Dedra - dziwny problem elektryczny

Salad
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 18 maja 2010, 9:44
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Dedra - dziwny problem elektryczny

Post autor: Salad » 12 sty 2012, 12:06

Witam,

Od jakiegoś czasu dokucza mi cyklicznie w mojej Dedrze (Dedra SW, 1.8, 1995r) pewien problem, którego nie udało się wyeliminować nawet mojemu elektrykowi. Z racji tego, że macie dużą wiedzę na temat Lancii prosiłbym o pomoc:)

Po włączeniu samochodu i pokonaniu krótkich dystansów nie dzieje się kompletnie nic. Dopiero kiedy jadę trochę dłużej, np. przez miasto, powiedzmy jakieś pół godziny, to co jakiś czas daje się słyszeć taki dźwięk, który można porównać do przyspieszonej pracy kierunkowskazu (jak w przypadku przepalenia się kierunkowskazu), oczywiście nie jest to kierunkowskaz. Mam wrażenie, ze jest to jakiegoś rodzaju przełącznik, ponieważ włącza się zawsze przy użyciu elektryki, włączaniu świateł, kierunkowskazów, wycieraczek, radia. Czasami jego praca trwa tylko przez jakieś kilkanaście sekund po użyciu czegoś, natomiast bywają takie momenty kiedy klika kilka minut.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc, ponieważ problem ten doprowadza mnie do białej gorączki:)
Ostatnio zmieniony 12 sty 2012, 16:38 przez Dudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Prosimy tytułować zgodnie z zasadami/Poprawione

Awatar użytkownika
jerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 525
Rejestracja: 22 wrz 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Dedra - dziwny problem elektryczny

Post autor: jerzy » 12 sty 2012, 21:15

Witam- czy ten klekot jak by przerywacza słychać spod deski rozdzielczej nad nogami kierowcy? Jeżeli tak to może być któryś z przekaźników-prawdopodobnie od świateł. Jeżeli tam słyszysz ten hałas to spuść deskę bezpieczników i wyjmuj po kolei przekaźnik a pod nim będzie rysunek od czego on jest np.od świateł mijania będzie znak taki jak na manetce od świateł lub na kontrolce.Ale staraj się wyczuć kiedy i przy jakiej operacji to się aktywuje.
pozdro,,,,,,,
Dedra 19 td

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5045
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Dedra - dziwny problem elektryczny

Post autor: Bichoń » 13 sty 2012, 9:20

Salad pisze: to co jakiś czas daje się słyszeć taki dźwięk, który można porównać do przyspieszonej pracy kierunkowskazu (jak w przypadku przepalenia się kierunkowskazu)
Bardzo prawdopodobne, że winny jest przełącznik kierunkowskazów - wytarte styki.
Przeczytaj temat:
Dedra/Delta - tykający przerywacz kierunkowskazów
Jeżeli nie chce ci się samemu bawić w regenerację, to mam o jeden przełącznik za dużo, niedawno profilaktycznie "zregenerowany" (jakby co to pisz na PW).

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - dziwny problem elektryczny

Post autor: bassman » 13 sty 2012, 23:28

Wydaje mi się, że masz uszkodzony termowłącznik w chłodnicy, on steruje przekaźnikiem wentylatora chłodnicy, który jest zamontowany w skrzynce bezpiecznikowej.
Pozdrawiam.

Salad
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 18 maja 2010, 9:44
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Re: Dedra - dziwny problem elektryczny

Post autor: Salad » 14 sty 2012, 18:29

Dzięki za rady, posprawdzam te rzeczy niebawem. A co do dźwięku to owszem, dochodzi ze skrzynki bezpiecznikowej

Awatar użytkownika
vanisch
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 6323
Rejestracja: 04 sie 2006, 0:00
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Tarnów

Re: Dedra - dziwny problem elektryczny

Post autor: vanisch » 14 sty 2012, 21:51

A może przekaźnik od kierunków, który jest właśnie w skrzynce bezpieczników? Ja miałem to samo... Wymiana pomogła
Były:
Dedra 1.6 IE, Dedra 1.8 16v VVT, Dedra 2.0 16v, Dedra 1.6 16v LPG
Delta 1.6 16v, Delta 2.0 16v,
Delta VVT i 2.0 16v Turbo na części
Lybra 2.0 20v Emblema
Megane mkI ph2 1.9dCi, Polonez Caro Plus GLI, Golf mk2 GT, Poldolot Cargo Plus GSi
Ulysse, Doblo Malibu, Peugeot 207, Fiat Doblo, Pro_Ceed, IS200
GTC, Meriva, Vectra
Berlingo
Są:
BMW + 3x Dedra + K V6 + Yaris Verso + Vibe + SC Sporting

papawhiski
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 211
Rejestracja: 15 paź 2009, 18:32
Lokalizacja: Rzeszow- Maniago (IT)
Kontakt:

Re: Dedra - dziwny problem elektryczny

Post autor: papawhiski » 15 sty 2012, 12:07

sprawdz jak kolega wczesniej pisal ten regulator od klimy, jest na obudowie wentylatora, za chlodnica, takie na dwa wkrety, test tam taka spirala na ceramicznej rurce, ona steruje wszystkim, jak masz do tego wieksza niz normalnie temp plynu w chlodnicy nieco ponad 95 stopni to wlasnie to, musisz jezdzic na wlaczonej klimie, to temp jest mniejsza, nie przekroczy 90 ale za to wlacza sie co chwilke wentylator i wlasnie tak tyka, pozdro.

