Lybra 1,9 JTD - biały dym

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra 1,9 JTD - biały dym

Post autor: Jam_Belfegor » 11 sty 2021, 16:57

Widziałem też że pytasz w innym temacie czym czyścić - Może być (uwaga leci sponsoring ;P ): Tenzi Brudex lub Sepcial NF ok. 12-15zł za flaszkę i tyle wystarczy. Robisz dość ostre stężenia zgodnie z opisem na butelce. Może być Megalio odtłuszczacz podobna cena. Dobrze sprawdzają się też preparaty do mycia grili - np. Ludwik oraz do mycia silników. Dobrze z olejem radzi sobie benzyna ekstrakcyjna + pędzelek - ale to na zewnątrz nie w garażu, lub przy dobrej wentylacji. Twarde złogi brudu oleju dobrze sobie namoczyć dobę wcześniej naftą lub ropą (np. pędzelkiem), tu też dobrze działa WD40 i podobne. Bardzo dobrze z olejem radzi sobie zmywacz sylikonowy i zmywacz do hamulców (w sumie to praktycznie to samo) ale nie bardzo lubi się to z gumą i niektórymi tworzywami (raczej do czyszczenia stali, żeliwa i aluminium). Węże gumowe czyść w środku czymś na wzór wyciora - czasem jest tam tyle towaru ze żadna chemia Ci nie pomoże, jedynie zmiękczy. Ja używam czegoś podobnego jak niżej, tyle że na dłuższym drucie. Teraz akurat walczę z separatorem oleju w Delcie. Była kąpiel w chemii, była benzyna eks. , było moczenie w ropie, było psikanie zmywaczem do hamulców do każdego wlotu i dalej wypływają z środka takie grudy że aż głowa mała - a tam ze względu na budowę dzieżko to mechanicznie wyczyścić - rozebrać też nie da się bo zespawane fabrycznie w jeden element i pozostaje taka zabawa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
BlackLybraSW
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 567
Rejestracja: 24 paź 2012, 9:29
Imię: Bartek
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Re: Lybra 1,9 JTD - biały dym

Post autor: BlackLybraSW » 11 sty 2021, 19:24

Jam_Belfegor pisze: 11 sty 2021, 16:00 Ściągasz osłonę silnika - jak masz i powinieneś zobaczyć dekiel zaworowy. Nie wiem czy w Lybrach był plastikowy czy nie ale generalnie w grupie fiata jak widziałem 1.9JTD był on plastikowy, zresztą nie ma większego znaczenia. Po prawej stronie (jak stoisz przodem do silnika) z dekla zaworowego wychodzą dwa węże jeden do przodu drugi w stronę dolotu. Idź po tych wężykach i wszystko znajdziesz. Nie jestem posiadaczem Lybry wiec ci fotki nie cyknę, może ktoś inny z forum. Pewnie jak rzucisz hasło w siec znajdziesz jakieś zdjęcia.
dzieki w piatek sciagne oslone i pstrykne fotki
Lybra 1,9 JTD Power
OBDII pisać na priv lub maila oczywiście okolice ZST :-)

Awatar użytkownika
BlackLybraSW
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 567
Rejestracja: 24 paź 2012, 9:29
Imię: Bartek
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Re: Lybra 1,9 JTD - biały dym

Post autor: BlackLybraSW » 12 sty 2021, 13:25

do znawców tak wygląda w 1,9 JTD ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Lybra 1,9 JTD Power
OBDII pisać na priv lub maila oczywiście okolice ZST :-)

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra 1,9 JTD - biały dym

Post autor: Jam_Belfegor » 12 sty 2021, 14:44

Hmmm... tak to jest separator oleju a czy taki występował w lybr'ze nie wiem :) wyciągnąłem Ci trochę schematów z ePera. Wygląda w ogóle że były co najmniej dwa rozwiązania. Jeden dekiel ma dwa króćce i coś co wygląda jak separator w deklu zaworowym do tego same węzyki, zaś drugi nie ma czegoś takiego ale za to jest jakiś separator zewnętrzny. Wersji w 1.9 JTD w Lybr'ze tego silnika było chyba 3 więc mogą się różnic osprzętem w zależności od roku produkcji i wersji mocowej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 12 sty 2021, 14:47 przez Jam_Belfegor, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra 1,9 JTD - biały dym

Post autor: Jam_Belfegor » 12 sty 2021, 14:46

No i inna wersja... nie znalazłem 3 rysunku na którym wężyk w przednim króćcu idzie bodajrze na stronę ssąca pod turbo.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra 1,9 JTD - biały dym

Post autor: Jam_Belfegor » 12 sty 2021, 14:58

Rozwiązanie z separatorami w deklu jest prostsze, bo masz tylko dwa węże do obskoczenia, ale musisz ściągnąć dekiel zaworowy. Z separatorem zewnętrznym więcej zabawy, bo masz dwa węże zbierające z głowicy i bloku, jeden spływowy pod miskę i odpowietrzający pod turbinę na ssanko. Plusik taki że nie ruszasz dekla zaworowego. Jak odkręcasz dekiel zaworowy a nie wiadomo kiedy był ostatnio ruszany lepiej kup sobie nowa uszczelkę w sumie to groszowa sprawa. Prawie zawsze składanie na starej że się kończy (no chyba ze była świeża nie dawno zmieniana).

Tu pasuje by kuknął ktoś kto ma 1.9JTD i potwierdził lub zaprzeczył moje gdybania :)

Ściągniesz pokrywę silnika będziesz widział z czy masz do czynienia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”