Kappa jtd-czy ECU musi mieć info o prędkości auta

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Kappa jtd-czy ECU musi mieć info o prędkości auta

Post autor: volf » 02 mar 2019, 22:06

Jak wiadomo sterownik w silnikach wysokoprężnych ma doprowadzone info o prędkości poruszania sie samochodu.
Czy konieczne jest doprowadzenie tego sygnału czy mozna to odpuścić zakładając, że nie mamy tempomatu :?:
Pytam, bo zastanawiam się nad zamianą silnika tds na jtd. Graty w sumie by były tylko przekładanie ABS jest dość pracochłonne-jtd ma sygnał prędkości z modułu ABS a w tds jest z impulsatora na skrzyni ale zdaje się, ze sygnały różnią się częstotliwością i nie da rady dać ten sygnał do jtd...
KAPPA TDS & JTD

normalny81
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 38
Rejestracja: 11 kwie 2019, 16:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kappa jtd-czy ECU musi mieć info o prędkości auta

Post autor: normalny81 » 13 kwie 2019, 0:11

Witam ja u siebie podłączyłem, zrobiłem też tempomat, ale śmiało bez sygnału szybkości będzie śmigać. Jeśli nie potrzebny ci tempomat. Jeszcze jest jedna zależność wiatraki od klimatyzacji przy większych prędkościach są nie włączane. U ciebie się włączą najwyżej. Ale jak się jedzie skraplacz jest chłodzony przez pęd powietrza prezostat nie powinien wtedy włączać za często wiatraków. Robiłem takie zabawy 12lat temu. Nie pamiętam jak w TDS jest włączana klimatyzacja i wiatraki czy idzie przez komputer. Wiem że coś było na rzeczy zegary od TDS sterują wiatrakami a w JTD ECU. Więc jak chcesz mieć wskaźnik temperatury i włączanie wiatraków będziesz musiał przełożyć dodatkowo czujnik temperatury z TDS do JTD.
Pozdrawiam i kibicuje. TDS to porażka głównie z powodu pękających głowic.
Są: AR159 2.4JTDm, AR156SW 1.9JTD, ChryslerVoyager 2.8CRD
Były: Panda I 0.9, Tipo I 2.5TD(od AR155), Delta II HPE1.9TD, AR GTV1.9TD i.d.(od Cromy I), kappa2.4TDs, kappa2.4JTD, ChryslerVoyager2.5CRD, Lybra1.9JTD, AR147 2.0TS Selespeed i JTD, Thesis 2.4, Kappa Coupe 2.4JTD,

Awatar użytkownika
kond243
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2597
Rejestracja: 27 gru 2009, 0:25
Skype: Kondi243
Imię: Konrad
Lokalizacja: Przysieka

Re: Kappa jtd-czy ECU musi mieć info o prędkości auta

Post autor: kond243 » 13 kwie 2019, 8:08

Tylko ty miałeś auto po lifcie. Bo przekładając 20vt n JTD było praktycznie wszystko gotowe. Po lifcie każdy ECU steruje wiatrakami chłodnicy. A co do temperatury to nie jest to problem. ABS trzeba by porównać w serwisówce czy mają ten sam schemat. Bo wtyczką pasuje. Być może chodzi o jeden przewód właśnie do ecu z sygnałem prędkości. Jeśli tempomat nie potrzebny to wystarczy impulsator przełożyć do skrzyni JTD. Ale ja bym poszedł dalej i włożył skrzynię 6b z ar166 przed 2000r. Ma dłuższe przełożenia. A wszystko plus&Play.Sygnaly ABS nie są zamienne niestety. Testowałem tylne piasty przed liftowe do ABS po lifcie i był błąd nieprawidłowy sygnał z czujników tylnych kół. Chcąc przełożyć cały ABS to wiadomo zwrotnice przednie z czujnikami oraz tylne tak samo z czujnikami. Plus trzeba przerobić wtyczki z tyłu bo mają odwrotnie gniazda i wtyczki. Ale Przedliftowy licznik działa w polifcie tzn działa obrotomierz prędkościomierz , paliwo ale temperatura już nie. Więc prostrzy temat podania sygnału z impulsatora skrzyni,wtedy nie ma potrzeby zmiany ABS. I wydaje mi się że i tempomat powinien działać . Bo sygnał impulsatora powinien się zgadzać z ABS po lifcie. Przykład punto2 bez ABS ma impulsator do ecu Bosch me3.1 Punto 2 z ABS jest sygnał na ten sam pin jak w przypadku impulsatora.
Były:Peugeot 309 1.6, Renault Laguna 1.8 8v, Lancia Kappa 2.0 V.I.S.
Są Lancia Kappa 20vt, Lancia Kappa 2.0 V.I.S,Lancia Y 1.2 16v.Lancia Thesis 20vt

