Kappa - spryskiwacze reflektorów

Polej
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2432
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:45
Imię: Marcin
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kappa - spryskiwacze reflektorów

Post autor: Polej » 06 wrz 2012, 23:44

grzesiekj23 pisze:A mniej-więcej jakie to odstępy czasu? 1s, krócej? .
Po wciśnięciu spryskiwaczy jest podwójne "cyknięcie" mniej więcej z częstotliwością taką, jak kierunkowskazy. Czy wydaje mi się, że za szybko jest włączenie-wyłączenie, ale powinno być przynajmniej podane napięcie na pompkę w tym czasie, a go nie ma.
A mógłbyś odczytać numer z przekaźnika, bo może ja mam zły? Chociaż to bardzo mało prawdopodobne, że zły, bo wszędzie na allegro widnieje jako przekaźnik spryskiwaczy reflektorów do różnych modeli z rodziny fiata.
Lancia Kappa 2.0 20V
Saab 9-5 2.8 Turbo6 XWD

Awatar użytkownika
grzesiekj23
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 882
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sławno

Re: Kappa - spryskiwacze reflektorów

Post autor: grzesiekj23 » 07 wrz 2012, 12:58

Chwilowo nie mam dostępu do auta, ale sprawdzę to. Masz jakiś miernik elektryczny? Jakbyś miał mógłbyś posprawdzać czy dociera sygnał prądowy podawany na nóżkę(pin) nr 8(chyba bo na schemacie jest zamazane) przekaźnika. Może być też tak, że sterowanie odbywa się masą, dlatego Ci żarówka nie zaświeciła, spróbuj podłączyć żarówkę do aku i masę od żarówy do przekaźnika. Przekaźnik bez obciążenia może pracuje krócej. Dodatkowo, jeżeli sterowanie jest masą, spróbuj podać na wejście prądowe silniczka +12V bezpośrednio z Aku i masę z przekaźnika.

EDIT:
Sprawdziłem jeszcze raz, schemat i wygląda,że jednak do przekaźnika powinien docierać prąd na tą nóżkę. Idzie krótko od 60A bezpiecznika do 12 bezpiecznika i na nóżkę. A masz ten 20A bezpiecznik włożony? Bo jak fabrycznie nie miałeś tych spryskiwaczy to bezpiecznika może nie być i dlatego prąd nie dociera.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Były:
Dedra 2.0 i.e.
Kappa 2.4 175KM '98 > 8 lat i 120 000 km wspaniałych wspomnień

Jest:
Phedra Emblema 2.0 D 136+KM '06 > salon na kółkach ;)
Ypsilon Oro 1.4 95KM '07 > mały wariat ;)

Polej
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2432
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:45
Imię: Marcin
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kappa - spryskiwacze reflektorów

Post autor: Polej » 07 wrz 2012, 13:37

grzesiekj23 pisze:Chwilowo nie mam dostępu do auta, ale sprawdzę to. Masz jakiś miernik elektryczny? Jakbyś miał mógłbyś posprawdzać czy dociera sygnał prądowy podawany na nóżkę(pin) nr 8(chyba bo na schemacie jest zamazane) przekaźnika. Może być też tak, że sterowanie odbywa się masą, dlatego Ci żarówka nie zaświeciła, spróbuj podłączyć żarówkę do aku i masę od żarówy do przekaźnika. Przekaźnik bez obciążenia może pracuje krócej. Dodatkowo, jeżeli sterowanie jest masą, spróbuj podać na wejście prądowe silniczka +12V bezpośrednio z Aku i masę z przekaźnika.

EDIT:
Sprawdziłem jeszcze raz, schemat i wygląda,że jednak do przekaźnika powinien docierać prąd na tą nóżkę. Idzie krótko od 60A bezpiecznika do 12 bezpiecznika i na nóżkę. A masz ten 20A bezpiecznik włożony? Bo jak fabrycznie nie miałeś tych spryskiwaczy to bezpiecznika może nie być i dlatego prąd nie dociera.
A więc tak:
Przekaźnik od spryskiwaczy to numer E3 na schemacie. Prąd (bez udziału stacyjki) jest na nim na Pinie numer 30.
Bezpiecznik był i jest włożony, ale- co ciekawe - nawet po wyjęciu bezpiecznika (!!!) przekaźnik dalej działa, tak samo jak wcześniej, czyli wygląda to tak, jakby w ogóle nie były te obwody połączone :-?
Lancia Kappa 2.0 20V
Saab 9-5 2.8 Turbo6 XWD

Awatar użytkownika
grzesiekj23
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 882
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sławno

Re: Kappa - spryskiwacze reflektorów

Post autor: grzesiekj23 » 07 wrz 2012, 14:02

Przekaźnik będzie działał bo ma 2 obwody, osobny obwód na cewkę i ten który ma załączać. Bezpiecznik 12 jest tylko i wyłącznie od obwodu Aku>bezpieczniki>pompka.

Tzn. że bezpiecznik jest ok i prąd dociera dobrze. Zewrzyj we wtyczce przekaźnika nóżkę 30 i 8, zobacz czy pompka chodzi. Jeśli tak to wina przekaźnika, jeśli nie, pompka może nie łapać masy lub przewód z pompki do przekaźnika jest walnięty.

