Ceny LPG

Róbta co chceta ;)

Moderator: giekso

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Ceny LPG

Post autor: Jam_Belfegor » 30 lis 2021, 9:08

Gepard pisze: 29 lis 2021, 23:38 Dodałbym jeszcze jedną kwestię - w tych wyliczeniach nikt nie bierze pod uwagę benzyny zużywanej przy odpalaniu. O ile w w trasie można to pominąc o tyle w jeździe po mieście dochodzi jeszcze litr, dwa benzyny.
wujekp pisze: 29 lis 2021, 23:20 Jeszcze jest inna kwestia. Porównujecie sobie litr do litra. Ale LPG nie pali tyle samo litrów co wahy. Nie zmienia to samego faktu opłacalności LPG, ale różnica jest nieco inna ...
:lol: nie tak nikt - napisałem że przy ok. 45-50% różnicy pomiędzy Pb/LPG oszczędność w granicach 40% >> to się nie wzięło z znikąd wiadomo że LPG leci 10-15% więcej niż Pb, poza tym na rozruch zawsze trochę Pb idzie do tego jakiś serwisik co roku + 50% droższy przegląd i tak nasze 50% oszczędności w różnicy w cenie paliwa topnieją do realnych powiedzmy 40% globalnie
FXX pisze: 30 lis 2021, 0:02 Nie wiem jak trzeba by jeździć, żeby spalić dwa litry benzyny na setkę w pośrednim wtrysku po mieście.
Dla przykładu MiTo 1.4 w jeździe typowo miejskiej - dojazdy do pracy po max. 15km, zakupy itd., czyli minimum kilka-kilkanaście uruchomień zimnego silnika na 100km i spalanie PB wychodzi na poziomie 0,6 (lato) - 0,8l (zima) na 100km.
Jednego zbiornika PB na pół roku - ot fanaberia, żeby układ benzynowy też popracował raz na jakiś czas, nie liczę :)
Moja RMIII 1.6 16V spala jakoś ok. 1l Pb na setkę, ale na własne życzenie. Ustawiony jest dostrzał minimalny paliwa przy wysokich obrotach, by nie robiło się za ubogo no i temp. przełączenia jest ok. 40 st. C albo i lepiej, żeby nie katować parownika i nie zalewać silnika nieprzetrawionym LPG ( a i tak trzeba pamiętać że parownik swoją pełną sprawność / wydajność osiąga na temperaturze roboczej cieczy).

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Ceny LPG

Post autor: FXX » 01 gru 2021, 23:50

mikee72 pisze: 30 lis 2021, 8:28 Kamil, chodziło mi o inflację i spadek siły nabywczej pieniądza.

Napisałeś, że LPG przy obecnych cenach PB, opłaca się jeszcze bardziej niż rok temu,
podając różnicę w cenach paliw - rok temu 2,10zł a obecnie 'aż' 2,83zł.

Zwróć uwagę na to, że rok temu kupiłbyś za ówczesną oszczędność 2,10zł: 0,49 litra E95 albo 0,96 litra gazu
a obecnie za 2,83zł kupiłbyś odpowiednio: 0,47 litra E95 albo 0,88 litra gazu. Czyli jakby mniej..
Biorąc pod uwagę inflację i spadek siły nabywczej naszej waluty to oczywiście masz zdecydowanie rację.

Jednak pisząc, że oszczędzamy jeszcze więcej, odnosiłem się do "tu i teraz" i obecnych cen. Dlaczego? Ponieważ coraz częściej czytam artykuły pseudodziennikarzy motoryzacyjnych na temat "czy LPG się jeszcze opłaca, bo tak mocno zdrożało...".
A tak jak napisałem, zwłaszcza teraz opłaca się jeździć na LPG z uwagi na jeszcze większą bezwzględną różnicę w cenie litra obu paliw.
Jam_Belfegor pisze: 30 lis 2021, 9:08Moja RMIII 1.6 16V spala jakoś ok. 1l Pb na setkę, ale na własne życzenie. Ustawiony jest dostrzał minimalny paliwa przy wysokich obrotach, by nie robiło się za ubogo no i temp. przełączenia jest ok. 40 st. C albo i lepiej, żeby nie katować parownika i nie zalewać silnika nieprzetrawionym LPG ( a i tak trzeba pamiętać że parownik swoją pełną sprawność / wydajność osiąga na temperaturze roboczej cieczy).
U mnie minimalnie podlewa PB powyżej 4k rpm, powyżej określonego obciążenia silnika. Temperaturę przełączenia na LPG mam ustawioną na 37 albo 38 st. C jak dobrze pamiętam :)
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Re: Ceny LPG

