Lybra - ustawienia nawiewu/podaje za ciepłe powietrze?

rrbrigade
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 145
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:28
Imię: Rafał
Lokalizacja: Starachowice

Lybra - ustawienia nawiewu/podaje za ciepłe powietrze?

Post autor: rrbrigade » 27 lis 2013, 0:36

Panowie może i głupie pytanie ale mimo wszystko wolałbym wiedzieć. Po raz pierwszy jestem w sytuacji gdzie posiadam auto z opróżnioną klimą (klimatronik)- po prostu najnormalniej w świecie skończyła się.

Było już parę dni chłodów więc wiadomo ciepło w aucie jak najbardziej wskazane. Jadąc dłuższy odcinek np. z początku ustawiam 30stopni żeby szybko zagrzać. Gdy już to nastąpi zmniejszam wartość np do 25 stopni żeby było akurat na podróż. Teraz moje pytanie brzmi czy bez czynnika chłodzącego w klimatyzacji nie da się zmniejszać temperatury tak do optymalnej żeby nie waliło jak z pieca?
Chodzi mi o coś w stylu aut bez klimy- ustawiasz na czerwone pole pokrętłem- wali gorąc, zmieniasz w str niebieskiego pola- robi się chłodniej.

Proszę o opinie

Awatar użytkownika
paśny
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 1908
Rejestracja: 01 paź 2007, 0:00
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa / Młynek

Re: Lybra2.4/Nawiew Jak zrobić żeby nie było gorąco jak w pi

Post autor: paśny » 27 lis 2013, 0:45

Kręcisz w lewo aż pojawi się LO.

Przy aktualnych temperaturach sprężarka (z czynnikiem czy bez) się nie załączy. Chyba, że w ciepłym garażu...
Viva la macchina

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10675
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra2.4/Nawiew Jak zrobić żeby nie było gorąco jak w pi

Post autor: FXX » 27 lis 2013, 0:57

Ustaw sobie na 20-22 st., włącz AUTO i będzie dobrze.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

bronx
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1842
Rejestracja: 04 lip 2012, 13:09
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lybra2.4/Nawiew Jak zrobić żeby nie było gorąco jak w pi

Post autor: bronx » 27 lis 2013, 7:48

Przedmuchaj po pierwsze czujnik temperatury.
Sprężonym powietrzem w te dziurki nad wyświetlaczem panela klimy.

mjerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 269
Rejestracja: 24 sie 2011, 15:49

Re: Lybra - ustawienia nawiewu/podaje za ciepłe powietrze?

Post autor: mjerzy » 27 lis 2013, 18:05

Jak ustawisz 25 stopni to musi walić gorącym. Trudno jest aż tak zagrzać samochód, dlatego cały czas grzeje na max. Ustawienie temp na 30 stopni też nie przyspiesza niczego. Ustaw 20-22 i zapomnij. Do momentu osiągnięcia zadanej temperatury będzie grzało na max ( oczywiście w zależności od temperatur silnika), później nawiewy będą utrzymywać temp, więc nie będzie aż tak bardzo grzało.

rrbrigade
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 145
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:28
Imię: Rafał
Lokalizacja: Starachowice

Re: Lybra2.4/Nawiew Jak zrobić żeby nie było gorąco jak w pi

Post autor: rrbrigade » 30 lis 2013, 18:13

FXX pisze:Ustaw sobie na 20-22 st., włącz AUTO i będzie dobrze.
Nie będzie dobrze bo przełącza automatycznie nawiew na same nogi i ustawia na 4 pozycję nadmuchu

Wezmę pod uwagę pozostałe rozwiązania

Dzięki za pomoc
Można zamknąć :)

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10675
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra - ustawienia nawiewu/podaje za ciepłe powietrze?

Post autor: FXX » 30 lis 2013, 18:16

A jak ma inaczej ustawiać? Zastanowiłeś się chociaż przez chwilę?
Przecież to logiczne, że ciepłego nawiewu Ci nie ustawi na szybę czy środek, bo ciepłe powietrze unosi się do góry. To tak jakby kaloryfery w domu montować przy suficie, ten sam efekt ;)
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

rrbrigade
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 145
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:28
Imię: Rafał
Lokalizacja: Starachowice

Re: Lybra - ustawienia nawiewu/podaje za ciepłe powietrze?

