Kappa - podnośnik szyb

Awatar użytkownika
kulu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 144
Rejestracja: 17 lis 2006, 0:00
Lokalizacja: Żagań

Kappa - podnośnik szyb

Post autor: kulu » 03 wrz 2007, 21:14

Witam
Mam mały problem z podnośnikiem tylnej lewej szyby, po pierwsze nie reaguje na przycisk (opuszczania/podnoszenia) ani ten w drzwiach tylnych ani ten w drzwiach kierowcy, po drugie co jakieś 15 sekund podnośnik próbuje sam z siebie na przemian raz podnieść szybę a raz opuścić, ale efekt jest taki jakby coś ją blokowało. Wszystkie te czynności dzieją się zarówno przy włączonym jak i wyłączonym zapłonie. :(
Jeżeli ktoś miał już takią sytuację lub domyśla się w czym może tkwić problem będę wdzięczny za każdą radę i który przekażnik odpowiada za podnoszenie szyb
_____________________________
Lancia Kappa 2.0 20V+LPG

Awatar użytkownika
kulu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 144
Rejestracja: 17 lis 2006, 0:00
Lokalizacja: Żagań

Kappa-podnośnik szyb

Post autor: kulu » 04 wrz 2007, 19:29

A u mnie przy wyłączonym zapłonie od zawsze można było opuszczać i podnosić szyby. W poprzedniej Lanci Dedrze też mogłem to robić tylko że musiałem otworzyć drzwi a w Kappie nawet przy zamkniętych drzwiach mam możliwość sterowania szybami. Jeżeli to nie jest zbyt normalny obiaw to może ktoś wie co może być poprzestawiane?
Wszystkie sugestie mile widziane!!! :roll:

Awatar użytkownika
Marcin_D
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3236
Rejestracja: 21 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: Radom woj. mazowieckie

Kappa-podnośnik szyb

Post autor: Marcin_D » 05 wrz 2007, 12:51

Jak mialem Tipo to było podobnie do twoje Dedry - te zjak otworzyłem drzwi to mogłem szybami sterować, w Kappie się nie spotkałem jeszcze z takim systemem.
Sterownik jak koledzy piszą w bagażniku, a przypuszczalnie masz coś pokombinowane z instalacją od szyb - a może masz alarm dokładany i ktoś probował robić domykanie?
Lancia i jeszcze raz Lancia

Lancia Kappa 2,4 20V LX Bi-Power

Alan

Odp: Kappa-podnośnik szyb

Post autor: Alan » 08 lip 2009, 21:21

podepnę się pod temat...problem taki sterowanie szyb chodzi góra dół opuszcza się szyba ale przy podnoszeniu zaczyna coś w środku strzelać aż drzwi wibrują.... jak tam wygląda ten mechanizm? chodzi o drzwi kierowcy

Boorek

Odp: Kappa-podnośnik szyb

Post autor: Boorek » 08 lip 2009, 21:34

Alan pisze:podepnę się pod temat...problem taki sterowanie szyb chodzi góra dół opuszcza się szyba ale przy podnoszeniu zaczyna coś w środku strzelać aż drzwi wibrują.... jak tam wygląda ten mechanizm? chodzi o drzwi kierowcy
mechanizm wygląda tak może jakiś ząbek się wyłamał?

Awatar użytkownika
Ramzes_II
Odszedł od nas na zawsze
Odszedł od nas na zawsze
Posty: 2543
Rejestracja: 02 lis 2009, 0:06
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica, podkarpackie

Odp: Kappa-podnośnik szyb

Post autor: Ramzes_II » 08 gru 2009, 15:07

Witam.
Mam problem z tylną lewą szybą w mojej K.
Nie opuszcza się szyba wogóle - naciskając przycisk góra - dół - cos pstryka w drzwiach ( jak przekażnik) ale zero reakcji. Pstrykanie dochodzi z silnika podnośnika - dochodzą do niego 2 przewody - na czuja wsuwając ręke pod wygłuszenie i wypinając wtyk od silnika - przestało pstrykać. Silnik uszkodzony ? czy zacięty mechanizm ?
Tuning oraz diagnostyka JTD, JTDm, TDI, CDI, HDI ... i HGW :D

>>>>>>>>>>>>>>>>>>tel: 661-104-166
<<<<<<<<<<<<<<<<<<

argenta67

Odp: Kappa-podnośnik szyb

Post autor: argenta67 » 08 gru 2009, 19:12

Ramzes_II pisze:Witam.
Mam problem z tylną lewą szybą w mojej K.
Nie opuszcza się szyba wogóle - naciskając przycisk góra - dół - cos pstryka w drzwiach ( jak przekażnik) ale zero reakcji. Pstrykanie dochodzi z silnika podnośnika - dochodzą do niego 2 przewody - na czuja wsuwając ręke pod wygłuszenie i wypinając wtyk od silnika - przestało pstrykać. Silnik uszkodzony ? czy zacięty mechanizm ?
Wszystkie podnośnik szyb to silniczki elektryczne i jeśli zablokowane będą linki/prowadnice to silnik nie ruszy.