Post autor: MobiDoktorGSM » 02 gru 2021, 7:39

Bardzo Wam dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Moje zdanie pokrywa się z Waszym, wywołałem ten temat, bo sam, podobnie jak FXX, trafiam na przeróżne artykuły. I zwyczajnie lubię zweryfikować swoje myślenie z bardziej doświadczonymi miłośnikami motoryzacji ;)

A pomysł na dyskusję zrodził się stąd: artykuł.
Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: Ceny LPG

Post autor: mikee72 » 02 gru 2021, 8:17

Te wyliczenia z artykułu mają haczyk - dodatkowe spalanie benzyny, które mocno zniekształca całą kalkulację bo 12zł na ulicy nie leży. Tam jest napisane, że bliżej nie określony samochód palący średnio 8 litrów benzyny - jeżdżąc na gazie pali 10 litrów gazu (tak pewnie jest) i dodatkowo 2 litry benzyny na rozruch i dotryski. Tak może być, jeśli ktoś jeździ krótkie odcinki. W moich autach nie przekraczam średniej 0,5 litra benzyny na 100km, a też mam ustawiony dotrysk benzyny na dużych prędkościach obrotowych.
W większym aucie (np. takim jak Phedra) - które pali oczywiście więcej - te wyliczenia będą już o kant d..

Dodatkowo, należałoby się pochylić nad logiką tych wyliczeń redaktora:
skoro samochód z artykułu spala 8 litrów benzyny na 100km - to na 2 litrach benzyny przejeżdża około 25km,
a to znaczy, że ze 100km do przejechania na gazie - zostaje 75km :lol:
Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Ceny LPG

Post autor: Jam_Belfegor » 02 gru 2021, 8:56

Przeleciałem ten artykuł i szczerze mocno naciągany. Zarówno, ceny i to od samego zestawienia cen paliw, ilości etc. wszystko po to by zatrzeć granicę. Owszem taki przypadek opisany w artykule jest możliwy ale chyba mało prawdopodobny. Ja co jakiś czas weryfikuję sobie koszt całkowity zrobienia moim autem 100km owszem jest większy i nie ma co się czarować, ale na benzynie byłby znacząco większy zaś proporcja - oszczędność LPG skurczyła się nieznacznie i wciąż jest spora a jazda na LPG jest jak najbardziej opłacalna. Fakt nie zatankuje już butli poniżej 100zł, która spokojnie starczała na 450-600km jak to było kiedyś. Zatankowanie 50l wachy (na której zrobię nie wiele więcej) bardziej boli :) a 300'ówy nie walają się gdzie popadnie.

Awatar użytkownika
čučoriedka
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 56
Rejestracja: 07 lut 2020, 10:28
Imię: Jakub
Lokalizacja: Olomouc

Re: Ceny LPG

Post autor: čučoriedka » 02 gru 2021, 9:30

Taaak, zatankowac 80 l benzyny do Phedry a np. 2x po 37 litrow gazu... mniej boli :)
Peugeot Rifter 1.5 HDI 130 KM Allure / Peugeot 207 SW 1.4 73 KM

Awatar użytkownika
wujekp
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 6894
Rejestracja: 03 paź 2006, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Ceny LPG

Post autor: wujekp » 02 gru 2021, 20:30

mikee72 pisze: 02 gru 2021, 8:17 Te wyliczenia z artykułu mają haczyk - dodatkowe spalanie benzyny, które mocno zniekształca całą kalkulację bo 12zł na ulicy nie leży. Tam jest napisane, że bliżej nie określony samochód palący średnio 8 litrów benzyny - jeżdżąc na gazie pali 10 litrów gazu (tak pewnie jest) i dodatkowo 2 litry benzyny na rozruch i dotryski. Tak może być, jeśli ktoś jeździ krótkie odcinki. W moich autach nie przekraczam średniej 0,5 litra benzyny na 100km, a też mam ustawiony dotrysk benzyny na dużych prędkościach obrotowych.
W większym aucie (np. takim jak Phedra) - które pali oczywiście więcej - te wyliczenia będą już o kant d..

