Lybra 1.9JTD - czyszczenie i demontaż intercoolera

Awatar użytkownika
blakly83
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 128
Rejestracja: 27 maja 2010, 7:20
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Imielin/Tychy/Katowice

Lybra 1.9JTD - czyszczenie i demontaż intercoolera

Post autor: blakly83 » 14 lip 2010, 12:15

Cześć, chciałbym wyczyścić intercooler w mojej lyberce ale nie wiem jak się do niego dobrać prócz tego że jest od strony kierowcy pod błotnikiem . I jeśli ktoś to robił niech mi napisze jak i czym i czy wyciągał go na stół, z góry dzięki .

Codee

Re: czyszczenie i demontaż intercoolera Lancia Lybra 1.9

Post autor: Codee » 14 lip 2010, 12:39

wyciągasz lampy przód
ściągasz zderzak przód
masz dostęp do intercoolera i węży

to w skrócie, poszukaj na forum bo pisałem o tym dokładnie

Awatar użytkownika
blakly83
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 128
Rejestracja: 27 maja 2010, 7:20
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Imielin/Tychy/Katowice

Re: czyszczenie i demontaż intercoolera Lancia Lybra 1.9

Post autor: blakly83 » 14 lip 2010, 13:04

właśnie szukałem i nie umiałem nic znaleźć, jak mozna prosic to wstaw linka jak wiesz gdzie to jest..

Codee

Re: Lybra 1.9JTD - czyszczenie i demontaż intercoolera

Post autor: Codee » 15 lip 2010, 12:38

Aby wyczyścić intercooler bez kanału nalezy wykonać następujące czynności:
- wyciągnąć lampy przód ( 2 śruby sześciokątne na lampę ) jeśli któraś ze śrub będzie się kręciła z tą wstawką z gwintem z kloszu to odgiąć lekko blachę wyciągnąć reflektor, a potem odkręcić śrubę od gwintu.
- zdemontować zderzak przód ( śruby gwiazdki od lewej: pod nadkolem, dwie tam gdzie był klusz, trzy na środku gdzie atrapa, dwie gdzie drugi klosz, jedna pod nadkolem ) Nadkole odginać i najlepiej małą grzechotką z przedłużką 15 cm wykręcać.
Jeśli ktoś ma osłonę silnika to pod spodem chyba jeszcze z 4 śrubki będą.

Zanim ktoś ściągnie zderzak niech od halogenów ( jeśli je ma ) odłączy kable.
Po ukazaniu się Intercoolera odkręcasz jedną śrubę przez dziurę reflektora od strony kierowcy ( po wcześniejszym odkręceniu opasek ściągających węże ) Warto też odkręcić wlot od intercoolera ( 4 śruby po rogach na nasadkę 7 ) teraz kwestia podciągnięcia intercoolera do góry, tak żeby wyskoczył z dolnych dwóch gum trzymających go.
Intercooler na wierzchu, płuczesz go ( np. rozpuszczalem nitro, może i płynem do naczyń rozpuszczonym w wodzie)
Po wyczyszczeniu intercoolera ma on być w środku suchy, bez wody, nitro i czegokolwiek czym go płukasz.

blakly83 jak mieszkasz w Imielinie to możemy się np. w najbliższą sobotę ugadać bo mój Tata ma tam działkę i tam robię swoją Lybrę.

dan1976
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 26
Rejestracja: 13 maja 2009, 5:44
Lokalizacja: Polanica-Zdrój

Re: Lybra 1.9JTD - czyszczenie i demontaż intercoolera

Post autor: dan1976 » 15 lip 2010, 21:01

Witam!
Ja znam z autopsji prościejszy sposób czyszczenia bez wyciągania intercoolera. Należy poodkręcać opaski z przewodów i pościągać je. Następnie dopasowałem do średnicy wyjścia intercoolera zatyczkę gumową i zamontowałem na dolnym wejściu od strony turbiny (jeśli ktoś pomoże to można zakryć ręką), a następnie zalałem intercooler benzyną do pełna, odczekałem z dziesięć minut i wylałem paliwo z zanieczyszczeniami. Następnie wytarłem dół intercoolera w środku z resztek paliwa, odczekałem aż resztki paliwa wyparują i poskładałem wszystko na nowo. Po oleju ani śladu i to bez zdejmowania zderzaka.

