Lybra - nie wysprzęgla, pomocy !

Awatar użytkownika
zoom123
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 86
Rejestracja: 09 lis 2009, 16:20
Lokalizacja: k-wce/krk

Lybra - nie wysprzęgla, pomocy !

Post autor: zoom123 » 05 lut 2011, 11:50

Witam po dłuższej przerwie!
Gdy już prawie uwierzyłem,że Lucyna już nigdy nie ulegnie awarii, ni z gruszki, ni z pietruszki, w czasie powrotu z pracy, w korku, lekko opadł pedał sprzęgła, pojawił się delikatny problem z wrzucaniem biegów. Cóż, pewnie rozszczelnił się układ, wymieni się uszczelki, lub wysprzęglik i po sprawie, pomyślałem.
Byłem w błędzie. Wymieniłem najpierw uszczelki w wysprzęgliku, odpowietrzyłem - nic, wymieniłem pompę sprzęgła - leciutka poprawa, nadspawałem popychacz wysprzęglika-co by sprawdzić przed zakupem całego elementu, tylko lekka poprawa, dalej nie mogę wrzucić żadnego biegu.
Gdy jednak pociągnie się porządnie łapę za wysprzęglikiem do przodu - wysprzęgla jak dawniej. Wygląda jakby cały układ dawał za niskie ciśnienie. Jak się nadspawało popychacz, to on jakby po prostu głębiej się schował, zamiast mocniej popychać łapę. Nie mam już pomysłu, co może być nie tak! Macie jakieś rady? Z góry dziękuję!
Ps. może źle odpowietrzam układ : pompuję pedałem sprzęgła, po czym przy wciśniętym popuszczam odpowietrznik , przy wysprzęgliku. Może robi się to inaczej?
Lancia Lybra LX 1.9 jtd Blu Nicola
--------------------------------------------------
Carpe diem quam minimum credula postero

Awatar użytkownika
Gepard
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1105
Rejestracja: 26 sty 2009, 0:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Lybra - nie wysprzęgla, pomocy !

Post autor: Gepard » 06 lut 2011, 1:05

Z tego co piszesz pompa jest nowa, a wysprzęglik zregenerowany czyli powinny być sprawne. Obejrzyj dokładnie wszystkie przewody i połączenia, może gdzieś jest nieszczelność. Jeśli nie widać wycieków odpowietrz jeszcze raz bardzo dokładnie. Na odpowietrznik załóż wężyk, drugi koniec wetknij do pojemnika z płynem hamulcowym i odpowietrzaj aż przestaną lecieć bąbelki.
Ojciec michala1045.

- Kappa SW 2.4 TDS 1997 - moja była
- Y 1.2 16V 1997 - była żony.
- Lancia Phedra 2,0 jtd 2004 - była
Aktualnie na stanie
- Y 1,2 8v 2001 Marie Claire - żony
- Citroen BX 19 TRI, 1989
- MZ ES 250 1965 - mój rocznik :D
- Dodge Grand Caravan 3,3 2007

Codee

Re: Lybra - nie wysprzęgla, pomocy !

Post autor: Codee » 06 lut 2011, 12:42

Pedał się zapadł do połowy a jak położysz na nim nogę bez wciskania to czujesz jak drży?
U mnie był problem też myślałem że coś nie halo z "tym co widać". Skończyło się wymianą dwumasy i sprzęgła ( mimo że tylko łożysko sprzęgła potrzebowałem, którego w tamtym czasie nie szło kupić oddzielnie ).
Jak patrzyłem do wysprzęglik na skrzyni wypycha max 2.5 cm, nie ma tam dużego skoku, ale taki wystarczy na wysprzęglanie/zasprzęglanie. Oczywiście jestem razem z Tobą dobrej myśli że coś "co widać" przeoczyłeś i skończy się "taniej"

pozdrawiam

Awatar użytkownika
zoom123
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 86
Rejestracja: 09 lis 2009, 16:20
Lokalizacja: k-wce/krk

Re: Lybra - nie wysprzęgla, pomocy !

