Lybra - luźna śruba niewiadomego pochodzenia

remo_78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 56
Rejestracja: 01 lut 2013, 21:45
Lokalizacja: Inowrocław

Lybra - luźna śruba niewiadomego pochodzenia

Post autor: remo_78 » 11 lis 2013, 17:26

Witam!
Dzisiaj wyjeżdżając z garażu napotkałem pod lyberką małą plamę olejopodobną. Macając bebechy skąd ów płyn móże sie wydobywać wymacałem luźną szpilkę nad lewym przednim kołem i na niej kapke cieknącego płynu. Chcąc dokręcić kluczem 17 śruba nie chce się wkręcić. Nie mam pojęcia czy jest przekręcona czy trzeba ją spróbować wkręcic pod jakimś kątem a boję sie ją na razie wyciągać żeby coś niewypłynęło spod niej. Proszę pomóźcie mi ocenić do czego jest ta śruba i jaką funkcję spełnia - wygląda na korek spustowy raczej. Newralgiczne miejsce jest na foto.
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 11 lis 2013, 20:11 przez Dudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Prosimy tytułować posty zgodnie z zasadami!!!
Był:
Fiat Panda 1.1
Jest:
Lybra 2,4 JTD, 150
CROMA 2,4 MJet
Delta III 1,4 Multiair

Awatar użytkownika
dawid1107
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 66
Rejestracja: 03 sty 2013, 12:27
Imię: DejwiD
Lokalizacja: Bochnia / Rajbrot
Kontakt:

Re: Lybra - luźna śruba niewiadomego pochodzenia

Post autor: dawid1107 » 11 lis 2013, 22:49

A to nie jest śruba ze skrzyni? Znaczy się, tam się chyba wlewa olej do skrzyni biegów. Ale zdjęcie mogło być bardziej ogólne z zaznaczoną kropką, a tak to mamy wielką śrubę i tyle.
Lancia Lybra SW '03 2.4 JTD 150PS

remo_78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 56
Rejestracja: 01 lut 2013, 21:45
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Lybra - luźna śruba niewiadomego pochodzenia

Post autor: remo_78 » 12 lis 2013, 19:42

Jest to śruba skierowana w dół więc co najwyżej się spuszcza co by to nie było. Ustrojstwo wygląda jak "coś"dokręconego do lewego bloku skrzyni biegów tuż obok mocowania amortyzatora pod filtrem powietrza - a w ustrojstwie całkiem lużna szpilka i nijak tego wkręcić nie mogę bo nie załapuje. Ktoś przy tym majstrował i chyba tak zostało a ja przez zupelny przypadek wymacałem. W tym miejscu pod autem była mala plamka myślałem że to olej spod tej śruby ale zaglądając pod spód wygląda to raczej na jeszcze coś innego. Nad tą śrubą idą takie metalowe rurki na których widać krople tej cieczy (widać na drugim zdjęciu). Raczej coś żrącego to jest bo upaćkałem sobie tym ręce grzebiąc tam i troszkę mi podrażniło skórę na nich. Tym niemniej coś ciecze z rurek a dodatkowo luźna śruba w "ustrojstwie".
Był:
Fiat Panda 1.1
Jest:
Lybra 2,4 JTD, 150
CROMA 2,4 MJet
Delta III 1,4 Multiair

Awatar użytkownika
DEDRALS
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 186
Rejestracja: 07 paź 2012, 17:12
Skype: BRAK
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Gdynia/UK

Re: Lybra - luźna śruba niewiadomego pochodzenia

Post autor: DEDRALS » 12 lis 2013, 19:45

"Nad tą śrubą idą takie metalowe rurki na których widać krople tej cieczy (widać na drugim zdjęciu). Raczej coś żrącego to jest bo upaćkałem sobie tym ręce grzebiąc tam i troszkę mi podrażniło skórę na nich."


Może płyn hamulcowy ?

