JEST WYROK! Bezpodstawne zatrzymanie prawa jazdy

Róbta co chceta ;)

Moderator: giekso

Awatar użytkownika
mrozek
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 38
Rejestracja: 02 wrz 2016, 12:59
Imię: Piotr
Lokalizacja: Toruń

JEST WYROK! Bezpodstawne zatrzymanie prawa jazdy

Post autor: mrozek » 20 wrz 2017, 21:01

Blisko rok temu zatrzymano mi prawo jazdy na trzy miesiące z powodu rzekomego przekroczenia prędkości o 56 km/h na Moście Zawackiej. Z kompletnie niewytłumaczalnych powodów jest to "teren zabudowany". Jest tam ograniczenie do 70 km/h. Zdecydowana większość kierowców przekracza tę prędkość. Spróbujcie jechać tam 70... wyprzedzą Was nawet ciężarówki. Jest to idealne miejsce dla policji do polowania i wyrabiania planu. Od początku kwestionowałem pomiar. Byłem pewny, że jechałem 100 km/h, Na liczniku trzymałem ok. 105 km/h, realnie liczniki zawyżają prędkość, więc w rzeczywistości było kilka km/h mniej. Po zatrzymaniu mnie pokazano mi film, na którym policja ewidentnie zbliża się do mnie w trakcie pomiaru. Mój pojazd stale rośnie w kadrze. Videorejestrator nie wskazuje prędkości pojazdu jadącego przed nim. Wskazuje prędkość radiowozu, w którym jest zamontowany. Dlatego warunkiem pomiaru jest taka sama odległość od pojazdu na początku i na końcu pomiaru. Policjanci "mierzą" z dużej odległości, zwykle z kilkuset metrów. Kamera pracuje na zoomie, w moim przypadku 22x. Odcinek pomiaru to tylko 100 m, czyli przy takich prędkościach ok. 3 sekundy.
Zaproponowano mi mandat 500 zł, 10 punktów i odebrano prawo jazdy na 3 miesiące. Nie zgodziłem się i sprawa trafiła do sądu. Prawa jazdy oczywiście mi nie oddano. W czasie oczekiwania na sprawę w sądzie, Urząd Miejski wydał decyzję o zatrzymaniu, dając wiarę wersji policji, która utrzymywała, że pomiar nie budzi żadnych wątpliwości. Odwołałem się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które również dało wiarę policji, nie starając się zweryfikować moich wątpliwości. Minęły 3 miesiące i oddano mi prawo jazdy. Odbyły się trzy rozprawy w sądzie. Na pierwszej jeden z policjantów powiedział, że możliwe, że pomiar nie jest prawidłowy, oni na tak małym ekranie nie widzą czy się zbliżają czy nie... zresztą nie miał wtedy szkolenia z wideorejestratorów i to nie on dokonał pomiaru, tylko kolega :-) Na drugiej rozprawie pojawił się ten kolega. Był butny i utrzymywał, że wszystko było w porządku. Kiedy pokazałem mu wydruk klatek z filmu (pierwsza i ostatnia klatka z pomiaru) i zapytałem, czy pojazd "rośnie" w kadrze, czy nie? Powiedział, że on tego nie będzie oceniał. Na wydruku widać, ze mój pojazd rośnie o ok. 20%.
Sędzia postanowił dopuścić dowód z opinii biegłego z zakresu metrologii i pomiaru prędkości pojazdów. Opinia potwierdziła moją wersję wydarzeń. Biegły uznał, że pomiar został wykonany niezgodnie z instrukcją obsługi urządzenia pomiarowego, a moją prędkość oszacował ma 99 km/h. Policja zawyżyła wynik o 27 km/h tj. o ponad 20%.
Policja natychmiast zmieniła wniosek o ukaranie z przekroczenia prędkości o 56 km/h na przekroczenie o 29 km/h i zażądała 200 zł grzywny i obciążenia mnie kosztami sądowymi (ok. 2000 zł). Zwróciłem się do sądu, że tylko z powodu niekompetencji policji sprawa trafiła na wokandę. Gdyby na moście zaproponowano mi 200 zł i 4 pkt. karne, przyjąłbym mandat i nie byłoby tematu. Sędzia przyznał mi rację i stwierdził, że jeśli w tej sprawie mamy choćby otrzeć się o sprawiedliwość, to nie mogę być obciążony tymi kosztami.
Czas na drugi etap. Muszę wnieść o wznowienie postępowania administracyjnego i zażądać unieważnienia decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy. Kto wie jakie skutki prawne może to mieć w przyszłości.
Następnym krokiem będzie sprawa w sądzie cywilnym o zadośćuczynienie. Dojeżdżałem ponad 70 km do pracy, miałem rehabilitację ręki na drugim końcu miasta. Uciążliwość była ogromna. Moja wolność została poważnie ograniczona. Trzeba będzie skarżyć policję, jakkolwiek zapłacimy wszyscy z podatków, ale bez obaw! Ten biznes ma sens! Jeśli przyjmiemy średnią wielkość mandatu równą 250 zł i ok. 20 mandatów dziennie, to jeden radiowóz może dostarczyć rocznie ponad 1.8 mln zł. Ewentualne zadośćuczynienie nie uszczupli zbytnio tego budżetu.
Wątkiem pobocznym w tej sprawie była seria skarg, które złożyłem na policjanta, który mnie w to wpakował.
Wyszedł na drogę bez kamizelki, a tuż po zabraniu mi prawa jazdy przekroczył na tym samym moście prędkość o 19 km/h.
Dowiedziałem się tego z filmu z wideorejestratora, który objął nieco więcej niż moją sprawę. Policjantka prowadząca sprawę umorzyła ją, nie znajdując danych dostatecznie udowadniających podejrzenie popełnienia czynu. Miałem z nią bardzo ostrą rozmowę, wytknąłem jej, że chroni kolegę, udało mi się zepsuć jej dzień Jakkolwiek złożyłem zażalenie i z pomocą prasy udało się doprowadzić do ukarania policjanta. Aby tak się stało, przeprowadzono eksperyment procesowy (!), który miał sprawdzić, czy wideorejestrator działa poprawnie. Cóż... w moim przypadku nikt się takimi pierdołami nie przejął. Ostatecznie jednak dostał mandat i... aż się wyżalił przed sądem, że zasypuję go skargami i jak to powiedział: "nawet dostałem mandat!" :-)
Jego koleżanka, która starała się go uchronić przed mandatem, reprezentowała policję przed sądem w mojej sprawie. Widziałem, jak się witali na sądowym korytarzu, znają się dobrze. No cóż, tym razem się nie udało zamieść pod dywan.
Jest jeszcze jedna skarga. Komendant wstrzymał się do czasu wyroku sądu i na piśmie zobowiązał się do przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego wobec funkcjonariuszy, jeśli sąd stwierdzi nieprawidłowości związane z pomiarem. Przypomniałem już o tym Panu Komendantowi. Pewnie będzie wesoło.
Czas na drugą rundę!

