Lybra SW - wahacze tył

Awatar użytkownika
Sebastian
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 2573
Rejestracja: 24 paź 2007, 0:00
Imię: Sebastian
Lokalizacja: DW

Lybra SW - wahacze tył

Post autor: Sebastian » 24 lip 2008, 20:07

Czołem grupa.
Nastał czas naprawy tylnego zawieszenia - jedziemy sobie na wakacje (zmiana planów dojazdowych - myślałem że zrobię to na spokojnie jak wrócimy) i muszę to zrobić na dniach.
Poradźcie gdzie kupię "zestaw naprawczy" do tych nieszczęsnych wahaczy. We Wrocławiu towar jest po prostu nieosiągalny - dla wszystkich to czarna magia.
Dzwoniłem do Autosklepu (zmuszony sytuacją) i niestety nie dysponują odpowiednimi tulejami gumowymi - nie wiedzą też kiedy będą mieli (awaria u producenta). Mogą mi jedynie sprzedać całe wahacze - nie pytajcie o cenę.

Pytanie brzmi - gdzie uderzyć, zadzwonić? Gdzie tego szukać?
Będę naprawdę wdzięczny za każdą informację/namiar.

Pozdrawiam.


PS. Tak tylko nadmienię dla porządku - na wahaczach "wymienionych" ( i to w ramach 'gwarancji' po kupnie auta) przez LT (od początku sygnalizowałem pukanie dochodzące z tylnej części auta) moje auto nie zrobiło nawet 5 kkm. I się rozpadły - pukając od samego momentu wymiany. Po prostu brak słów.
jest: Yamaha FZS 600, Yamaha JogRR, Kymco Downtown 300i, Taczka Duster 1.3
było m.in.: Lancia Lybra 2.4 JTD Intensa, Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm, Lancia Ypsilon 1.2 16V (zygmunt zabrał)

dudekken

Lybra SW - wahacze tył - pomocy

Post autor: dudekken » 24 lip 2008, 21:07

Witka Sebastian

Mój tylny zawias dotknęło to samo a konkretnie tylne poprzeczne wahacze(te o które oparta jest sprężyna), wypierdziały się dwie tulejki na środku auta.
Właściwie to zamienników nie ma żadnych a jedynym rozwiązaniem jest znalezienie w katalogu tulejki jak najbardziej zbliżonej wymiarami do starej.
Właściwie to najważniejsze jest aby długość i średnica wewnętrzna była identyczna (lub jak najbardziej zbliżona), średnica zewnętrzna może byc mniejsza maks 3mm. Dorabiamy u tokarza redukcje z mniejszej śr. zewnętrznej do wymiarów oryginału i wszystko ładnie wciskamy na prasie.
Np: jezeli stara tuleja ma wymiary: sr wew fi12, dł.49mm, sr zew 41mm
to np znajdujemy w katalogu tuleje sr wew fi12, dł.49mm, sr zew 38mm
a wtedy idziemy do tokarza mówimy ze chcemy wytoczyc pierścień o śr zew 41,200mm (te 200 żeby ciasno siedziało w wahaczu) dł 49mm, sr wew 37,800mm (dobrzy tokarze wiedzą o co chodzi).
Klejność montarzu: wciskamy na prasie pierścien redukcje następnie punktowo przyspawujemy go do wahacza na stałe, na koniec wciskamy właściwą tuleje met-gum.
Takie przeróbki stosuję w każdym aucie jeżeli tuleje są nie do kupienia.

Przykład takiej modyfikacji:

Awatar użytkownika
Orsya
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 813
Rejestracja: 23 maja 2006, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Lybra SW - wahacze tył - pomocy

Post autor: Orsya » 25 lip 2008, 8:21

Sebastian,

a byłeś w sklepie na Lwowskiej?
była LANCIA MUSA:((
nowe cavallino rampante:)))) tylko w innym opakowaniu:)))
tel. 504 279 488

Awatar użytkownika
Sebastian
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 2573
Rejestracja: 24 paź 2007, 0:00
Imię: Sebastian
Lokalizacja: DW

Lybra SW - wahacze tył - pomocy

Post autor: Sebastian » 25 lip 2008, 8:38

"Orsya" pisze:Sebastian,

a byłeś w sklepie na Lwowskiej?
Tak - mechanik był - ale bez powodzenia. Nie dopasowali niczego.
Wiedziałem, że z tym może być problem - ale że aż taki?
jest: Yamaha FZS 600, Yamaha JogRR, Kymco Downtown 300i, Taczka Duster 1.3
było m.in.: Lancia Lybra 2.4 JTD Intensa, Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm, Lancia Ypsilon 1.2 16V (zygmunt zabrał)

