JTD - Czy wlawacie specyfiki aby paliwo nie zamarzło?

zbebus
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 161
Rejestracja: 30 wrz 2008, 0:00

JTD - Czy wlawacie specyfiki aby paliwo nie zamarzło?

Post autor: zbebus » 16 gru 2009, 18:43

hej hej
idzie sroga zima, temperatury sięgną do -15 stopni, stąd moje pytanko.
czy dolewacie różne polepszacze do paliwa żeby olej napędowy nie zamarzł?
czy jeżeli tankuje lepszy olej , ten droższy na stacjach BP, Statoil itp. to wystarczy?

pozdrawiam
-------------------------

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Odp: JTD - Czy wlawacie specyfiki aby paliwo nie zamarzło?

Post autor: FXX » 16 gru 2009, 19:00

Póki co ani do Espero (PB+LPG), ani do Lybry (JTD) nic nie dolewam. Jednak po doświadczeniach sprzed 2 lat zamierzam przynajmniej do swojego Espero, kupić preparat do PB. Wtedy było trochę mało benzyny, a w dodatku zebrała się woda i to wszystko troszkę przymarzło - dopiero po 3 dniach odpalił, jak, trochę się ociepliło i pod bakiem kilka godzin farelka pochodziła.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
mikaeltdi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1262
Rejestracja: 13 lut 2007, 0:00
Imię: Michał
Lokalizacja: Kielce

Odp: JTD - Czy wlawacie specyfiki aby paliwo nie zamarzło?

Post autor: mikaeltdi » 16 gru 2009, 20:37

Leje na Statoilu i jak dotąd bez problemów a paliwo mają podobno do -25 sprawdzone ,ostatnio leję to Gold ,jakiejś cudownej zmiany nie widzę jeszcze :roll: , czasem dla zdrowotności lałem oczyszczanie wtrysków Klenflo opakowanie przed trasą na pełen zbiornik różnica po przejechaniu była odczuwalna ,w przyśpieszeniu ,spalaniu i pracy silnika .

pozdro
była Lancia Kappa 2,4 TDs 1995r.
jest Renault Espace 1,9DCI 2004r.

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Odp: JTD - Czy wlawacie specyfiki aby paliwo nie zamarzło?

Post autor: Nat » 16 gru 2009, 20:41

Co to za mrozy, -15?

Mi kiedyś paliwo zamarzło na autostradzie pod Koninem o 23.30 w drugie święto, ale było -35, połowa lat 90 i ówczesny CPN zaspał i nie zmienił jeszcze ropy z letniej na zimową. Dolewanie specyfiku nie pomogło, pomogło odstanie do rana w ciepłym garażu.
Zamiast specyfików można też dolać denaturatu lub benzyny.
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Awatar użytkownika
Gepard
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1105
Rejestracja: 26 sty 2009, 0:00
Lokalizacja: Łódź

Odp: JTD - Czy wlawacie specyfiki aby paliwo nie zamarzło?

Post autor: Gepard » 16 gru 2009, 21:47

Ostatnie zimy są lekkie i temperatura rzadko spada poniżej -10 st., ale wcześniej nieraz zdarzało mi sie, że zamarzła ropa w baku jeżeli nie dolałem depresatora, zwłaszcza na początku zimy kiedy na stacjach w zbiornikach był jeszcze ON zimowy zmieszany z letnim. Dlatego lepiej, profilaktycznie coś dolewać, szczególnie teraz. Wlewanie specyfików do zbiornika w którym już zaczęła się wytrącać parafina nic nie pomoże, tym bardziej, że najszybciej zapychają się przewody i filtr. Kiedys zdarzyło mi się nawet, że w odstojniku obudowy filtra zamarzła woda. Po rozkręceniu wypadł krążek lodu. Zapchane przewody paliwowe można przedmuchać kompresorem tylko trzeba pamiętać, żeby odkręcić korek wlewu paliwa, bo może "rozdmuchać" bak. W ostateczności można ustami też przedmuchać (tfu).
Ojciec michala1045.

