Kappa - stukający zacisk hamulcowy

fotisk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 617
Rejestracja: 14 paź 2009, 23:25
Lokalizacja: Łódź

Kappa - stukający zacisk hamulcowy

Post autor: fotisk » 28 cze 2012, 21:47

Witajcie,
ostatnio zauważyłem, że przedni lewy zacisk mi stuka tzn. po puszczeniu hamulca mogę ruszyć od zewnętrznej strony tą częścią która ma tłoczek. Normalnie widać jak zacisk puka o klocek i widać luz na prowadnicy zacisku.
Czyżby zbyt lekko tłoczek się cofał?
Pozdrawiam

Fotisk
Kappa 2.0 Łódź

Zapraszam do mojego sklepu http://www.nielsen.sklep.pl - dla forumowiczów 10% rabat...

argenta67

Re: Kappa - stukający zacisk hamulcowy

Post autor: argenta67 » 28 cze 2012, 22:07

Na klocku masz sprężynki po to aby stał sztywno.

fotisk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 617
Rejestracja: 14 paź 2009, 23:25
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa - stukający zacisk hamulcowy

Post autor: fotisk » 29 cze 2012, 7:19

Argento, klocek stoi, zacisk się rusza, tak jakby po puszczeniu hamulca nieco się cofał tłoczek i robił maałą przerwę między tłoczkiem i klockiem. W drugim pole tego brak...
Pozdrawiam

Fotisk
Kappa 2.0 Łódź

Zapraszam do mojego sklepu http://www.nielsen.sklep.pl - dla forumowiczów 10% rabat...

argenta67

Re: Kappa - stukający zacisk hamulcowy

Post autor: argenta67 » 29 cze 2012, 7:33

fotisk pisze:Argento, klocek stoi, zacisk się rusza, tak jakby po puszczeniu hamulca nieco się cofał tłoczek i robił maałą przerwę między tłoczkiem i klockiem. W drugim pole tego brak...
I tak ma być luz musi się robić aby nie blokowało koło, a po to aby nic nie stukało są sprężynki na klockach. Prowadnice w pływakach powinny też trzymać zacisk aby się nie ruszał na boki.

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa - stukający zacisk hamulcowy

Post autor: Borek » 29 cze 2012, 11:18

To ja mam pytanie - czy taki stukający klocek (u mnie z tyłu) ma szansę tak dość głośno nawalać na nierównościach?

W Civicu to było wyraźne dzwonienie jak mi nie założyli sprężynek, ale tam mniejsze zaciski i klocki, więc dźwięk mógłby być inny. Tutaj mam taki dźwięk jakby mi coś ciężkiego uderzało, metal o metal i jeszcze nie zdiagnozowałem czy to luźny klocek (ale brzmi zbyt ciężko), czy wydech się obija o podwozie czy coś jeszcze innego. W weekend zobaczę czy wydech jest dobrze amortyzowany i czy przypadkiem w bagażniku nic mi nie lata (ale nie ma co za bardzo), tym niemniej pytam czy klocek może aż takie stuki wydawać. :D

Dodam, że hamowanie podczas wstrząsów nie przyniosło odpowiedzi - raz się to coś uciszy, a raz nie. Wg mnie klocek nawet lekko dociśnięty zawsze by przestał dzwonić.
Drop a gear and disappear!

Awatar użytkownika
kecajgo
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 643
Rejestracja: 28 gru 2009, 17:26
Lokalizacja: Brzeg

Re: Kappa - stukający zacisk hamulcowy

Post autor: kecajgo » 29 cze 2012, 12:19

sprawdź prowadnice linek ręcznego w wahaczu tylnym lewym i prawym, diagnozowałem to u siebie przez 4 lata :D wymieniłem wahacze nowe wieszaki tłumika i wszystko co można a okazało się że metaliczny dźwięk dochodził stamtąd, winą są gówniane plastikowe tulejki które z czasem sie wyrabiają... u mnie narazie jest to złapane plastikowymi zipami, ale nie jest to idealne rozwiązanie i czasem mimo wszystko zadrży

