Lybra - montujemy odtwaracz MP3 (wersja bez Navi) +foto

kartonik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 611
Rejestracja: 08 mar 2005, 0:00
Imię: Marek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lybra - montujemy odtwaracz MP3 (wersja bez Navi) +foto

Post autor: kartonik » 02 wrz 2006, 22:20

Witam,

Chcialem napisac, ze z powodzeniem zamontowalem w swojej Lybrze odtwarzacz MP3, ktory jest podlaczony do fabrycznego radia Lancii Lybry. Pomysl i wskazowki techniczne pochodzily ze strony internetowej http://www.clublybra.it. Chcialem sie podzielic swoimi doswiadczeniami.

Co bedziemy potrzebowali do zamontowania odtwarzacza:

Kostka Mini ISO Kosztuje ok. 10 zl. Mozna kupic na allegro albo w sklepie z elektronika samochodowa.

Obrazek

Konektory do kostki ISO 5 sztuk. Koszt 5 zl. Mozna kupic tak gdzie kostke ISO.

Kabel RCA (meski)-mini Jack Kosztuje ok. 20 zl. Mozna kupic w kazdym sklepie z elektronika,

albo zrobic samemu. Ja kupilem


Obrazek

1 metr kabla dwuzylowego sluchawkowego. Mozna kupic w kazdym sklepie AGD-RTV

Dwa gniazdka RCA. Mozna kupic w sklepie elektronicznym. Koszt 3 zl.

I to wszystko.

Do zakupionego kabla sluchawkowego lutujemy z jednej strony zakupione dwa gniazdka RCA, a z drugiej - konektory do kostki ISO. Zapamietac nalezy kolorki kabelkow i odpowiednio polaczyc kanaly L, R i M (masa). W moim przypadku L - czerwony, R - brazowy, M - czarny. Robimy rowniez
tzw. mostek z dwoch konektorow do kostki ISO. U mnie kolor rozowy.

Obrazek

Polutowany kabelek laczymy teraz z kostka ISO zgodnie z numerami gniazdek na zdjeciu.

Obrazek
Obrazek

To juz koniec prac domowych. Z takim zestawem idziemy do auta.

Obrazek

Rozpoczynamy "rozbiorke" auta. Bedziemy potrzebowali malego srubokreta i klucz typu Torx numer T20.
Na pierwszy ogien idzie polka z podstawka na napoje, schowkiem i wlacznikiem swiatel awaryjnych. Element nie jest przykrecany, nalezy go z bokow leciutko odchylic srubokretem i wyciagnac.

Obrazek

Teraz wyjmujemy nadmuch. Przykrecony jest jedna sruba, po odkreceniu ktorej latwo wyciagamy element.

Obrazek

Teraz drewnopodobna obwodka. Dwie sruby i ostroznie wyjmowac.

Obrazek

W ten oto sposob doszlismy do radia. I tutaj niestety troszke sie sparzylem. Okazalo sie, ze oprocz czterech widocznych z zewnatrz srub jest jeszcze jedna z tylu radia. Znajduje sie na wysokosci klawisza SCAN, pod radiem.

Obrazek

Po wyciagnieciu radia z tylu znajduje sie znajoma kostka ISO,ale nie aktywna. Wyjmujemy cala wtyczke i wymieniamy niebieskie ISO na nasza wtyczke przygotowana w domu.

Obrazek
Obrazek

Kabel przeciagamy "za" radiem i przez fabryczny otwor pod gumka w okolicach popielniczki. Ciekawe po co ona tam w ogole jest??:)

Obrazek

Gotowe!!!!

Obrazek


Pozdrawiam,

Marek
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2006, 22:49 przez kartonik, łącznie zmieniany 1 raz.

kartonik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 611
Rejestracja: 08 mar 2005, 0:00
Imię: Marek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lybra - montujemy odtwaracz MP3- fotorelacja

