Kappa - ściąganie na prawo

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5041
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Kappa - ściąganie na prawo

Post autor: Bichoń » 09 wrz 2013, 13:17

Zauważyłem, że ściąga mi kappę lekko na prawą stronę, jadąc na prostej drodze (jak już taką znajdę), po puszczeniu kierownicy ta lekko zaczyna się skręcać w prawo i samochód zjeżdża z pasa. Zrobiłem zbieżność (przy okazji wymieniając tuleje wahaczy z przodu) i dalej mi ściąga tak samo na prawo. Hamowanie na to nie wpływa, ciśnienie w oponach sprawdzone i prawidłowe, same opony też wyglądają normalnie. Co jeszcze może odpowiadać za ściąganie w bok?

Awatar użytkownika
grzesiekj23
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 882
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sławno

Re: Kappa - ściąganie na prawo

Post autor: grzesiekj23 » 09 wrz 2013, 13:38

Może większy opór toczenia prawego koła- jak wygląda tam łożysko? Koło nie grzeje się?
Były:
Dedra 2.0 i.e.
Kappa 2.4 175KM '98 > 8 lat i 120 000 km wspaniałych wspomnień

Jest:
Phedra Emblema 2.0 D 136+KM '06 > salon na kółkach ;)
Ypsilon Oro 1.4 95KM '07 > mały wariat ;)

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5041
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa - ściąganie na prawo

Post autor: Bichoń » 09 wrz 2013, 13:41

Po jeździe wszystkie felgi mają mniej więcej taką samą temperaturę. Sprawdzałem to, bo podejrzewałem że któryś hamulec mi trzyma.

Awatar użytkownika
grzesiekj23
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 882
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sławno

Re: Kappa - ściąganie na prawo

Post autor: grzesiekj23 » 09 wrz 2013, 14:16

Możesz podnieść obydwa koła na lewarku i sprawdzić czy kręcą się mniej więcej tak samo lekko. A na jakiej drodze sprawdzałeś? Jeśli ma delikatny spadek do rowu to może by przez to. Sprawdź jadąc lewym pasem(pod prąd)czy nie ściąga w drugą- naturalnie jeśli nic nie będzie pruło tym pasem ;)
Były:
Dedra 2.0 i.e.
Kappa 2.4 175KM '98 > 8 lat i 120 000 km wspaniałych wspomnień

Jest:
Phedra Emblema 2.0 D 136+KM '06 > salon na kółkach ;)
Ypsilon Oro 1.4 95KM '07 > mały wariat ;)

Awatar użytkownika
Pingvin
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1423
Rejestracja: 30 gru 2008, 0:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: PWL/FZ

Re: Kappa - ściąganie na prawo

Post autor: Pingvin » 09 wrz 2013, 14:36

grzesiekj23 pisze:Sprawdź jadąc lewym pasem(pod prąd)czy nie ściąga w drugą
Nie zawsze taka taktyka działa ;) W Polsce oszczędnościowo drogi nieraz robione są ze spływem w jedną stronę, więc czasem można się wprowadzić w błąd.
Lancia Kappa Coupe 2.0t '98 - 1584
Hyosung GV650
Jeep Renegade 1.0 GSE Limited

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5041
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa - ściąganie na prawo

Post autor: Bichoń » 09 wrz 2013, 15:33

Ten sam efekt jest na każdej drodze, łącznie z 3-pasmową autostradą. Zresztą gdyby ściągało tak od zawsze, to bym teraz nie zaczynał drążyć tematu.
Sprawdzałem w zapiskach i łożysko prawego przedniego koła miałem wymieniane w styczniu 2013 (SKF).

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11975
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Re: Kappa - ściąganie na prawo

Post autor: topcio » 09 wrz 2013, 16:55

Zamień miejscami koła, wizualne sprawdzenie opon może nie być miarodajne.
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Awatar użytkownika
Kozi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 633
Rejestracja: 30 mar 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań=>Buk

Re: Kappa - ściąganie na prawo

Post autor: Kozi » 09 wrz 2013, 17:10

Jeżeli miałeś źle ustawioną zbieżność to delikatnie możesz mieć nierówno zjechane opony. U mnie zeszłej zimy miałem problem bo auto zaczęło zachowywać się niestabilnie na śliskiej nawierzchni. Okazało się są luzy w przednim zawieszeniu. Wymieniono mi 'cukierki" i sworznie na wahaczach i oczywiście ustawiono zbieżność. Odbieram auto i czuję że auto już stabilnie się zachowuje podczas jazdy na śliskim ale delikatnie ściąga na prawo. Robiłem też testy jadąc raz swoim pasem raz przeciwnym i zawsze czuć było bardzo delikatną tendencję do zjeżdżania na prawo. Przejeździłem tak do wiosny i jak zmieniłem opony na letnie problem zniknął.
Pozdrawiam

Kozi

Obrazek
Lancia Kappa SW 2.4 JTD 2000' - Jest
Lancia Delta 1.8 8V 1994 - Była

Awatar użytkownika
stefan67
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 183
Rejestracja: 20 mar 2011, 13:03
Imię: Janusz
Lokalizacja: Lesko