- Kappa SW 2.4 TDS 1997 - moja była
- Y 1.2 16V 1997 - była żony.
- Lancia Phedra 2,0 jtd 2004 - była
Aktualnie na stanie
- Y 1,2 8v 2001 Marie Claire - żony
- Citroen BX 19 TRI, 1989
- MZ ES 250 1965 - mój rocznik :D
- Dodge Grand Caravan 3,3 2007

Awatar użytkownika
aro
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1998
Rejestracja: 29 mar 2006, 0:00
Imię: Arek
Lokalizacja: Gorzyczki woj. śląskie

Odp: JTD - Czy wlawacie specyfiki aby paliwo nie zamarzło?

Post autor: aro » 17 gru 2009, 15:37

Ja nie wiem czy do naszych silników jtd będze dobrym rozwiązaniem wlewanie różnych depresatorów, denaturatu i benzyny....Co na to wtryski? co na to cały układ Common rail?

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Odp: JTD - Czy wlawacie specyfiki aby paliwo nie zamarzło?

Post autor: FXX » 17 gru 2009, 17:07

Przecież problem ten dotyczy każdego samochodu, do którego leje się ON, więc na pewno są środki przystosowane do silników z systemem CR. Ponadto przy tak dużym rozrzedzeniu, nawet 5l benzyny na cały bak nie będzie miało wpływu.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
Sharuga
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 806
Rejestracja: 21 mar 2009, 20:28
Lokalizacja: Połczyn Zdrój

Odp: JTD - Czy wlawacie specyfiki aby paliwo nie zamarzło?

Post autor: Sharuga » 17 gru 2009, 17:20

Do benzyny wlewam flaszkę denaturatu na zbiornik - pomaga na wodę a do diesla - Diesel Skydd - jeszcze nigdy mi paliwo nie zamarzło.
Pozdrowienia z ziemi Połczyńskiej
Lybra SW '99 1.9 jtd,

Awatar użytkownika
aro
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1998
Rejestracja: 29 mar 2006, 0:00
Imię: Arek
Lokalizacja: Gorzyczki woj. śląskie

Odp: JTD - Czy wlawacie specyfiki aby paliwo nie zamarzło?

Post autor: aro » 17 gru 2009, 18:39

Skoro tak panowie mówicie, że moge nalac czego przeciwko zamarzaniu paliwa w jtd to chs bede musiał zakupic. Choc mechanik mi tego odradzał, aby do nowoczesnych diesli lac takie cos. Na forum alfy też to odradzają. Widac opinie są podzielone.

Awatar użytkownika
fazi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1687
Rejestracja: 09 lis 2007, 0:00
Imię: Maciej
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: JTD - Czy wlawacie specyfiki aby paliwo nie zamarzło?

Post autor: fazi » 17 gru 2009, 18:51

Witam ja leje STP i jestem zadowolony ,lepsza moc ,mniejsze zużycie paliwa ,cichsza praca silnika ,używam ulepszacz cały rok pomimo ,że tankuje droższą rope,to i tak sie opłaca w dłuższej perspektywie.
Alfa Romeo 159 1,9 16v
Mitsubishi ASX 1.8DID 4WD

Awatar użytkownika
brygadzista1
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2675
Rejestracja: 23 lis 2009, 21:48
Imię: Hubert
Lokalizacja: Solec/Wolsztyn/Reklinek

Odp: JTD - Czy wlawacie specyfiki aby paliwo nie zamarzło?

