Osuszanie wykładziny - Phedra

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Osuszanie wykładziny - Phedra

Post autor: MobiDoktorGSM » 20 paź 2019, 14:57

W innym temacie, przy okazji awarii zamka klapy bagażnika, wspominałem o wilgotnym dywaniku pod nogami kierowcy. Chodzi dokładnie o wykładzinę pod nogami kierowcy, pedałami i w okolicach fotela kierowcy. Jest tam najprawdopodobniej woda. Po kilkudniowej obserwacji stawiam na wodę z przeciekającego szyberdachu. Kiedyś, po dość ulewnym deszczu miałem też wilgotny pas bezpieczeństwa jak i.. środek fotela kierowcy (pewnie dlatego padło ogrzewanie fotela).

Moje pytanie - chciałbym przed zimą jak najlepiej tylko się da osuszyć, wysuszyć tę wykładzinę: zatem co robić?

Parkuję pod blokiem, więc pozostawienie otwartych drzwi w stronę słońca nie wchodzi raczej w rachubę. Wkłady wchłaniające wodę? Da się ewentualnie mało inwazyjnie ściągnąć tę wykładzinę i dostać się szmatką pod nią by jak najwięcej wody wydostać?
Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

Awatar użytkownika
Maniak
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 4037
Rejestracja: 21 sty 2014, 21:25
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Staroźreby

Re: Osuszanie wykładziny - Phedra

Post autor: Maniak » 20 paź 2019, 15:03

Gazety........
Kappa 2.0, 2.4, 3.0, 2.4TD WSZYSTKIE CZĘŚCI!
Tel. 606 692 044 Jak by co było trzeba.
Piaskowanie i zabezpieczenia antykorozyjne.

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Osuszanie wykładziny - Phedra

Post autor: FXX » 20 paź 2019, 16:27

Silikonowy żwirek dla kota wsypany w np. jakąś cieniutką poszewkę czy nawet skarpetkę.

Wysłane z mojego moto g(7) plus przy użyciu Tapatalka

Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
Gepard
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1105
Rejestracja: 26 sty 2009, 0:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Osuszanie wykładziny - Phedra

Post autor: Gepard » 20 paź 2019, 23:41

Jako Maniak rzecze: gazety - stara sprawdzona metoda. Wkładasz gazety pod dywanik na kilka godzin, wymieniasz jak wodę wciągną i tak do skutku. Jak masz gdzie się podłaczyć, to można dosuszyć farelką lub suszarką. Ze żwirkiem pewnie też dobra metoda ale osobiście nie próbowałem.
Ojciec michala1045.

- Kappa SW 2.4 TDS 1997 - moja była
- Y 1.2 16V 1997 - była żony.
- Lancia Phedra 2,0 jtd 2004 - była
Aktualnie na stanie
- Y 1,2 8v 2001 Marie Claire - żony
- Citroen BX 19 TRI, 1989
- MZ ES 250 1965 - mój rocznik :D
- Dodge Grand Caravan 3,3 2007

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Re: Osuszanie wykładziny - Phedra

Post autor: MobiDoktorGSM » 21 paź 2019, 0:30

Dziękuję Wam za porady. Pierwsze gazety wymienione. I rzeczywiście fajnie wciągają wodę. Do tego mam kilka woreczków "przeciw wilgoci", które mam z części samochodowych i też rozkładam pod dywanikiem. Ale gazety robią dobrą robotę :) Nie mam właśnie gdzie się podłączyć. Już nawet chodził mi po głowie pomysł z odkurzaczem bez workowym - włączyć i mocno dociskać do wykładziny - może coś tam by pozasysało tej wody..
Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Osuszanie wykładziny - Phedra

Post autor: FXX » 21 paź 2019, 0:40

Jak chcesz używać odkurzacza to lepiej podjechać na myjkę gdzie mają odkurzacze piorące - dobrze wyciągają wodę.
Patent że żwirkiem sprawdzałem sam na swoim samochodzie i działa ;)

Wysłane z mojego moto g(7) plus przy użyciu Tapatalka

Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Osuszanie wykładziny - Phedra

Post autor: Jam_Belfegor » 21 paź 2019, 8:55

Woda zapewne dostała się też pod wykładzinę, a tam jest grube wygłuszenie (przynajmniej w większości włoszczyzny i nie tylko), które chłonie wodę aż miło. Niestety wykładzina jest pod laminowana od spodu i nie słabo albo wcale przepuszcza wodę. Pasowało by chociaż odkręcić plastik z progu i podnieść sobie trochę tą wykładzinę, choćby żeby sprawdzić czy rzeczywiście jest tam woda jak jest co pasuje ją nawet sposobami j/w. wyciągnąć. Gazety sposób stary jak PRL'owska motoryzacja :) Ja Ci dodam jeszcze jedną metodę. Jak możesz zostawić auto na chodzie to działaj nagrzewnicą na max z nadmuchem tylko na nogi. Auto na biegu jałowym pali nie wiele (zelży od silnika ale ok. 1l na / h tu wiadomo w dużej mierze zależny od pojemności i rodzaju jednostki, ale dla uproszczenia przyjmijmy średnio tyle - czyli godzina pracy silnika na postoju to ok. 5zł), niemniej może się ktoś czepić że masz auto na chodzie postoju. Klima też dobrze osusza. Nie wiem czy czasem nawet do akcji nie włącza się osuszacz przy włączanej klimatyzacji i ogrzaniu na maksa. Wtedy efekt podwojony :P choć mogę się mylić. A obieg ustawiony 100% na zewnątrz i lepiej to robić przy dobrej pogodzie.