Re: Kappa - ściąganie na prawo

Post autor: stefan67 » 08 paź 2013, 14:39

No to i ja się przyłączę do śledztwa w tej sprawie, bo mam tak samo... Robiona nie tylko zbieżność, ale i cała geometria podwozia dwukrotnie na w miarę nowoczesnym sprzęcie, wszystko sprawdzone i wymienione. Opory toczenia też sprawdzone. Na starych oponach letnich auto zachowuje się identycznie jak na nowych zimowych - wciąż lekko ściąga w prawo. Teorie były różne: od kąta wyprzedzenia sworznia do układu różnicowego i wspomagania... Na razie sprawa pozostaje niewyjaśniona...
Lancia Kappa 2.0 20V automat 1996 r.

skyblu
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2755
Rejestracja: 19 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Pruszków -Kanie

Re: Kappa - ściąganie na prawo

Post autor: skyblu » 09 paź 2013, 15:00

bichon pisze:Zauważyłem, że ściąga mi kappę lekko na prawą stronę, jadąc na prostej drodze (jak już taką znajdę), po puszczeniu kierownicy ta lekko zaczyna się skręcać w prawo i samochód zjeżdża z pasa. Zrobiłem zbieżność (przy okazji wymieniając tuleje wahaczy z przodu) i dalej mi ściąga tak samo na prawo. Hamowanie na to nie wpływa, ciśnienie w oponach sprawdzone i prawidłowe, same opony też wyglądają normalnie. Co jeszcze może odpowiadać za ściąganie w bok?
Czy jest punkt odniesienia od kiedy to się dzieje?
-wymiana części
-najechanie na.....?
LANCIA KAPPA JTD sedan-była
Alfa Romeo 166 JTD jest
Krzysiek
Projekty Wnętrz

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5041
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa - ściąganie na prawo

Post autor: Bichoń » 09 paź 2013, 16:19

skyblu pisze:
bichon pisze:Zauważyłem, że ściąga mi kappę lekko na prawą stronę, jadąc na prostej drodze (jak już taką znajdę), po puszczeniu kierownicy ta lekko zaczyna się skręcać w prawo i samochód zjeżdża z pasa. Zrobiłem zbieżność (przy okazji wymieniając tuleje wahaczy z przodu) i dalej mi ściąga tak samo na prawo. Hamowanie na to nie wpływa, ciśnienie w oponach sprawdzone i prawidłowe, same opony też wyglądają normalnie. Co jeszcze może odpowiadać za ściąganie w bok?
Czy jest punkt odniesienia od kiedy to się dzieje?
-wymiana części
-najechanie na.....?
Nie za bardzo. Zimą czegoś takiego nie pamiętam, na wiosnę mnie nie było, jak wróciłem to wyjechałem na wakacje (kappą) i coś tam powoli chyba się zaczynało dziać.

adamM20
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 3302
Rejestracja: 28 lip 2012, 9:56

Re: Kappa - ściąganie na prawo

Post autor: adamM20 » 26 paź 2013, 20:53

... inny by się chwalił ja mówię jak jest, a jest pięknie, cudownie i ..... wzorcowo :!:
K bez problemów "złapała" zbieżność, prowadzi się idealnie a ponieważ wyniki jak już napisałem są wzorcowe to pozostawiam je dla potomnych:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5041
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa - ściąganie na prawo

Post autor: Bichoń » 26 paź 2013, 21:21

No dobra, ale poza ustawieniem zbieżności coś zrobiłeś?

adamM20
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 3302
Rejestracja: 28 lip 2012, 9:56

Re: Kappa - ściąganie na prawo

Post autor: adamM20 » 26 paź 2013, 21:46

bichon pisze:No dobra, ale poza ustawieniem zbieżności coś zrobiłeś?
... w zasadzie wszystko, od zawieszenia przez hamulce po wyważenie kół ale jak widać warto było .....
Pozdrawiam

stasky87
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 58
Rejestracja: 16 wrz 2013, 21:33
Imię: Marek
Lokalizacja: Radomsko

Re: Kappa - ściąganie na prawo

Post autor: stasky87 » 26 paź 2013, 21:56

Moją kappe też ściąga. Pojechałem na zbieżność, ustawili wszystko jak należy. Wyjeżdżam ze stacji a tu jak ściągało tak dalej ściąga wiec wkurzony zawróciłem i pojechałem z powrotem na stację. Ciśninie sprawdzone, diagnosta stwierdził żeby zamienić mino opon kierunkowych dla próby koła prawe na lewe bo mogą być nierówno zdarte więc tak zrobiliśmy. Wsiadł razem ze mną no i klapa! Dalej ściąga! Wróciliśmy zamieniliśmy z powrotem koła.
Powiedział mi, że kiedyś miał podobną sytuację w jakimś audi i jak się okazało to gość miał walniętą maglownicę i puszczała płyn, wymienił na drugą i problem się skończył. U mnie też trochę płynu ucieka i w dodatku cała maglownica mokra:(
Może coś w tym jest.
KAPPA 3.0 manual

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”