Post autor: brygadzista1 » 19 gru 2009, 17:18

a ja jestem za 3 litrami benzyny na bak ropy. fakt CR wrazliwy na paliwo ale zlej jakosci zanieczyszczone itd. taka ilosc benzyny rozpusci sie w ON a wtryski i tak beda smarowane. mialem rope w butelce po coli na dworze i przy mrozie na dnie byla galareta. takie cis na pewno bardziej szkodzi niz te 3 litry benzyny rozrzedzone w 50 ropy.
Była:Piękna Lybra 1.9 JTD 115
Tysiące części do modeli: THESIS/LYBRA/PHEDRA/KAPPA oraz inne włoskie marki
SZUKASZ WŁOSKIEGO AUTA? POMOGĘ CI W ZNALEZIENIU ZADBANEGO EGZEMPLARZA
SPROWADZANIE SAMOCHODÓW NA ZAMÓWIENIE - 781952180
WYBIERZ MAILA ZAMIAST PW - it.carczesci@gmail.com

Awatar użytkownika
dexus
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 692
Rejestracja: 14 sty 2005, 0:00
Lokalizacja: Tarnów (Bis.Mel)N.Sącz

Odp: JTD - Czy wlawacie specyfiki aby paliwo nie zamarzło?

Post autor: dexus » 19 gru 2009, 19:06

W zimie przy mrozach staram się mieć wysoki stan w baku, ale nic nie dolewam. Zeszłej zimy -23 i problemów nie miałem (auto parkowane pod chmurką). JTD

Awatar użytkownika
Dawka
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 293
Rejestracja: 09 lis 2008, 0:00
Imię: Dawid
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Odp: JTD - Czy wlawacie specyfiki aby paliwo nie zamarzło?

Post autor: Dawka » 19 gru 2009, 19:20

A ja w baku miałem zatankowane dość daaawno paliwo, było letnie (ostatnio do pracy mogę chodzić w kapciach i mało jeżdżę) no i niestety klapa przyszło -14C i autko odpaliło na chwilkę, głośno pracowało i po ok 20sekundach zgasło ... diagnoza ... kisiel w przewodach i zbiorniku, autko odstawione do garażu i się grzeje, efekt sprawdzimy jutro, specyfik już do lałem, szkoda że trochę za późno : gafa :

Awatar użytkownika
gfu
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 164
Rejestracja: 06 sty 2008, 0:00
Lokalizacja: Lublin i okolice

Odp: JTD - Czy wlawacie specyfiki aby paliwo nie zamarzło?

Post autor: gfu » 20 gru 2009, 0:49

Od zawsze do diesla stosuję Skydd'a. Teraz do JTD , dawniej do HDI zawsze się sprawdza. Przed laty raz zapomniałem dolać i była kaszanka w przewodach. Cały dzień grzania, żeby wrócić do domu. Nie wierzę w cudowną moc logo sprzedawcy zmieniającą właściwości orlenowskiego paliwa tylko ze względu na kupno na stacji Shell, Statoil czy BP. Ropa to ropa i bez depresatora zawsze robi się gęsta.
G.Furtak
Ducati ST-2 /Lancia Lybra SW 2.4 JTD /Saab 90016v
Lancia. Il Granturismo.

alan0104
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 137
Rejestracja: 30 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Nurowice
Kontakt:

Odp: JTD - Czy wlawacie specyfiki aby paliwo nie zamarzło?

Post autor: alan0104 » 20 gru 2009, 15:50

Dawka pisze:A ja w baku miałem zatankowane dość daaawno paliwo, było letnie (ostatnio do pracy mogę chodzić w kapciach i mało jeżdżę) no i niestety klapa przyszło -14C i autko odpaliło na chwilkę, głośno pracowało i po ok 20sekundach zgasło ... diagnoza ... kisiel w przewodach i zbiorniku, autko odstawione do garażu i się grzeje, efekt sprawdzimy jutro, specyfik już do lałem, szkoda że trochę za późno : gafa :
jesli zima bedzie laskawa, to jeszcze mozna sie pobawic, jednak proba przerobienia letnigo on na zimowy moze okazac sie malo skuteczne, szczegolnie przy silniejszych mrozach. jak troche podgrzejesz auto w garazu, proponuje spucic paliwo (letnie) i zalac zimowe.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”