argenta67

Odp: Kappa - podnośnik szyb

Post autor: argenta67 » 08 gru 2009, 19:15

kulu pisze:Witam
Mam mały problem z podnośnikiem tylnej lewej szyby, po pierwsze nie reaguje na przycisk (opuszczania/podnoszenia) ani ten w drzwiach tylnych ani ten w drzwiach kierowcy, po drugie co jakieś 15 sekund podnośnik próbuje sam z siebie na przemian raz podnieść szybę a raz opuścić, ale efekt jest taki jakby coś ją blokowało. Wszystkie te czynności dzieją się zarówno przy włączonym jak i wyłączonym zapłonie. :(
Jeżeli ktoś miał już takią sytuację lub domyśla się w czym może tkwić problem będę wdzięczny za każdą radę i który przekażnik odpowiada za podnoszenie szyb
_____________________________
Lancia Kappa 2.0 20V+LPG
Przekaźnik od szyb zielony/biały jest pod klapką w nogach pasażera i zasilanie jest tam na stałe a sterowanie jest po włączonej stacyjce.

Awatar użytkownika
Ramzes_II
Odszedł od nas na zawsze
Odszedł od nas na zawsze
Posty: 2543
Rejestracja: 02 lis 2009, 0:06
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica, podkarpackie

Odp: Kappa-podnośnik szyb

Post autor: Ramzes_II » 08 gru 2009, 20:28

argenta67 pisze:
Ramzes_II pisze:Witam.
Mam problem z tylną lewą szybą w mojej K.
Nie opuszcza się szyba wogóle - naciskając przycisk góra - dół - cos pstryka w drzwiach ( jak przekażnik) ale zero reakcji. Pstrykanie dochodzi z silnika podnośnika - dochodzą do niego 2 przewody - na czuja wsuwając ręke pod wygłuszenie i wypinając wtyk od silnika - przestało pstrykać. Silnik uszkodzony ? czy zacięty mechanizm ?
Wszystkie podnośnik szyb to silniczki elektryczne i jeśli zablokowane będą linki/prowadnice to silnik nie ruszy.
Czyli silnik ma przeciążeniówkę i to ona pstryka.
Oki.
W takim razie jak rozebrac/ wyjąć mechanizm szyby w lewym tyle jesli jest szyba zasunięta i nic nie mozna zrobic?
Tuning oraz diagnostyka JTD, JTDm, TDI, CDI, HDI ... i HGW :D

>>>>>>>>>>>>>>>>>>tel: 661-104-166
<<<<<<<<<<<<<<<<<<

argenta67

Odp: Kappa - podnośnik szyb

Post autor: argenta67 » 08 gru 2009, 20:55

Masz nową zabawkę, to próbuj sił. Montaż dójek do poldka to pikuś teraz zaczynają się schody : beczy :

Awatar użytkownika
Ramzes_II
Odszedł od nas na zawsze
Odszedł od nas na zawsze
Posty: 2543
Rejestracja: 02 lis 2009, 0:06
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica, podkarpackie

Odp: Kappa - podnośnik szyb

Post autor: Ramzes_II » 16 sty 2010, 22:48

argenta67 pisze:Masz nową zabawkę, to próbuj sił. Montaż dójek do poldka to pikuś teraz zaczynają się schody : beczy :
W pierwszym momencie wyglądało to źle - zacięty mechanizm podnoszenia tylnej szyby w postaci zasuniętej -pstryka przeciążeniówka w silniku - ani drgnie.
Ponieważ:
-było zimno*
-nie miałem czasu*
-nie uzywałem tylnej szyby*
-zupa była za słona*
(*) niepotrzebne skreślić
więc w końcu, po miesiącu - dzis zajrzałem pod tapicerkę drzwi.
Nie jest źle. Podnośnik nożycowy kończy sie w połowie wysokości drzwi. Wiec jakoś sie da wyjąć.
Demontaż polegał na:
- popuszczeniu 2 nakrętek listwy szyby
- odkręceniu 2 nakretek dolnej (krótkiej) listwy podnośnika
- odkręcenia 4 śrub trzymających silnik z mechanizmem
- odłaczenia wtyczki silnika od wiązki.

Co do samej szyby - jak odkrecimy podnośnik, szyba moze nam ładnie spaść i sie np. stłuc. U mnie zadziałał czynnik naturalny - mróz + woda = lód, czyli szyba przymarznieta do uszczelki, wiec zero problemów.
Niestety, nie kazdy jest hardcorem i przy -10 stopniach sobie na śniegu wyjmuje mechanizm szyby, wiec do pomocy polecam 2 osobę która przytrzyma nam szybę by nie zjechała w dół, dopóki jej jakoś nie podstemplujemy.

