Wskazania temperatury silnika

marek-marek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 54
Rejestracja: 31 paź 2008, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów

Wskazania temperatury silnika

Post autor: marek-marek » 21 sie 2020, 10:51

Witam. Temat dotyczy Lancia Kappa 2.0 VIS stary model z dwoma czujnikami temperatury. Zrobiłem dziś test przy jakich temperaturach włączają się wiatraki. Okazuje się, że wszystko jest w porządku. 1-szy bieg odpala przy 92*, 2-gi przy 98*. To są odczyty ze wskaźnika temperatury na desce. Dla potwierdzenia poprawności odczytu temperatur założyłem multi termometr cyfrowy. Jeden czujnik na wężu od chłodnicy, drugi na wężu od przepustnicy (krótki obieg), trzeci na chłodnicy. Wskazania się pokrywały, więc uważam, że wskaźnik na desce działa poprawnie. Zauważyłem natomiast, że termostat otwiera się przy ok. 70*. I to by się zgadzało. U mnie temperatura utrzymuję się właśnie w okolicach tych 70*. Dużo czytałem na tym forum, że czujnik przekłamuje. Myślę, że to wina termostatu. Jakie są Wasze opinie.

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Wskazania temperatury silnika

Post autor: Jam_Belfegor » 21 sie 2020, 11:44

Termostat otwiera się za wcześnie powinien pracować w okolicach 80 st. chyba 83 albo 88 dla tego silnika. Koledzy z Kanapą na stanie pewnie Ci dokładniej napiszą.

marek-marek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 54
Rejestracja: 31 paź 2008, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wskazania temperatury silnika

Post autor: marek-marek » 21 sie 2020, 12:19

I o tym właśnie piszę. Nie przeczytałem nigdzie o źle pracującym termostacie, tylko o przekłamaniach czujnika, włącznie z dokładaniem dodatkowego rezystora, żeby"wypionować" wskaźnik. Nikt i nigdzie nie pisał o źle działającym termostacie. Założę "mocniejszy" termostat i zobaczymy co będzie. Może to pora obalić mit o przekłamaniu czujnika?

Awatar użytkownika
jasiugm
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 372
Rejestracja: 03 lut 2015, 19:14
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wskazania temperatury silnika

Post autor: jasiugm » 21 sie 2020, 12:28

marek-marek pisze: 21 sie 2020, 10:51 To są odczyty ze wskaźnika temperatury na desce.
Czy porównywałeś je ze wskazaniami czujnika dla komputera?
Rezystor dokłada się w celu wyrównania wskazań obu czujników. Ten na zegarach zazwyczaj zaniża wskazania i wentylatory włączają się za późno.
Kappa SW 2.0 20V VIS
Y 1.2 8V

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Wskazania temperatury silnika

Post autor: Jam_Belfegor » 21 sie 2020, 12:49

Nie wiem jaką ma specyfikę termostat z Kanapy czy wskaźnik z deski ale, Jak w specyfikacji termostatu otwarcie jest na 83 st. C (czy 88) to przy tylu powinien zacząć się otwierać +/- 1-2 st. C, a nie na 70st. Jak ma to zmierzone urządzeniem zewnętrznym w kilku punktach i masz potwierdzoną temperaturę to wygląda na to ze termostat już nie halo :( Mój z 2.0 16V (trochę inna budowa) powinien uchylać się właśnie na 83 st.C zrobiłem test w garze w gorącą wodą termometr pokazywał 81-2 już zaczynał się ruszać trzpień zaworka, przy 83-84 był już spory prześwit dalej miał pełen uchyl. Jak ostygł ładnie się zamknął. Termometry na desce zawsze trochę przekłamują ale są to różnice raczej kilku st. C Często to wynika z rożnego rozmieszenia czujników ECU i na zegary (jeśli jest osobny). Poza tym termometry deskowe są słabo wyskalowane ciężko powiedzenie czy pokazuje 88 czy 90 czy 92 jak sama grubość wskazówek obejmuje 1-2 stopnie. Zawsze jak zapinam kompa do ECU i porównuję z tym co zegary pokazują zawsze jest delikatna rozbieżność. W renówce na pocieszenie mam tylko 4 stany do 30 potem kolejna kreska powyżej 30 do coś koło 70 dalej niby właściwa i kolejna przegrzanie. Dokładna temperaturę mogę odczytać tylko zapinając się pod OBD.

Awatar użytkownika
jasiugm
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 372
Rejestracja: 03 lut 2015, 19:14
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Wskazania temperatury silnika

Post autor: jasiugm » 21 sie 2020, 13:28

Weźmy pod uwagę, że czujnik na komputer jest wkręcony w obudowę termostatu a na zegary w głowicę. Też stąd mogą być różnice. Dodatkowo ten na zegary ma jakąś dziwną charakterystykę.
Ja mam u siebie wywalony termostat z korpusu a w wężu chłodnicy termostat z renault na 89st z tego co pamiętam. Bez rezystora mam poniżej środka skali, ale nie porównywałem jeszcze z tym co pokazuje ECU.
Trzeba ogarnąć pirometr i pomierzyć :)
Kappa SW 2.0 20V VIS
Y 1.2 8V

marek-marek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 54
Rejestracja: 31 paź 2008, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wskazania temperatury silnika

Post autor: marek-marek » 21 sie 2020, 13:29

Nie mam na razie możliwości podpiąć się do ECU. Piszę o tym, że temperatura na zegarach pokrywa się z temperaturą mierzoną zewnętrznymi termometrami w kilku punktach. Jedna kreska na zegarze to 5*. Dla mnie najważniejsze, to jest to, że wiatraki włączają się wtedy kiedy powinny. Temat termostatu będę gryzł później

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”