Kappa - dławienie na zimnym silniku

piotr-13071973
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 8
Rejestracja: 14 lis 2009, 15:09
Lokalizacja: kudowa zdrój

Kappa - dławienie na zimnym silniku

Post autor: piotr-13071973 » 28 maja 2011, 16:48

Witam serdecznie. opis problemu: po uruchomieniu zimnego silnika (zapala najzupełniej prawidłowo) a następnie wciśnięciu gazu w celu ruszenia z miejsca silnik dławi się a nawet kicha w dolot. W miarę rozgrzewania motoru usterka stopniowo zanika (dość szybko). Gwałtowne głębokie wciśnięcie gazu = kichanie i brak wchodzenia na obroty - dławienie. Delikatnie stopniowo wciskany gaz = umożliwia wejście na obroty i jazdę. Efekt zupełnie podobny jak w silniku gaznikowym zbyt wczesne wyłączenie ssania. Ponieważ dwukrotna wizyta na diagnostyce silnika nic nie wykazała ,a także wymiana świec i cewek, może ktoś z panów miał taki objaw w KAPPIE 2.4 benz. i mógłby doradzić coś konkretnego. Podejrzewam przepływomierz i zamierzam wymienić czujnik temperatury dla komputera(profilaktycznie). Spalanie ok 9l. w trasie 12 l. miasto.

wega
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 873
Rejestracja: 24 cze 2007, 0:00
Lokalizacja: KATOWICE

Re: Kappa - dławienie na zimnym silniku

Post autor: wega » 28 maja 2011, 18:23

Przeszukaj forum. Temat wielokrotnie wałkowany ale nigdy nie rozwiązany. Znacznie lepiej jest latem, prawda?
Jeżeli chodzi o czujnik temp. to na logikę dobry trop, ale nikt tego nigdy nie sprawdził niestety...

Awatar użytkownika
Gros
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2700
Rejestracja: 22 maja 2011, 19:44
Imię: BogdanA
Lokalizacja: Osterode -Mazury Zachodnie

Re: Kappa - dławienie na zimnym silniku

Post autor: Gros » 28 maja 2011, 19:01

wega pisze:Przeszukaj forum. Temat wielokrotnie wałkowany ale nigdy nie rozwiązany. Znacznie lepiej jest latem, prawda?
Jeżeli chodzi o czujnik temp. to na logikę dobry trop, ale nikt tego nigdy nie sprawdził niestety...
Nie tak do końca :D ja jestem po wymianie i jest ok jak na razie .A problem jest właśnie gdy było ciepło :D
:lol: : gafa : :bitwa:

wega
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 873
Rejestracja: 24 cze 2007, 0:00
Lokalizacja: KATOWICE

Re: Kappa - dławienie na zimnym silniku

Post autor: wega » 28 maja 2011, 19:36

Gros pisze:
wega pisze:Przeszukaj forum. Temat wielokrotnie wałkowany ale nigdy nie rozwiązany. Znacznie lepiej jest latem, prawda?
Jeżeli chodzi o czujnik temp. to na logikę dobry trop, ale nikt tego nigdy nie sprawdził niestety...
Nie tak do końca :D ja jestem po wymianie i jest ok jak na razie .A problem jest właśnie gdy było ciepło :D

No właśnie, dlatego myślę, że czujnik temperatury silnika podaje złe wartości. W twoim przypadku w drugą stronę :) w moim odwrotnie :)
U mnie latem było OK dlatego że silnik szybciej uzyskiwał temperaturę optymalną. Za to zimą tragedia. Dobre 5min. się dławił. Generalnie wystarczyło odśnieżyć samochód lub oskrobać szyby i już było OK.

blejku
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 483
Rejestracja: 01 cze 2009, 22:46
Lokalizacja: Będzin

Re: Kappa - dławienie na zimnym silniku

Post autor: blejku » 28 maja 2011, 22:16

Czy w tym silniku zawory sa na samoregulatorach czy na plytkach jak 2.0 16v?
Jesli na plykach to regulacja nie jest droga . a moze pomoc
Not all BMW drivers are idiots, but all idiots drive BMW

