Lybra 2.4 JTD - dobór sprzęgła

bassooner
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2552
Rejestracja: 24 paź 2013, 13:37
Imię: Sławuś
Lokalizacja: Szamoni
Kontakt:

Re: Lybra 2.4 JTD - dobór sprzęgła

Post autor: bassooner » 30 mar 2015, 16:19

sam w sensie z Zygą (mechanik samochodowy i złota rączka ale pracuje gdzie indziej) bo on to robił np. w swojej alfie 156 1,9 jtd... i ogólnie naprawia na zasadzie "napraw garażowych" ;-)
http://www.berbela.com/
Lancja Libra Intęsa SW 2004 5Rv10 150km (ale byków nie?)

carincton
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 675
Rejestracja: 05 lis 2011, 14:54
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Konina

Re: Lybra 2.4 JTD - dobór sprzęgła

Post autor: carincton » 30 mar 2015, 17:50

W Lybrze nie robiłem tego, ale sprawdź ile jest miejsca z lewej strony od strony nadkola. Czy skrzynia po rozpołowieniu ma miejsce, żeby się przesunęła? Do rozpięcia skrzyni raczej będziesz pomocnika potrzebował, a w szczególności do spięcia.

bassooner
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2552
Rejestracja: 24 paź 2013, 13:37
Imię: Sławuś
Lokalizacja: Szamoni
Kontakt:

Re: Lybra 2.4 JTD - dobór sprzęgła

Post autor: bassooner » 04 kwie 2015, 13:22

No więc (niestety) wezwał mnie mechanik i koło dwumasowe do wymiany - nie drgnie ani w jedną ani w drugą stronę... a pytanie: miał ktoś z podobnymi objawami do czynienia? Co może byś przyczyną?
http://www.berbela.com/
Lancja Libra Intęsa SW 2004 5Rv10 150km (ale byków nie?)

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 4001
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Lybra 2.4 JTD - dobór sprzęgła

Post autor: volf » 04 kwie 2015, 13:26

Koło się zatarło i tyle a przyczyna-pewnie starość/zużycie.
Zakładać nowe i tyle :)
KAPPA TDS & JTD

bassooner
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2552
Rejestracja: 24 paź 2013, 13:37
Imię: Sławuś
Lokalizacja: Szamoni
Kontakt:

Re: Lybra 2.4 JTD - dobór sprzęgła

Post autor: bassooner » 04 kwie 2015, 13:31

volf pisze:Koło się zatarło i tyle a przyczyna-pewnie starość/zużycie.
Zakładać nowe i tyle :)
Ktoś ze znajomych pytał "a dlaczego nie regeneracja" ale wychodzę z założenia, że skoro nie zamierzam (nawet w dalekiej przyszłości) zmieniać auta, to zainwestuję w nowe. Nowe sprzęgło i nowy dwumas ;-)
http://www.berbela.com/
Lancja Libra Intęsa SW 2004 5Rv10 150km (ale byków nie?)

bassooner
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2552
Rejestracja: 24 paź 2013, 13:37
Imię: Sławuś
Lokalizacja: Szamoni
Kontakt:

Re: Lybra 2.4 JTD - dobór sprzęgła

Post autor: bassooner » 13 kwie 2015, 18:51

i zobacz jak wygląda powrót od wspomagania.


No! Tam też trzeba było uszczelnić i napawać kleksik na aluminiową rurkę (lekkie przetarcie i "chuchanie na zimne") przewody zostały założone i miejscach gdzie widać było przetarcia zabezpieczone.
A sprzęgiełko wymienione i dopiero teraz wiem co to znaczy delikatny pedał sprzęgła ;-)

I ważne pytanie: na początku mechanik zaniepokoił się kołem dwumasowym (w jedną stronę się przesuwało, a w drugą nie), porównywał z 4 innymi (do tego silnika i po nr nadwozia, silnika itd. dzwonienia do serwisu fiata) i żadne nie pasowało ale kiedy dostał bardzo podobne, od fiata Stilo to stwierdził, że nie trzeba wymieniać, bo nówka też w jedną stronę "idzie" bardziej niż w drugą. Dodam też, że nie miałem żadnych objawów zużycia dwumasu, a luzów tarcze po wymontowaniu sprzęgła i oględzinach też nie mają.
Ogólnie teraz to jest bajka, na pedał mogę dusić małym palcem u nogi ;-)
http://www.berbela.com/
Lancja Libra Intęsa SW 2004 5Rv10 150km (ale byków nie?)

