Ypsilon -choinka na desce rozdzielczej, zażace się kontrolki

lem
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 11
Rejestracja: 11 paź 2018, 8:50
Imię: Łukasz

Ypsilon -choinka na desce rozdzielczej, zażace się kontrolki

Post autor: lem » 06 sty 2019, 0:02

Cześć. W Lancii Ypsilon 2003, benz 1.2 objaw taki, że podczas jazdy lekko żarzą się kontrolki. Np. temperatury, otwartych drzwi, czasem też świec żarowych (mimo, że silnik benz), czy rezerwy mimo pełnego baku. Po wyłączeniu silnika, z kolei żarzy się kontrolka poduszki i czasem obu kierunkowskazów. Widać to tylko gdy jest zmrok, delikatnie się świecą.

Czy to wilgoć? Wcześniej tego nie widziałem, a teraz zimno, mokro i zauważyłem. Czy raczej zbieg okoliczności? Jeśli wilgoć, to gdzie może ona się zbierać? Wstawiłem auto na 2 dobry do ogrzewanego garażu, ale nic pomogło.

Czy może to coś z zegarami? Zauważyłem, że jak odepnę wtyczkę od zegarów, kontrolki oczywiście gasną, a po podpięciu wtyczki, gdy już godzina na wyświetlaczu się pojawi, kontrolki zapalają sie dopiero po 3-4 sekundach, tak jakby po naładowaniu jakiegoś kondensatora...

Może problem dotyczy masy? Gdzie w ypsilonie są punkty styku masy z karoserią?

Czy może coś jeszcze innego?
Ostatnio zmieniony 06 sty 2019, 11:14 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Tytułujemy zgodnie z regulaminem.

adamM20
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 3301
Rejestracja: 28 lip 2012, 9:56

Re: Ypsilon -choinka na desce rozdzielczej, zażace się kontrolki

Post autor: adamM20 » 06 sty 2019, 15:15

lem pisze: 06 sty 2019, 0:02 Może problem dotyczy masy? Gdzie w ypsilonie są punkty styku masy z karoserią?

Czy może coś jeszcze innego?
... na 99% to brak masy, niewykluczone, że jej brak może być od któregoś z czujników (na przykład czujnik temepratury) lub każdego, który w obwodzie kontroli ma żarówkę lub diodę. W schemacie elektrycznym auta masz naniesione i oznaczone wszystkie punkty masowe ale standardowo zacznij od podstaw czyli główne obwwody masowe na aku, karoserii oraz silniku.
Pozdrawiam

lem
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 11
Rejestracja: 11 paź 2018, 8:50
Imię: Łukasz

Re: Ypsilon -choinka na desce rozdzielczej, zażace się kontrolki

Post autor: lem » 07 sty 2019, 18:10

Dzięki za odpowiedź.

W kwestii masy, to zlokalizowałem kostkę przy tylnej lampie oraz w komorze silnika tak jakby pod akumulatorem, koło mocowania silnika. Przeczyszczone kontakt-sprayem niestety nie pomogło. Zauważyłem też taką prawidłowość, że najbardziej widać te kontrolki na początku. Gdy auto lub wewnątrz auta się nagrzeje to gasną lub stają się prawie niewidoczne. Potem auto gaszę, nic na desce się nie świeci. Wracam po 2h i żarzy się kontrolka poduszki i kierunkowskazów... :-/

adamM20
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 3301
Rejestracja: 28 lip 2012, 9:56

Re: Ypsilon -choinka na desce rozdzielczej, zażace się kontrolki

Post autor: adamM20 » 07 sty 2019, 18:40

lem pisze: 07 sty 2019, 18:10 Zauważyłem też taką prawidłowość, że najbardziej widać te kontrolki na początku. Gdy auto lub wewnątrz auta się nagrzeje to gasną lub stają się prawie niewidoczne.
... ciepło coraz cieplej. Sprawdź masę pomiędzy akumulatorem i karoserią. Sprawdź napięcie na aklumulatorze po odpaleniu silnika i wrzuć jego wartość na forum.
Pozdrawiam.

lem
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 11
Rejestracja: 11 paź 2018, 8:50
Imię: Łukasz

Re: Ypsilon -choinka na desce rozdzielczej, zażace się kontrolki

Post autor: lem » 25 lis 2019, 16:46

Cześc wracam z tematem, gdy na zewnątrz znowu zrobiło się zimno i wilgotno.
Na wiosnę i lato problem zniknął całkowicie.

teraz na jesień znowu żarzy się kontrolka kierunkowskazów oraz poduszki oraz otwartych drzwi gdy auto stoi. Po odpaleniu delikatnie żarzy się kontrolka temperatury, świec żarowych (mimo, że silnik benzynowy), rezerwy paliwa i immobilisera. Gdy włączę ogrzewanie na maksa i w aucie zrobi się bardzo ciepło żarzenie kontrolek zanika, potem gdy sie ostudzi i na zewnątrz jest wilgotno rano znowu się żarzą.

Wydaje się, że to jednak nie masa, sprawdziłem wszystkie punkty łączenia. Akumulator naładowany, na postoju 12.7V, napięcie ładowania 13.9V, pobór prądu na postoju 20mA.

Wygląda mi na to, że zdychają zegary (jakieś luty, połączenia, wilgoć - wyraźny związek z warunkami pogodowymi na zewnątrz) albo może jakieś zwarcie?
Może wymontuję zegary i wsadzę je do piekarnika, aby porządnie wyschły? Wymiana na inne to trochę problem dla mnie, bo będzie inny przebieg, wolałbym uratować te.

lem
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 11
Rejestracja: 11 paź 2018, 8:50
Imię: Łukasz

Re: Ypsilon -choinka na desce rozdzielczej, zażace się kontrolki

Post autor: lem » 09 gru 2019, 13:46

Cześc.

Aktualnie - fiasko. Wydaje się, że jedyna opcja to wymiana licznika. W związku tym szereg pytań:
1. Czy liczniki z dowolnego innego ypsilona 843 ze skrzynią manualną będą działać?
2. Ponieważ jest ryzyko, że kupione zegary też będą w niezadowalającym stanie - czy powrót do aktualnych jest bezproblemowy, tj. czy nie będzie jakiś cyrków z przebiegiem, że po podpięciu obcego licznika i powrocie potem do dotychczasowego pojawią się kreski, albo zacznie migać?
3. Domyślam się, że przebieg oprócz tego, że zapisany jest w zegarach to siedzi też w innym miejscu. Jak podepnę zegary z innym przebiegiem to bez grzebania komputerem wszystko będzie ok jeśli ten zapisany licznikach jest różny od tego w komputerze?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”