Biała Dedra SW 2.0 16v

Kappa SW 2.4 20V - w drodze :-)

piotr-13071973
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 8
Rejestracja: 14 lis 2009, 15:09
Lokalizacja: kudowa zdrój

Re: Kappa - dławienie na zimnym silniku

Post autor: piotr-13071973 » 29 maja 2011, 9:06

co do zaworów nie mam pojęcia ale sądzę że ten trop jest mało prawdopodobny gdyż zapomniałem dodać iż usterka wystąpiła z dnia na dzień więc myślę że coś po prostu wysiadło. Tak korzystając z okazji - czy czujnik temperatury jest ten sam dla wskaznika i sterownika silnika? Na marginesie dodam swoją opinię na temat kappy ,myślę że po dwu letniej eksploatacji można już na ten temat coś powiedzieć. Mianowicie jest to moja druga lancia (posiadam theme 2.5 tds) i stwierdzam że kappa poza ładnym designem zawiodła mnie na całej linii . Oto lista przypadłości które trapiły (kosztowały) mnie przez ten okres: wymiana 4 zamków,centralka c. zamka,wymiana przekładni kierowniczej,wymiana stabilizatora,geometria i kilkukrotna diagnostyka silnika (pod kątem sondy i dławienia). To moja subiektywna ocena ale miarodajna ponieważ jest to mój 28 samochód w życiu. Wcześniej miałem dwie cromy po sobie i nie mogłem narzekać na włoskie produkty. Myślę że nadmiar elektroniki w tym modelu nie wyszedł mu na dobre.

piotr-13071973
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 8
Rejestracja: 14 lis 2009, 15:09
Lokalizacja: kudowa zdrój

Re: Kappa - dławienie na zimnym silniku

Post autor: piotr-13071973 » 29 maja 2011, 10:00

Serdecznie dziękuje za reakcję na problem bo po to są takie fora i pozdrawiam właścicieli aut tej marki , bo są to niewątpliwie ludzie wyjątkowi, posiadający wiele cierpliwości i samozaparcia by nie przesiąść się już dawno do niemieckich limuzyn.

blejku
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 483
Rejestracja: 01 cze 2009, 22:46
Lokalizacja: Będzin

Re: Kappa - dławienie na zimnym silniku

Post autor: blejku » 29 maja 2011, 11:46

Czyjnik jest osobny do ecu i wskaznika.
Mam Dedre SW od mniej wiecej 2 lat tez. Awarie..owszem ale chyba nic nietypowego. Nigdy na lawecie.. i tylko raz postoj na awaryjnych przez 10 min :D . Problem jest taki ze wg mnie jest mało mechanikow którzy znają te samochody. Moim wszystkim niemiecko-motoryzacyjnym kolega tez sie psuje to i owo ale jest fachowcow od groma.
Ok ale robie off-topic.
Miałem podobny objaw dosc dlugi czas i nikt nie byl w stanie pomoc. Uparłem sie i sie udało.. tylko niestety ja mam 2.0 16v wiec nie wiem czy sie coś wydedukuje z tego.
Not all BMW drivers are idiots, but all idiots drive BMW

Biała Dedra SW 2.0 16v

Kappa SW 2.4 20V - w drodze :-)

blejku
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 483
Rejestracja: 01 cze 2009, 22:46
Lokalizacja: Będzin

Re: Kappa - dławienie na zimnym silniku

Post autor: blejku » 29 maja 2011, 12:21

Czy komp do diagnostyki byl podlaczony na zimnym silniku? w momencie jak dzieja sie jaja? czy byl zrobiony przejazd z podlaczonym komputerem? powinno wszystko wyjsc... szczegolnie powinien patrzec mechanik na wskazania sondy lambda. odczyty z sondy lambda brane sa pod uwage przy zimnym silniku nawet po kilku minutach po zapaleniu.
Not all BMW drivers are idiots, but all idiots drive BMW

Biała Dedra SW 2.0 16v

Kappa SW 2.4 20V - w drodze :-)

money555
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 14
Rejestracja: 01 cze 2013, 14:58
Imię: Szymon
Lokalizacja: Toruń

Re: Kappa - dławienie na zimnym silniku

Post autor: money555 » 25 kwie 2022, 20:45

Witam.