Post autor: zoom123 » 06 lut 2011, 15:29

Hej, no pedał drżał niesamowicie ostatnio. Już kupiłem sprzęgło, bo i tak chcę pojeździć Lybrą jeszcze z 2-3 lata, więc nie ma sensu rozgrzebywać auta, by zmienić tylko docisk. Mam nadzieję,że dwumasa jest ok... brrr! A ż mnie ciary przechodzą jak sobie pomyślę o kosztach związanych z wymianą dwumasy. Napiszę jak tylko wymienię, czy wszystko wróciło do normy. Pozdro i wielkie dzięki!
Lancia Lybra LX 1.9 jtd Blu Nicola
--------------------------------------------------
Carpe diem quam minimum credula postero

Codee

Re: Lybra - nie wysprzęgla, pomocy !

Post autor: Codee » 06 lut 2011, 18:20

To kolego to drżenie pedała to masz dwumas do wymiany na 100%.
U mnie też zeszłego roku wymieniłem samo sprzęgło i czułem drgania na pedale( na nowym sprzęgle ), olałem to i w zeszłym miesiącu wymieniłem dwumas+ kompletne sprzęgło i zero drgań. Dlaczego tak? Ponieważ przez dwumas do wymiany poszło mi też łożysko sprzęgła, a żeby było śmiesznie to jak rok temu wymieniłem samo sprzęgło to łożysko było identycznie rozwalone, no cóż liczyłem że dwumas ok, ale jak widać nie było tak kolorowo. Mogę Ci podpowiedzieć że znalazłem cały komplet dwumas+sprzęgło kompletne na necie za 1750 zł, teraz musisz tylko dobrego mechanika który Ci to zrobi za fajną kasę znaleźć.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sharuga
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 806
Rejestracja: 21 mar 2009, 20:28
Lokalizacja: Połczyn Zdrój

Re: Lybra - nie wysprzęgla, pomocy !

Post autor: Sharuga » 06 lut 2011, 18:54

zoom123 pisze:Witam po dłuższej przerwie!
Gdy już prawie uwierzyłem,że Lucyna już nigdy nie ulegnie awarii, ni z gruszki, ni z pietruszki, w czasie powrotu z pracy, w korku, lekko opadł pedał sprzęgła, pojawił się delikatny problem z wrzucaniem biegów. Cóż, pewnie rozszczelnił się układ, wymieni się uszczelki, lub wysprzęglik i po sprawie, pomyślałem.
Byłem w błędzie. Wymieniłem najpierw uszczelki w wysprzęgliku, odpowietrzyłem - nic, wymieniłem pompę sprzęgła - leciutka poprawa, nadspawałem popychacz wysprzęglika-co by sprawdzić przed zakupem całego elementu, tylko lekka poprawa, dalej nie mogę wrzucić żadnego biegu.
Gdy jednak pociągnie się porządnie łapę za wysprzęglikiem do przodu - wysprzęgla jak dawniej. Wygląda jakby cały układ dawał za niskie ciśnienie. Jak się nadspawało popychacz, to on jakby po prostu głębiej się schował, zamiast mocniej popychać łapę. Nie mam już pomysłu, co może być nie tak! Macie jakieś rady? Z góry dziękuję!
Ps. może źle odpowietrzam układ : pompuję pedałem sprzęgła, po czym przy wciśniętym popuszczam odpowietrznik , przy wysprzęgliku. Może robi się to inaczej?
Bardzo mi to wygląda na padnięty docisk a konkretnie pęknięte słoneczko...
Pozdrowienia z ziemi Połczyńskiej
Lybra SW '99 1.9 jtd,

Codee

Re: Lybra - nie wysprzęgla, pomocy !

