Lybra - nie działająca klimatyzajca i błędy

gawior
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 107
Rejestracja: 04 mar 2016, 22:41
Imię: Sławek
Lokalizacja: Częstochowa

Lybra - nie działająca klimatyzajca i błędy

Post autor: gawior » 11 lis 2020, 15:32

Witam. Posiadam Lybrę SW 2.0 z 1999r i na dniach zauważyłem, że nie działa mi klimatyzacja. Po załączeniu kontrolka wskazuje, że jest włączona, ale bez efektów.
Klimatyzacji nie używam za często nawet w lato, bo robię krótkie odcinki itd. itp. i nabijana była w 2018r, ale nie wiem czy jest czynnik i czy niedziałanie nie jest powodowane właśnie brakiem czynnika.
Teść mój też ma Lybrę SW 1.9JTD z 2005r i u niego jak brakło czynnika, to po włączeniu klimy zapalała się kontrolka, ale po sekundach sama gasła, tak jak by się samoczynnie wyłączała, czeg u mnie nie ma. Między moją i jego Lybrą są różnice działania samego panelu sterowania klimą, nawiewami i może stąd też różnice działania klimy w wypadku za małego ciśnienia w układzie klimatyzacji ( braku czynnika ).
Po załączeniu klimy załącza się koło pasowe i zaczyna zabierać kompresor, więc od tej strony wygląda OK

Podpiąłem się pod klimę i wywaliło takie błędy"
B0012 - Przekaźnik 1 ( dodatkowe ogrzewanie )
B0013 - Przekaźnik 2 ( dodatkowe ogrzewanie )
B0019 - Czujnik zanieczyszczeń
B0018 - Nastawnik recyrkulacji powietrza

Odnośnie błędu B0018 to klapka pod filtrem kabinowym nie działa jak trzeba, ale jak kojarzę już od dawna nie działa poprawnie ( prędzej się otwiera niż zamyka ), a klima działała.
Nie wiem co to za przekaźniki, za co odpowiadają i gdzie się znajdują, ale dodam, że mam grzane stołki, ale jak przeglądałem instalację od nich to przy włączniku grzania w fotelu pasażera jest nadtopiona wtyczka i gniazdo w przycisku i kostki były rozpięte. Z takim czymś już kupiłem auto. Nie robiłem togo, bo nie pamiętam o tym i nie jest mi to niezbędne. Może za to odpowiadają te przekaźniki ?
Ostatnio zmieniony 11 lis 2020, 15:48 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Tytułujemy zgodnie z Regulaminem !!! Kolejny taki post / temat wyląduje w śmietniku.
Lancia Lybra 2.0 LX

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5036
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra - nie działająca klimatyzajca i błędy

Post autor: Bichoń » 11 lis 2020, 22:14

W mojej lybrze 2.0 jak nie było czynnika w układzie klimatyzacji to po prostu nie chłodziło, żadnych informacji pośrednich czy bezpośrednich nie było.
Od sprawdzenia czy jest czynnik bym zaczął. Poza tym, jak masz możliwość podpięcia się komputerem z FES/MES, to sam możesz zrobić test załączania sprzęgiełka przy kompresorze klimatyzacji - to mi też kiedyś padło w 2.0.

gawior
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 107
Rejestracja: 04 mar 2016, 22:41
Imię: Sławek
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Lybra - nie działająca klimatyzajca i błędy

Post autor: gawior » 12 lis 2020, 18:38

Dzięki wielkie za pomocne informacje.
Wiem, że można odpalić procedury testowe z pod kompa, ale obecnie mam tylko interface Delphi z jego programem i ten nie łączy się u mnie ( 2.0 z 1999r ) z silnikiem itd. itp. i tylko mogę odycztać i wykasować błędy dodatkowego osprzętu, a mój drugi interface z MultiEcuScan z laptopem pożyczyłem znajomemu. Natomiast ten drugi interface z MES łączy się u mnie bez problemu, ale u teścia ( 1.9JTD z 2005r ) nie chce z silnikiem, a ten Delphi u niego z silnikiem się łączy, a u mnie nie.
Sprzęgło klimy padło mi kiedyś we fiacie Bravo i dopadłem cały kompresor w cenie niższej niż chodziły przyłka.sprzęgiełka.
Także u mnie sprzęgło się załącza i zabiera kompresor.

U teścia jak brakło czynnika, to po chwili kontrolka na panelu od klimy się przełączała i klima się wyłączała sama, ale jak pisałem u niego panel działa ciut inaczej, tzn. przycisk od obiegu powietrza w aucie ma tylko dwie pozycje jak by nie miał AUTO, a u mnie są trzy. On ma diesla z końcówki produkcji w uboższej, a ja Pb z samego początku, ale w bogatszej wersji i może stąd inne działanie.

Po drodze z pracy wjechałem zapytać o nabicie klimy, ale powiedzieli, że musi być powyżej 15st.C i muszę szukać gdzieś indziej.
Lancia Lybra 2.0 LX

Awatar użytkownika
Pawcio78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1465
Rejestracja: 24 lip 2009, 15:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Lybra - nie działająca klimatyzajca i błędy

Post autor: Pawcio78 » 14 lis 2020, 19:53

Nie miałeś przypadkiem przekładanego panela klimatyzacji? Przekaźniki ogrzewania dodatkowego są do nagrzewnicy elektrycznej i nie jestem pewien czy były one montowane w lybrach na benzynę, w dieslach napewno były. Czujnik zanieczyszczeń to tzw sztuczny nos. Po wykryciu zanieczyszczeń nieorganicznych na zewnątrz ma za zadanie zamknąć obieg na wewnętrzny do czasu ustąpienia zanieczyszczeń.

Wysłane z mojego GT-I9506 przy użyciu Tapatalka

była: Tempra 1.6 86KM
jest: Lybra 1.8 131KM 2000r. , Y 1.2 60KM 2001r. , Delta 4WD HF turbo 2.0 8V 165KM 1987r.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”