FILM:
1 pomiar 126kmh a.jpg
2 pomiar 120kmh a.jpg
02 a.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI 7DCT 140 KM
Nissan Qashqai II Crossover Tekna 4x4 1.6 130KM
____________________
Były: Lancia Delta 1.4 Multiair 140 KM Silver, Ford Focus III Sedan Facelifting 1.5 TDCi 95KM , Bravo 1.4 16v Multiair 140 KM Dynamic, Croma 1.9 150KM Dynamic FL automat DPF, Stilo Multiwagon JTD 1.9 115 KM Dynamic, Grande Punto 1.4 8v Dynamic/Estiva, Multipla 1.6 SX LPG, Panda 1.2 Dynamic, Uno 1.5 S.i.e. , Wartburg 1.3, Wartburg 353, 126p

Awatar użytkownika
Flyman
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 3456
Rejestracja: 08 lis 2005, 0:00
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: WPR

Re: JEST WYROK! Bezpodstawne zatrzymanie prawa jazdy

Post autor: Flyman » 20 wrz 2017, 21:17

Jestem pod wrażeniem.
Masz, Kolego, zacięcie i nerw.
Gratuluję i podziwiam!

Awatar użytkownika
grodek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2019
Rejestracja: 03 mar 2010, 22:49
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rybnik

Re: JEST WYROK! Bezpodstawne zatrzymanie prawa jazdy

Post autor: grodek » 20 wrz 2017, 21:23

I to jest prawidłowa postawa obywatela tępiącego patologie służb mundurowych. Chcieli Cię załatwić, nabić darmowych punktów, i jednocześnie Cię zgnoić. Bardzo dobrze że nie dałeś sobie w kasze dmuchać.