Salad
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 18 maja 2010, 9:44
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Re: Dedra - dziwny problem elektryczny

Post autor: Salad » 23 sty 2012, 21:14

Przerywacz od kierunków, wymiana pomogła;] Dzięki za rady

Alex_Vox
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 18
Rejestracja: 21 sty 2010, 19:28
Lokalizacja: Grodno

Re: Dedra - dziwny problem elektryczny

Post autor: Alex_Vox » 24 sty 2012, 22:18

Witam wszystkich! Chcialbym odnowic ten temat gdyz wyzej wymieniony problem bardzo podobny do mojego. Otoz moja dedra(1.6 mpi 96r.) zaczela bardzo dziwnie sie zachowywac. Przy jakiejs 20-minutowej jezdzie zaczyna mrugac lampka od abs na desce rozdz., po czym mruga cala deska lacznie z licznikami i swiatlami zewnetrznymi, czyli dokladnie cala czesc pokladowej elektryki, przyczym ten dzwiek wyzej opisany w postach pochodzi chyba z lewej strony za deska rozdzielcza. Jak sie zatrzymam do niby przestaje wariowac. Jakie macie na to pomysly? p.s i jeszcze jedno: przy przednim lewym kole oprocz kabla ktory idzie do czujnika ABS jest jeszcze jakis jeden urwany.Na poczatku myslalem ze to jakis czujnik temperatury, ale okazalo sie ze to jest zlacze, na ktorym pzry wlaczeniu stacyjki okazuje sie +12V! Czy to moze byc przyczyna mojej usterki?

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5045
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Dedra - dziwny problem elektryczny

Post autor: Bichoń » 25 sty 2012, 5:15

Alex_Vox pisze: p.s i jeszcze jedno: przy przednim lewym kole oprocz kabla ktory idzie do czujnika ABS jest jeszcze jakis jeden urwany.Na poczatku myslalem ze to jakis czujnik temperatury, ale okazalo sie ze to jest zlacze, na ktorym pzry wlaczeniu stacyjki okazuje sie +12V! Czy to moze byc przyczyna mojej usterki?
To jest kabelek od czujnik zużycia klocków hamulcowych, prawdopodobnie masz założone zwykłe klocki bez możliwości podpięcia tego kabelka. Zaizoluj go i przymocuj gdzieś. On odpowiada tylko za kontrolkę zużycia klocków na desce, nie powinien mieć wpływu na twój problem z miganiem.

Alex_Vox
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 18
Rejestracja: 21 sty 2010, 19:28
Lokalizacja: Grodno

Re: Dedra - dziwny problem elektryczny

Post autor: Alex_Vox » 25 sty 2012, 12:45

Dzięki za odpowiedź. A może ktoś wie gdzie się znajduje moduł sterowania ABS? Bo mi się wydaje że to jego wina, dzieję się to tylko jak samochód rusza, a jak stanę to wszytsko niby o.k.

Awatar użytkownika
Krzys
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 672
Rejestracja: 12 kwie 2008, 0:00
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Piaseczno / Krasnobród

Re: Dedra - dziwny problem elektryczny

Post autor: Krzys » 25 sty 2012, 14:03

Moduł powinien być pod tylnym siedzeniem.

Alex_Vox
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 18
Rejestracja: 21 sty 2010, 19:28
Lokalizacja: Grodno

Re: Dedra - dziwny problem elektryczny

Post autor: Alex_Vox » 28 sty 2012, 11:32

Sprawdziłem wszystko pod tylnym siedzeniem, nie ma żadnych śladów zwarcia. Wydaje mi się że to wina jakiegoś przekaźnika. A czy są gdzieś jeszce przekaźniki oprócz konsoli pod kierownicą z lewej strony ? Bo ściągnąłęm instrukcję od dedry ze schematami elektrycznymi i tam jest tak, że niby za tą konsolą jest jeszcze jedna grupa przekaźników. Bo ja coś nie znalazłem nic u siebie, chociaż nie dokładnie tam grzebałem.

Awatar użytkownika
bassman
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1680
Rejestracja: 25 sty 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Łódź

Re: Dedra - dziwny problem elektryczny

Post autor: bassman » 13 mar 2012, 23:45

Posprawdzaj styki deski rozdzielczej i przewody (kostki itd), dalej włącznik świateł stopu i dopiero dotykaj abs'u.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”