Awatar użytkownika
rafix86
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 550
Rejestracja: 02 wrz 2013, 19:37
Imię: Rafał
Lokalizacja: Dzierżoniów (dolnośląskie)

Re: Lybra 2.4 JTD - dobór sprzęgła

Post autor: rafix86 » 16 kwie 2015, 7:03

Mnie też czeka wymiana sprzęgła :roll: I teraz pytanko: lepsze Valeo czy Luk? :D Czy nie ma różnicy?
Lancia Lybra 2.4 JTD '01 Obrazek

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra 2.4 JTD - dobór sprzęgła

Post autor: FXX » 16 kwie 2015, 7:25

Jak już wcześniej pisałem, często w kartonie Luka siedzi Valeo, więc bierz co tańsze ;)
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

bassooner
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2552
Rejestracja: 24 paź 2013, 13:37
Imię: Sławuś
Lokalizacja: Szamoni
Kontakt:

Re: Lybra 2.4 JTD - dobór sprzęgła

Post autor: bassooner » 16 kwie 2015, 9:55

rafix86 pisze:Mnie też czeka wymiana sprzęgła :roll: I teraz pytanko: lepsze Valeo czy Luk? :D Czy nie ma różnicy?
Z tego co mi gadał mechanik to opcja jest tylko jedna... trzeba dobrać takie które pasuje ;-)

Wymontować, pomierzyć, zamówić, porównać i założyć... mechanik twierdzi że (po nr silnika, karoserii itd itp) z czterech pasowało jedno... akurat Valeo, choć on na początku chciał zakładać LuK... czy to może być prawda?

Czy w istocie do tego samego silnika jest kilka rodzajów sprzęgieł i kół dwumasowych różniących się detalami wykluczającymi kupno i założenie każdego dobranego tylko na podstawie silnika, ViN, rocznika, modelu itd???
http://www.berbela.com/
Lancja Libra Intęsa SW 2004 5Rv10 150km (ale byków nie?)

Awatar użytkownika
rafix86
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 550
Rejestracja: 02 wrz 2013, 19:37
Imię: Rafał
Lokalizacja: Dzierżoniów (dolnośląskie)

Re: Lybra 2.4 JTD - dobór sprzęgła

Post autor: rafix86 » 27 kwie 2015, 17:30

Myślałem, że temat sprzęgła będę miał już za sobą, a to się dalej ciągnie : cenzura : Wcześniej ślizgało się sprzęgło (głownie na piątym biegu i przy gwałtownym przyspieszaniu-czyli standardowe objawy). Oddałem samochód do mechaników, nowe sprzęgło założone, odbieram samochód i... : czerwona : Przy puszczaniu sprzęgła nie można płynnie ruszyć, bo szarpie. Wcześniej tego nie było. Co z tego, że biegi się fajnie zmieniają, sprzęgło się nie ślizga jak nie można normalnie ruszyć?! : cenzura : Ktoś się spotkał z czymś takim? Mechanicy twierdzą, że wszystko dobrze zrobili i że to wina koła dwumasowego. Tylko że podczas wymiany nic nie wspomnieli o tym, że coś jest z nim nie tak. Wcześniej nie było żadnych objawów (stukania, drgania itp.).