Post autor: kartonik » 03 wrz 2006, 11:19

Witam,

Widoczny na zdjeciu Sony to tylko model testowy. Docelowo bedzie maly odtwarzacz MP3, tak wiec bedzie sobie lezal pod popielniczka. Mozna go przeciez w kazdej chwili odlaczyc i schowac do kieszeni. Kabel jest na tyle dlugi, ze starcza do pasazerow na tylnym siedzeniu. Moze pomoc jak kierowca nie moze obsluzyc MP3, a chcialby posluchac jakiegos fajnego kawalka:)
Klawiszem MODE (na radiu lub w kierownicy) przelacza sie miedzy CD, RADIO i radiomagnetofon. Podlaczony odtwarzacz rozpoznawany jest przez radio jako urzadzenie AUX. Po wlaczeniu odtwarzacza i nacisnieciu MODE pojawia sie na ekranie radia komunikat AUX. I nic wiecej.
Jedyna wada rozwiazania jest to, ze muzyka z MP3 gra duzo ciszej niz z radia. Choc moglem miec slabo nagrana plyte MP3. Dzis sprobuje ze zwyklym formatem CD wave. Moze tez lepiej bedzie gralo z kieszonkowego odtwarzacza plikow MP3.

Pozdro,

Marek

kartonik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 611
Rejestracja: 08 mar 2005, 0:00
Imię: Marek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lybra - montujemy odtwaracz MP3- fotorelacja

Post autor: kartonik » 03 wrz 2006, 11:22

No, niestety, nie mozna obsluzyc odtwarzacza z kierownicy, czyli np. wlaczyc zasilanie, wyszukiwac muzyki czy wybierac utwory. Ale mala to jest wada w porownaniu np. z uboga oferta niemieckich stacji radiowych:)

Pozdro,

M

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Lybra - montujemy odtwaracz MP3- fotorelacja

Post autor: Nat » 03 wrz 2006, 13:04

Rewelacja. Dzięki za świetną fotorelację Nastepny krok to podłączenie Odtwarzacza DVD tudzież kamerki lustrującej sytuację za pojazdem.
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Awatar użytkownika
lekis
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 48
Rejestracja: 26 kwie 2006, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

Lybra - montujemy odtwaracz MP3- fotorelacja

Post autor: lekis » 08 paź 2006, 22:07

Super i jeszcze raz super !!!

Dawno mnie nie było na forum.
A własnie tego tematu szukałem bo chciałem zmieniarke, ale przecież MP3 Player jest dużo lepszy i nie wrazliwy na nasze okropne dziury!!

Kartonik mamy blisko do siebie. Trzeba się któregoś dnia spiknąć i pogadać. O tym temacie i wcześniejszych .... o których rozmawialiśmy :)

A co wykombinowałeś z głośnością?

Już wszystko jest ok?

Jeżeli sygnał brany jest z wyjscia słuchawkowego to jak masz ustawioną głośność na na odtwarzaczu MP3?

Pozdrawiam

Lkis
Lekis - Zielony Pocisk :)
Stateczna Lyberka 1.9 SW

kartonik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 611
Rejestracja: 08 mar 2005, 0:00
Imię: Marek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lybra - montujemy odtwaracz MP3- fotorelacja

Post autor: kartonik » 10 lis 2006, 22:30

To przeciez stare rozwiazanie. Jak kupowalem 3 lata temu w usa odtwarzacz mp3 (ten na zdjeciach powyzej) to juz sprzedawali w zestawie taki adapter. Ja tam uwazam, ze wystajacy kawalek kabla spod popielniczki nie jest wcale taki ordynarny. No a napewno nie bardziej niz wiszace kable i nibykaseta w magnetofonie:) Jestem pewien, ze jakosc dzwieku bedzie o klase slabsza.
Poza tym zauwazcie, ze po jednorazowym rozebraniu polowy deski i podlaczeniu kabelka dostajemy kilka fajnych mozliwosci. Otoz np. nabylem dzis droga kupna palmtopa z GPS-em. Bedzie mnie nawigowal. Rowniez i jego mozna podlaczyc do audio i odtwarzac muzyke MP3. Jeszcze fajniejsza jest opcja zestawu glosnomowiacego przez Bluetooth. Mam nokie z BT i palmtopa z BT. Komunikujemy oba urzadzenia, wbudowany mikrofon w palmie odbiera glos, a glos z telefonu idzie na glosniki. Dla mnie bomba, jak ktos nie ma firmowego zestawu glosnomowiacego.
Czyz nie jest to rozwiazanie bardziej rozwojowe?:) A ze trzeba rozebrac kawalek auta... Kolejne doswiadczenie:)