Post autor: Codee » 06 lut 2011, 23:05

Przy pękniętym docisku nie byłoby czuć pulsowania tylko trzask metalu. Wszystko sprawne, tylko łożysko pewno przetarte z jednej strony no i dwumas kolebie jak oszołom. Ja pamiętam też się pocieszałem ale ostatecznie to aby mieć pewność na 100% trzeba to rozebrać, bo żaden mechanik nie powie na 100% co i jak jeśli tego nie rozbierze, więc kolego jeśli masz jakiegoś pewnego chłopa to mu to zdeponuj, no i licz się z tym że dwumas ( skoro pedał drga ) jest do wymiany.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sharuga
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 806
Rejestracja: 21 mar 2009, 20:28
Lokalizacja: Połczyn Zdrój

Re: Lybra - nie wysprzęgla, pomocy !

Post autor: Sharuga » 07 lut 2011, 18:31

Codee pisze:Przy pękniętym docisku nie byłoby czuć pulsowania tylko trzask metalu. Wszystko sprawne, tylko łożysko pewno przetarte z jednej strony no i dwumas kolebie jak oszołom. Ja pamiętam też się pocieszałem ale ostatecznie to aby mieć pewność na 100% trzeba to rozebrać, bo żaden mechanik nie powie na 100% co i jak jeśli tego nie rozbierze, więc kolego jeśli masz jakiegoś pewnego chłopa to mu to zdeponuj, no i licz się z tym że dwumas ( skoro pedał drga ) jest do wymiany.

pozdrawiam
Piękne rzeczy prawisz, tyle że niekoniecznie prawdziwe. Przy pękniętym słoneczku pedał pulsuje aż miło. I trzasku żadnego nie ma.
Do tego nie wysprzęgla do końca. Dopiero dociśnięcie naprawdę głębokie wysprzęgla.
Nie mówię, że to nie jest dwumas, ale wszystkie objawy przedstawione przez autora wątku wskazują jednak na uszkodzony docisk.
Przerabiałem to osobiście...
Pozdrowienia z ziemi Połczyńskiej
Lybra SW '99 1.9 jtd,

Codee

Re: Lybra - nie wysprzęgla, pomocy !

Post autor: Codee » 07 lut 2011, 19:38

Sharuga, Kolego, ale w/w wersje są naszymi z autopsji i nie ma nigdy pewności dopóki się nie zrzuci skrzyni i nie popatrzy co tam się porobiło. Może być tak że oboje mamy słuszność. W każdym bądź razie czekamy na informację od autora wątku co się stało :?:

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Bany
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 29 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lybra - nie wysprzęgla, pomocy !

Post autor: Bany » 07 lut 2011, 20:38

pękła jedna łapka w łożysku oporowym

Codee

Re: Lybra - nie wysprzęgla, pomocy !

Post autor: Codee » 07 lut 2011, 21:08

Bany pisze:pękła jedna łapka w łożysku oporowym
Zgadzam się w 100% - nie chcąc krakać, a dlaczego? bo dwumas jest do wymiany ;)

Awatar użytkownika
Bany
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 29 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lybra - nie wysprzęgla, pomocy !

Post autor: Bany » 12 lut 2011, 23:16

Codee pisze:
Bany pisze:pękła jedna łapka w łożysku oporowym
Zgadzam się w 100% - nie chcąc krakać, a dlaczego? bo dwumas jest do wymiany ;)
Co ma piernik??
Miałem kilka takich przypadków i w żadnym nie był dwumas uszkodzony.
Pomijając kwestię benzyny, gdzie nie było dwumasu

Awatar użytkownika
zoom123
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 86
Rejestracja: 09 lis 2009, 16:20
Lokalizacja: k-wce/krk

Re: Lybra - nie wysprzęgla, pomocy !

Post autor: zoom123 » 13 lut 2011, 10:56

Na szczęście Codee nie ma racji. Pękło łożysko dociskowe, w zasadzie rozleciało się na dwie części. Jako że okładziny też nie było zbyt wiele, dobrym pomysłem był zakup całego sprzęgła. Koło dwumasowe jest w doskonałym stanie, jednak mimo tego nawet po wymianie sprzęgła czuć bardzo dyskretne drgania na pedale sprzęgła. Jest to ponoć normalny objaw. Dziękuję i pozdrawiam!
Lancia Lybra LX 1.9 jtd Blu Nicola
--------------------------------------------------
Carpe diem quam minimum credula postero

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”