Czy to faktycznie wina dwumasu? Czy coś źle poskładane? Wiem, że to trochę wróżenie z fusów tak na odległość, ale może ktoś będzie miał jakąś radę, podpowiedź... ;)
Lancia Lybra 2.4 JTD '01 Obrazek

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra 2.4 JTD - dobór sprzęgła

Post autor: FXX » 27 kwie 2015, 17:55

Dużo już na nim przejechałeś?
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

bassooner
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2552
Rejestracja: 24 paź 2013, 13:37
Imię: Sławuś
Lokalizacja: Szamoni
Kontakt:

Re: Lybra 2.4 JTD - dobór sprzęgła

Post autor: bassooner » 27 kwie 2015, 18:30

Uuu... szczerze współczuję, a to z tego powodu, że boli podwójnie: raz - człowiek wywala kasę, dwa - po naprawie jest gorzej, niż przed... a czy to dwumas? A nie sprawdzili, jak wymontowali sprzęgło? Powinni...
http://www.berbela.com/
Lancja Libra Intęsa SW 2004 5Rv10 150km (ale byków nie?)

Awatar użytkownika
rafix86
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 550
Rejestracja: 02 wrz 2013, 19:37
Imię: Rafał
Lokalizacja: Dzierżoniów (dolnośląskie)

Re: Lybra 2.4 JTD - dobór sprzęgła

Post autor: rafix86 » 27 kwie 2015, 19:37

FXX pisze:Dużo już na nim przejechałeś?
Może z 30 kilometrów... Tylko że takie drganie/szarpanie jest od samego początku, kiedy odebrałem samochód.
bassooner pisze:Uuu... szczerze współczuję, a to z tego powodu, że boli podwójnie: raz - człowiek wywala kasę, dwa - po naprawie jest gorzej, niż przed... a czy to dwumas? A nie sprawdzili, jak wymontowali sprzęgło? Powinni...
Właśnie byłem u kilku mechaników i wszyscy mówili, że przy wymianie sprzęgła można sprawdzić koło dwumasowe. A ci, u których wymieniałem sprzęgło wmawiają mi, że nie byli w stanie ocenić jego stanu. No i pytanie: czy faktycznie jest taka opcja, że dwumasa wygląda ok, a po złożeniu wszystkiego są takie cyrki? Czy możliwe, że dwumasa jest przypalona (bo ponoć sprzęgło było mocno)? A może jest coś źle poskładane? Może jakaś poduszka pod skrzynią/silnika? Wszyscy mechanicy mówili, że dwumasa nie ma żadnych typowych objawów zużycia (brak stukania przy zapalaniu, wyłączaniu samochodu, podczas gwałtownego przyspieszania czy redukcji biegu). Szarpie raczej przy niskich obrotach, czyli przy ruszaniu lub przy zmianie biegu podczas skręcania... A miało być tak pięknie :( :klnie:
Lancia Lybra 2.4 JTD '01 Obrazek

Awatar użytkownika
Zielony
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 718
Rejestracja: 03 kwie 2011, 20:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Lybra 2.4 JTD - dobór sprzęgła

Post autor: Zielony » 02 maja 2015, 11:29

Może gdy sprzęgło było już słabe, to w momentach szarpania uślizgiwało się i nie było tego czuć?
Były:
Fiat Tempra SW 1.6 i.e 93'
Fiat Marea Weekend 1.9JTD 01'
Lancia Lybra 1.6 16V 01'
Fiat Stilo MW 1.9 16v JTD 04'
Jest:
Fiat Croma 1.9 16v mJTD 09'
Lancia Prisma 1.5 8v carb 86'

Awatar użytkownika
rafix86
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 550
Rejestracja: 02 wrz 2013, 19:37
Imię: Rafał
Lokalizacja: Dzierżoniów (dolnośląskie)

Re: Lybra 2.4 JTD - dobór sprzęgła

Post autor: rafix86 » 02 maja 2015, 13:17

Lybra idzie w przyszłym tygodniu do innego mechanika. Zobaczymy. Mam nadzieję, że będzie śmigało tak, jak powinno być od początku! :D
Lancia Lybra 2.4 JTD '01 Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”