wiesiu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 524
Rejestracja: 02 lis 2016, 9:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osuszanie wykładziny - Phedra

Post autor: wiesiu » 21 paź 2019, 10:38

Osuszacz w klimatyzacji nie służy do osuszania powietrza ;) on osusza czynnik chlodniczy i nic więcej. Osuszanie powietrza przyz klime to efekt działania kanalizacji niezależnie od ustawień na klimatroniku.
-Lancia Phedra 3.0 LPG 2004
- i inne same Fordy :P

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Osuszanie wykładziny - Phedra

Post autor: Jam_Belfegor » 21 paź 2019, 11:45

a widzisz... ciągle coś nowego się człowiek uczy :) Tak czy siak klima tu pomoże w wyciąganiu wilgoci.

P.S: po czym rozpoznać ze osuszacz padł i jest do wymiany?

wiesiu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 524
Rejestracja: 02 lis 2016, 9:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osuszanie wykładziny - Phedra

Post autor: wiesiu » 21 paź 2019, 12:10

Po cisnieniach podczas podczas serwisu klimy. Jak się przypcha to trzeba go wymienić.
-Lancia Phedra 3.0 LPG 2004
- i inne same Fordy :P

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Re: Osuszanie wykładziny - Phedra

Post autor: MobiDoktorGSM » 25 paź 2019, 13:47

Dziś korzystając z wolnego i pogody dostałem się do wykładziny. Z jednej strony cieszy, że woda nie stoi tak bardzo. Tak, dziś już wiem że to woda Obrazek Generalnie jest jej mnóstwo w tych gąbkach ;) póki co wziąłem szmatkę, kilka uciśnięć wykładziny i kilka wykręceń szmatki. Po południu będzie trzeba powtórzyć zabieg :)[IMG]//uploads.tapatalk-cdn.com/201910 ... 8650d8.jpg[/IMG]

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

wiesiu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 524
Rejestracja: 02 lis 2016, 9:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osuszanie wykładziny - Phedra

Post autor: wiesiu » 25 paź 2019, 14:55

Gdzieś pisałem ze suszenie wykładziny to masakra :( suszylem w swoim Cabrio wielka kalużę, w sumie nie dało się tego wysuszyć w jesienną pogodę. Musiałem zdemontować całą wykładzinę. A że u mnie woda lała się przez lata to potem i tak ja musiałem na inną zmienić,bo smierdziala i była zgniła. A mimo to dalej mi w aucie śmierdz trochę :(
-Lancia Phedra 3.0 LPG 2004
- i inne same Fordy :P

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Re: Osuszanie wykładziny - Phedra

Post autor: MobiDoktorGSM » 25 paź 2019, 17:03

Jakby się ktoś zastanawiał.. "jak to jest po drugiej stronie.." to jest właśnie tak ObrazekObrazekObrazek[IMG]//uploads.tapatalk-cdn.com/201910 ... 21186e.jpg[/IMG][IMG]//uploads.tapatalk-cdn.com/201910 ... edc7e2.jpg[/IMG]

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

Awatar użytkownika
fiatcoupepolska
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 99
Rejestracja: 26 mar 2019, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Osuszanie wykładziny - Phedra

Post autor: fiatcoupepolska » 26 paź 2019, 21:35

Skuteczna walka z wilgocią ma sens wówczas jeżeli w pierwszej kolejności wyeliminujemy przyczyny.Skutkami zajmijmy się później.
Najczęstszymi przyczynami gromadzenia się wilgoci we wnętrzu samochodu są:
- brud,
- niedrożne odpływy,
- uszkodzone uszczelki.
Ze szczególnym naciskiem na słowo "brud"
Jeżdżę samochodem,którego nikt nie potrzebuje ale każdy chce go mieć
www.fiatcoupepolska.pl

Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: Osuszanie wykładziny - Phedra

Post autor: mikee72 » 26 paź 2019, 21:54

fiatcoupepolska, w tym przypadku akurat nie chodzi o odpływy (których nie ma), ani o uszczelki, ani o brud.
Problemem jest sparciałe wklejenie szyberów w dachu, które jest wadą fabryczną nie wytrzymującą próby czasu.
Nawet w jeszcze względnie nowych egzemplarzach pojawiały się przecieki.

Masz rację, że najlepiej usunąć przyczynę.
Niby w teorii prosta robota: zdjąć podsufitkę, wyciąć szybery, oczyścić i wkleić porządnie, założyć podsufitkę. Gotowe.
W praktyce to całkiem spora impreza i sam się ze wstydem przyznaję.. nie zrobiłem tego i doraźnie walczę ze skutkami.

A jeszcze tak przewrotnie powiem..
że w przypadku Phedry z szyberami.. dużo brudu w okolicach ramek od okien dachowych,
i to najlepiej takiego brudu z mchem - mogłoby znacznie utrudnić przenikanie deszczówki do wnętrza auta :lol:
Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”