Jakie chłodnice: płynu i od klimy do Kappy 2.0 20VT?

wozwo
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 54
Rejestracja: 24 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Jakie chłodnice: płynu i od klimy do Kappy 2.0 20VT?

Post autor: wozwo » 06 lip 2021, 16:35

Witam
Stanąłem niestety przed faktem wymiany obydwu: chłodnicy i skraplacza (nieszczelności). Proszę o doradę jaki model wybrać dla jednej i drugiej? Oryginały trudno dostępne, używki - ryzyko. Dlatego jaki zamiennik: Nissens, Denso, NRF...czy jakieś inne?

Pozdrawiam
Wojtek

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie chłodnice: płynu i od klimy do Kappy 2.0 20VT?

Post autor: Jam_Belfegor » 07 lip 2021, 8:01

To co wymieniłeś jest ok

Awatar użytkownika
Johnny
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1602
Rejestracja: 11 cze 2009, 14:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Wrocław / Mirków

Re: Jakie chłodnice: płynu i od klimy do Kappy 2.0 20VT?

Post autor: Johnny » 07 lip 2021, 11:24

Na serio? Są dostępne nowe ????
Lancia Dedra 1.6 8V 30 tyś km miłych wspomnień
Lancia Kappa 2.4 20V 67 tyś km miłych wspomnień
Lancia Kappa 2.0 20V TURBO

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie chłodnice: płynu i od klimy do Kappy 2.0 20VT?

Post autor: Jam_Belfegor » 07 lip 2021, 12:17

O rzeczywiście ku..pa :) nie ma nic... no cóż trza lutować lub kopać naprawdę głęboko :lol:

Da się chłodnicę wyprowadzić jeszcze na ludzi... jak tylko bardzo nie pogięta i nie pomęczona. Sam dla siebie zrobiłem w celach testowych IC i jedną chłodnicę żeby zobaczyć jakie są efekty i nawet, nawet. Dużo zaparcia, trochę chemii, myjka, kompresor i można działać, zaś samo lutowanie zrobi ne pewno jakiś zakład specjalizujący się w chłodnicach, ewentualnie chłodnica do wanny z zimna wodą podpiąć węża i pompować powietrze i szukać gdzie bąbelki się pojawiają, lub odwrotnie podpiąć węża ogrodowego i patrzyć gdzie "sika". Te pierwszy sposób lepszy bo na pewno ujawni każdą nieszczelność. W chłodnictwie można też zabarwić czynnik roboczy tak gdzie spierdziela będzie widać.

A no i są też ostatecznie zakłady które przynajmniej chłodnice wodne, nie wiem jak do klimy dorabiają na wzór.

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 4001
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Jakie chłodnice: płynu i od klimy do Kappy 2.0 20VT?

Post autor: volf » 07 lip 2021, 22:05

Lutowanie?
Przecież to są chłodnice aluminiowe bądź aluminiowo-tworzywowe (ta od płynu/wody).
Niby aluminium też można jakoś lutować ale nie wiem czy znajdziesz zakład co będzie chciał się w to bawić. Już prędzej będą chcieli dorobić ale to pewnie tanio nie będzie.
Najprościej i najszybciej to kupić używkę -przynajmniej jeśli chodzi o układ chłodzenia...
KAPPA TDS & JTD

Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie chłodnice: płynu i od klimy do Kappy 2.0 20VT?

Post autor: mikee72 » 08 lip 2021, 7:29

volf pisze: 07 lip 2021, 22:05 Lutowanie?
Przecież to są chłodnice aluminiowe bądź aluminiowo-tworzywowe (ta od płynu/wody).
Niby aluminium też można jakoś lutować ale nie wiem czy znajdziesz zakład co będzie chciał się w to bawić. Już prędzej będą chcieli dorobić ale to pewnie tanio nie będzie.
Najprościej i najszybciej to kupić używkę -przynajmniej jeśli chodzi o układ chłodzenia...
Aluminium można lutować ale i spawać. Mam znajomego w Olsztynie, którego warsztat specjalizuje się właśnie w naprawach chłodnic i przewodów aluminiowych, a przy okazji serwisuje klimatyzacje. Oczywiście raczej nie zajmuje się takimi chłodnicami, które można kupić nowe za stówę czy kilka - a takimi od autobusów, ciężarówek, ciągników, ogólnie większych maszyn - ale jak mówią: kwestia ceny, klient nasz pan, zrobić na pewno się da.
Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie chłodnice: płynu i od klimy do Kappy 2.0 20VT?

Post autor: Jam_Belfegor » 08 lip 2021, 8:50

volf pisze: 07 lip 2021, 22:05 Lutowanie?
Przecież to są chłodnice aluminiowe bądź aluminiowo-tworzywowe (ta od płynu/wody).
Niby aluminium też można jakoś lutować ale nie wiem czy znajdziesz zakład co będzie chciał się w to bawić. Już prędzej będą chcieli dorobić ale to pewnie tanio nie będzie.
Najprościej i najszybciej to kupić używkę -przynajmniej jeśli chodzi o układ chłodzenia...
Tak lutowanie, jest to skuteczna metoda i jak najbardziej się sprawdza, oczywiście mowa tu o twardym lutowaniu palnikiem (twardość takiego lutu zbliżona jest do materiału bazowego - stąd nazwa). Spawać też można ale na rdzeniu jest to wysoce skomplikowane i wymaga dobrego wyczyszczenia całości zarówno od zewnątrz jak i w środku. Kamień, osady etc. z wnętrza chłodnicy przy spawaniu i przetopie mogą zanieczyścić spaw który potem z czasem może strzelić.

Nie spawa się tylko chłodnic miedzianych... a przynajmniej nie słyszałem o tym

I tak są zakłady które to robią, gównie ta pierwsza metodą, ewentualnie spawają rdzeń do boków jak są z tego samego materiału. Samego rdzenia raczej się nie spawa bo jest to wysoce trudne, ewentualnie jakieś bardzo grube chłodnice (grube rurki wodne).

W Krakowie znam co najmniej trzy takie zakłady z czego jeden kategorycznie odradzam. Jeden był na ul. Centralnej "Zakład naprawy chłodnic" taka jego oryginalna nazwa i na ul. Zaborskiej Spec spaw - tu link http://www.chlodnice.krakow.pl/oferta.html

Oczywiście jak można kupić nowa chłodnicę to mało to się opłaca robić, bo czasem koszt naprawy równy nowej chłodnicy albo zbliżony, ale jak się nie ma wyjścia... to tak trzeba rotować. Np. Spec Spaw widziałem gdzieś w galerii muzeum lotnictwa spawał nietypową przedwojenną chłodnicę do jakiegoś górno płatu. Takie cuda nie leża na pólkach sklepowych :lol:

wozwo
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 54
Rejestracja: 24 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Jakie chłodnice: płynu i od klimy do Kappy 2.0 20VT?

Post autor: wozwo » 12 lip 2021, 21:04

Czy ktoś wymieniał skraplacz/chłodnicę od klimy w kappie 2.0 20VT. Brak jakichkolwiek zamienników. Podobno pasuje od Alfy 166 tylko od jakiego modelu? Może ktoś to przerabiał?
Numer OE oryginału: 7799352

Pozdrówki

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”