Lybra 2.4 JTD - Wymiana koła pasowego wału korbowego

wisniewski
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 05 sie 2017, 14:28

Lybra 2.4 JTD - Wymiana koła pasowego wału korbowego

Post autor: wisniewski » 30 lip 2020, 20:06

Witam,
Proszę Klubowiczów o pomoc w udzieleniu szczegółowej instrukcji jak wymienić koło pasowe wału korbowego.
Znalazłem gdzieś instrukcję od Alfy w internecie do tego silnika z tym, że tam jest bardziej wycięte nadkole i lepszy dostęp. Z tej instukcji wynika, że trzeba poluźnić napinacz za pomocą klucza 32. Robiłem to na przedłużce i ani drgnął, więc nawet paska nie ściągnąłem. Gdzieś indziej mechanik pisał, że ta 32 to tylko to całkowitego rozluźniania napinacza a przy normalnym ściąganiu to trzeba poluźnić rolkę nad kołem pasowym. Moje pytanie - jak to poprawnie zrobić, jak ustawić później ponownie rolkę i czym blokować wał i w którym miejscu oraz czy potrzebne są specjalne narzędzia (nigdzie nie są dostępne)?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
NIKT.
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 115
Rejestracja: 02 cze 2019, 11:57
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Łódź

Re: Lybra 2.4 JTD - Wymiana koła pasowego wału korbowego

Post autor: NIKT. » 12 sie 2020, 10:02

Hej.
Ja zawsze robiłem to w 2 osoby.
Jedna osoba z całej siły kluczem 32 napinacz luzuje (płaskim kluczem na przedluzce jedną ręką a drugą ręką dociska klucz do napinacza aby nie spadł), a druga zdejmuje pasek wielorowkowy. Nie było potrzeby luzowania rolki mimośrodowej.

Wymiana koła pasowego zajęła nam ok 1h.
(Jeśli mówimy o wymianie wielorowkowego, a nie rozrządu)

Boso, ale w ostrogach.


jjash
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1345
Rejestracja: 14 mar 2011, 15:26
Imię: Jan
Lokalizacja: Poznań

Re: Lybra 2.4 JTD - Wymiana koła pasowego wału korbowego

Post autor: jjash » 13 sie 2020, 11:17

Rany, jak to w dwie osoby? Ja to i w lybrze, alfie 166 i w thesis robię sam. Przecież napinacz ma blokadę, bodajże fi6. Faktycznie, klucz na przedłużce, opieram ja na tarczy hamulcowej, napieram i już zluzowany napinacz. Wsuwam blokadę i jest git. Potem luzuje się koło mimosrodowe pomiędzy pasowym a sprężarki klimy. Ściągasz pasek.
Zakładasz w odwrotnej kolejności.

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Jash

THESIS 2.4 150KM - Obrazek
LYBRA 2.4 140KM - Obrazek

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3997
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Lybra 2.4 JTD - Wymiana koła pasowego wału korbowego

Post autor: volf » 13 sie 2020, 12:37

Jak ktoś nie ma siły poluzować/cofnąć napinacz to moze zacząć od koła mimośrodowego.
Chyba, ze napinacz stoi dębowo ale wtedy to raczej jego wymiana ...
KAPPA TDS & JTD

wisniewski
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 05 sie 2017, 14:28

Re: Lybra 2.4 JTD - Wymiana koła pasowego wału korbowego

Post autor: wisniewski » 11 wrz 2020, 19:14

Dziękuję za odpowiedzi. Jak poluzuję koło mimośrodowe to później trzeba je ustawić w jakiejś specjalnej pozycji czy wystarczy dokręcić? I czym blokowaliście wał? Solidnym wkrętakiem od strony koła zamachowego?

wisniewski
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 05 sie 2017, 14:28

Re: Lybra 2.4 JTD - Wymiana koła pasowego wału korbowego

Post autor: wisniewski » 01 paź 2020, 12:57

Temat już załatwiony. Dla kogoś kto może będzie szukał pomocy - kluczem 32 (robiłem to płaskim włożonym ukośnie, więc niezgodnie z techniką, ale nic innego tam nie wejdzie, nawet oczko z klasycznego klucza płasko-oczkowego) należy pociągnąć w górę napinacz (bez przedłużki da radę), wtedy zluzujemy napięcie - ściągamy pasek. Nie trzeba blokować napinacza, po za tym jest to dosyć trudne bez specjalnie wyprofilowanego pręta. Do odkręcenia koła nie potrzebujemy blokować wału - śruby są przykręcone momentem nie większym niż 30 Nm, więc niewielkim. Koło trzymać się jeszcze będzie na klinie - należy delikatnie od tyłu podważyć koło wkrętakiem lub łyżką. Analogicznie lecz w odwrotnej kolejności montaż.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”