Dodatkowo, należałoby się pochylić nad logiką tych wyliczeń redaktora:
skoro samochód z artykułu spala 8 litrów benzyny na 100km - to na 2 litrach benzyny przejeżdża około 25km,
a to znaczy, że ze 100km do przejechania na gazie - zostaje 75km :lol:
Cóż można powiedzieć o tym artykule? W zasadzie zacytować moje motto :D

Założenia przyjęte pod przyjętą tezę i jak już napisaliście mocno naciągane.
Pozdrawiam
Wujek (p)
Lancia Delta III 1.8 tbi, Fiat Croma 2.4
była: Lancia Kappa 2.0T, "Lancia" Voyager/Chrysler T&C 3.8

Liczby nie kłamią, ale kłamcy liczą ...
Jeśli chcesz do mnie napisać wybierz raczej maila zamiast PW - wujekp(małpa)lanciapolska.org - mogę odpowiadać z opóźnieniem na PW :)

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Ceny LPG

Post autor: FXX » 02 gru 2021, 21:16

MobiDoktorGSM pisze: 02 gru 2021, 7:39 Bardzo Wam dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Moje zdanie pokrywa się z Waszym, wywołałem ten temat, bo sam, podobnie jak FXX, trafiam na przeróżne artykuły. I zwyczajnie lubię zweryfikować swoje myślenie z bardziej doświadczonymi miłośnikami motoryzacji ;)

A pomysł na dyskusję zrodził się stąd: artykuł.
Dokładnie ten sam artykuł czytałem, nie wiem w jakim celu, ale napakowany bzdurami okrutnie...

Już na samym początku kłamstwo:
W praktyce jazda na LPG kosztuje obecnie dokładnie tyle, ile kosztuje jazda na benzynie – a więcej niż płaca za przejechanie 100 km właściciele diesli
Różnica ilościowa na niekorzyść autogazu łatwo sięga 30 proc.
Chyba przy starej instalacji mieszalnikowej, bo nie przy obecnych instalacjach IV, V i VI generacji.
Pod koniec listopada 2019 roku litr LPG kosztował 2 zł za litr, podczas gdy za litr benzyny 95 trzeba było zapłacić ok. 4,90 zł
Świetna manipulacja, kto pamięta cenę LPG z 2019 roku?
Na początku listopada LPG jeszcze czasami kosztował ok. 2zł, ale już drożał i pod koniec listopada to częściej kosztował w okolicach 2,20-2,40zł, a w grudniu po 2,50zł :)
jeśli auto na benzynie spala średnio ok. osiem l benzyny na 100 km, to nie ma co liczyć na to, że zadowoli się mniej niż 10 litrami LPG na 100 km. Teraz dołóżmy do 10 litrów gazu półtora litry benzyny – bo zimny silnik startuje na benzynie i właśnie w fazie rozgrzewania się zużywa najwięcej paliwa. Dodajmy, że zdecydowana większość współczesnych aut podczas jazdy na gazie potrzebuje niewielkiej ilości benzyny do chłodzenia wtryskiwaczy benzynowych, których nie można ot tak całkowicie wyłączyć. Teraz policzmy: 10 litrów LPG kosztuje 34 zł, dodajemy 12 zł za benzynę – wychodzi 46 zł za przejechanie 100 km na LPG. A 8 litrów benzyny to wydatek… 48,3 zł
Kolejna bzdura, jeśli samochód spala 8l PB, to spokojnie się zadowoli ilością poniżej 10l LPG. 1,5l to chyba przy odcinkach rzędu 3-4km i za każdym razem odpalaniu zimnego silnika. Tylko czy wtedy jest sens zakładać LPG?
Kolejna kwestia - piszą 1,5l LPG, a potem w zestawieniu kosztów liczą już 2l, niby tylko 3zł, ale grosz do grosza... Poza tym dla wtrysku pośredniego jest ta wartość abstrakcją nawet w ruchu wielkomiejskim. Zwłaszcza dla samochodu spalającego 8l PB.