EDIT:
Sprawdź jeszcze ze schematu komponentów czy masz połączoną wtyczkę 33A.
Były:
Dedra 2.0 i.e.
Kappa 2.4 175KM '98 > 8 lat i 120 000 km wspaniałych wspomnień

Jest:
Phedra Emblema 2.0 D 136+KM '06 > salon na kółkach ;)
Ypsilon Oro 1.4 95KM '07 > mały wariat ;)

Polej
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2432
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:45
Imię: Marcin
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kappa - spryskiwacze reflektorów

Post autor: Polej » 07 wrz 2012, 15:00

grzesiekj23 pisze: Zewrzyj we wtyczce przekaźnika nóżkę 30 i 8, zobacz czy pompka chodzi. Jeśli tak to wina przekaźnika, jeśli nie, pompka może nie łapać masy lub przewód z pompki do przekaźnika jest walnięty.
nóżka 30 to ta na górze, a 8? Chodzi o tą "P" na samym dole? (nie widzę 8 na ostatnim schemacie skrzynki bezpieczników).
I gdzie szukać tej wtyczki 33A?
Lancia Kappa 2.0 20V
Saab 9-5 2.8 Turbo6 XWD

Awatar użytkownika
grzesiekj23
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 882
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sławno

Re: Kappa - spryskiwacze reflektorów

Post autor: grzesiekj23 » 07 wrz 2012, 15:17

Tak, to ma być P, pomyliłem się, 30 i P. Jak zewrzesz to silnik pompki powinien zadziałać. A ta wtyczka jest prawdopodobnie między przegrodą silnika i kabiny, na przegrodzie kabiny, po prawej stronie pod plastikiem zakrywającym mechanizm wycieraczek na wysokości kierunkowskazu lub nieco wyżej. (CHYBA :) )

EDIT:
Wygląda jak na załączniku Wtyczki.
Były:
Dedra 2.0 i.e.
Kappa 2.4 175KM '98 > 8 lat i 120 000 km wspaniałych wspomnień

Jest:
Phedra Emblema 2.0 D 136+KM '06 > salon na kółkach ;)
Ypsilon Oro 1.4 95KM '07 > mały wariat ;)

Polej
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2432
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:45
Imię: Marcin
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kappa - spryskiwacze reflektorów

Post autor: Polej » 08 wrz 2012, 17:01

Sprawdziłem to, o czym mówiłeś, czyli zwarłem pin 30 z P i pompka rzeczywiście zadziałała- czyli obwód jest dobry : ok2 :
Zatem zapewne winny będzie tu przekaźnik, lub..? Jest jakaś inna możliwość? Postaram się w przyszłym tygodniu założyć inny przekaźnik, zobaczę jak będzie.

Grzesiek, a czy mógłbyś mi ze swojego przekaźnika odczytać jaki ma numer wybity? Tak dla pewności, o może ja po prostu mam nie ten przekaźnik, co trzeba, a tylko ma taki sam rozstaw pinów- choć nie chce mi się w to wierzyć, bo jest wyjęty z Kappy, a na allegro przekaźniki o tym numerze identyfikowane są jako przekaźniki spryskiwaczy reflektorów :-? A jeśli mam dobry, to będę szukał sprawnego;]

Jeszcze jedno pytanie do wszystkich- może ktoś wie- czy oryginalny trójnik Valeo do rozdzielenia węży spryskiwaczy reflektorów w Kappie ma w środku jakiś zawór ciśnieniowy? Zauważyłem, że przy niskim ciśnieniu nie przepuszcza wody, dopiero jak jest wyższe, ktoś go może rozbierał?
Lancia Kappa 2.0 20V
Saab 9-5 2.8 Turbo6 XWD

Awatar użytkownika
grzesiekj23
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 882
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sławno

Re: Kappa - spryskiwacze reflektorów

Post autor: grzesiekj23 » 08 wrz 2012, 21:34

Zapomniałem sprawdzić ten przekaźnik, ale jeszcze dzisiaj lub najpóźniej jutro Ci to sprawdzę. Przekaźnik faktycznie może być walnięty. Możesz jeszcze sprawdzić czy zwiera, ale jak piszesz, że tak krótko to może być walnięty opóźniacz. Najpierw zobaczymy czy masz właściwy przekaźnik i potem będziemy myśleć. Co do valeo, prawdopodobnie puszcza po przekroczeniu wartości ciśnienia, tak żeby z jak największą siłą strumień uderzył w reflektor- sama pompka takiego ciśnienia nie da, a jest potrzebne bo nie ma wycieraczki czy czegoś co by z taką siłą go wyczyściło.