normalny81
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 38
Rejestracja: 11 kwie 2019, 16:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kappa jtd-czy ECU musi mieć info o prędkości auta

Post autor: normalny81 » 13 kwie 2019, 11:16

Proponuję prościej jak są wątpliwości. Bo to się za skaplikowane robi. Masz k jtd to odlacz ABS, lub wyjmij przekaznik od niego albo odlacz czujniki ABS i się przejechać. Co do skrzyni możesz zostawić od TDSa są przełożenia wolniejsze za to linek z. ptrykiem od biegów nie trzeba zamieniać. 6 to fajny pomysł ale trochę kosztuje. A przerabiajac TDS na jtd na koszty myślę się patszy.
Są: AR159 2.4JTDm, AR156SW 1.9JTD, ChryslerVoyager 2.8CRD
Były: Panda I 0.9, Tipo I 2.5TD(od AR155), Delta II HPE1.9TD, AR GTV1.9TD i.d.(od Cromy I), kappa2.4TDs, kappa2.4JTD, ChryslerVoyager2.5CRD, Lybra1.9JTD, AR147 2.0TS Selespeed i JTD, Thesis 2.4, Kappa Coupe 2.4JTD,

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Kappa jtd-czy ECU musi mieć info o prędkości auta

Post autor: volf » 13 kwie 2019, 11:50

Odłączając sygnał Z ABS od ECU w kappie jtd to stracę prędkościomierz i drogomierz na dzień dobry :)
Jeździć to pewnie będzie ale ponoć jest np. różnica w odcięciu paliwa przy puszczeniu pedału gazu i może to powodować nadmierne szarpania...
Co do bezpośredniego zasilenia ECU jtd sygnałem ze skrzyni to (ale tu nie jestem pewny choć kiedyś takie info znalazłem) będzie przekłamanie około 4 krotne :-?

Co do patyka to akurat w moim tds są już 2 linki i drążka nie ma ale przełożenie faktycznie wolniejsze...
KAPPA TDS & JTD

normalny81
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 38
Rejestracja: 11 kwie 2019, 16:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kappa jtd-czy ECU musi mieć info o prędkości auta

Post autor: normalny81 » 13 kwie 2019, 12:30

Odłączyć dla testu czy ci jest potrzebna prędkość dla ecu. Czy są symptomy o których piszesz. Moim zdaniem jak już pisałem bez sygnału przeżyjesz.
Są: AR159 2.4JTDm, AR156SW 1.9JTD, ChryslerVoyager 2.8CRD
Były: Panda I 0.9, Tipo I 2.5TD(od AR155), Delta II HPE1.9TD, AR GTV1.9TD i.d.(od Cromy I), kappa2.4TDs, kappa2.4JTD, ChryslerVoyager2.5CRD, Lybra1.9JTD, AR147 2.0TS Selespeed i JTD, Thesis 2.4, Kappa Coupe 2.4JTD,

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Kappa jtd-czy ECU musi mieć info o prędkości auta

Post autor: FXX » 13 kwie 2019, 12:32

O ile ktoś lubi jeździć bez prędkościomierza :)
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”