Natomiast jeśli ktoś chce brać pod uwagę wtrysk bezpośredni, którego wtrysków nie można ot tak wyłączyć, to znowuż przyjęte są złe wartości, bo dotrysk benzyny jest owszem cały czas, ale spalanie LPG oscyluje zazwyczaj wtedy w granicach spalania na PB.

Generalnie pan Brzeziński mocno popłynął, ale chyba nikt nie ma już złudzeń dot. jakości, a raczej jej braku w artykułach AŚ.
wujekp pisze: 02 gru 2021, 20:30Cóż można powiedzieć o tym artykule? W zasadzie zacytować moje motto :D

Założenia przyjęte pod przyjętą tezę i jak już napisaliście mocno naciągane.


: ok2 : : ok2 : : ok2 :
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Ceny LPG

Post autor: Jam_Belfegor » 03 gru 2021, 11:09

wujekp pisze: 02 gru 2021, 20:30 Cóż można powiedzieć o tym artykule? W zasadzie zacytować moje motto :D
Założenia przyjęte pod przyjętą tezę i jak już napisaliście mocno naciągane.
Dobrze powiedziane : ok2 : bo dokładnie taki jest ten artykuł, ponaciągany gorzej jak guma z majtek, ale finalnie wszystko się spięło teza została potwierdzona :lol: granulacje dla autora, zapewne nawet nie posiadającego taczki z LPG na pokładzie.

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Re: Ceny LPG

Post autor: MobiDoktorGSM » 03 gru 2021, 12:21

FXX pisze: 02 gru 2021, 21:16 Generalnie pan Brzeziński mocno popłynął, ale chyba nikt nie ma już złudzeń dot. jakości, a raczej jej braku w artykułach AŚ.
I to mnie chyba właśnie zasmuciło / przeraziło najbardziej. Kiedyś lubiłem czytać artykuły wychodzące z tej redakcji. Dziś jakoś tak właśnie.. nijak się maja.
Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: Ceny LPG

Post autor: mikee72 » 20 gru 2021, 21:49

Jako ciekawostkę wrzucam zdjęcie paragonu z tankowania we Francji..
Po czymś takim - żadne 3.50zł za litr gazu już nie boli :lol:
2021-08-28 Francja.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

Młody Maniak
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 189
Rejestracja: 06 sie 2017, 23:31
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Staroźreby

Re: Ceny LPG

Post autor: Młody Maniak » 21 gru 2021, 5:29

mikee72 pisze: 20 gru 2021, 21:49 Jako ciekawostkę wrzucam zdjęcie paragonu z tankowania we Francji..
Po czymś takim - żadne 3.50zł za litr gazu już nie boli :lol:
2021-08-28 Francja.JPG
Pracujesz we Francji?
Pozdrawiam Młody Maniak

Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: Ceny LPG

Post autor: mikee72 » 21 gru 2021, 7:52

To paragon z sierpnia - z wojaży wakacyjnych. Pracuję w Polsce, a we Francji wydawałem zarobione tutaj pieniądze :wink:
Dodam tylko, że tankując gaz w tej cenie - naszła mnie myśl, czy nie taniej będzie jechać na benzynie uzupełnionej wcześniej w Andorze..
(zwracam uwagę na podatek VAT na paliwo)
2021-08-16 Andora.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Ceny LPG

Post autor: FXX » 21 gru 2021, 8:18

Jakbym zarabiał tyle ile mój odpowiednik we Francji to nawet by mnie nie bolała taka cena :)

Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Ceny LPG

Post autor: volf » 21 gru 2021, 9:18

mikee72 pisze: 21 gru 2021, 7:52 (zwracam uwagę na podatek VAT na paliwo)
20% na LPG i 4,5% na benzynę?
Ciekawe czy diesel też ma 4,5% :?:
KAPPA TDS & JTD

ODPOWIEDZ

Wróć do „::: Hyde Park :::”