Pozdro,

M

Awatar użytkownika
DZIDA
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 391
Rejestracja: 26 sty 2007, 0:00

Re: Lybra - montujemy odtwaracz MP3- fotorelacja

Post autor: DZIDA » 18 mar 2007, 19:37

"kartonik" pisze: Kabel przeciagamy "za" radiem i przez fabryczny otwor pod gumka w okolicach popielniczki. Ciekawe po co ona tam w ogole jest??:)
pytanie: jak tam łapę wsadzić coby przycelować kabel przez ten otwór?

kartonik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 611
Rejestracja: 08 mar 2005, 0:00
Imię: Marek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lybra - montujemy odtwaracz MP3- fotorelacja

Post autor: kartonik » 18 mar 2007, 19:44

Trzeba zdjac ten trojkatny boczek materialowy od strony pasazera a potek juz bez problemu. A udalo Ci sie "puscic" juz kabelek od radia do podlogi?

powodzenia

Awatar użytkownika
DZIDA
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 391
Rejestracja: 26 sty 2007, 0:00

Lybra - montujemy odtwaracz MP3- fotorelacja

Post autor: DZIDA » 18 mar 2007, 20:02

"kartonik" pisze:Trzeba zdjac ten trojkatny boczek materialowy od strony pasazera a potek juz bez problemu. A udalo Ci sie "puscic" juz kabelek od radia do podlogi?

powodzenia
jeszcze nie robiłem - dopiero gromadzę materiały i informację, bo chce kilka rzeczy na raz zrobić za jednym rozbabraniem.....

Awatar użytkownika
DZIDA
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 391
Rejestracja: 26 sty 2007, 0:00

Re: Lybra - montujemy odtwaracz MP3- fotorelacja

Post autor: DZIDA » 22 mar 2007, 20:45


Witam.....

trochę uzupełnię tego manuala o kilka przydatnych informacji:

Jako że jeszcze z czasów seicento pozostała mi chęć dłubania przy autku więc postanowiłem dziś sprawdzić dlaczego moje radio słabo zbiera fale.

do dostania się do radia wykorzystałem tego własnie manuala lecz mam co do niego kilka uzupełnień.


"kartonik" pisze: Rozpoczynamy "rozbiorke" auta. Bedziemy potrzebowali malego srubokreta i klucz typu Torx numer T20.
Na pierwszy ogien idzie polka z podstawka na napoje, schowkiem i wlacznikiem swiatel awaryjnych. Element nie jest przykrecany, nalezy go z bokow leciutko odchylic srubokretem i wyciagnac.

Obrazek
Dokonać tego najłatwiej płaskim śrubokrętem który po prostu trzeba wsunąć na środku wysokości bocznej ścianki a wtedy cała ta "szuflada" sama odskoczy... a torx-a najlepiej kupić cały długi śrubokręt z końcuwką torx 20 (minimum 20 cm długości samego pręta) - nasadki (tzw: bity) nie zdają zbytnio egzaminu przy bocznych śrubach radia bo jest tam trochę ciasno


"kartonik" pisze: Teraz wyjmujemy nadmuch. Przykrecony jest jedna sruba, po odkreceniu ktorej latwo wyciagamy element.
Obrazek
wcale nie tak łatwo. rękami nie dałem rady wyciągnąć - musiałem zastosować identyczny patent jak wcześniej z płaskim śrubokrętem: wsunąć na środku bocznej ścianki i odskoczy samo


"kartonik" pisze: Teraz drewnopodobna obwodka. Dwie sruby i ostroznie wyjmowac.

Obrazek
tu poszło bardzo łątwo zgodnie z maualem


"kartonik" pisze:W ten oto sposob doszlismy do radia. I tutaj niestety troszke sie sparzylem. Okazalo sie, ze oprocz czterech widocznych z zewnatrz srub jest jeszcze jedna z tylu radia. Znajduje sie na wysokosci klawisza SCAN, pod radiem.