________________________________

Wysłane z Tapatalka


Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11973
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Re: JEST WYROK! Bezpodstawne zatrzymanie prawa jazdy

Post autor: topcio » 20 wrz 2017, 21:41

: ok2 : gratuluję wytrwałości.
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Awatar użytkownika
faraon
Moderator Globalny
Moderator Globalny
Posty: 7280
Rejestracja: 09 gru 2009, 21:50
Skype: nie używam
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: JEST WYROK! Bezpodstawne zatrzymanie prawa jazdy

Post autor: faraon » 20 wrz 2017, 21:44

Ja czytuję posty kol. mrozek na forum FKP. Są bardzo rozsądne i wyważone.
Ale nie ma sie co dziwić. Doświadczenie i umiejetność poruszania się w "meandrach" prawa jest tutaj nr 1.
Piotrze = mrozek (mógłbyś BTW uzupełnic profil ;) ) - witamy Cię w naszej społeczności i bądź nam tak pomocny jak na cyt. wyżej forum.
Samochodem kieruje głowa. Ręce i nogi to tylko robole ...
Niewidomy może jeździć samochodem ..... - jako pasażer ....

ZAPRASZAM DO SKLEPIKU KLUBOWEGO - TAKICH GADŻETÓW NIE KUPISZ NIGDZIE :!: :!: :!: <<<- klik

Kappa Coupe 3.0 24v automat nr 191 - 1997 - KLIK
FIAT Croma II; 2.4 M-Jet automat - 2008 - KLIK
była =>Kappa SW 2.0 20v + LPG - 1997 - KLIK
była =>Delta HPE 1,6 + LPG Vialle - 1999 - KLIK
Były: Syrena 105 (1974, 1979); PF 125p (1980, 1987); Polonez (1989); MB W123 (1983); Palio weekend (1998); IVECO TD (1998)

Awatar użytkownika
Maniak
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 4037
Rejestracja: 21 sty 2014, 21:25
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Staroźreby

Re: JEST WYROK! Bezpodstawne zatrzymanie prawa jazdy

Post autor: Maniak » 20 wrz 2017, 21:50

8-O 8-O 8-O ni do wiary : ok2 : bravo Ty.
Pozdrawiam brać klubowiczów
Kappa 2.0, 2.4, 3.0, 2.4TD WSZYSTKIE CZĘŚCI!
Tel. 606 692 044 Jak by co było trzeba.
Piaskowanie i zabezpieczenia antykorozyjne.

giekso
Moderator
Moderator
Posty: 1533
Rejestracja: 13 lis 2009, 11:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Dębica

Re: JEST WYROK! Bezpodstawne zatrzymanie prawa jazdy

Post autor: giekso » 20 wrz 2017, 22:04

Szacun

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Jedyna szczerość jaka jest mi dozwolona polega na wyznaniu, że szczerość jest mi niedozwolona.

>>> Lancia Phedra 2.2 HDI 2004r <<<

Była: Lancia K 2.0 V.I.S. Berlina

Awatar użytkownika
Snail
Sekretarz
Sekretarz
Posty: 4424
Rejestracja: 10 wrz 2012, 22:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Starachowice / Poznań

Re: JEST WYROK! Bezpodstawne zatrzymanie prawa jazdy

Post autor: Snail » 20 wrz 2017, 22:33

: brawa : : brawa : : brawa : : brawa : : brawa : : brawa :
Masz u mnie dużą flaszkę za tą robotę
Moja Lancia się nie psuje. Ona jest po prostu notorycznie udoskonalana...

Awatar użytkownika
mrozek
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 38
Rejestracja: 02 wrz 2016, 12:59
Imię: Piotr
Lokalizacja: Toruń

Re: JEST WYROK! Bezpodstawne zatrzymanie prawa jazdy

Post autor: mrozek » 20 wrz 2017, 23:29

Dziękuję za miłe słowa! Wkrótce wszystko ładnie uzupełnię i pewnie będę częściej tu bywał :-)

Pozdrawiam,

PM
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI 7DCT 140 KM
Nissan Qashqai II Crossover Tekna 4x4 1.6 130KM
____________________
Były: Lancia Delta 1.4 Multiair 140 KM Silver, Ford Focus III Sedan Facelifting 1.5 TDCi 95KM , Bravo 1.4 16v Multiair 140 KM Dynamic, Croma 1.9 150KM Dynamic FL automat DPF, Stilo Multiwagon JTD 1.9 115 KM Dynamic, Grande Punto 1.4 8v Dynamic/Estiva, Multipla 1.6 SX LPG, Panda 1.2 Dynamic, Uno 1.5 S.i.e. , Wartburg 1.3, Wartburg 353, 126p

Awatar użytkownika
batman
Wiceprezes Lancia Klub Polska
Wiceprezes Lancia Klub Polska
Posty: 1629
Rejestracja: 08 sie 2011, 19:11
Imię: Artur
Lokalizacja: Gliwice