Post autor: rrbrigade » 01 gru 2013, 12:25

FXX pisze:A jak ma inaczej ustawiać? Zastanowiłeś się chociaż przez chwilę?
Przecież to logiczne, że ciepłego nawiewu Ci nie ustawi na szybę czy środek, bo ciepłe powietrze unosi się do góry. To tak jakby kaloryfery w domu montować przy suficie, ten sam efekt ;)
Wole radia słuchać niż rozkręconej dmuchawy, rozwiązanie dobre zwłaszcza dla tych co aby nie myśląc o wytłuczonych wahaczach czy końcówkach drążków zagłuszają stukot rozkręconym nawiewem ;)

Dzięki wszystkim za pomoc,
przy dłuższej wyprawie spróbuję zastosować się do opinii mjerzy i paśny- brzmią sensownie, a jak w praktyce, okaże się

Proszę o zamknięcie
Powiedzmy problem rozwiązany

Awatar użytkownika
wujekp
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 6894
Rejestracja: 03 paź 2006, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra - ustawienia nawiewu/podaje za ciepłe powietrze?

Post autor: wujekp » 01 gru 2013, 13:10

rrbrigade pisze:
FXX pisze:A jak ma inaczej ustawiać? Zastanowiłeś się chociaż przez chwilę?
Przecież to logiczne, że ciepłego nawiewu Ci nie ustawi na szybę czy środek, bo ciepłe powietrze unosi się do góry. To tak jakby kaloryfery w domu montować przy suficie, ten sam efekt ;)
Wole radia słuchać niż rozkręconej dmuchawy, rozwiązanie dobre zwłaszcza dla tych co aby nie myśląc o wytłuczonych wahaczach czy końcówkach drążków zagłuszają stukot rozkręconym nawiewem ;)
Ale jaki problem? Zmniejszasz dmuchawę. Co prawda nie miałem nigdy Lybry, ale we wszystkich automatycznych klimatyzacjach jakie widziałem oprócz trybu w pełni automatycznego (Full auto) są tryby gdzie narzucasz pewne ustawienia a komputer steruje pozostałymi (Auto). Np. Ustawiam sobie nawiew na dwójkę, a komputer steruje temperaturą i kierunkami nawiewów. W Kappie tak działało, w Cromie tak działa, nie wierzę żeby w Lybrze było inaczej. Też nie lubię zbyt głośno działającej dmuchawy :D
Pozdrawiam
Wujek (p)
Lancia Delta III 1.8 tbi, Fiat Croma 2.4
była: Lancia Kappa 2.0T, "Lancia" Voyager/Chrysler T&C 3.8

Liczby nie kłamią, ale kłamcy liczą ...
Jeśli chcesz do mnie napisać wybierz raczej maila zamiast PW - wujekp(małpa)lanciapolska.org - mogę odpowiadać z opóźnieniem na PW :)

rrbrigade
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 145
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:28
Imię: Rafał
Lokalizacja: Starachowice

Re: Lybra - ustawienia nawiewu/podaje za ciepłe powietrze?

Post autor: rrbrigade » 01 gru 2013, 13:20

Po załączeniu AUTO komp ustawia nawiew dół i prędkość 4. Każda moja ingerencja w zmianę ustawień powoduje automatyczne wyłączenie auto. Wolałbym mieć możliwość indywidualnych ustawień aniżeli tych jakie komp mi narzuci (kierunek i prędkość). Tzn mogę oczywiście ustawić to co mi pasuje, ale nie w trybie AUTO oraz pod warunkiem, że znów będzie gorrrąco :)

Awatar użytkownika
wujekp
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 6894
Rejestracja: 03 paź 2006, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra - ustawienia nawiewu/podaje za ciepłe powietrze?

Post autor: wujekp » 01 gru 2013, 13:40

rrbrigade pisze:Po załączeniu AUTO komp ustawia nawiew dół i prędkość 4.
No tak, wciskając auto włączasz tryb automatyczny, komputer steruje wszystkim. Czemu akurat 4 i nawiew na dół koledzy już wytłumaczyli.
Każda moja ingerencja w zmianę ustawień powoduje automatyczne wyłączenie auto.
No i? Ten napis auto jest Ci do czegoś niezbędny?
Tzn mogę oczywiście ustawić to co mi pasuje, ale nie w trybie AUTO
No i? Albo chcesz palcyma ustawiać, albo chcesz się zdać na automat. Przyznam, że nie rozumiem o co Ci chodzi i sugeruję może przeczytanie instrukcji do Lybry ...
Pozdrawiam
Wujek (p)
Lancia Delta III 1.8 tbi, Fiat Croma 2.4
była: Lancia Kappa 2.0T, "Lancia" Voyager/Chrysler T&C 3.8

Liczby nie kłamią, ale kłamcy liczą ...
Jeśli chcesz do mnie napisać wybierz raczej maila zamiast PW - wujekp(małpa)lanciapolska.org - mogę odpowiadać z opóźnieniem na PW :)

rrbrigade
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 145
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:28
Imię: Rafał
Lokalizacja: Starachowice

Re: Lybra - ustawienia nawiewu/podaje za ciepłe powietrze?