Obrazek
i tu u mnie był ZONK z 2 powodów:

1. śruba wspomniana była diabelnie głęboko, ale dałem rade - gorzej jest z przykręceniem jej z powrotem, ale jak się ma śrubokręt TORX 20 (tak jak wczesniej pisałem) jest dużo łatwiej

2. nie dałem rady wyjąć radia z tą całą czarną blaszką naokoło radia (widać ją na zdjęciu poniżej:

Obrazek

ale można ją zsunąć z radia - po bokach między uszami przez które przechodza 4 śruby które przed chwilą wykręciliśmy są takie 2 blaszki - trzeba je wcisnąć i trzymając wciśnięte zsunąć tę czarną blachę z radia



"kartonik" pisze: Po wyciagnieciu radia z tylu znajduje sie znajoma kostka ISO,ale nie aktywna. Wyjmujemy cala wtyczke i wymieniamy niebieskie ISO na nasza wtyczke przygotowana w domu.
i tu znów przy okazji stwierdziłem LIPTON bo u mnie ta kostka była zagospodarowana 8O tzn:

W stykach 18, 19, 20 były jakieś kabelki seryjnie podpięte i nie mam bladego pojęcia od czego - a właśnie w te styki bym się musiał wpiąć z odtwarzaczem MP3. od czego mogą być?







Acha: najważniejsze: poprawiłem jakość stacji odbieranych przez radio: wtyczka antenowa nie bardzo kontakciła: tu dogiąłem, tam przygiąłem i bangla jak ta lala

i jeszcze coś:

miałem problem z uchwytem na napoje: zacinał się przy otwieraniu i trzeba mu było pomagac ręcznie....

i wiecie co? po mojej iongerencji w radio i skręceniu ponownym całości przeszło mu i się otwiera bez zarzutu :D : yesyes :

kartonik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 611
Rejestracja: 08 mar 2005, 0:00
Imię: Marek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lybra - montujemy odtwaracz MP3- fotorelacja

Post autor: kartonik » 23 mar 2007, 8:19

Najlepiej to odlaczyc kostke i sprawdzic co sie bedzie dzialo. Zmieniarka, moze telefon albo inne ustrojstwo jest podlaczone. Nie mam zielonego pojecia. Ja bym odlaczyl. Nic zlego stac sie nie powinno.

Awatar użytkownika
DZIDA
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 391
Rejestracja: 26 sty 2007, 0:00

Lybra - montujemy odtwaracz MP3- fotorelacja

Post autor: DZIDA » 23 mar 2007, 8:31

"kartonik" pisze:Najlepiej to odlaczyc kostke i sprawdzic co sie bedzie dzialo. Zmieniarka, moze telefon albo inne ustrojstwo jest podlaczone. Nie mam zielonego pojecia. Ja bym odlaczyl. Nic zlego stac sie nie powinno.
przy następnej rozbiórce sprawdzę...

a Ty masz u siebie zmieniarkę?

kartonik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 611
Rejestracja: 08 mar 2005, 0:00
Imię: Marek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lybra - montujemy odtwaracz MP3- fotorelacja

Post autor: kartonik » 23 mar 2007, 8:47

Nie.

Awatar użytkownika
DZIDA
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 391
Rejestracja: 26 sty 2007, 0:00

Lybra - montujemy odtwaracz MP3- fotorelacja

Post autor: DZIDA » 23 mar 2007, 9:45

"kartonik" pisze:Nie.
no to sprawa jasna - to jest od zmieniarki....

a ciekawe czy gdybym zrobił tak, że pod tę wtyczkę bym podpiął jednocześnie i zmieniarkę i wyjście na MP3 (czyli po 2 przewody pod 1 pin bym spiął) + ten mostek zgodnie z manualem to czy by zabanglało jak należy, tzn pojawiłoby się wejście AUX i wtedy by dawało sygnał z MP3 bo CD wtedy i tak nie pracuje a jak przełącze na CD to MP3 bym musiał wtedy wyłączyć bo by raczej dawało z obydwóch i się nakładało.....


Czy dobrze myślę? :?

kartonik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 611
Rejestracja: 08 mar 2005, 0:00
Imię: Marek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lybra - montujemy odtwaracz MP3- fotorelacja

Post autor: kartonik » 23 mar 2007, 11:31

A w tej kwestii to nie mam zielonego pojecie. Trzeba by poszukac opisu kostki miniISO i popatrzec, ktore gniazdo do czego. Moze uda sie to podlaczyc "rownolegle" w jednej kostce, ale w innych gniazdach.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”