Lybra - nie działa regulacja lędźwi

Kris
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1185
Rejestracja: 13 lip 2010, 22:29
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Gorzyce (woj.śląskie)

Lybra - nie działa regulacja lędźwi

Post autor: Kris » 03 lut 2011, 11:01

Witam

Na początku informuję, iż przeszukałem forum na powyższy temat i nic nie znalazłem.
Mój problem polega na nie działającej regulacji odcinka lędźwiowego fotela kierowcy.
Podejrzewam brak zasilania tegoż systemu bo ani mi nic nie wystaje z tyłu fotela, ani ruszanie oparciem nie pomaga...
Coś chyba mam pomieszane w kabelkach pod fotelem kierowcy.
Szukałem na schematach elektrycznych ale sterowania nie znalazłem. Możliwe że gdzieś jest spalony bezpiecznik w obwodzie... Może ktoś już przerabiał taki problem.

W związku z tym proszę o zrobienie fotki kabelków umieszczonych pod fotelem kogoś, kto ma działającą regulację w aucie sprzed liftingu.

Pozdrawiam z góry dziękując za wszelkie podpowiedzi.
było Uno 1.0, Bravo 1.2 16V, była Lybra LX SW 1.8 LPG, była Croma 1,9 150KM jest Lancia Ypsilon Platino 0.9 i Ford Galaxy

Krzysiek82
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 963
Rejestracja: 16 lip 2009, 7:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Brzeg

Re: Lybra - nie działa regulacja lędźwi

Post autor: Krzysiek82 » 03 lut 2011, 12:44

Mówisz o tym przycisku z boku fotela? On się nie raz blokuje, ale jak zmienisz lekko kąt oparcia, to potrafi załapać i działa :D

Kris
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1185
Rejestracja: 13 lip 2010, 22:29
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Gorzyce (woj.śląskie)

Re: Lybra - nie działa regulacja lędźwi

Post autor: Kris » 03 lut 2011, 12:59

declamer pisze:ani ruszanie oparciem nie pomaga...
Tu raczej nie chodzi o mechanikę tylko o elektrykę...
było Uno 1.0, Bravo 1.2 16V, była Lybra LX SW 1.8 LPG, była Croma 1,9 150KM jest Lancia Ypsilon Platino 0.9 i Ford Galaxy

Awatar użytkownika
Heathen
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2001
Rejestracja: 15 paź 2009, 14:35
Imię: Konrad
Lokalizacja: Zabrze

Re: Lybra - nie działa regulacja lędźwi

Post autor: Heathen » 03 lut 2011, 12:59

No ja tak miałem, oddałem do mechanika przy okazji innej roboty zrobił
Okazało się ze wiązka była przetarta...raz stykało raz nie, tak tez przypuszczałem ale schematu nie znalazłem wiec wolałem nie kombinować
QV...soon:)

Kris
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1185
Rejestracja: 13 lip 2010, 22:29
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Gorzyce (woj.śląskie)

Re: Lybra - nie działa regulacja lędźwi

Post autor: Kris » 04 lut 2011, 6:48

Heathen: mógłbyś pstryknąć zdjęcie tego co masz pod fotelem kierowcy?
było Uno 1.0, Bravo 1.2 16V, była Lybra LX SW 1.8 LPG, była Croma 1,9 150KM jest Lancia Ypsilon Platino 0.9 i Ford Galaxy

Awatar użytkownika
Heathen
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2001
Rejestracja: 15 paź 2009, 14:35
Imię: Konrad
Lokalizacja: Zabrze

Re: Lybra - nie działa regulacja lędźwi

Post autor: Heathen » 04 lut 2011, 7:25

ok pod wieczór wrzucę fotkę :)
QV...soon:)

Kris
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1185
Rejestracja: 13 lip 2010, 22:29
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Gorzyce (woj.śląskie)

Re: Lybra - nie działa regulacja lędźwi

Post autor: Kris » 06 lut 2011, 15:11

fotki już nie są mi potrzebne... poradziłem sobie :)

UWAGA: Opis dotyczy naprawy w mojej Lybrze - nie jestem w stanie określić czy w moim samochodzie nie było coś "pokopane" w elektronice. Jeśli ktos ma jakieś uwagi, proszę o sprostowanie poniższego tekstu.


Cały ten system działa wraz z podgrzewaniem foteli, więc jeśli ktoś ma podgrzewanie a nie ma regulacji odcinka lędźwiowego to prawdopodobnie problem tkwi w samym przełączniku regulacji zamontowanym w fotelu kierowcy.

Gdy nie działa regulacja odcinka lędźwiowego i wszelkie ruszanie oparcia fotela zawodzi należy:
- sprawdzić, czy jest napięcie na złączce znajdującej się pod fotelem kierowcy (u mnie złączka 3-polowa) - napięcie na regulacje podawane jest po przekręceniu kluczyka w pozycję MAR.

Jeśli nie ma to należy sprawdzić stan bezpieczników znajdujących się pod kierownicą:
- bezpiecznik znajdujący się w górnej partii; bezpiecznik znajduje się na dołączonym niebieskim gnieździe bezpiecznika (u mnie 15A)
- bezpiecznik w górnej partii pierwszy z góry w prawej kolumnie (u mnie 25A a wg schematu 7,5A)

Jeśli są one dobre to należy sprawdzić przekaźnik 50A znajdujący się przy w/w bezpieczniku; czy cewka przekaźnika jest dobra.