Awatar użytkownika
Python25
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 175
Rejestracja: 28 lut 2007, 0:00
Lokalizacja: Ropczyce

Re: Lybra 1.9JTD - czyszczenie i demontaż intercoolera

Post autor: Python25 » 15 lip 2010, 22:02

Po czym poznaje się że należało by wyczyścić taki intercooler? Czy są jakieś bardzo widoczne objawy czy to tylko tak dla zabicia czasu?

argenta67

Re: Lybra 1.9JTD - czyszczenie i demontaż intercoolera

Post autor: argenta67 » 05 sty 2011, 17:32

dan1976 pisze:Witam!
Ja znam z autopsji prościejszy sposób czyszczenia bez wyciągania intercoolera. Należy poodkręcać opaski z przewodów i pościągać je. Następnie dopasowałem do średnicy wyjścia intercoolera zatyczkę gumową i zamontowałem na dolnym wejściu od strony turbiny (jeśli ktoś pomoże to można zakryć ręką), a następnie zalałem intercooler benzyną do pełna, odczekałem z dziesięć minut i wylałem paliwo z zanieczyszczeniami. Następnie wytarłem dół intercoolera w środku z resztek paliwa, odczekałem aż resztki paliwa wyparują i poskładałem wszystko na nowo. Po oleju ani śladu i to bez zdejmowania zderzaka.
Przecież on się w środku nie brudzi tylko na zewnątrz oblepia się błotem i jaka to chłodnica jak cała w piachu.

dan1976
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 26
Rejestracja: 13 maja 2009, 5:44
Lokalizacja: Polanica-Zdrój

Re: Lybra 1.9JTD - czyszczenie i demontaż intercoolera

Post autor: dan1976 » 06 sty 2011, 17:35

Witam !
Ja opisałem temat czyszczenia intercoolera w środku z oleju, a jeżeli chodzi o stronę zewnętrzną to ściągałem zderzak bo była nieźle zawalona. W tej chwili pilnuje tematu i co jakiś czas spryskam intercooler płynem do mycia felg aluminiowych (nie stosować innych płynów, np. do mycia silnika bo są na bazie kwasu i żre chłodnice) odczekam z 10 minut i przepłukuje intensywnie wodą. Jak na razie temat nie wraca.

Awatar użytkownika
bargaw3181
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 4067
Rejestracja: 24 maja 2009, 9:06
Imię: Bartłomiej
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Lybra 1.9JTD - czyszczenie i demontaż intercoolera

Post autor: bargaw3181 » 07 sty 2011, 9:27

argenta67 pisze:
dan1976 pisze: Przecież on się w środku nie brudzi tylko na zewnątrz oblepia się błotem i jaka to chłodnica jak cała w piachu.
No teoretycznie masz rację ale są przypadki że turbinka już pluje olejem tak jak u mnie :)
I po wyczyszczeniu intercoolera w środku z tego właśnie oleju różnica w pracy turbiny jest spora :)
514449239 Bartek (Bartłomiej, nie Bartosz ! ) vel modo ;)
Obrazek
Jestem odpowiedzialny za to co powiedziałem, nie za to co zrozumiałeś !

Awatar użytkownika
redy19
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 454
Rejestracja: 18 sty 2008, 0:00
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Re: Lybra 1.9JTD - czyszczenie i demontaż intercoolera

Post autor: redy19 » 17 paź 2011, 20:48

odkręciłem intercooler przechyliłem a tu wyleciało z 400 ml oleju :/

Darasmu
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 20 sie 2010, 22:35
Lokalizacja: Poznań

Re: Lybra 1.9JTD - czyszczenie i demontaż intercoolera

Post autor: Darasmu » 19 mar 2012, 11:49

Witam

Mam podobny problem.

Lybra 1.9jtd 2001 rok. 162tys. przebiegu.

Wczoraj zauważyłem wyciek z węża od intercoolera. Odkręciłem wszystko i wyczyściłem w środku dużo oleju nie było (płynnego) ale był zaschnięty (w dużej ilości).

Ubytek oleju jest, aktualnie mam jechać na wymianę oleju czyli po przejechaniu 12tys km dolałem 1,5 L oleju, czyli dość spoko.

Wiecie czego to może być przyczyną? jak sobie z tym poradzić?

