Lancia Delta II wentylator chłodnicy

Skateusz
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 1
Rejestracja: 16 kwie 2020, 10:51
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Lublin

Lancia Delta II wentylator chłodnicy

Post autor: Skateusz » 26 lip 2021, 12:22

Witam, mam pewien problem, ponieważ nie działa mi wentylator chłodnicy w mojej delcie z silnikiem 1.6 8v bez klimatyzacji. Wymieniłem już czujnik w chłodnicy, rezystor dmuchawy oraz termostat, a sam wentylator jest sprawny, ponieważ działa po spięciu na krótko od akumulatora. Podejrzewam, że winny jest przewód, który gdzieś się mógł przerwać, ale chciałbym się upewnić czy bezpiecznik i przekaźnik są sprawne, zanim zacznę szukać przerwy w obwodzie. Tu moje pytanie, gdzie znajduje się przekaźnik od wentylatora w moim modelu? Bezpiecznik widziałem, że jest w skrzynce bezpieczników, ale nie mogę znaleźć do niego przekaźnika

Awatar użytkownika
Tomzik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5389
Rejestracja: 22 gru 2007, 0:00
Imię: Tomczysław ;)
Lokalizacja: Kwidzyn/Świecie

Re: Lancia Delta II wentylator chłodnicy

Post autor: Tomzik » 23 sie 2021, 20:01

W mojej 1,8 16V przekaźnik od wentylatora był w skrzynce zamontowanej na zbiorniku płynu do spryskiwaczy. Ale to zupełnie inny silnik.
Są: Lancia Delta 2,0 Multijet; Lancia Phedra 2,2 Multijet; Yamaha XJ 900S Diversion; SHL M11W
Były: Lancia Delta HPE 1,8 16V GT; Lancia Kappa 2,0 20V Turbo; Fiat Croma 2,0 T i.e., SFM Junak M10, Romet Ogar 205

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2064
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Lancia Delta II wentylator chłodnicy

Post autor: Jam_Belfegor » 24 sie 2021, 8:16

W wersjach z klimą przeważnie jest w czarnej skrzynce na zbiorniczku płynu chłodzącego, zaś w wersjach bez chyba znajduje się na głównej konsoli z bezpiecznikami pod kierownicą.

Przyjrzyj się w pierwszej kolejności samym wtyczką. Miałem kiedyś podobny przypadek i winna była właśnie tyczka wentylatora była nadłamana i kontaktowała jak chciała. Tam akurat wody nie brakuje mogły też już poddać styki >>> przewody tuż przy pinach, gdzie kończy się izolacja lubią się utleniać wtedy spada przewodność, rośnie natężenie i na takim łączeniu lubi się tez upalić przewód.

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5034
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lancia Delta II wentylator chłodnicy

Post autor: Bichoń » 24 sie 2021, 23:54

Jam_Belfegor pisze: 24 sie 2021, 8:16 wtedy spada przewodność, rośnie natężenie i na takim łączeniu lubi się tez upalić przewód.
A dokładniej - rośnie rezystancja takiego zaśniedziałego elementu i wskutek tego w tym miejscu wydziela się dużo mocy, a więc i temperatura punktowo rośnie - co powoduje zarówno dalszy wzrost rezystancji, jak i uszkodzenia elektryczno-mechaniczne w tym miejscu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”