Awatar użytkownika
dawid1107
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 66
Rejestracja: 03 sty 2013, 12:27
Imię: DejwiD
Lokalizacja: Bochnia / Rajbrot
Kontakt:

Re: Lybra - luźna śruba niewiadomego pochodzenia

Post autor: dawid1107 » 12 lis 2013, 20:28

DEDRALS pisze:"Nad tą śrubą idą takie metalowe rurki na których widać krople tej cieczy (widać na drugim zdjęciu). Raczej coś żrącego to jest bo upaćkałem sobie tym ręce grzebiąc tam i troszkę mi podrażniło skórę na nich."


Może płyn hamulcowy ?

: ok2 : Jak żrące to tylko to.
Lancia Lybra SW '03 2.4 JTD 150PS

remo_78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 56
Rejestracja: 01 lut 2013, 21:45
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Lybra - luźna śruba niewiadomego pochodzenia

Post autor: remo_78 » 12 lis 2013, 20:39

Nie straszcie mnie. Jutro bardziej się temu przyjrzę. W zbiorniczku nie zauważyłem żeby coś ubyło więc pewnie jakieś małe ilości na razie uleciały.


Jednak cieknie płyn od wspomagania-czerwony czy jak kto woli rudy kolor. Krople się zbieraję na przewodach które biegną obok filtra powietrza. Cóż się tam mogło najprawdopodobniej rozszczelnić?

Co do luźnej szpilki zrobię bardziej dokładne zdjęcia może wtedy ktoś podpowie od czego i jaką funkcję spełnia.
Był:
Fiat Panda 1.1
Jest:
Lybra 2,4 JTD, 150
CROMA 2,4 MJet
Delta III 1,4 Multiair

wolffstajn
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 4
Rejestracja: 23 lis 2012, 21:37
Imię: wolffstajn
Lokalizacja: Białystok

Re: Lybra - luźna śruba niewiadomego pochodzenia

Post autor: wolffstajn » 14 lis 2013, 20:05

A nie jest pompa sprzęgła - pracuje na płynie hamulcowym.Odpowietrzanie.Ostatnio wymieniałem w 1.8sw

Awatar użytkownika
Rodżer
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 124
Rejestracja: 27 lip 2009, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra - luźna śruba niewiadomego pochodzenia

Post autor: Rodżer » 20 lis 2013, 15:25

Tak z innej beczki: jesteś pewien że to oryginalna śruba? Mnie tak wygląda, że ktoś wsadził tam inną - zbyt długą, ratował się podkładkami (zazwyczaj daję się jedną a nie dwie...) ale i tak nie pomogło i dlatego nie możesz dokręcić.
Item ględziarze i bajdury,/Ciągnący z nieba grubą rentę,/O, łapiduchy z Jasnej Góry,/Z Góry Kalwarii parchy święte,/
I ty, księżuniu, co kutasa/Zawiązanego masz na supeł,/Żeby ci czasem nie pohasał,/Całujcie mnie wszyscy w dupę.
Julian Tuwim

Codee

Re: Lybra - luźna śruba niewiadomego pochodzenia

Post autor: Codee » 20 lis 2013, 16:30

Te rurki to z klimy są więc delikatnie tam z nimi się obchodź. Co do żrącej substancji? olej ma specyficzny zapach i płyn hamulcowy też. Jak się ma delikatne paluszki to i olej podrażni skórę. Jest to jak widać miejsce mocowania poduszki - wymieniałem taką u siebie i nie ma tam żadnych spustów/wpustów! Płyn do skrzyni wlewa się wyjmując bagnet, zlewa odkręcając od dołu skrzyni taki korek jak od spustu oleju. W miejscu które widać na foto uwielbia spływać olej z nieszczelnych węży intercooler - kolektor dolotowy. Stąd pewno jest tam mokro. Aby być pewnym że to nie płyn hamulcowy sprawdź z lewego koła instalację czy nie pękł Ci wężyk a może się poci.