Jeśli wszystko jest sprawne to należy sprawdzić, czy po przekręceniu kluczyka w pozycję MAR pojawia się napięcie w gnieździe przekaźnika (lewy i prawy otwór- zasilanie cewki)

Jeśli napięcie sterujące przekaźnikiem się pojawia to omomierzem trzeba sprawdzić przewody zasilające regulację odcinka ledzwiowego. W tym celu należy wyciągnąć przekaźnik B20 (ten w niebieskim dodatkowym gnieździe) i sprawdzić połączenie pomiędzy złączem pod fotelem a gniazdem tegoż bezpiecznika.

W moim przypadku okazało się, że w gnieździe opisywanego przekaźnika wypadła blaszka, brak połączenia pomiędzy przewodem a nóżką sterowania przekaźnika. Przekaźnik się nie załączał po przekręceniu stacyjki i nie załączał obwodu zasilania regulacji odcinka lędźwiowego.

Mam nadzieję, że kogoś tym tekstem naprowadzę przy poszukiwaniu zaginionego napięcia:)
było Uno 1.0, Bravo 1.2 16V, była Lybra LX SW 1.8 LPG, była Croma 1,9 150KM jest Lancia Ypsilon Platino 0.9 i Ford Galaxy

Awatar użytkownika
MICHO
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 709
Rejestracja: 26 sie 2011, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Lybra - nie działa regulacja lędźwi

Post autor: MICHO » 27 sie 2011, 15:47

Może mało istotna będzie moja wypowiedź ale tylko potwierdzę pierwszą diagnozę w niniejszym wątku :) Dokładnie w ten sam sposób ten sam problem został u mnie rozwiązany w dniu dzisiejszym! Nawet sobie nie zdawałem sprawy że rozwiązanie jest tak banalne :)
LANCIA LYBRA 1.9 JTD - odjechała w siną dal ...
FIAT TIPO 1.4 16V 2016

MojaWłoskaMiłość

Kris
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1185
Rejestracja: 13 lip 2010, 22:29
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Gorzyce (woj.śląskie)

Re: Lybra - nie działa regulacja lędźwi

Post autor: Kris » 28 sie 2011, 14:31

MICHO pisze:Może mało istotna będzie moja wypowiedź ale tylko potwierdzę pierwszą diagnozę w niniejszym wątku :) Dokładnie w ten sam sposób ten sam problem został u mnie rozwiązany w dniu dzisiejszym! Nawet sobie nie zdawałem sprawy że rozwiązanie jest tak banalne :)
Co było u Ciebie nie tak?
było Uno 1.0, Bravo 1.2 16V, była Lybra LX SW 1.8 LPG, była Croma 1,9 150KM jest Lancia Ypsilon Platino 0.9 i Ford Galaxy

kamikadzer
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 4
Rejestracja: 25 sty 2021, 14:36
Imię: Kamil

Re: Lybra - nie działa regulacja lędźwi

Post autor: kamikadzer » 31 mar 2021, 11:56

Kris pisze: 06 lut 2011, 15:11 fotki już nie są mi potrzebne... poradziłem sobie :)

UWAGA: Opis dotyczy naprawy w mojej Lybrze - nie jestem w stanie określić czy w moim samochodzie nie było coś "pokopane" w elektronice. Jeśli ktos ma jakieś uwagi, proszę o sprostowanie poniższego tekstu.


Cały ten system działa wraz z podgrzewaniem foteli, więc jeśli ktoś ma podgrzewanie a nie ma regulacji odcinka lędźwiowego to prawdopodobnie problem tkwi w samym przełączniku regulacji zamontowanym w fotelu kierowcy.

Gdy nie działa regulacja odcinka lędźwiowego i wszelkie ruszanie oparcia fotela zawodzi należy:
- sprawdzić, czy jest napięcie na złączce znajdującej się pod fotelem kierowcy (u mnie złączka 3-polowa) - napięcie na regulacje podawane jest po przekręceniu kluczyka w pozycję MAR.

Jeśli nie ma to należy sprawdzić stan bezpieczników znajdujących się pod kierownicą:
- bezpiecznik znajdujący się w górnej partii; bezpiecznik znajduje się na dołączonym niebieskim gnieździe bezpiecznika (u mnie 15A)
- bezpiecznik w górnej partii pierwszy z góry w prawej kolumnie (u mnie 25A a wg schematu 7,5A)

Jeśli są one dobre to należy sprawdzić przekaźnik 50A znajdujący się przy w/w bezpieczniku; czy cewka przekaźnika jest dobra.

Jeśli wszystko jest sprawne to należy sprawdzić, czy po przekręceniu kluczyka w pozycję MAR pojawia się napięcie w gnieździe przekaźnika (lewy i prawy otwór- zasilanie cewki)

Jeśli napięcie sterujące przekaźnikiem się pojawia to omomierzem trzeba sprawdzić przewody zasilające regulację odcinka ledzwiowego. W tym celu należy wyciągnąć przekaźnik B20 (ten w niebieskim dodatkowym gnieździe) i sprawdzić połączenie pomiędzy złączem pod fotelem a gniazdem tegoż bezpiecznika.

W moim przypadku okazało się, że w gnieździe opisywanego przekaźnika wypadła blaszka, brak połączenia pomiędzy przewodem a nóżką sterowania przekaźnika. Przekaźnik się nie załączał po przekręceniu stacyjki i nie załączał obwodu zasilania regulacji odcinka lędźwiowego.

Mam nadzieję, że kogoś tym tekstem naprowadzę przy poszukiwaniu zaginionego napięcia:)
Z fotela wychodzą mi dwie białe wtyczki, ale z podłogi jedna biała w której nie ma napięcia. Cewka przekaźnika działa, napięcie na gnieździe przekaźnika jest. Nie mogę jednak znaleźć :

Kod: Zaznacz cały

- bezpiecznik znajdujący się w górnej partii; bezpiecznik znajduje się na dołączonym niebieskim gnieździe bezpiecznika (u mnie 15A)
O co to może chodzić?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”