Ustawienie świateł - jakie są wytyczne?

Awatar użytkownika
horses
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1354
Rejestracja: 26 mar 2012, 19:41
Imię: Adam
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawienie świateł - jakie są wytyczne?

Post autor: horses » 10 lip 2013, 14:27

Jak wygląda sprawa ustawienia świateł w samochodzie.

OK, jedziemy na przegląd (lub do warsztatu) ludzie tam mają urządzenie i ustawiają. No i... jakie są wytyczne ustawienia na takowym urządzeniu. Bo możemy je odsunąć od samochodu, ustawić na różnej wysokości bla bla i tak dalej.

Pytam, bo jak ostatnio mi ustawili światła na stacji diagnostycznej to świecą w ziemię, jeździć się nie da.
- Żeby koń o swej sile wiedział, żaden by na nim nie siedział -
Obrazek

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Re: Ustawienie świateł - jakie są wytyczne?

Post autor: Nat » 10 lip 2013, 16:23

Może wcześniej dawałeś w niebo, przyzwyczaiłeś się, i teraz NORMALNIE ustawione światła wzbudzają Twoje zdziwienie....
maszyna do kontroli świateł ma juz ustawienia. Reszta to zabawa regulatorem (albo przyciskiem, jeśli elektryczne ustawianie)
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Ustawienie świateł - jakie są wytyczne?

Post autor: FXX » 10 lip 2013, 16:43

Albo ustaw sobie sam:
Obrazek
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
horses
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1354
Rejestracja: 26 mar 2012, 19:41
Imię: Adam
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawienie świateł - jakie są wytyczne?

Post autor: horses » 10 lip 2013, 19:01

Wiesz jak mi się światła kończą w ziemi hmm jakieś 10m przed samochodem to można cholery dostać. Zmierzę przy okazji gdzie snop się urywa.

Jakie maszyna ma ustawienia, bo najczęściej to jest jakiś taki "analogowy" wynalazek który widuję od 20 lat.
- Żeby koń o swej sile wiedział, żaden by na nim nie siedział -
Obrazek

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Re: Ustawienie świateł - jakie są wytyczne?

Post autor: Nat » 10 lip 2013, 19:09

Po prostu rzeczy analogowe są mniej awaryjne od cyfrowych, a często równie skuteczne :)

U Alfaholików jest opis (zresztą nie tylko tam)
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Ustawienie świateł - jakie są wytyczne?

Post autor: FXX » 10 lip 2013, 19:25

Jeśli regulacja w Twojej Dedrze działa i jest do niej dostęp to zrób sobie to sam wg. grafiki która Ci podałem i opisu który znajduje się pod linkiem podanym przez Nata.
Wczoraj sam u siebie ustawiałem światła wg. tego schematu i w eLearnie (serwisówka) do 156 również miałem dokładnie ten sam opis. Tyle, że przy ksenonie pokrętła są tak umieszczone, że wyczerpałem limit przekleństw na cały miesiąc...

Co do maszyn to wiem, że powinna być idealnie ustawiona na wysokości środka reflektora i dokładnie w jego osi. Nie znam odległości między przyrządem, a reflektorem. Niestety, wiem jak oni ustawiają te światła.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
grnb
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 444
Rejestracja: 18 mar 2011, 19:52
Imię: piotr
Lokalizacja: Racibórz

Re: Ustawienie świateł - jakie są wytyczne?

Post autor: grnb » 10 lip 2013, 20:36

ja bym na ustawieniach specjalistów nie polegał, też kiedyś tak miałem że jak mi światła ustawili to ledwo do domu dojechałem, co ciekawe podobne doświadczenia mam z ustawianiem zbieżności, wielki zakład z doświadczeniem a koła w maluchu ustawili tak że piszczały przy jeździe na WPROST! po powrocie do domu musiałem spowrotemna sznurek ustawić ;)
Lancie:

'02 Thesis 2.0t, http://do-slubu.com.pl

'07 ypsilon 1,4 16v,

Awatar użytkownika
horses
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1354
Rejestracja: 26 mar 2012, 19:41
Imię: Adam
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawienie świateł - jakie są wytyczne?

Post autor: horses » 31 gru 2014, 0:26

FXX pisze:Albo ustaw sobie sam:
Obrazek
Nie wiem czemu, ale odkręciła się sama nakrętka w jednej ze śrub regulujących. W związku z czym musiałem znowu pogrzebać przy lampach. No i... chyba jest do bani. O ile raczej nie oślepiam, o tyle wydaje mi się że mam mocno nie ustawione lewo prawo.

Kratkę, wzór mamy, no ale jaka powinna być ta odległość między punktami C fabrycznie ? :(

Bo jak pojadę na stację obsługi to jest urządzenie które jeździ od lampy do lampy i powiem że jest to do d... bo sam wiem że jakbym nie pokręcił kątem lampy to i tak im zawsze wyjdzie dobrze. Góra dół to jeszcze zauważą. Ale, kąt, czy ustawienie lamp względem siebie... zapomnij. A o to mi chodzi.
- Żeby koń o swej sile wiedział, żaden by na nim nie siedział -
Obrazek

Awatar użytkownika
rob_76
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 3633
Rejestracja: 07 kwie 2013, 22:31
Imię: Robert
Lokalizacja: Gdynia/WorldWide

Re: Ustawienie świateł - jakie są wytyczne?

Post autor: rob_76 » 31 gru 2014, 1:56

Punkt załamania/przegięcia "krawędzi" światła na murze musi się pokrywać z linią C-C (pionową) - dokładnie tak, jak na rysunku. Oczywiście każdego reflektora ze swoją ;) Wtedy osie reflektorów są równoległe do osi symetrii samochodu i nie ma odchylenia wiązek światłą na boki. Oczywiście samochód powinien stać idealnie prostopadle do ścianki...
Linie C-C przebiegają przez krzyżyki, które odzwierciedlają na ścianie położenie (wysokość nad ziemią oraz rozstaw) żarówek, a więc właśnie osie reflektorów.
Autovettura Lancia Beta Coupe S2 2000 119KM Anno Domini '76 - Serce i dusza...
Autovettura Lancia Gamma Coupe S2 2500 i.e. 140KM x2 Anno Domini '80/'81 - Duma i radość...
Autovettura Lancia Kappa Coupe 2400 20V 175KM Anno Domini '98 - Przyjemność i wygoda...
Autovettura Lancia Lybra SW 2.4JTD 140KM Anno Domini '01 - Ekonomika i miekkość...
Chevrolet Volt Hybrid plug-in Anno Domini '13 - Zaawansowanie i oszczędność...
To już wspomnienie: Opel Ascona C 1.6D sedan 4D 54KM, Hyundai Pony IV 1.5 GL sedan 77KM, Renault Clio II Phase I 1.2 RN 60KM, Renault Clio III 1.2 Tce 100KM, Lancia Delta II HPE 2000 16V 139KM, Opel Astra Caravan 1.4 S.P.I. 60KM, Honda Civic VIII 4D 1.8 Ex. 140KM.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”