Awatar użytkownika
Sebastian
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 2573
Rejestracja: 24 paź 2007, 0:00
Imię: Sebastian
Lokalizacja: DW

Lybra SW - wahacze tył - pomocy

Post autor: Sebastian » 25 lip 2008, 8:44

"dudekken" pisze:Właściwie to zamienników nie ma żadnych a jedynym rozwiązaniem jest znalezienie w katalogu tulejki jak najbardziej zbliżonej wymiarami do starej.
Właściwie to najważniejsze jest aby długość i średnica wewnętrzna była identyczna (lub jak najbardziej zbliżona), średnica zewnętrzna może byc mniejsza maks 3mm. Dorabiamy u tokarza redukcje z mniejszej śr. zewnętrznej do wymiarów oryginału i wszystko ładnie wciskamy na prasie.
Dzięki - pomysł fajny.
Ale czy naprawdę nie znajdę ŻADNYCH takich tulei w naszym kraju?
Nikt nie ma pomysłu?
Przyznać mi się tu, kto regenerował wahacze w Lybrze i jak też to uczynił.

Pozdrawiam
jest: Yamaha FZS 600, Yamaha JogRR, Kymco Downtown 300i, Taczka Duster 1.3
było m.in.: Lancia Lybra 2.4 JTD Intensa, Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm, Lancia Ypsilon 1.2 16V (zygmunt zabrał)

Qboy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 81
Rejestracja: 01 cze 2008, 0:00
Lokalizacja: Katowice

Lybra SW - wahacze tył - pomocy

Post autor: Qboy » 26 lip 2008, 19:39

Hej.Na poczatku sierpnia firma Tedgum wprowadza do swojej oferty tuleje wahacza tylnego własnie dla lybry.Mozna je zamowic na ich stronie lecz dopiero jak mowilem na poczatku sierpnia.
Lancia Lybra SW 2.4JTD

Awatar użytkownika
Łukasz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 446
Rejestracja: 30 gru 2004, 0:00
Lokalizacja: Dąbrowa

Lybra SW - wahacze tył - pomocy

Post autor: Łukasz » 26 lip 2008, 19:49

"Sebastian" pisze:
"dudekken" pisze:Właściwie to zamienników nie ma żadnych a jedynym rozwiązaniem jest znalezienie w katalogu tulejki jak najbardziej zbliżonej wymiarami do starej.
Właściwie to najważniejsze jest aby długość i średnica wewnętrzna była identyczna (lub jak najbardziej zbliżona), średnica zewnętrzna może byc mniejsza maks 3mm. Dorabiamy u tokarza redukcje z mniejszej śr. zewnętrznej do wymiarów oryginału i wszystko ładnie wciskamy na prasie.
Dzięki - pomysł fajny.
Ale czy naprawdę nie znajdę ŻADNYCH takich tulei w naszym kraju?
Nikt nie ma pomysłu?
Przyznać mi się tu, kto regenerował wahacze w Lybrze i jak też to uczynił.

Pozdrawiam
Nie mozesz wyciagnac calego wahacza i podjechac do dobrze zaopatrzonego sklepu fiata?? Napewno cos bedzie pasowalo
Lancia Lybra SW 1.8 16VLX+ Navi
Mercedes C-klase 200 kompresor
Peuegot 307 SW HDI 110ps

Awatar użytkownika
Sebastian
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 2573
Rejestracja: 24 paź 2007, 0:00
Imię: Sebastian
Lokalizacja: DW

Lybra SW - wahacze tył - pomocy

Post autor: Sebastian » 28 lip 2008, 10:19

"Łukasz" pisze:Nie mozesz wyciagnac calego wahacza i podjechac do dobrze zaopatrzonego sklepu fiata?? Napewno cos bedzie pasowalo

Mechanik pomierzył i próbował dopasować - nic mu z tego nie wyszło.
A ja jestem w kropce. :(
jest: Yamaha FZS 600, Yamaha JogRR, Kymco Downtown 300i, Taczka Duster 1.3
było m.in.: Lancia Lybra 2.4 JTD Intensa, Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm, Lancia Ypsilon 1.2 16V (zygmunt zabrał)

buzdo
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 12
Rejestracja: 03 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Lybra SW - wahacze tył - pomocy

Post autor: buzdo » 03 sie 2008, 14:43

Witam,

Ja niedawno wymieniałem tuleje wewnętrzne w tylnim zawieszeniu mojej Lybry 2.4 JTD SW w ASO Nodzyński Fiat w Wieliczce. Właściciel jest wprawdzie "Alfisti" ale chętnie przyjmuje pod swoje skrzydla lanciarzy :) O ile pamiętam patent polegał na przerobieniu tuleji z któregoś popularnych modeli, nie jestem pewien ale chyba francuskiego. Cała operacja z częściami i wymianą około 200 zł.

