Anomalie Elektryczne w Phedrze

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Anomalie Elektryczne w Phedrze

Post autor: MobiDoktorGSM » 10 wrz 2020, 19:38

Cześć,
jako, że w mojej Phedrze zaczęły się dziać dziwne rzeczy, postanowiłem założyć taki temat, aby wszystkie mniej czy bardziej oczywiste anomalie związane z elektryką i nie mające jakiś "standardowych" rozwiązań, trafiły tutaj :) Fajnie jeśli temat stałby się czymś na wzór skarbnicy rozwiązań niestandardowych :)

Przechodząc do problemu:
Od kilku dni zaczął dość dziwnie zachowywać się wyświetlacz. Następuje co jakiś czas reset (radio nie przerywa transmisji), i obraz zmieniał się w kwadratowe, kolorowe kafelki. Myślałem, że to może zasługa wody, która robi pustoszenie w samochodzie. Ale od dwóch dni pojawił się kolejny problem. Po wrzuceniu biegu wstecznego pojawiały się za pierwszym razem dwa dźwięki. Te same, które były znane przed naprawią czujników cofania. Za drugim razem, po wrzuceniu wstecznego, pojawiał się już tylko jeden, standardowy dźwięk, jednak same czujniki już nie pikały.

W tym wszystkim dziś zauważyłem, że telefon, pomimo włożonej karty sim, "nie łapie sieci". Jako, że miałem mały kurs to w jedną stronę standardowo działo się to co opisałem powyżej. Wracając, po około 30 minutach, wyciągnąłem całą szufladkę z kartą SIM. W drodze pod dom ani razu ekran nie zaświrował, a na parkingu czujniki cofania działały bez problemu. No i po drodze zacząło mi działać ogrzewanie fotelu kierowcy, które to generalnie nie działało od początku (ustawienie grzania pozostawione na włączone). Z tym grzaniem fotela, to już drugi raz taki niuans. Pierwszy był w czasie wyjazdu na krótkie wakacje pod koniec sierpnia. Też niespodziewanie ogrzewanie zaczęło działać.

Jakieś pomysły? Radio do wymiany? Sam wyświetlacz? Czy może jakiś komputer pokładowy pada? :)
Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

wiesiu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 524
Rejestracja: 02 lis 2016, 9:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Anomalie Elektryczne w Phedrze

Post autor: wiesiu » 10 wrz 2020, 22:14

To grzanie fotela o raczej bym obstawiał, że akurat uszkodzenie wiązki maty grzewczej się tak ułożyło, że kontaktuje, przez co grzanie wróciło.
-Lancia Phedra 3.0 LPG 2004
- i inne same Fordy :P

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Re: Anomalie Elektryczne w Phedrze

Post autor: MobiDoktorGSM » 10 wrz 2020, 22:51

Wiesiu, da się jakoś sprawdzić czy aktualne "położnie" jest prawidłowe?

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

wiesiu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 524
Rejestracja: 02 lis 2016, 9:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Anomalie Elektryczne w Phedrze

Post autor: wiesiu » 11 wrz 2020, 6:58

Tego nie naprawisz bez ściągania gąbek z foteli. Mam nadzieję, że się mylę i u Ciebie to nie jest przyczyna.
-Lancia Phedra 3.0 LPG 2004
- i inne same Fordy :P

Awatar użytkownika
ktoś ŁDZ
Przedstawiciel Regionalny
Przedstawiciel Regionalny
Posty: 1657
Rejestracja: 14 lip 2011, 9:07
Imię: Robert
Lokalizacja: Łódź

Re: Anomalie Elektryczne w Phedrze

Post autor: ktoś ŁDZ » 11 wrz 2020, 15:04

Temat świetny.

Niestety nie wiem co może być przyczyną. Może wilgoć, może coś gdzieś się poluzowało na chwilę na stykach, zawiesiło itd. A sprawdź akumulator. Jak kupiłem Phedrę to nie działało grzanie foteli, ekran ciężko odpalał, a po 500km trasy musiał się naładować i wszystko działać zaczęło prawidłowo.

Odnośnie anomalii elektryki:
Raz rozkodowało mi się położenie drzwi przesuwnych. Córeczka za dużo razy kliknęła przycisk po sobie i jedyna pozycja to były otwarte drzwi. Wcisnąłem guzik żeby się zamknęły, pikało że opór, to zamknąłem je ręcznie. Potem znów klik, otworzyły się. Klik (pik pik, kolego przecież są otwarte - powiedziała Phedra) zamknąłem je ręcznie, a po kolejnym kliknięciu wróciło do normy.

Pzd.

Wysłane z mojego telefonA

Pozdro - Robert
Jest:
Lancia Phedra 2.2 JTD 170KM - TyAaaaa_TO_wóz_zzz
+ Lybra Intensa 2.4 JTD SW - Papamobile :)
Było:
AR 156 SW 2.4 JTD 10V + wirus Ramzesa - Czarnulka
Delta II 1.9td
Nr. tel. 607645504

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Re: Anomalie Elektryczne w Phedrze

Post autor: MobiDoktorGSM » 10 lis 2020, 5:09

Witojcie o chłodnym poranku,
jako, że obecnie trochę czasu więcej wpadło mi do zagospodarowania, chciałbym podzielić się z Wami krótką, około miesięczną opowieścią :) Zaczęło się od tego, że przyszły w końcu deszczowe, ulewne dni..

