Lybra - dźwięk stereo w ICS z DVD/Tunera DVB-T etc.

renekm
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 25 cze 2012, 21:03
Lokalizacja: Żywiec

Lybra - dźwięk stereo w ICS z DVD/Tunera DVB-T etc.

Post autor: renekm » 02 lip 2012, 20:52

Witam

Wszyscy którzy zrobili w swojej Lybrze modyfikację polegającą na podpięciu pod ICS dodatkowego źródła sygnału RGB wiedzą, że niestety uzyskany dźwięk jest mono ze względu na to, że wejście TV w ICS ma tylko jeden kanał audio. Dzisiaj przez przypadek wpadłem na to jak uzyskać dźwięk STEREO. Być może nie odkryłem ameryki ale zawsze to coś. Już tłumaczę.

Powiedzmy, że słuchamy sobie dźwięku ze zmieniarki CD. Włączamy również DVD i odpalamy film, mp3, teledysk. Następnie przełącznikiem zwieramy z masą pin w ICS, który przełącza nas na TV (obraz i dźwięk np. z DVD, osoby zainteresowane wiedzą który pin zwieramy). Po przełączeniu na ekranie mamy tylko obraz z DVD oraz dźwięk mono. Potencjometrem w ICS możemy ściszać i zgłaśniać. To samo na kierownicy. Przyjrzyjmy się pracy przycisku MUTE na kierownicy bo zauważyłem ciekawą prawidłowość do której opisu cały czas zmierzam. Otóż podczas odtwarzania dźwięku z DVD, pierwsze naciśnięcie klawisza MUTE powoduje wyciszenie całkowite dźwięku z DVD (mono) i pojawienie się dźwięku STEREO - w naszym przypadku jest to dźwięk stereo z CD. Obraz nadal jest z DVD, natomiast drugie przyciśnięcie MUTE wycisza całkowicie dźwięk i tak w kółko.

Łatwo chyba się domyslić co trzeba zrobić aby uzyskać dźwięk stereo z DVD. Otóż jest taki pomysł, że wpinamy się np. równolegle z audio które leci ze zmieniarki i robimy przełącznik sygnałów audio. Możemy ten przełącznik zsynchronizować z pracą przycisku przełączającego ICS w tryb TV (DVD). Wtedy przełączenie powoduje jednocześnie:

1) przełączenie ekranu na DVD (obraz)
2) przełączenie źródła dźwięku miedzy sygnałem audio z CD lub DVD (w tym przypadku na DVD).

Czego nam jescze potrzeba do szczęścia ? A no przyciśnięcia 1x klawisza MUTE które to "wytnie" dźwięk mono z DVD i odpali nam na głośniki dźwięk z ostaniego źródła sygnału (CD) ale tutaj już nam przełącznik nasz zamienił dźwięk lecący ze zmieniarki na ten z DVD :)

Oczywiście jeden warunek, musimy mieć ICS przełączony na CD.
Wiadomo również, że trzeba dolutować kabelki z eurozłącza z drugim kanałem audio. Co do przełącznika to można zrobić alektroniczny lub nawet zastosować zwykły "hebel", oby tylko miał możliwość jednoczesnego przełączania 3 stanów.

Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi. Podpiąć można się nawet pod kasetę, stosując się do przeróbki którą ktoś opisywał ostatnio na forum Alfy a konketnie chodzi o wpięcie się w ICS przed sygnał z przedzwmacniacza odtwarzacza kaset.

Szkoda, że nie da się tego zautoamtyzować lepiej, przynajmniej ja nie wiem ale myślę, że to lepsze rozwiązanie niż wydanie 400zł na emulator zmieniarki ...

Czekam, na sugestie. Może ktoś to przetestuje przede mną. Ja się biore za to pod koniec tygodnia.
Ostatnio zmieniony 03 gru 2013, 20:03 przez Dudi, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Prosimy tytułować posty zgodnie z zasadami!!!

Awatar użytkownika
lndi
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 12
Rejestracja: 18 paź 2009, 22:34
Lokalizacja: Legnica

Re: Lybra - dźwięk stereo w ICS z DVD, Tunera DVB-T etc.