Awatar użytkownika
Marcin_D
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3240
Rejestracja: 21 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: Radom woj. mazowieckie

Re: Kappa - stukający zacisk hamulcowy

Post autor: Marcin_D » 29 cze 2012, 15:48

No z tymi linkami ręcznego w oczkach na wachaczu to ja też dochodziłem ze 3 m-ce.
Myślałem że tulejki w wachaczach, nawet je kupiłem, ale jak wszedłem pod samochod na podnośniku to mi się w oczy rzuciło że coś za luźno te linbki są w tych oczkach i zacząłem to ruszać i doznałem olśnienia - ja z jakiegos przewodu gumowego odciąłem kawałek (powstała tulejka) i wsadziłem i jakoś ucichł tył.

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa - stukający zacisk hamulcowy

Post autor: Borek » 29 cze 2012, 20:20

... no na to bym nie wpadł. Na razie zaglądałem tam tylko pobieżnie z kanału na przeglądzie, więc nawet nie zwróciłem uwagi na taką ewentualność. Dzięki, przyjrzę się. :D
Drop a gear and disappear!

Alan

Re: Kappa - stukający zacisk hamulcowy

Post autor: Alan » 18 lip 2012, 10:58

Ja od kilku dni dostaje spazmów na dźwięk stuków i puków z tylnej zawiechy...Wymieniłem już chyba wszystko,poza poduszką amortyzatora.Dziś Facio zwrócił mi uwagę (dzięki o Panie) że może to być związane z hamulcami.I poradził abym w momencie stukania lekko przyhamował.

Więc tak,hamowanie o du-pę rozbić...spróbowałem hamować lewą nogą,prawą trzymając gaz. Bolało...nic nie stwierdziłem.

Wyciągając wnioski...podczas jazdy po kostce brukowej lekko zapiołem ręczny,stukanie ustało.Cisza jak w kościole na podniesieniu.

Teraz pytania,czy klocki/zacisk może wywoływać taki rumor w samochodzie? Stuki są głuche,bardzo dokuczliwe,coś jakby drewnianym klocem uderzać o pień.

Coś co jeszcze wypatrzyłem,jeśli parkuję samochód przodem to w momencie ruszenia do tyłu dobiega z zawieszenia pojedynczy stuk.Dodam że wszystkie tuleje na wahaczach (duże i małe) nowe,łączniki stabilizatora nowe,gumy na stabilizatorze bez luzów.

Ps.Jurek dzięki za poradę i wskazówki :) Temat opisuję na forum dla potomności.

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa - stukający zacisk hamulcowy

Post autor: Borek » 18 lip 2012, 12:10

To ja się dopiszę, skoro temat wstał.

Alan, jeśli ręczny podczas jazdy wycisza stukanie to diagnoz mogę mieć kilka (oczywiście tylne zaciski):
- latają ci klocki, otwórz i sprawdź czy masz sprężynki,
- "otwierana" część zacisku powinna być odpychana sprężyną (albo dwiema) od stałej części zacisku - sprawdź czy nie ma na tym luzów, bo może cały zacisk stukać.

Jeśli podczas ruszania do tyłu ten stuk jest raz, a potem się już raczej nie powtarza (zwłaszcza po kilometrze, dwóch), to na parkingu zaciągasz ręczny i klocki się "przyklejają" do tarczy - jak ruszasz to stuk wynika z ich odklejenia. Powiedziałbym że norma jak są już starsze tarcze i klocki. Jeśli stuk się powtarza za każdym razem, to... nie pamiętam teraz jak są ustawione zaciski z tyłu, ale symetrycznie teorię mam podobną do tej -> viewtopic.php?f=104&t=54359 <- może być poluzowany zacisk.

Zobacz też czy coś w bagażniku Ci nie lata, mnie kiedyś przez dwa tygodnie prześladowała butla płynu do spryskiwaczy jak jeździła na zakrętach, długo nie mogłem tego zczaić. :lol:
Drop a gear and disappear!