EDIT:
U mnie przekaźnik to Valeo A385 12V 67711971 jak na foto.
2012-09-09-458_2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Były:
Dedra 2.0 i.e.
Kappa 2.4 175KM '98 > 8 lat i 120 000 km wspaniałych wspomnień

Jest:
Phedra Emblema 2.0 D 136+KM '06 > salon na kółkach ;)
Ypsilon Oro 1.4 95KM '07 > mały wariat ;)

Awatar użytkownika
Michor
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2386
Rejestracja: 05 lut 2012, 10:17
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kappa - spryskiwacze reflektorów

Post autor: Michor » 11 wrz 2012, 12:11

Polej pisze:(...) Jeszcze jedno pytanie do wszystkich- może ktoś wie- czy oryginalny trójnik Valeo do rozdzielenia węży spryskiwaczy reflektorów w Kappie ma w środku jakiś zawór ciśnieniowy? Zauważyłem, że przy niskim ciśnieniu nie przepuszcza wody, dopiero jak jest wyższe, ktoś go może rozbierał?

Najprawdopodobniej jest to przy okazji jakaś forma zaworu zwrotnego przy okazji - 2 sek psiknięcie pompką nie pozwoli na "nabicie" całych przewodów aż do spryskiwaczy jeżeli płyn spłynie do zbiorniczka (a z czasem spłynie)

Ja kombinuje gdzie założyć taki zaworek na spryski szyby - w ten sposób płyn jest od razu a nie po chwili pompowania :)
BMW E39 Touring - 4,4 V8

Polej
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2432
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:45
Imię: Marcin
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kappa - spryskiwacze reflektorów

Post autor: Polej » 11 wrz 2012, 12:29

grzesiekj23 pisze:
EDIT:
U mnie przekaźnik to Valeo A385 12V 67711971 jak na foto.
2012-09-09-458_2.jpg
dzięki za sprawdzenie : ok2 : Okazuje się, że mam ten sam przekaźnik, ale możliwe, że jest uszkodzony- sprawdzę to podmieniając go z innego auta (ale dopiero za kilka dni).

Jeśli chodzi o trójnik- rzeczywiście jest w nim jakiś zawór ciśnieniowy- próbowałem go na różnych ciśnieniach wody i dopiero po przekroczeniu pewnej granicy zaczyna puszczać strumień wody. W każdym razie działa prawidłowo, bo "trzyma". Jak potwierdzę uszkodzony przekaźnik, dam znać, dzięki za pomoc :-P
Lancia Kappa 2.0 20V
Saab 9-5 2.8 Turbo6 XWD

Awatar użytkownika
grzesiekj23
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 882
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sławno

Re: Kappa - spryskiwacze reflektorów

Post autor: grzesiekj23 » 11 wrz 2012, 13:19

Michor pisze: Najprawdopodobniej jest to przy okazji jakaś forma zaworu zwrotnego przy okazji - 2 sek psiknięcie pompką nie pozwoli na "nabicie" całych przewodów aż do spryskiwaczy jeżeli płyn spłynie do zbiorniczka (a z czasem spłynie)
Też się zgodzę. Dodatkowo jak masz pełny zbiorniczek to poziom płynu jest wyżej niż spryskiwacze i bez tego mogłoby ciec po zderzaku.
Michor pisze: Ja kombinuje gdzie założyć taki zaworek na spryski szyby - w ten sposób płyn jest od razu a nie po chwili pompowania :)
Daj go zaraz za pompką.
Były:
Dedra 2.0 i.e.
Kappa 2.4 175KM '98 > 8 lat i 120 000 km wspaniałych wspomnień

Jest:
Phedra Emblema 2.0 D 136+KM '06 > salon na kółkach ;)
Ypsilon Oro 1.4 95KM '07 > mały wariat ;)

Awatar użytkownika
Michor
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2386
Rejestracja: 05 lut 2012, 10:17
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kappa - spryskiwacze reflektorów

Post autor: Michor » 11 wrz 2012, 15:33

Tylko musze zkminic z czego wziac:)
BMW E39 Touring - 4,4 V8

Awatar użytkownika
grzesiekj23
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 882
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sławno

Re: Kappa - spryskiwacze reflektorów

Post autor: grzesiekj23 » 11 wrz 2012, 16:03

W sklepie zoologicznym- zawór zwrotny do aeratora akwarium(napowietrzacza) koszt 2-5zł (około) :P
Lub np. tutaj.
Były:
Dedra 2.0 i.e.
Kappa 2.4 175KM '98 > 8 lat i 120 000 km wspaniałych wspomnień

Jest:
Phedra Emblema 2.0 D 136+KM '06 > salon na kółkach ;)
Ypsilon Oro 1.4 95KM '07 > mały wariat ;)

Awatar użytkownika
stabraf
Administrator
Administrator
Posty: 8477
Rejestracja: 22 lut 2008, 0:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Kappa - spryskiwacze reflektorów

Post autor: stabraf » 11 wrz 2012, 17:42

Albo tutaj ;)

argenta67

Re: Kappa - spryskiwacze reflektorów

Post autor: argenta67 » 11 wrz 2012, 18:31

grzesiekj23 pisze:W sklepie zoologicznym- zawór zwrotny do aeratora akwarium(napowietrzacza) koszt 2-5zł (około) :P
Lub np. tutaj.
stabraf pisze:Albo tutaj ;)
Tylko przy takich zaworkach potrzebny jest trójnik no chyba, że na każdy będzie osobna pompka.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”