Lancia Kappa 2.4 20V problemy z rozruchem

Trucker
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 127
Rejestracja: 07 gru 2016, 13:06
Imię: Marcin
Lokalizacja: Kraków

Lancia Kappa 2.4 20V problemy z rozruchem

Post autor: Trucker » 16 sie 2022, 22:53

Od zimy mam problem z rozruchem silnika. Doszło do tego, że kiedyś nie dał się uruchomić. Okazało się, że wąż pompy paliwa w zbiorniku spadł z króćca pompy. Zostało to naprawione, a ciśnienie paliwa sprawdzone - przelew po osiągnięciu 3 bar.
Udawało się uruchomić silnik, ale wciąż były kłopoty; musiałem wciskać do oporu pedał przyspieszenia i wtedy jakimś cudem, za drugim razem, przy dość długim kręceniu rozrusznikiem, odpalał.
Został wymieniony czujnik temp. cieczy chłodzącej, podmienione cewki zapłonowe, podmienione wtryskiwacze (prócz jednego), nowy silnik krokowy, nowy czujnik położenia przepustnicy, nowe filtry paliwa i powietrza, roczny przepływomierz powietrza, roczny czujnik temperatury powietrza i sonda lambda 1,5-letnia.
Do komputera nie udało mi się dostać - kupiony na forum interfejs nie działa. Checka brak.
Wskazówka obrotomierza "skakała", więc wymieniłem też czujnik położenia wałka rozrządu - nadal brak poprawy i wskazówka skacze, więc wymieniłem czujnik położenia wału korbowego. Nadal problem z odpalaniem.
Ponownie wymieniłem czujnik położenia wałka rozrządu, bo okazało się, że ten wcześniejszy, nowiutki, jest uszkodzony (nie dawał sygnału, a silnik wreszcie nie dał się uruchomić). Albo czujnik się uszkodził albo kupiłem uszkodzony...
Po wymianie czujnika wałka nadał nie chce palić - za drugim razem przy pedale przyspieszenia w podłodze z łaską odpali. Ale trzeba "ręcznie" podbić obroty, bo zgaśnie. Później normalnie utrzymuje obroty, nigdy nie zgasł po wysprzęgleniu.
Ciśnienie sprężania 14,5-15 bar. Immobilizer raczej sprawny, dioda gaśnie.
Kończą mi się pomysły. Zostały jeszcze klapy VIS-a. Na zimnym silniku podczas przyspieszania słychać jakieś brzęczenie z silnika - czy to mogą być te klapy? Czy przy ich uszkodzeniu mogą być problemy z rozruchem silnika? Na ciepłym silniku nic nie słychać.

Obecnie silnik jest nieco słaby (ale piszę to wiedząc jak było kiedyś - gdybym nie wiedział, to nie zorientowałbym się, że jest słaby) w zakresie niskich obrotów i potrafi nim trochę zawibrować (wrażenie jakby kiwał się na boki), co pasuje mi do braku spalania w jednym cylindrze. Od 2500 obr./min. nie za bardzo jest się do czego przyczepić. Obrotomierz raczej płynnie pokazuje wskazania - oprócz niskich obrotów, tam odrobinkę podskoczy wskazówka.

Spotkał się ktoś z czymś takim? Jest LPG i na gazie pracuje lepiej niż na benzynie, co mogłoby sugerować ten jeden niewymieniony wtryskiwacz...

Awatar użytkownika
pietrek125
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2850
Rejestracja: 06 lut 2018, 21:59
Lokalizacja: Gród Kraka

Re: Lancia Kappa 2.4 20V problemy z rozruchem

Post autor: pietrek125 » 16 sie 2022, 23:07

Brak możliwości połączenia z ECU, uwalony :?:
Sprawdzał ktoś rozrząd :?: może przeskoczył pasek :?:
Lancia Thesis może nie jest zbyt szybka, ale za to dużo pali...

Były:
Fiat 1300 (116A) 1962r (1.3 OHV R4)
Fiat 125S (125B) 1969r (1.6 DOHC R4)
FSO 125p (115D) 1990r (2.0ie DOHC R4)
Fiat Marea Weekend ELX ST.Moritz (185) 2002r (1.9JTD)

Są:
Lancia Thesis EMBLEMA ACC (841) 2002r (3.0 V6)
Fiat Marea Weekend HLX Tour de France (185) 2001r (2.4 R5)
Fiat 125S (125B) 1971r (1.6 DOHC R4)
Lada 1500s (21061) 1981r (1.6 DOHC R4)
Skoda Octavia II Tour (1Z5) 2012r (2.5 R5)
Suzuki Grand Vitara (TE) 2014r. (2.4 R4)

Trucker
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 127
Rejestracja: 07 gru 2016, 13:06
Imię: Marcin
Lokalizacja: Kraków

Re: Lancia Kappa 2.4 20V problemy z rozruchem

Post autor: Trucker » 16 sie 2022, 23:10

Chodzi mi po głowie uszkodzenie sterownika silnika, ale jakoś nie chcę w to uwierzyć. Z komputerem diagnostycznym od chwili zakupu był problem - raz działał a dwa razy nie. W Punto I też nie dał rady, więc nie skreślam sterownika Kappy.
Napęd rozrządu siłą rzeczy ustawiany po wymianie czujnika wałka rozrządu.

Awatar użytkownika
stefan67
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 183
Rejestracja: 20 mar 2011, 13:03
Imię: Janusz
Lokalizacja: Lesko

Re: Lancia Kappa 2.4 20V problemy z rozruchem

Post autor: stefan67 » 17 sie 2022, 19:51

Miałem kiedyś wypisz wymaluj identyczne problemy z odpalaniem. Czego to ja się nie nawymieniałem i nie naustawiałem, łącznie z rozrządem, czujnikami wału, wałka itp. Po wymianie wtryskiwaczy jak ręką odjął... Musiały się przytkać po jakimś marnym paliwie, bo problem powstał praktycznie z dnia na dzień... LPG nie posiadam.
Lancia Kappa 2.0 20V automat 1996 r.

Trucker
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 127
Rejestracja: 07 gru 2016, 13:06
Imię: Marcin
Lokalizacja: Kraków

Re: Lancia Kappa 2.4 20V problemy z rozruchem

Post autor: Trucker » 17 sie 2022, 22:21

Chciałbym, żeby to były wtryskiwacze. Podmieniałem je na inne, używane (nowe niedostępne), wymyłem w myjce ultradźwiękowej i sprawdziłem, czy rozpylają. Może strumień paliwa nie jest super rozproszony, ale każdy wtryskiwacz pracuje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”