Po latach mam ten sam objaw.
Strzały w kolektor, dławienie w zimne dni na zimnym silniku.

Jestem po wymianie świec, cewek, sonda ma 2 lata (aczkolwiek gazownik zauważył, że auto przestawia się na ubogą mieszankę), rura dolotowa nowa.
Czy komuś udało się znaleźć przyczynę tego dławienia?

Kappa 2.0 155 KM

Awatar użytkownika
Skowoo
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 295
Rejestracja: 08 lut 2016, 18:33
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa - dławienie na zimnym silniku

Post autor: Skowoo » 25 kwie 2022, 21:29

W moim wypadku Kappa dławiła się w losowych momentach, na próbę odpiąłem przepływomierz (samochód bez niego jeździł dobrze - ECU ma ustawione domyślne wartości jeżeli nie ma sygnału z przepływki). Finalnie problemem okazała się sama wtyczka. Może warto sprawdzić przepływomierz - odpiąć go i sprawdzić reakcję - to nic nie kosztuje a pozwala wyeliminować ten trop.
Lancia Kappa 2.0 V.I.S. '98

money555
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 14
Rejestracja: 01 cze 2013, 14:58
Imię: Szymon
Lokalizacja: Toruń

Re: Kappa - dławienie na zimnym silniku

Post autor: money555 » 26 kwie 2022, 21:23

Niestety to nie to. Po odpięciu przepływomierza nadal są strzały na zimno.

Dzisiaj po południu było +30 stopni i auto strzelało dosłownie przez 1 min.
Mam wrażenie, że to problem z ssaniem i dawkowaniem paliwa, czyli albo sonda do wymiany już albo czujnik temperatury (ten niebieski).
To on ostatecznie daje wskazania ile auto ma dostawać paliwa na zimno a ile gdy jest już ciepłe...

Awatar użytkownika
Johnny
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1602
Rejestracja: 11 cze 2009, 14:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Wrocław / Mirków

Re: Kappa - dławienie na zimnym silniku

Post autor: Johnny » 26 kwie 2022, 21:25

Sprawdzałeś dolot pod kątem nieszczelności?
Lancia Dedra 1.6 8V 30 tyś km miłych wspomnień
Lancia Kappa 2.4 20V 67 tyś km miłych wspomnień
Lancia Kappa 2.0 20V TURBO

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5037
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa - dławienie na zimnym silniku

Post autor: Bichoń » 26 kwie 2022, 22:32

Mam to samo w lybrze 2.0 20v i też nie znalazłem rozwiązania. Raz jest lepiej, raz gorzej, generalnie dopóki silnik nie złapie temperatury ok. 40*C, to dławi i strzela. Sonda wymieniona, po podpięciu pod kompa wszystko wygląda OK, a problem dalej występuje.
Jak ktoś znajdzie rozwiązanie to stawiam flaszkę za opisanie go na forum.

Awatar użytkownika
1608cc
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 563
Rejestracja: 06 sie 2019, 20:40
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa - dławienie na zimnym silniku

Post autor: 1608cc » 26 kwie 2022, 22:40

Lambdę też można odpiąć na próbę i zobaczyć czy coś się zmieni. U mnie w zimę dławienie/zalewanie na zimnym silniku było spowodowane zbyt bogatą mieszanką na LPG. Można by też spóbować wykasować parametry samooadaptacji z ECU bo może tam coś namieszane.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2022, 22:48 przez 1608cc, łącznie zmieniany 1 raz.
Marea Weekend 2.4 20V HLX Tour de France 2001

Diagnostyka Examiner/MES/AlfaODB
Klonowanie/Virgin ME3.1/ME7.3.1
Naprawa sterowników ME7.3.1
Klonowanie BCM
Blokady 2.0VIS/2.0T

Kanał YT :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”