Jestem z Poznania.
Pozdrawiam
Darek

Codee

Re: Lybra 1.9JTD - czyszczenie i demontaż intercoolera

Post autor: Codee » 19 mar 2012, 15:09

Darasmu pisze:Witam

Mam podobny problem.

Lybra 1.9jtd 2001 rok. 162tys. przebiegu.

Wczoraj zauważyłem wyciek z węża od intercoolera. Odkręciłem wszystko i wyczyściłem w środku dużo oleju nie było (płynnego) ale był zaschnięty (w dużej ilości).

Ubytek oleju jest, aktualnie mam jechać na wymianę oleju czyli po przejechaniu 12tys km dolałem 1,5 L oleju, czyli dość spoko.

Wiecie czego to może być przyczyną? jak sobie z tym poradzić?

Jestem z Poznania.
Pozdrawiam
Darek
ubytki oleju:
- turbo do regeneracji
- zjechane pierścienie tłokowe
- nieszczelna pokrywa zaworów
- ogólnie jakaś nieszczelność
- nieszczelna głowica

pozdrawiam

ps. ja gdy wyeliminowałem pierwsze 3 ani grama oleju nie dolewam no ale też cieszyłem się przebiegiem 125 tyś jak kupowałem jednak do miesiąca po kupnie wyszło że 100 tyś jest zrzucone. dobrze że cena była okazyjna więc się nie spuszczam i nie narzekam bo takie auto żem kupił, doprowadziłem do stanu i słowa powiedzieć nie mogę.

Darasmu
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 20 sie 2010, 22:35
Lokalizacja: Poznań

Re: Lybra 1.9JTD - czyszczenie i demontaż intercoolera

Post autor: Darasmu » 20 mar 2012, 7:25

Wczoraj byłem u mechanika i jak to mechanik rzucił okiem i powiedział co może być do zrobienia.

Mówił o regeneracji turbyny do 1200 zł, do tego węże odmy, pierścienie tłokowe i uszczelke pod głowica bo jak będize dochodizł do tłoków to wymieniłby uszczelke główną na wszelki wypadek. Koszt imprezy do 3000 zł - MASAKRA !!!!!

Awatar użytkownika
Ramzes_II
Odszedł od nas na zawsze
Odszedł od nas na zawsze
Posty: 2543
Rejestracja: 02 lis 2009, 0:06
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica, podkarpackie

Re: Lybra 1.9JTD - czyszczenie i demontaż intercoolera

Post autor: Ramzes_II » 20 mar 2012, 7:31

Darasmu pisze:Wczoraj byłem u mechanika i jak to mechanik rzucił okiem i powiedział co może być do zrobienia.

Mówił o regeneracji turbyny do 1200 zł, do tego węże odmy, pierścienie tłokowe i uszczelke pod głowica bo jak będize dochodizł do tłoków to wymieniłby uszczelke główną na wszelki wypadek. Koszt imprezy do 3000 zł - MASAKRA !!!!!
Jaki Ty masz przebieg ze pierscienie do wymiany ?
Turbo Ci leje pewno, stąd masz ubytki.
Jedz do warsztatu co turbo regenerują - wszystko Ci powiedzą. A temu mechanikowi-wymieniaczowi podziękuj i radzę omijac go szerokim łukiem.
to wymieniłby uszczelke główną na wszelki wypadek
oo tekst mnie rozłożył....

Jedź autem do speców od turbo. Sprawdzą Ci auto i powiedzą co jest.
Tuning oraz diagnostyka JTD, JTDm, TDI, CDI, HDI ... i HGW :D

>>>>>>>>>>>>>>>>>>tel: 661-104-166
<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Darasmu
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 20 sie 2010, 22:35
Lokalizacja: Poznań

Re: Lybra 1.9JTD - czyszczenie i demontaż intercoolera

Post autor: Darasmu » 20 mar 2012, 13:16

Przebieg 162 tys., żadnych spadków mocy, czy kopcenia. Gdyby nie wyciek z rur od turbiny powiedziałbym że stan idealny silnika.

Odpala pieknie, cicho równo pracuje.

Dzisiaj jade do kolesia który zajmuje się turbinkami. Napisze później co i jak się udało. Mam nadzieje że bedzie tanio :)

Pozdro i dzieki za pomoc

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”