Delta III - demontaż poduszki powietrznej kierowcy bez przebijania

grzesik_w
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 57
Rejestracja: 31 maja 2013, 18:45
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Łódź

Delta III - demontaż poduszki powietrznej kierowcy bez przebijania

Post autor: grzesik_w » 23 paź 2019, 10:41

Czołem.
Chcę wymienić przyciski na kierownicy w Delcie III. Do tego muszę zdemontować poduchę. Wiadomo - są z tyłu dwa miejsca, gdzie trzeba przebić kierownicę. Wtedy jest najłatwiej. Nie chcę jednak się tłumaczyć przy sprzedaży, że auto miało wymienianą poduszkę. Czy jest możliwość demontażu bez przebijania kierownicy z tyłu?

toreider
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 236
Rejestracja: 11 kwie 2017, 21:44
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Delta III - demontaż poduszki powietrznej kierowcy bez przebijania

Post autor: toreider » 23 paź 2019, 11:53

Nie znam innego sposobu , przecież jakoś trzeba zwolnić zaczepy a inaczej jak przez wspomniane otwory nie dojdziesz
Były
Fiat Punto I 1,4 75 KM
Fiat Brava 1,2 80 KM
Opel Vectra C 1,6 101 KM
Fiat Grande Punto 1,4 16V 95 KM
Lancia Delta III 1,4 120 KM bi-colore
Jest
Lancia Ypsilon 843 Platino 1,4 95 KM rok 2004
Fiat 500X 1,6 e-torq

ceva
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2018, 18:42
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Sierpc

Re: Delta III - demontaż poduszki powietrznej kierowcy bez przebijania

Post autor: ceva » 23 paź 2019, 13:07

grzesik_w pisze: 23 paź 2019, 10:41 Czy jest możliwość demontażu bez przebijania kierownicy z tyłu?
Oczywiście że jest. Trzeba zdemontować osłonę kolumny kierowniczej i ustawiając kierownicę w pozycji przekręconej o ok. 90st w jedną i drugą stronę. W takim położeniu kierownicy jest dostęp do dwóch prostokątnych otworów z tyłu piasty koła kierownicy w których będzie widać i będzie możliwość zwolnienia zaczepów poduszki. Do zwolnienia ich można użyć zagiętego pod kątem prostym w połowie długości małego śrubokręta płaskiego (dł.ok.15 cm).

Zdjęcie jeśli potrzebne to dołączę późnym wieczorem.
Lancia Delta III T-jet 120 KM ORO

grzesik_w
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 57
Rejestracja: 31 maja 2013, 18:45
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Łódź

Re: Delta III - demontaż poduszki powietrznej kierowcy bez przebijania

Post autor: grzesik_w » 23 paź 2019, 13:16

Na forum Fiata Punto jest sposób polegający na tym, że zdejmuje się osłonę kolumny kierownicy, przekręca kierownicę 90 stopni i zwalnia zaczepy przez kwadratowy otwór będący z tyłu. Myk jest tylko podobno taki, że są dwa rodzaje kierownic w jednej się da a w drugiej nie. Nie wiem jak to wygląda w Delcie. Próbowałem trochę gmerać w tym otworze, ale się nie udało. Ciężko tam też zajrzeć w ten otwór żeby zobaczyć czy jest dostęp do zaczepu. Może ktoś próbował i ma sugestie jakiego narzędzia użyć?
Jak się popatrzy na zdjęcia to wydaje się, że powinno się dać zwolnić zaczepy przez te otwory. Tylko coś nie mogę tego w żąden sposób zrobić:
https://tiny.pl/tl8r8
https://tiny.pl/tl8rz
Oczywiście że jest. Trzeba zdemontować osłonę kolumny kierowniczej i ustawiając kierownicę w pozycji przekręconej o ok. 90st w jedną i drugą stronę. W takim położeniu kierownicy jest dostęp do dwóch prostokątnych otworów z tyłu piasty koła kierownicy w których będzie widać i będzie możliwość zwolnienia zaczepów poduszki. Do zwolnienia ich można użyć zagiętego pod kątem prostym w połowie długości małego śrubokręta płaskiego (dł.ok.15 cm).

Zdjęcie jeśli potrzebne to dołączę późnym wieczorem.
O widzisz - napisałem moją odpowiedź w czasie, kiedy Ty już napisałeś swoją. Ale dokładnie o to samo mi chodziło.
Popróbuję z tym śrubokrętem - bo to chyba kwestia właściwego narzędzia. Jakbyś miał jakieś zdjęcia, to byłbym wdzięczny.

grzesik_w
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 57
Rejestracja: 31 maja 2013, 18:45
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Łódź

Re: Delta III - demontaż poduszki powietrznej kierowcy bez przebijania

Post autor: grzesik_w » 24 paź 2019, 19:44

Gmeram, gmeram i za nic nie mogę zwolnić tego zatrzasku. Niby go czuję pod śrubokrętem, ale nie chce puścić. W jaki sposób wygiąć narzędzie i jak je włożyć, żeby zwolnić ten diabelny zatrzask?

Awatar użytkownika
Helios
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2274
Rejestracja: 20 cze 2008, 0:00
Lokalizacja: Legnica

Re: Delta III - demontaż poduszki powietrznej kierowcy bez przebijania

Post autor: Helios » 24 paź 2019, 19:51

W GP jest ten sam motyw, próbowałem "nieinwazyjnie" ale nic z tego - tzn ja nie umiem : gafa :
Robiąc dziurki w zaślepkach jest spoko, w sumie nic potem nie widać, no chyba, że ktoś będzie się przyglądał ;)
https://www.youtube.com/watch?v=9iYNwnTa_jk
To filmik z Fiata GP.
PS: Nie liczcie, że pójdzie wam tak łatwo jak na filmiku, to duża wprawa :-P

grzesik_w
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 57
Rejestracja: 31 maja 2013, 18:45
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Łódź

Re: Delta III - demontaż poduszki powietrznej kierowcy bez przebijania

Post autor: grzesik_w » 24 paź 2019, 21:48

Niestety wymiękłem. Zrobiłem otwory z tyłu. Nawet znalazłem tą instrukcję poniżej, ale nie udało mi się odpowiednio zwolnić zatrzasków:
https://youtu.be/juzPIwWGGgQ?t=209
Może instrukcja komuś się przyda.
Najpierw jest pokazany sposób z przebijaniem, a potem ze zdjęciem osłony kolumny.

ceva
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2018, 18:42
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Sierpc

Re: Delta III - demontaż poduszki powietrznej kierowcy bez przebijania

Post autor: ceva » 19 lis 2019, 11:42

Miałem wstawić zdjęcia z rozmieszczeniem zaczepów poduszki w widoku z tyłu poduszki, ale się spóźniłem, a potem zapomniałem...
Wstawiam więc zdjęcia "sprytnego narzędzia" i piasty kierownicy na dowód, że "się da". ;)
P1030610.JPG
P1030611.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Lancia Delta III T-jet 120 KM ORO

grzesik_w
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 57
Rejestracja: 31 maja 2013, 18:45
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Łódź

Re: Delta III - demontaż poduszki powietrznej kierowcy bez przebijania

Post autor: grzesik_w » 15 sty 2020, 1:23

Dzięki za zdjęcia. Faktycznie jak sobie popatrzyłem na te zaczepy po zdjęciu poduchy to takie narzędzie powinno dać radę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”