Kappa 2.4 20V tylne hamulce nie hamują, ale nagrzewają się

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa 2.4 20V tylne hamulce nie hamują, ale nagrzewają się

Post autor: Jam_Belfegor » 15 paź 2020, 9:50

Nie wiem jak jest w Kanapie ale np. w Delcie na tylnej belce są aż dwa (takie coś: sztywny długi - elastyczny - sztywny krótki - elastyczny zacisk) warto sobie na to zwrócić uwagę, bo często wymienia się tylko to co widać czyli końcowy. Kanapy nie znam, więc się nie wypowiadam ile tam tego jest, ale warto to sobie sprawdzić.

Volf - to co piszesz tak jak najbardziej tak możne sobie sprawdzić czy nie cofanie tłoczka spowodowane jest przytkaniem obwodu.

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Kappa 2.4 20V tylne hamulce nie hamują, ale nagrzewają się

Post autor: volf » 15 paź 2020, 9:55

Elastyczne są tylko przy kołach.
KAPPA TDS & JTD

Awatar użytkownika
kond243
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2597
Rejestracja: 27 gru 2009, 0:25
Skype: Kondi243
Imię: Konrad
Lokalizacja: Przysieka

Re: Kappa 2.4 20V tylne hamulce nie hamują, ale nagrzewają się

Post autor: kond243 » 15 paź 2020, 10:34

A prowadnice płynnie działają?
Były:Peugeot 309 1.6, Renault Laguna 1.8 8v, Lancia Kappa 2.0 V.I.S.
Są Lancia Kappa 20vt, Lancia Kappa 2.0 V.I.S,Lancia Y 1.2 16v.Lancia Thesis 20vt

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa 2.4 20V tylne hamulce nie hamują, ale nagrzewają się

Post autor: Jam_Belfegor » 15 paź 2020, 12:44

No warto wyczyścić prowadnice i dać nowy smar do prowadnic. Takie smary dedykowane do układów hamulcowych robi ATE, Textar, Brembo, i na pewno jeszcze paru innych. Tak się kończy temat olany - urwana prowadnica w jarzmie. Nie pomógł palnik, nawet jak nazłość urwało się wiertło przy rozwiercaniu jak widać. Trza było wiercić jarzmo z drugiej strony, grzać ponownie palnikiem i powoli wybijać :(

Warto też pilnikiem wyrównać prowadnice klocka i pomalować czymś potem dać jeszcze smaru ceramicznego.

Część prowadnic ma też gumki - zależny od sytemu hamulcowego. Też to się lub przyblokować. Takie gumki są w zestawach naprawczych zacisków.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Trucker
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 127
Rejestracja: 07 gru 2016, 13:06
Imię: Marcin
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa 2.4 20V tylne hamulce nie hamują, ale nagrzewają się

Post autor: Trucker » 15 paź 2020, 15:26

Dziękuję Wam za rady.
Zatkanie przewodów hamulcowych brzmi dość sensownie - tym bardziej, że wszelkie mechaniczne dolegliwości raczej zostały wykluczone.
Cześć przewodów hamulcowych jest wymieniona na miedziane z powodu korozji stalowych, więc wewnątrz też mogły być skorodowane. Mniej więcej od połowy samochodu aż po tył jest miedź, ale jeden przewód, idący od korektora (korektora chwilowo nie ma) do prawego zacisku (tego, co nie odpuszcza), pozostał stalowy. Jutro wymienię go z nudów :D . Oczywiście rada z odkręceniem odpowietrznika też się przyda.

Trucker
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 127
Rejestracja: 07 gru 2016, 13:06
Imię: Marcin
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa 2.4 20V tylne hamulce nie hamują, ale nagrzewają się

Post autor: Trucker » 19 paź 2020, 20:32

Wymieniłem przewód elastyczny, był drożny, aczkolwiek zaczynał pękać. Przewód sztywny od korektora do elastycznego zmieniony na miedziany - również był drożny, korozja niewidoczna z zewnątrz. Nie wiem, czy nastąpiła poprawa - jeśli tak, to subtelna. Podczas hamowania czuć jeszcze, że w ostatniej fazie, gdy samochód toczy się z bardzo małą prędkości, a hamulców nie używamy, tuż przed zatrzymaniem, jest bardzo delikatne hamowanie. Po ruszeniu z miejsca odpuszcza, więc tarcza nie grzeje się. Trzeba przyjrzeć się pozostałym zaciskom, np. przednie klocki i tarcze już czekają na wymianę.

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa 2.4 20V tylne hamulce nie hamują, ale nagrzewają się

Post autor: Jam_Belfegor » 19 paź 2020, 22:34

Spróbuj jeszcze wszystko dobrze pod odpowietrzać.

Awatar użytkownika
NIKT.
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 115
Rejestracja: 02 cze 2019, 11:57
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa 2.4 20V tylne hamulce nie hamują, ale nagrzewają się

Post autor: NIKT. » 21 paź 2020, 22:50

Jak miałem tak w Lybrze to wymieniłem zacisk na nowy.

Ile razy bym nie rozbierał, smarował, czyścił składał odpowietrzal kończyło się tak samo - czuć było, że trzyma.

Uznałem że nie chce mi się bawić w regenerację i zestawy naprawcze zwłaszcza że cena zacisku nie zabijała.

Boso, ale w ostrogach.


Trucker
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 127
Rejestracja: 07 gru 2016, 13:06
Imię: Marcin
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa 2.4 20V tylne hamulce nie hamują, ale nagrzewają się

Post autor: Trucker » 22 paź 2020, 18:51

NIKT., mam nowe zaciski. "Po drodze" jeszcze inne dwa komplety używanych zamontowałem i cały czas to samo. Więc wreszcie kupiłem nowe, niestety zamienniki, bo oryginalnych nie namierzyłem. I nic się nie zmieniło. Tzn. obecnie jest przyzwoicie, ale nie doskonale.

Trucker
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 127
Rejestracja: 07 gru 2016, 13:06
Imię: Marcin
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa 2.4 20V tylne hamulce nie hamują, ale nagrzewają się

Post autor: Trucker » 06 sty 2021, 11:44

Wymieniłem przednie tarcze hamulcowe wraz z klockami i opór podczas swobodnego zatrzymywania się zmalał. Dodatkowo odpowietrzyłem układy hamulcowe na pompie ABS i chyba było jakieś powietrze.
Obecnie jest przyzwoicie, tarcze nie grzeją się, nie czuć dodatkowego hamowania w końcowej fazie zatrzymywania się. Ręczny wciąż słaby...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”