Re: JEST WYROK! Bezpodstawne zatrzymanie prawa jazdy

Post autor: batman » 21 wrz 2017, 8:37

Gratuluję wytrwałości : ok2 :
Gdyby więcej osób podeszło do tematu tak jak Ty, może nie byłoby takiego naginania prawa przez osoby które powinny je reprezentować :nono:
Powodzenia w dalszym postępowaniu :)
Były: Fiat 125p, Fiat 126p (5 szt.), Trabant 1,1 kombi, Skoda Favorit, Lancia Delta 1,6 ie '94, Lancia Y elefantino blue '97, Opel Vectra B'98, Lancia Y 1,2 8V '95, Fiat Punto 1,1 SX '96, Fiat Linea 1,4 16V T-Jet (wylądował pod czołgiem :) ), Fiat Seicento 0,9 '99
Są: Lancia Y elefantino rosso 1,4 16V '00, Fiat Stilo 1,6 16V '02, Lancia Y LS 1,2 16V '00, Lancia Ypsilon 1,2 16V '04
"Się robi" - Lancia Y 1,4 T-Jet Martini : yesyes : (planowany efekt - 180 KM i 300 Nm przy ok 940 kg masy)
LANCIA .... to jest choroba, chyba nieuleczalna :lol:


Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5037
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: JEST WYROK! Bezpodstawne zatrzymanie prawa jazdy

Post autor: Bichoń » 21 wrz 2017, 10:53

I ja przyłączam się do gratulacji.
Policjanci to obywatele i obowiązują ich te same prawa. Do tego biorą pieniądze za chronienie nas, w zamian za co otrzymują od społeczeństwa mandat na środki przymusu - ale nadużywanie tego mandatu powinno być piętnowane i surowo karane.
Kropla drąży kamień.

Awatar użytkownika
Energetyk
Przedstawiciel Regionalny
Przedstawiciel Regionalny
Posty: 1222
Rejestracja: 18 wrz 2015, 20:14
Imię: Daniel
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: JEST WYROK! Bezpodstawne zatrzymanie prawa jazdy

Post autor: Energetyk » 21 wrz 2017, 11:34

No ostro się zawziąłeś, gratuluję. Szkoda że przy takim tempie przeciętny człowiek machnie na to ręką, a policja nie uczy się na błędach i sieje herezje dalej.
Była: Lancia Kappa 2.0 20V Turbo
Jest: Volvo V70 II 2.4 20V

Awatar użytkownika
michal1045
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1645
Rejestracja: 25 lis 2009, 16:31
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź

Re: JEST WYROK! Bezpodstawne zatrzymanie prawa jazdy

Post autor: michal1045 » 21 wrz 2017, 21:11

8-O Jestem pod wrażeniem Twojej wytrwałości! 8-O Przyłączam się do gratulacji!
Pozdrawiam Michał, syn Geparda
Y 1.2 8v Cosmopolitan + Delta 1.4 Tjet 120 KM LPG
Są jeszcze Y 1.2 8v Marie Clarie + BX 1.9 TRI + Xsara Picasso 2.0 HDI + Dodge Grand Caravan 2007
Były Kappa SW 2.4 TDS, Y 1.2 16v, Piaggio ZIP 2010, Phedra 2.0 JTD
Obrazek

Awatar użytkownika
Krawiec1
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 212
Rejestracja: 17 sty 2014, 18:24
Lokalizacja: RDE/WGR

Re: JEST WYROK! Bezpodstawne zatrzymanie prawa jazdy

Post autor: Krawiec1 » 22 wrz 2017, 7:06

jesteś GOŚĆ! brawo za odwagę i upór!

Awatar użytkownika
Duch-Dziadka
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5269
Rejestracja: 13 maja 2007, 0:00
Lokalizacja: Czarnków/Poznań

Re: JEST WYROK! Bezpodstawne zatrzymanie prawa jazdy

Post autor: Duch-Dziadka » 22 wrz 2017, 9:20

I ja przyłączam się do gratulacji i szacunek za wytrwałość.

Ostatnio własnie o tym wypowiadał się Emil Rau. Cała głupota policjantów polega właśnie na tym ze dokonują pomiaru na krótkim odcinku drogi. W ten sposób jest im łatwiej ukarać, ale jeśli trafi się ktoś dociekliwy to w sądzie większość takich spraw przegrywają policjanci.

Gdyby ten pomiar był wykonywany na długości 500 metrów albo więcej to nie było by możliwości podważenia tego mandatu.

Ja na Twoim miejscu próbowałbym to nagłośnić jako przykład, że policja nie może w ten sposób działać. :)
Giulietta Veloce 2016r

ODPOWIEDZ

Wróć do „::: Hyde Park :::”