Post autor: rrbrigade » 01 gru 2013, 13:52

Nie chcę się zdawać na automat- to sugestia jedno z forumowiczów, tak doradził. Ja podtrzymuję to co pisałem w pierwszym poście, a więc możliwość ręcznego ustawienia temp, byle by nie grzało aż tak bardzo z możliwością oczywiście regulacji kierunku nawiewu. Bo w tym momencie czy mam 30 czy 20st ustawione, wali żarem tak samo. Jeśli dla Ciebie to nie problem, wytłumacz mi nie cytując wszystkiego po kolei jak to zrobić aby w aucie było chłodniej (bez sugestii typu "uchyl szyby") :D

Awatar użytkownika
wujekp
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 6894
Rejestracja: 03 paź 2006, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra - ustawienia nawiewu/podaje za ciepłe powietrze?

Post autor: wujekp » 01 gru 2013, 14:02

rrbrigade pisze:Nie chcę się zdawać na automat- to sugestia jedno z forumowiczów, tak doradził. Ja podtrzymuję to co pisałem w pierwszym poście, a więc możliwość ręcznego ustawienia temp, byle by nie grzało aż tak bardzo z możliwością oczywiście regulacji kierunku nawiewu. Bo w tym momencie czy mam 30 czy 20st ustawione, wali żarem tak samo. Jeśli dla Ciebie to nie problem, wytłumacz mi nie cytując wszystkiego po kolei jak to zrobić aby w aucie było chłodniej (bez sugestii typu "uchyl szyby") :D
Chłodniej powiadasz? Ustawiasz 16 stopni :D
A jeżeli ustawiasz 16 stopni a samochód po osiągnięciu tej temperatury nadal nagrzewa się do istotnie wyższej temperatury to raczej masz zwalony czujnik temperatury wewnętrznej.
Pozdrawiam
Wujek (p)
Lancia Delta III 1.8 tbi, Fiat Croma 2.4
była: Lancia Kappa 2.0T, "Lancia" Voyager/Chrysler T&C 3.8

Liczby nie kłamią, ale kłamcy liczą ...
Jeśli chcesz do mnie napisać wybierz raczej maila zamiast PW - wujekp(małpa)lanciapolska.org - mogę odpowiadać z opóźnieniem na PW :)

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10675
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra - ustawienia nawiewu/podaje za ciepłe powietrze?

Post autor: FXX » 01 gru 2013, 15:51

rrbrigade pisze:
FXX pisze:A jak ma inaczej ustawiać? Zastanowiłeś się chociaż przez chwilę?
Przecież to logiczne, że ciepłego nawiewu Ci nie ustawi na szybę czy środek, bo ciepłe powietrze unosi się do góry. To tak jakby kaloryfery w domu montować przy suficie, ten sam efekt ;)
Wole radia słuchać niż rozkręconej dmuchawy, rozwiązanie dobre zwłaszcza dla tych co aby nie myśląc o wytłuczonych wahaczach czy końcówkach drążków zagłuszają stukot rozkręconym nawiewem ;)

Dzięki wszystkim za pomoc,
przy dłuższej wyprawie spróbuję zastosować się do opinii mjerzy i paśny- brzmią sensownie, a jak w praktyce, okaże się

Proszę o zamknięcie
Powiedzmy problem rozwiązany
Btw. jeżeli u Ciebie dmuchawa na 4 kreskach huczy tak, że zagłusza Ci radio i ewentualne stuki zawieszenia to ewidentnie jest coś z nią nie tak ;)
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

rrbrigade
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 145
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:28
Imię: Rafał
Lokalizacja: Starachowice

Re: Lybra - ustawienia nawiewu/podaje za ciepłe powietrze?

Post autor: rrbrigade » 01 gru 2013, 19:30

FXX pisze:
rrbrigade pisze:
FXX pisze:A jak ma inaczej ustawiać? Zastanowiłeś się chociaż przez chwilę?
Przecież to logiczne, że ciepłego nawiewu Ci nie ustawi na szybę czy środek, bo ciepłe powietrze unosi się do góry. To tak jakby kaloryfery w domu montować przy suficie, ten sam efekt ;)
Wole radia słuchać niż rozkręconej dmuchawy, rozwiązanie dobre zwłaszcza dla tych co aby nie myśląc o wytłuczonych wahaczach czy końcówkach drążków zagłuszają stukot rozkręconym nawiewem ;)

Dzięki wszystkim za pomoc,
przy dłuższej wyprawie spróbuję zastosować się do opinii mjerzy i paśny- brzmią sensownie, a jak w praktyce, okaże się

Proszę o zamknięcie
Powiedzmy problem rozwiązany
Btw. jeżeli u Ciebie dmuchawa na 4 kreskach huczy tak, że zagłusza Ci radio i ewentualne stuki zawieszenia to ewidentnie jest coś z nią nie tak ;)
..albo z Twoim zawieszeniem :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”