Post autor: lndi » 14 wrz 2012, 20:07

Ja mam stereo z DVB-T podpięte pod przedwzmacniacz głowicy kasety (tutorial z alfaowner). W tunerku miałem wyjście hifi, więc nie rozbierałem scart'a. Jak normalnie włączę tuner pojawia się dźwięk mono, po naciśnięciu mute mam stereo (warunek wcześniej włączyć tryb kasety). Nie trzeba było żadnych przełączników, bo nie trzeba wycinać dźwięku zmieniarki.

Awatar użytkownika
Moglaj
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 526
Rejestracja: 06 wrz 2006, 0:00
Lokalizacja: wroclaw/olkusz

Re: Lybra - dźwięk stereo w ICS z DVD, Tunera DVB-T etc.

Post autor: Moglaj » 14 wrz 2012, 22:45

A mógłbyś jakieś foto tego tunera wrzucić jak to wygląda itp.?

Awatar użytkownika
lndi
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 12
Rejestracja: 18 paź 2009, 22:34
Lokalizacja: Legnica

Re: Lybra - dźwięk stereo w ICS z DVD, Tunera DVB-T etc.

Post autor: lndi » 16 wrz 2012, 12:29

Model tunera to Opticum HD T80 Plus, dodatkowe wyjście audio ma na 3,5 mm jacka. Zamontowany jest pod schowkiem dla pasażera, aby był dobry dostęp do gniazda USB i czujki Irda. Obecnie myślę nad sterowaniem tunera poprzez pokrętło ICS-a. Wszystko wskazuje na to, aby podpiąć się tunerem zamiast czytnika navi, łącznie z Rx i Tx. Siemens wydał upgrade softwaru do ICS w którym jest dodana możliwość sterowania urządzeniami trzecimi. Niestety utknąłem na małym problemie. Upgrade jest na G3, a ja mam G2. Jak znajdę chwilkę na zrobienie zdjęć, to wstawię - tylko obecnie ten remont mieszkania :(

Awatar użytkownika
Moglaj
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 526
Rejestracja: 06 wrz 2006, 0:00
Lokalizacja: wroclaw/olkusz

Re: Lybra - dźwięk stereo w ICS z DVD, Tunera DVB-T etc.

Post autor: Moglaj » 16 wrz 2012, 22:20

Ok jak już skonczysz remont , to wrzuc fotki .Pozdrowionka.

Awatar użytkownika
E-tnic
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 107
Rejestracja: 18 sie 2009, 12:04
Lokalizacja: Puławy

Re: Lybra - dźwięk stereo w ICS z DVD, Tunera DVB-T etc.

Post autor: E-tnic » 12 lip 2013, 20:39

Może ktoś z lubelskiego lub okolic Radomia zamontował by mi tuner DVB-t w mojej Lybrze bez Navi. Dla mnie to czarna magia.
Oczywiście odpłatnie. Jestem z Puław

Awatar użytkownika
Paweł73
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 5
Rejestracja: 03 gru 2013, 18:59
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Lybra - dźwięk stereo w ICS z DVD, Tunera DVB-T etc.

Post autor: Paweł73 » 03 gru 2013, 19:36

Witam. :D
Może komuś się to przyda.
Ja do przekazania dzwięku z tunera DVB_-T wykorzystałem emulator zmieniarki i dzięki temu mam czynny emulator a po wypięciu karty SD dzwięk idzie z tunera i wszystko gra.
Pozdrawiam Paweł
Lancia Lybra SW 1.9jtd 2002r.116 KM Verde Olimpia

Awatar użytkownika
Pikselek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 294
Rejestracja: 13 maja 2014, 23:12
Imię: Artek
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lybra - dźwięk stereo w ICS z DVD/Tunera DVB-T etc.

Post autor: Pikselek » 25 maja 2014, 13:21

A ja mam pytanie, czy jest może jakiś aktualny Manual, do zrobienia wejścia na sygnał Video, bo te które są na forum to zdjęcia się nie wyświetlają w tematach.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio & Navi”