A jak wiadomo, w przypadku Phedry z szyberdachami, może mieć to różne.. skutki :)

Zaczęło się od tego, że fotel kierowcy przestał grzać. Później pojawiły się anomalie dotyczące ekranu LCD. I one, co mnie zaczyna martwić trwają do dziś. Objawiają się tym, że ekran zanika, sam się restartuje (nie wpływa to np. na ciągłość rozmowy przez telefon pokładowy lub nadawanie muzyki z radia), ekran zmienia w kolorowe kwadraciki, itp. No i na koniec, kiedy wilgoć połączyła się z niską temperaturą - przestały działać czujniki cofania. Raz, w czasie testu niesłyszałem by jakikolwiek "cykał". Innym razem, znalazłem rzekomo winowajcę, który nie cyka. Aż tu nagle, przyszedł słoneczny dzień, i czujniki ożyły.. I to tak dziwnie, że gdy rozpoczynałem kurs do Katowic czujniki nie działały, ale po przybyciu już na miejsce, przy parkowaniu ożyły. Przyszły deszczowe, chłodne dni i znów kicha z czujnikami. Aż tu nagle, był sobie chłodny, wieczorny dzień, wsiadam, odpalam, czujniki działają..

Gdzie szukać, jeśli w ogóle jest sens takiego stanu rzeczy? Jakieś połączenia, bezpieczniki.. każda wskazówka mile widziana - co sprawdzić, gdzie.. Serdeczności :)
Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: Anomalie Elektryczne w Phedrze

Post autor: mikee72 » 10 lis 2020, 7:45

Zapodam taką - raczej mało kontrowersyjną tezę - że elektronika nie lubi wilgoci..
Również obstawiałbym skrzynki bezpieczników i połączenia kabli w tylnych słupkach, ale to tylko hipoteza.
Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Re: Anomalie Elektryczne w Phedrze

Post autor: MobiDoktorGSM » 17 lis 2020, 11:40

Ewidentnie to ma jakiś związek z wilgocią, która się panoszy po moim samochodzie dzięki szyberdachom. Dlatego w jakiś cieplejszy dzień będzie trzeba zrobić przegląd połączeń, styków...

Żeby dostać się do połączeń tego środkowego radia, trzeba dużo rozbierać? :) Niestety, ono jeszcze lubi się resetować, zanikać, migać.. Czujniki cofania działają :)

Pytanko mam jeszcze odnośnie nawiewów. Dziś, przy około 7 stopniach od razu nie odpalały. Pojawił się przez to problem z zaparowanymi szybami. Dopiero po około 5 minutach odpaliły. Pamiętam, że w instrukcji była mowa o tym, że klimatyzacji przy niskich temperaturach nie będzie działać i to jest.. normalne ;)

Czy macie jakiś patent na taką sytuację? Da się jakoś ominąć tę blokadę temperatury? Albo odpalić chociaż sam nawiew na przednią szybę?
Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: Anomalie Elektryczne w Phedrze

Post autor: mikee72 » 17 lis 2020, 16:38

Ja miałem takie dwa dni - ubiegłej zimy i chyba były pod rząd - że nawiewy rano odpaliły dopiero po kilku-kilkunastu minutach. Było mroźno, około -10 jak pamiętam. I nie że klima nie zaskoczyła, tylko wentylatory w ogóle nie działały. Dopiero po jakimś czasie ruszyły. Potem już to się nie powtórzyło, nawet w podobnie zimne dni.
Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Re: Anomalie Elektryczne w Phedrze

Post autor: MobiDoktorGSM » 18 lis 2020, 10:23

Mam również namyśli same nawiewy. Nie pamiętam takich problemów poprzedniej zimy. Dziś, przy 9 stopniach ruszyło od razu :)

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

wiesiu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 524
Rejestracja: 02 lis 2016, 9:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Anomalie Elektryczne w Phedrze

Post autor: wiesiu » 18 lis 2020, 10:57

Nigdy w mojej phedrze nie zdarzyło się, aby nawiew nie wystartował. A jak dawałem przycisk ogrzewania przedniej szyby to na maksa od razu leciał nie ważne jaka była temp. na zewnątrz.
-Lancia Phedra 3.0 LPG 2004
- i inne same Fordy :P

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Re: Anomalie Elektryczne w Phedrze

Post autor: MobiDoktorGSM » 20 gru 2020, 13:28

Przygoda z nawiewami była jednorazowa. Wracając do czujników parkowania - przydarzył się jeden, ciepły, słoneczny dzień i czujniki działały bez zarzutu. Teraz, często zdarza się, że - tak jak np. dziś, po odpaleniu samochodu czujniki wywalają błąd. Ale po nieco dłuższej jeździe, nagrzaniu nieco auta, czujniki zaczynają działać. Czy może to mieć związek np. ze spadkami napięcia bądź innymi problemami około prądowymi? Często po wrzuceniu na zimnym silniku wstecznego, silnik sam się nieco przydusza i wywala błąd czujników.
Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”