Rozumiem, że do Krakowa/Wieliczki jest kawałek drogi, ale może uzyskasz jakieś pomocne informacje telefonicznie.

Pozdrawiam, jeżeli dobrze pamiętam kupiliśmy Lybry w LT zaraz po sobie, widzę teraz, że i zakres prac podobny :)

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Lybra SW - wahacze tył - pomocy

Post autor: Dudi » 03 sie 2008, 20:01

Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 2573
Rejestracja: 24 paź 2007, 0:00
Imię: Sebastian
Lokalizacja: DW

Lybra SW - wahacze tył - pomocy

Post autor: Sebastian » 04 sie 2008, 7:56

"buzdo" pisze: Rozumiem, że do Krakowa/Wieliczki jest kawałek drogi, ale może uzyskasz jakieś pomocne informacje telefonicznie.
Temat załatwiony w ten sposób, iż kupiłem nowe wahacze...
"buzdo" pisze: Pozdrawiam, jeżeli dobrze pamiętam kupiliśmy Lybry w LT zaraz po sobie, widzę teraz, że i zakres prac podobny :)
Jakos tak było - ale z tymi naprawami to nawet mi nie mów :)
jest: Yamaha FZS 600, Yamaha JogRR, Kymco Downtown 300i, Taczka Duster 1.3
było m.in.: Lancia Lybra 2.4 JTD Intensa, Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm, Lancia Ypsilon 1.2 16V (zygmunt zabrał)

Awatar użytkownika
Moglaj
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 526
Rejestracja: 06 wrz 2006, 0:00
Lokalizacja: wroclaw/olkusz

Lybra SW - wahacze tył - pomocy

Post autor: Moglaj » 04 sie 2008, 18:11

No to pochwał sie ile to kosztuje bo jak patrze na drogi wrocławskie to pieron wie kiedy ja bede musiał wymienic:(
Była lancia dedra 2,0tds ,Teraz lancia lybra 2,4 jtd

Awatar użytkownika
Sebastian
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 2573
Rejestracja: 24 paź 2007, 0:00
Imię: Sebastian
Lokalizacja: DW

Lybra SW - wahacze tył - pomocy

Post autor: Sebastian » 04 sie 2008, 19:42

"Moglaj" pisze:No to pochwał sie ile to kosztuje bo jak patrze na drogi wrocławskie to pieron wie kiedy ja bede musiał wymienic:(
Nie pytaj nawet. Naprawdę.

Ps. Gdyby nie wyjazd wakacyjny na dniach to szukałbym alternatywy - a tak, z braku czasu, musiałem iść po najłatwiejszej linii oporu.
Ps. 2 W ASO miła pani powiedziała mi cenę 1300 PLN za sztukę - tłumaczyć dalej? ;)
jest: Yamaha FZS 600, Yamaha JogRR, Kymco Downtown 300i, Taczka Duster 1.3
było m.in.: Lancia Lybra 2.4 JTD Intensa, Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm, Lancia Ypsilon 1.2 16V (zygmunt zabrał)

Awatar użytkownika
Moglaj
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 526
Rejestracja: 06 wrz 2006, 0:00
Lokalizacja: wroclaw/olkusz

Lybra SW - wahacze tył - pomocy

Post autor: Moglaj » 04 sie 2008, 21:44

O nie dzieki juz Rozumiem :) :(
Była lancia dedra 2,0tds ,Teraz lancia lybra 2,4 jtd

bronx
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1842
Rejestracja: 04 lip 2012, 13:09
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lybra SW - wahacze tył

Post autor: bronx » 05 sie 2013, 7:20

Muszę odświeżyć,
poleciała mi w tylnym wahaczy tuleja przednia zewnętrza. Wszędzie jak szukam to są tylko tulejki TED-GUM, a ja osobiście mam zła opinię o tej firmie.
A jak już będę ściągał wahacz to chciałem wymienić wszystkie ( bo ta co poleciała nie zerwała się tylko ze starości guma już ma luzy )
Jest jakaś alternatywa ?

poliuretany nie wchodzą w grę, tak skrzypi mi już zawias na nich że mam serdecznie dość.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”