamknąłem samochód pilotem. Zresztą czy kluczykiem czy pilotem (u mnie obie metody bardzo dobrze działają) dzieje się tak samo. Niestety samochód jest zamknięty, a podświetlenie się świeci cały czas...

Krzysiek82
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 963
Rejestracja: 16 lip 2009, 7:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Brzeg

Re: Lybra 2.4 JTD - nie gaśnie podświetlanie klamek

Post autor: Krzysiek82 » 11 kwie 2012, 17:05

Czyszczenie mas, "+", klem nic nie dało. Być może przyczyną są walnięte mikrostyki w drzwiach kierowcy, bo otwarcie drzwi nie sygnalizuje ani ikonki na ICSie ani nie zapala oświetlenia wewnętrznego. Pozostałe drzwi działają poprawnie. Być może przez ten fakt moduł głupieje. Co prawda centralny działa, ale nim chyba steruje inny moduł.

artur2424
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 55
Rejestracja: 06 paź 2011, 14:44
Imię: Artur
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lybra 2.4 JTD - nie gaśnie podświetlanie klamek

Post autor: artur2424 » 11 kwie 2012, 17:35

Kolega niech poczeka z 10 min i zobaczy czy przypadkiem samo nie zgaśnie!!!
Ja miałem ten sam objaw co Ty
Tylko mi się tak zdawało i po jakims czasie stania przed autem zauważyłem ciemność :)
Lancia Lybra 2.0
Bez walki nie ma postępu!!!

Krzysiek82
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 963
Rejestracja: 16 lip 2009, 7:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Brzeg

Re: Lybra 2.4 JTD - nie gaśnie podświetlanie klamek

Post autor: Krzysiek82 » 28 kwie 2012, 22:16

artur2424 pisze:Kolega niech poczeka z 10 min i zobaczy czy przypadkiem samo nie zgaśnie!!!
Ja miałem ten sam objaw co Ty
Tylko mi się tak zdawało i po jakims czasie stania przed autem zauważyłem ciemność :)
Nie gaśnie, nie gaśnie. Dobę stał i nie zgasły.

Awatar użytkownika
markiz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1553
Rejestracja: 06 paź 2009, 18:57
Imię: Jerzy
Lokalizacja: AYLESBURY U.K

Re: Lybra 2.4 JTD - nie gaśnie podświetlanie klamek

Post autor: markiz » 28 kwie 2012, 22:43

Może ma z tym coś wspólnego krańcówka w drzwiach, skoro ICS ich nie widzi. :roll:
Pozdrawiam markiz
Lancia Lybra sedan 2.4jtd
Lancia Delta III 2.0 MJet
La pi? bella ? la Lancia

Krzysiek82
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 963
Rejestracja: 16 lip 2009, 7:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Brzeg

Re: Lybra 2.4 JTD - nie gaśnie podświetlanie klamek

Post autor: Krzysiek82 » 29 kwie 2012, 20:49

Też podejrzewam te mikrostyki w ryglu, bo ICS nie wykrywa otwarcia drzwi kierowcy i nie zaświeca się oświetlenie wewnętrzne. Tylko jest to trochę dziwne, bo centralny działa, więc ICS wie, że drzwi są zamknięte...

Niestety to mnie czeka, ale dopiero po zdjęciu gipsu z nogi...

Krzysiek82
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 963
Rejestracja: 16 lip 2009, 7:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Brzeg

Re: Lybra 2.4 JTD - nie gaśnie podświetlanie klamek

Post autor: Krzysiek82 » 05 lip 2012, 23:12

Odpowiem dla potomności ;)

Otóż zamek Lybry jest inni niż w Kappie i opis badajże Prezesjm'a nie zda tutaj roli. Otóż zamek Lybry ma doczepiany taki biały plastykowy moduł z 6 pinami. Ten moduł zawiera siłownik zamka (silniczek) oraz:
1. Dwa piny dla zasilania tego siłownika
2. Dwa piny do czujnika zamknięcia drzwi dla centralnego zamka
3. Dwa piny do czujnika zamknięcia drzwi dla ICS'a (ikonka otwartych drzwi) oraz liczników (Check)

Jednakże piny od czujnika zamknięcia drzwi dla ICS'a i liczników są wyprowadzone poza ten moduł. Jak go odkręcicie od zamka, to zobaczycie od spodu dwa piny. One zapewniają przepływ informacji między modułem a zamkiem bowiem czujnik dla ICS'a i liczników jest gdzieś w środku zamka niestety (uciekają do środka przewody od tych pinów). Zamek do pewnego stopnia można zdemontować, potem lipa. Innymi słowy: padnie ten czujnik - nowy zamek. Zamek to monolit plastykowy z elementem stalowym znitowanym w 2 miejscach, przez które przechodzą ośki ruszających się dźwigni. Nie do otworzenia. Nawet siłowo na zepsutym nie chciało puścić aby zobaczyć gdzie ten czujnik jest...

A co powodował niedziałający czujnik? Większość myśli, że nie informował tylko o otwartych drzwiach w postaci ikonki oraz zapalenia oświetlenia wewnętrznego. Otóż ten czujnik ma jeszcze jedno zadanie: poinformować komputer, że... kierowca wysiadł z samochodu aby komputer mógł odliczyć 1 minutę od zamknięcia centralnego i zgasić podświetlenie klamek oraz pstryczków elektrycznych szyb. Bez tego komputer "myślał", że nadal ktoś jest w środku. Otwarcie każdych innych drzwi powodowało, że oświetlenie gasło prawidłowo. Jednakże jeżdżąc samemu wysiadałem przez swoje drzwi z uszkodzonym czujnikiem i miałem choinkę w nocy ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”