Alan

Re: Kappa - stukający zacisk hamulcowy

Post autor: Alan » 18 lip 2012, 12:21

Heh..z bagażnika wyrzuciłem już wszystko co było...nawet roletę.Wieczorem ogarnę temat zacisków.O sprężynach to mówisz o tych przy klockach?

Awatar użytkownika
kecajgo
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 643
Rejestracja: 28 gru 2009, 17:26
Lokalizacja: Brzeg

Re: Kappa - stukający zacisk hamulcowy

Post autor: kecajgo » 18 lip 2012, 12:59

a czytałeś kolego mój wpis o tych oczkach plastikowych przelotowych w wahaczu w którym idą pancerze od linki hamulca ręcznego? jak dla mnie to to bo skoro zaciągasz ręczny i to ustaje to napina się wszystko ale oczywiście to tylko moje domysły, ja wcześniej też tak wymieniałem wszystko:-D jak masz dostęp do kanału to sobie wjedź wrzuć go na bieg i zluzuj ręczny i poruszaj w tych miejscach w których linka przechodzi przez wahacz, wydaje to taki "fajny" klekot jak opisujesz, tez szukalismy z tatą winy w sprężynkach ale to nie to poza tym nie wiem ale wydaje mi sie że z tyłu nawet ich nie ma i próbowaliśmy dobrać jakieś inne ale było za ciasno, potem znalazł się winowajca w tym co opisałem powyżej ;-)

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa - stukający zacisk hamulcowy

Post autor: Borek » 18 lip 2012, 13:45

Z własnego doświadczenia wiem, że ta linka łomoce na wybojach i wielokrotnie, nie jest to pojedynczy stuk. No i ten łomot nie ustaje gdy się wciśnie hamulec albo zaciągnie ręczny, również wypróbowane. Do tego jak pancerz tej linki nawala o wahacze, to dźwięk jest metaliczny z echem, jakby ktoś młotkiem bił. Ale sprawdzić warto, bo może oprócz głównego problemu może i ich amortyzacja się kończy, a zabieg jest prosty i nawet nie wymaga kanału. ;)

Alan, mówię o sprężynach:
1. Trzymających klocek w zacisku - może ich nie ma a powinny być, może się powyginały i jest luz,
2. Jeżeli takie są, to o tych odpychających zacisk od jego podstawy (nie wiem jak się fachowo nazywają elementy zacisku - ruchomy i ten drugi) - i w ogóle mocowanie zacisku i tej ruchomej części w nim. Na odpuszczonych hamulcach tam nic nie powinno zbyt luźno i znacząco się ruszać.

Z tyłu nie ma chyba takiego babrania się jak z przodu, zresztą żeby stwierdzić czy coś tam lata nie trzeba chyba nawet otwierać zacisku tylko pomacać, popatrzeć i posłuchać. Dla pewności warto otworzyć i obejrzeć dokładnie. Ale w pierwszej kolejności to, co nie wymaga rozkręcania nawet jednej śrubki - wejdź pod samochód (lewarek wystarczy) i obejrzyj prowadnice linek hamulcowych, może to faktycznie one. :D
Drop a gear and disappear!

Alan

Re: Kappa - stukający zacisk hamulcowy

Post autor: Alan » 18 lip 2012, 21:54

Takoż więc...jedyna ,ale za to bardzo istotna nieprawidłowość jaką znalazłem to rozczłonkowany klocek hamulcowy.po prostu okładzina odpadła od blachy latając jak smród po gaciach.Dobrze ze miałem jakieś zapasowe klocki w piwnicy :)

Klocki wymienione i znów błoga cisza.Za cholerę bym nie wpadł na to że taki klocek może powodować tak wielki hałas.

profilaktycznie linki ręcznego spięte opaskami tak by się nie szwendały.

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa - stukający zacisk hamulcowy

Post autor: Borek » 19 lip 2012, 9:38

Klocek jest ciężki, a zacisk czy tarcza dźwięczne - to bardzo ładnie klekocze. Notabene niezła usterka, jeszcze nigdy nie widziałem rozwarstwionego klocka. ;)
Drop a gear and disappear!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”