Jak patrzę na tę śrubę to pierwsza myśl jedna ze śrub mocowania poduszki ( jej łapy ) może ktoś sobie śruby pomylił i wkręcił krótszą w miejsce gdzie ma być dłuższa?

Awatar użytkownika
ThemADI_NS
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1346
Rejestracja: 16 paź 2006, 0:00
Imię: Adam
Lokalizacja: Brzezna / Nowy Sącz

Re: Lybra - luźna śruba niewiadomego pochodzenia

Post autor: ThemADI_NS » 26 lis 2013, 18:24

Płyn hamulcowy ma nie tylko specyficzny zapach, ale i smak ;)

Ta śruba jest jedną z trzech trzymającą poduszkę przy skrzyni i to ta najdłuższa więc nie dało się jej pomylić z inną. Wygląda na oryginalną.
Rurki nie od klimy, a od chłodnicy płynu w układzie wspomagania i pocą (a może już leją) na łączeniu stąd masz na nich czerwone krople.

Śrubę dokręcić, przewody uszczelnić : ok2 : ;)
Obrazek Oj... miejsca coraz mniej... ;)

Codee

Re: Lybra - luźna śruba niewiadomego pochodzenia

Post autor: Codee » 26 lis 2013, 20:30

ThemADI_NS pisze: Rurki nie od klimy, a od chłodnicy płynu w układzie wspomagania i pocą (a może już leją) na łączeniu stąd masz na nich
co Ty kolego p......rawisz! skąd rurki od wspomagania idące do zderzaka przód? płyn wspomagania jest bardzo silnie palny i myślisz że zasabotowali jego przepływy obok koła? no pomyśl dowiedz się a nie zgaduj!


TU MASZ FOTO Z GÓRY I RURKI
2.JPG

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra - luźna śruba niewiadomego pochodzenia

Post autor: FXX » 26 lis 2013, 20:37

Codee - nie wiem jak w Lybrze, ale w Alfie 156 z przodu po prawej stronie bezpośrednio za zderzakiem, obok prawego koła jest... chłodnica płynu wspomagania...
Nie twierdzę, że tutaj są to akurat te rurki, ale twierdzenie, że nie idą do zderzaka jest prawdopodobnie błędne.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
stabraf
Administrator
Administrator
Posty: 8477
Rejestracja: 22 lut 2008, 0:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Lybra - luźna śruba niewiadomego pochodzenia

Post autor: stabraf » 26 lis 2013, 20:40

Piąteczka leci pod zderzak:
wspomaganie Lybra.JPG
Zresztą...Adaś niedawno rozbebeszał 2 Lybry i 156 to wie ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra - luźna śruba niewiadomego pochodzenia

Post autor: FXX » 26 lis 2013, 20:59

I to chyba nawet pasuje do zdjęcia.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
ThemADI_NS
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1346
Rejestracja: 16 paź 2006, 0:00
Imię: Adam
Lokalizacja: Brzezna / Nowy Sącz

Re: Lybra - luźna śruba niewiadomego pochodzenia

Post autor: ThemADI_NS » 26 lis 2013, 21:10

Codee pisze:co Ty kolego p......rawisz! ...dowiedz się a nie zgaduj!
Kolego... Ty też jak widać jesteś dość silnie palny ;)

Ja nie zgaduje... ja stwierdzam fakt! ...i może bym się nie kłócił (pomijam teraz nieskromnie swoją wiedzę nt mechaniki samochodowej), gdybym nie rozbebeszał w mak przodu w Lybrze, nie dalej jak miesiąc temu :)
Na następny raz się upewnij, zanim zaczniesz kogoś obrzucać. Twoje zdjęcie tylko potwierdza jak błędny kierunek obrałeś :roll:
FXX pisze:...nie wiem jak w Lybrze, ale w Alfie 156...
Jest tak samo.... z małą różnicą w kształcie samej chłodnicy.
Obrazek Oj... miejsca coraz mniej... ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”