Mechanizm wyjmujemy dolnym duzym otworem w drzwiach. O dziwo, mimo gabarytów- ładnie na styk tam sie miesci i da się wyjąć.
Szybę od dołu podpieramy wsuwająć w drzwi np drewnianą listewkę i zapierająć ją o dół drzwi - stemplujemy by nie opadła szyba, gdy bedziemy sobie wesoło grzebać przy podnośniku.
Mamy podnośnik juz na stole, więc rozpoczynamy oględziny.
Cóż ? jest tylko 3 wkręty trzymające silnik do przekładni ślimakowej.
Wykręcamy je i wysuwamy silnik mocnym szarpnięciem.
Teraz widzimy sprawcę ? silnik u mnie był zardzewiały na panewce górnej ? więc się nie miał prawa obrócić.
Troszkę odrdzewiacza, troszkę penetratora ( np. WD40)
Przy pomocy lutownicy odlutowywujemy 2 blaszki szczotkotrzymacza od styków na korpusie silnika.
Łapiemy za oś silnika i ciągniemy mocno ? wyjdzie nam wirnik z szczotkotrzymaczem z metalowej obudowy.
Następnie ściągamy końcówki sprężyn dociskających szczotki i delikatnie odchylamy je na górę korpusu by nie dociskały już szczotek.
Można próbować cały plastikowy szczotkotrzymacz obracając, przesunąć w górę osi wirnika aż do ślimaka..
Jeśli się nam to już uda ? łapiemy końcówkę wirnika w wiertarkę, przygotowywujemy sobie wąski pasek papieru ściernego wodnego gramaturze np. 200, przekładamy go przez oś pomiędzy wirnikiem a szczotkotrzymaczem, (jest to miejsce gdzie pracowała panewka ślizgowa) uruchamiamy wiertarkę i usuwamy rdzę i polerujemy oś.
Teraz można przystąpić do nałożenia na oś smaru, (ja dałem popularny ŁT43) nasunięcia w swoje miejsce szczotkotrzymacza, zapięcie spręzyn dociskających szczotki, nałożenie smaru na dolną oś wirnika. Nad szczotkotrzymaczem jest jeszcze gumowy oring - pod niego, a nad panewkę ślizgową również dajemy smar.
Następnie wsuwamy cały wirnik w korpus metalowy i lutujemy blaszki do styków.
Całość teraz wkładamy w plastikowy mechanizm ślimakowy podnośnika szyb i przykręcamy 3 wkrętami.
Montaż jest odwrotnością demontażu.
Składamy do kupy, podłączamy przewody i cieszymy się działającym podnośnikiem.
Koszt używki ? ok. 100 zł + przesyłka
Koszt naprawy ? zerowy.
P.S. nie ma fotek, niestety ? za zimno było bym jeszcze trzecią ręką robił zdjęcia na bieżąco. Może to brzmi trochę enigmatycznie, ale ktoś kto wyjmie mechanizm i rozbierze silnik ? to wg opisu będzie wiedział o co chodzi.
Powodzenia :)
Tuning oraz diagnostyka JTD, JTDm, TDI, CDI, HDI ... i HGW :D

>>>>>>>>>>>>>>>>>>tel: 661-104-166
<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Awatar użytkownika
Johnny
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1602
Rejestracja: 11 cze 2009, 14:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Wrocław / Mirków

Re: Kappa - podnośnik szyb

Post autor: Johnny » 01 lip 2019, 13:03

Odkopię temat.
Parę dni temu przestało mi domykać szybę kierowcy. Normalnie szyba chodzi góra dół lecz jak już brakuje do zamknięcia ok 5 cm to zaczyna coś strzelać i przestaje podnosić, tak jakby na zębatce przeskakiwało. Jakieś pomysły czy da się to rozebrać i naprawić czy lepiej szukać drugiego używanego? Ktoś miał mniej więcej podobny problem?
Pozdrawiam
Lancia Dedra 1.6 8V 30 tyś km miłych wspomnień
Lancia Kappa 2.4 20V 67 tyś km miłych wspomnień
Lancia Kappa 2.0 20V TURBO

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Kappa - podnośnik szyb

Post autor: volf » 01 lip 2019, 14:35

Miałem cos podobnego-wyrobił się sworzeń dociskający ten ''półksiężyc'' do trybiku silnika. Niestety pospawać tego nie idzie, bo to chyba znal : cenzura :
Dorobiłem sworzeń ze śruby stalowej (konieczna tokarka)-zabezpieczyłem spawem i jest ok :)
Ogólnie te podnośniki w uzywce to tanie są i szkoda czasu na zabawy ale ten od kierowcy zrobił się deficytowy i są braki na rynku :lol:
Radziłbym oszczędzać szybę przy takim uszkodzeniu, bo się mogą zęby wyszczerbić :!:
KAPPA TDS & JTD

Awatar użytkownika
Johnny
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1602
Rejestracja: 11 cze 2009, 14:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Wrocław / Mirków

Re: Kappa - podnośnik szyb

Post autor: Johnny » 01 lip 2019, 22:58

Ok dzięki Volf, chyba poszukam używki
Lancia Dedra 1.6 8V 30 tyś km miłych wspomnień
Lancia Kappa 2.4 20V 67 tyś km miłych wspomnień
Lancia Kappa 2.0 20V TURBO

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”